• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 128l-es akvárium újraindítása

pazur

Kertész tanonc
2017. január 18.
Ma 9 napja indítottam újra az akváriumomat, mert az utóbbi 4 évben sajnos a növényeket eléggé elhanyagoltam. A fő szempont eddig az volt, hogy a halak ne érezzék rosszul magukat, kicsit túl is lett sajnos telepítve. Az alga már nagyon beborította az üvegeket, és a növények is különféle hiánytüneteket produkáltak. Ráadásul az akvárium ragasztása is elengedett, és elkezdett ereszteni, úgyhogy úgy döntöttem, hogy újraindítom az egészet, sokkal nagyobb figyelmet fordítva mostantól a növényekre is. Az akvárium paraméterei a következők:

Akvárium: 100x40x40 - 128 liter
Szűrés: Atman 3338 1200 l/h, 12,5 literes szűrő tartály, Atman 3336 700 l/h, 7 literes szűrő tartály (szerintem valójában jóval gyengébben teljesítenek)
Világítás: 3 db Heto armatura, 3x36W, kompakt fénycsövek (Dulux L 36W/865 Daylight 6500K )
Fűtés: Hydor ETH 200W külső fűtő
Talaj: JBL Aquabasis 5 liter, Aquatic Nature Pro-Soil 8 liter
Tápozás: eddig Easy-Life Profitot adagoltam hetente (most térek át a napi adagolásra), ezen felül szeretném még a következőket adagolni: Easy-Life EasyCarbo, Fosfo, Ferro - ezek a napokban érkeznek
CO2: Még nincs beüzemelve, diffúzor, apró alkatrészek még hiányoznak. Ami megvan: 2 kg-os nagynyomású palack, Ista reduktor, mágnesszelep, tűszelep.
Halak: Vitorláshal (pterophyllum scalare) 3 db, Sziámi algaevő (Crossocheilus siamensis) 4 db, neonhal (Paracheirodon innesi) kb. 20-25 db (vitorlások ritkítják :) ), Áttetsző pontylazac (Pristella maxillaris) kb. 12 db
Növények: Echinodorus Ozelot, Sagittaria Subulata, Microsorum pteropus narrow (haldoklik szegény, remélem felépül), Cryptocoryne wendtii 'Brown', Cryptocoryne wendtii 'Green', Nymphoides spec. ´Taiwan´, Rotala rotundifolia, Alternanthera reineckii

IMG_1216.JPG IMG_1155.JPG IMG_1156.JPG IMG_1157.JPG IMG_1160.JPG IMG_1167.JPG IMG_1225.JPG IMG_1201.JPG
 
Akkor ehhez kicsit túlzásnak érzem a kettő szűrőt, ha a kisebb kicsit neccesen is, de a nagyobb már bőven elég lenne. Vagy milyen oka van a két szűrőnek?
A kisebb szűrőt kevésnek éreztem, és a nagyobbhoz nagyon jó áron jutottam még egy év garanciával. Gondoltam, ha már megvan mindkettő, ártani nem árt. Nincs egyébként zavaróan nagy flow, pedig nem folytottam vissza csapokkal. Csinálok holnap egy videót róla. :)
 
És az eresztést megjavítottad?
Nem, végül vettem egy újat, ami ugyanakkora méretű. Jobb biztosra menni. Nem kívánom senkinek azt a pillanatot, amikor hazaérve azzal szembesül, hogy már csak 15cm víz van az akváriumban, és a lakásban szét folyt 70 liter víz. :(
 
Akkor ehhez kicsit túlzásnak érzem a kettő szűrőt, ha a kisebb kicsit neccesen is, de a nagyobb már bőven elég lenne. Vagy milyen oka van a két szűrőnek?

Én nem érzem túl erősnek a flowt, de egy tapasztaltabb kollega megerősítésének örülnék. :) Rebal, mit gondolsz?
 
Megtisztelsz. Alapjában véve nincs túl sok növény az akváriumodban, nincs sok nagy dekor, ami az áramlást visszafogná. Jól látható, ahogy a halak az üveg bal alsó részében szörföznek. Ezek alapján nagyon erősnek érzem a flowt. Ha még nem jelent meg ecsetalgád, és nem is szeretnél, akkor gyorsan vedd vissza az áramlást. Ezt a scapet a 700-as szűrő elvinné visszafogott halállomány mellett, low tech-ben. Mivel high tech vonalat céloztad meg, és halad is van bőven, ezért az 1200-ast használnám a szűrőanyag kapacitása miatt, de felére fojtva, az untig elég lenne.
Viszonyításképp, nálam a 80x35x40-es akváriumot (low tech, de dugig növénnyel) egy tetra ex 800 szűri félgőzzel, felfúrt esőztetővel! Hogy tapasztalt kollégám (@Trappista rólad van szó) szavait idézzem vissza (nem szó szerint), sokan azt hiszik, hogy nagy áramlásnak kell lenni az akváriumban, pedig bőven elég egy kicsi vízmozgás. Igaza volt! Ne vadvizet csinálj a halaknak. Néhány faj kivételével nem igénylik a nagy áramlást, a növények sem. Épp annyi kell, hogy egy kicsit mindenhol mozogjon a víz a tápanyagok hőmérséklet megfelelő eloszlása érdekében.
 
Megtisztelsz. Alapjában véve nincs túl sok növény az akváriumodban, nincs sok nagy dekor, ami az áramlást visszafogná. Jól látható, ahogy a halak az üveg bal alsó részében szörföznek. Ezek alapján nagyon erősnek érzem a flowt. Ha még nem jelent meg ecsetalgád, és nem is szeretnél, akkor gyorsan vedd vissza az áramlást. Ezt a scapet a 700-as szűrő elvinné visszafogott halállomány mellett, low tech-ben. Mivel high tech vonalat céloztad meg, és halad is van bőven, ezért az 1200-ast használnám a szűrőanyag kapacitása miatt, de felére fojtva, az untig elég lenne.
Viszonyításképp, nálam a 80x35x40-es akváriumot (low tech, de dugig növénnyel) egy tetra ex 800 szűri félgőzzel, felfúrt esőztetővel! Hogy tapasztalt kollégám (@Trappista rólad van szó) szavait idézzem vissza (nem szó szerint), sokan azt hiszik, hogy nagy áramlásnak kell lenni az akváriumban, pedig bőven elég egy kicsi vízmozgás. Igaza volt! Ne vadvizet csinálj a halaknak. Néhány faj kivételével nem igénylik a nagy áramlást, a növények sem. Épp annyi kell, hogy egy kicsit mindenhol mozogjon a víz a tápanyagok hőmérséklet megfelelő eloszlása érdekében.
Visszaveszek az áramlásból. Most, hogy nézegettem videókat növényes akikról, látom, hogy nincs ilyen erős flow egyikben sem. Viszont nem szeretnék szűrőt kiiktatni, így legalább a baci állomány stabilabb egy esetleges szűrő tisztításkor. Szeretnék még növényeket bele, csak ameddig nem üzemelem be a nagynyomású CO2-t, nem akartam túl ültetni. Én úgy vettem észre, hogy a halak élvezik az erősebb áramlást és az oxigén dús vizet, azért is csoportosulnak a bal alsó részben, ecsetalgát azonban semmi esetre sem szeretnék. Visszaveszem mindkettő szűrőt a felére. Ilyenkor a szívó, vagy a kifolyó ágon lévő csapon érdemes állítani. Vagy mindkettőn? Köszönöm a segítséget! :)
 
Nyomott oldalon állíts! Szerintem tök feleslegesen megy a 2 szűrő, de ahogy gondolod (inkább tartalékba elraknám az egyiket, mármint a helyedben:)). Vannak halak amik kifejezetten szeretik az erős áramlást, főként akik a patakok, folyómedrek lakói.:)
 
Megtisztelsz. Alapjában véve nincs túl sok növény az akváriumodban, nincs sok nagy dekor, ami az áramlást visszafogná. Jól látható, ahogy a halak az üveg bal alsó részében szörföznek. Ezek alapján nagyon erősnek érzem a flowt. Ha még nem jelent meg ecsetalgád, és nem is szeretnél, akkor gyorsan vedd vissza az áramlást. Ezt a scapet a 700-as szűrő elvinné visszafogott halállomány mellett, low tech-ben. Mivel high tech vonalat céloztad meg, és halad is van bőven, ezért az 1200-ast használnám a szűrőanyag kapacitása miatt, de felére fojtva, az untig elég lenne.
Viszonyításképp, nálam a 80x35x40-es akváriumot (low tech, de dugig növénnyel) egy tetra ex 800 szűri félgőzzel, felfúrt esőztetővel! Hogy tapasztalt kollégám (@Trappista rólad van szó) szavait idézzem vissza (nem szó szerint), sokan azt hiszik, hogy nagy áramlásnak kell lenni az akváriumban, pedig bőven elég egy kicsi vízmozgás. Igaza volt! Ne vadvizet csinálj a halaknak. Néhány faj kivételével nem igénylik a nagy áramlást, a növények sem. Épp annyi kell, hogy egy kicsit mindenhol mozogjon a víz a tápanyagok hőmérséklet megfelelő eloszlása érdekében.
Hát ha ezt mondtam, akkor csak igaz lehet, de kérem máskor az ilyeneket más sajtra fogni. ;) :D
Kell azért persze az áramlás, de csak annyira, hogy mindenhol megmozgassa a vízet. Ha a víz az aljzatot karistolja folyton, vagy a szemközti oldalon mossa a talajt, annak sajnos algásodás lesz a vége.
Amúgy a szűrőanyag mennyiségének szempontjából, és az egyenletesebb áramlás miatt egyáltalán nem rossz a két szűrő, csak a flow-t kell jól eltalálni.
És igen, a kifolyó oldalon fojtunk, hogy kerüljük a kavitációt, mert az hangos és drága. :D


Tapatalk-kal küldve...
 
", low tech-ben. Mivel high tech vonalat céloztad meg"
Sziasztok, sajna előbb kérdezek, mint nyomozok: valaki mondja el, nekem hogy mi a low és mi a high tech. Én is újra szertném indítani a "hobby"-mat és csak egyre veszek el az egészben...
köszi
u.i.:azért közben olvasgatok is, nem várom a sült galambot.-)
 
", low tech-ben. Mivel high tech vonalat céloztad meg"
Sziasztok, sajna előbb kérdezek, mint nyomozok: valaki mondja el, nekem hogy mi a low és mi a high tech. Én is újra szertném indítani a "hobby"-mat és csak egyre veszek el az egészben...
köszi
u.i.:azért közben olvasgatok is, nem várom a sült galambot.-)
szia PaulZso,
A high tech a magas technikai felszereltségű akváriumok jelzője: kb. 0.7 W/l, vagy ennél nagyobb teljesítményű világítás, nagy teljesítményű külső szűrő, magasnyomású CO2 rendszer, ehhez szükséges napi szintű tápozás, stb. A low tech pedig az alacsony technikai felszereltségű akváriumokra vonatkozik: kevés fény, nincs magasnyomású co2, gyenge szűrés. Persze nem lehet ebbe a kategóriába minden akváriumot besorolni, a kettő közötti átmenet a mid tech.
 
Kicsivel több, mint egy hónapja indítottam újra az akváriumomat, lekopogom, eddig megúsztam nagyobb algásodás nélkül. Barna algám van az üvegen, köveken 1-1 helyen, meg zöld pont alga. Ez a két alga a növények régebbi levelein is megjelent, de szerencsére a heti vízcserekor egész könnyen el tudom távolítani.
Tegnap este beizzítottam a CO2 rendszert is, nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen hatással lesz a növényekre.
Egy rövid videó a mostani állapotról:
 
Back
Oldal tetejére