• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 170 l-es kezdő növényes akvárium

suzyht

Kertész szaki
Sziasztok!

Az alábbi akváriumomat ma pontosan 4 hete indítottam.

méret. 130*29*50
világítás: 3 m 8020-as led szalag aluprofilon (9600 lumen) és 1 m 5030-as piros led
szűrés: JBL 901 és eheim 2215
co2 nagynyomású rendszer üvegporlasztós diffuzorral
Talaj: amazónia + jbl basic növénytáptalaj
Tápozás micro macro és easy carbo

Az indítás pillanata, amikor még minden szép volt. :p
 
Sziasztok!

Az alábbi akváriumomat ma pontosan 4 hete indítottam.

méret. 130*29*50
világítás: 3 m 8020-as led szalag aluprofilon (9600 lumen) és 1 m 5030-as piros led
szűrés: JBL 901 és eheim 2215
co2 nagynyomású rendszer üvegporlasztós diffuzorral
Talaj: amazónia + jbl basic növénytáptalaj
Tápozás micro macro és easy carbo

Az indítás pillanata, amikor még minden szép volt. :p
f37371bf8c3474a19c29652822af3bbf.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-A300FU eszközömről
 
Hát ugye itt kezdődött a dolog. Azóta már lezajlott pár dolog, amit próbálok röviden, tömören leírni.
Eleinte csak a jbl-es szűrőm volt, tehát azzal indultunk. A növények első héten gyönyörűen bubiztak, minden nőtt, mint az álom, aztán egyik napról a másikra megjelent a diatom alga. Ez 8mint utólag kiderült) szűrés hiányában gyönyörűen elharapódzott, és mindent befedett. A növényektől az ágakon át mindenhol makacsul jelen volt. A vízcserék ezért a 2. héten is napi 50%-al mentek. A barna alga pár nap alatt talán kezdett elhalni, köszönhetően a vízcseréknek, viszont levonulásával egyidőben megjelentek a fonalalgák. Gyönyörű szép 15-20 cm hosszúságot is képesek voltak felvenni. Mivel a fórumon többen tanácsolták, így kénytelen voltam beruházni egy másik szűrőre. Így került az akváriumba az Eheim 2215, és ezzel egyidőben bekerült a Mártixos szűrőközeg is, valamint aktív szén.
Nos a fonalalga nagy része (szálas növényekről és a gyökér növénymentes részeiről) eltűnt. Jelenleg is van még valamennyi fonalalgám, viszont 10-ed annyira sem nő gyorsan, és szinte már csak a christmass mohán van, elvétve a parvulán, nomeg a Riccán. Ahhoz viszont makacsul ragaszkodik...A HC-n is van még sajnos, de azok már azért erőteljesen barnák, és nem is fejlődnek.
Jelen pillanatban nem tudom, hogy a fonalalga maradékát hogyan kéne kinyírnom, de sejtem, hogy ennek a maradványnak az oka a világításban keresendő.
 
a 3-ik hát végén beköltözött az akváriumba 14 db amano és 3 db oto, akik eszeveszett zabálásba kezdtek. Sajnos az alga nagyon visszafogja a növények fejlődését.
De a fonalalgánál nem állt meg a sztori, és el is érkezünk a jelen helyzethez.
Most a fonalalga nagy pusztulását követően megjelent a zöld pontalga. Ez belepte az összes kövemet, és a gyökér felső részét. A kép ma készült:
a36201c2f0dcd899fb00561d9ac022a9.jpg
 
Az algasokknak köszönhetően a HC sajnos nem a legszebb, nagyon sok a barna levél rajta, viszont látom, hogy küzd, hozza az új hajtásokat, én pedig próbálom tőle távoltartani a fonalalgát manuális úton. Meg szinte mindentől, amit elérek, és kiszúrok. Kedvenc szomszédom mért egy vízkeménységet, és büszkén mondhatom, hogy Magyarország legkeményebb vizével állunk szemben. Összkeménység 27!!! kh 17 és ph 7,8 körül.
Szabó Henrik úr (ez úton is köszi) mellékelte a táblázatot és meghallgatta nyavajgásomat az ügyben. A kérdés az lenne hogy a zöld alga mitől alakul ki? A co beoldás a világítás alatt folyamatos, annak szintjét nem csavargatom, tehát az állandó. Ráadásul a két szűrő a co2-t úgy kavarja, hogy a bubik majdnem fél kört tesznek és szinte nem is látszanak mire a felszínt elérik.
Vágülis arra jutottunk, hogy a 7 órás világítás mellett magát a fényt feljebb kéne tenni, mert jelenleg 11 cm-en van a vízfelszíntől és így ez a 10000 lumen valószínűleg nagyon alacsonyan van. Már csak az lenne a kérdés, ezzel kapcsolatban, hogy milyen magasra.

Viszont felvetett egy másik kérdést is...A növényem az első héten úgy bubiztak minta szódásszifon. Jelenleg azonban szinte csak az alga bubizik, illetve az új hajtások kezdenek bubikat ereszteni szépen lassan. Emelett pedig a két kép között látszik, hogy sokkal fakóbb a színük. Eddig abban a hitben voltam, hogy a növények valószínűleg még az alga után kínlódnak, de Henrik felvetette, hogy lehet nem ott van a gond, hanem valamilyen tápanyag, illetve valamilyen tápfelvételi hiány.

Úgyhogy 1 helyett méris van 2 db gondom, és nem tudom melyikkel lenne fontosabb foglalkozni. Első körben a világítással tudok gyorsan kezdeni valamit, és a holnap majd foszfát szintet próbálok mérni. Ha valakinek valami ötlet, vagy kérdés van, akkor hajrá...
(bocs ha katyvaz lett, igyekeztem értelmes, összefüggő dolgokat írni)
 
Utoljára módosított:
Azért a néhány hét alatt eléggé látványos fejlődés történt (y), nem biztos hogy aggódnod kellene.
Saját példámból kiindulva lehet hogy nem is a fénnyel van gond. A szűrésedet még mindig határesetnek érzem, de ha túl leszel a kezdeti nehézségeken, jó lesz.
A fényed annyira azért nem sok, hogy ne működjön ezzel a magassággal. Ha megváltoztatod, lehet hogy máson is állítanod kell.
A kemény víz bizonyára nem segít a tápanyag felvételben, de ha nem rosszabbodik a helyzet, én egyelőre nem változtatnék semmin, adnék még neki időt. Néha adagolnék egy kis plusz bacit, hogy a szűrés minél hamarabb elérje a maximumát és nem adnék enni az amanóknak. Nálam megették a fonal algát is. Talán ha az alga eltűnik, a fejlődés is jobban tud érvényesülni majd. Amúgy látsz ilyen különbséget, hogy a fonal esetleg csak fényhez közelebbi helyeken jelenik meg?
 
Készíthetnél egy pár darab közeli képet amennyiben ez nem jár nagy felhajtással. Látok: pogostemon helferi-ket de azt nem hogy fel van kopaszodva vagy csak így hajtott. Rotala rotundifolia-kat ami jó mert szívja a felgyülemlett tápot. A világos hajtásvégek növekedésre utalnak bár kissé világosabbnak tűnik mint a nálam megszokott. Riccia-n látszik hogy rendben van bár az minden közegben rendben van. A zöld gyep gondolom hc az elkezdett hajtani ahogy írtad. Ez egy jó jel a sajátomban mindig a hc-n látom először ha valami gond van. Jobb hátul van gondolom a parvula. Elmondásod szerint az rendben van. Jobb széle ammania sp bonsai leveleit dobálja többször barnultan amikor nem stimmel neki valami. Rózsaszínke gondolom a reinickii mini elég kényes. Ha jól emlékszem erre azt mondtad minden oké csak nem piros hanem barna. Én innen azt látom mintha deformált levelei lennének. Hátul a fa mögött talán egy pogostemon erectus leskelődik kifelé üvegmosó formája egyenletes ha megfelelően megkap mindent.Hirtelen eltérő vastagsága lentről felfelé előéletéről mesél.Alul keskeny felül vastag rossz gyerekkora volt de megoldódott. Alul vastag felfelé keskenyedik kicsinek bőség volt a tápból de egy ideje kevesebb. De ugye a nem mindig táp hiány a tápanyaghiányos növény de ezt értetted.A kisebb négylevelű növénykéket nem ismerem fel nagyon távoli a kép.Talán staurogne repens lehet. Ha az akkor a tápozással nem lehet gond mert az nagyon hisztis.
Szempilla spirál azzal könnyű összeszedni a sok fonalat.Beteg leveleket le kell vágni ne zavarjon meg a későbbi hiány tünet azonosításában ,és ne legyen alga bölcső. A dc- det lejjebb tenném és a bal oldalra 12-15 cm-re a víztükörtől lefelé.
 
Azért a néhány hét alatt eléggé látványos fejlődés történt (y), nem biztos hogy aggódnod kellene.
Saját példámból kiindulva lehet hogy nem is a fénnyel van gond. A szűrésedet még mindig határesetnek érzem, de ha túl leszel a kezdeti nehézségeken, jó lesz.
A fényed annyira azért nem sok, hogy ne működjön ezzel a magassággal. Ha megváltoztatod, lehet hogy máson is állítanod kell.
A kemény víz bizonyára nem segít a tápanyag felvételben, de ha nem rosszabbodik a helyzet, én egyelőre nem változtatnék semmin, adnék még neki időt. Néha adagolnék egy kis plusz bacit, hogy a szűrés minél hamarabb elérje a maximumát és nem adnék enni az amanóknak. Nálam megették a fonal algát is. Talán ha az alga eltűnik, a fejlődés is jobban tud érvényesülni majd. Amúgy látsz ilyen különbséget, hogy a fonal esetleg csak fényhez közelebbi helyeken jelenik meg?

Igazából igen. Felszínhez közel nő a friss fonálalalga, és ott is csak a mohákon. Viszont elég lassan. egy 8 órás fényes etappban 1-2 cm max. Este pedig nem nő. Ami lejjebb van az eléggé barnás már, és a legtöbb pedig csak ráragad, ha a leszedés utána a sodrás továbbviszi. Az algázók nem kapnak enni. :) Van ott elég alga, válogathatnak. Maradék halott barna, haldokló fonál vagy friss zöld pont. Híznak is szépen :) Igazából ez a co2 szint is kicsit összezavar. Ugye a dropp checkerem sárga, a kh 17 a ph 7,8-7,9... Akkor most milyen színűnek is kéne lenni? kevés a co? vagy sok a co(bár akkor már amanoim és halaim már nem lennének)?
Nem aggódok túlzottan, csak agyalok. tudom, hogy idő kell neki, tápozok, algátlanítok kitartóan, és várok...de közben nem árt okosodni a témában, mert érdekel hogy mi is történhet. :)
 
Pár black mollyt betennék mondjuk 4-5 db-ot a dc röl is lehetne egy képed tegyél mögé fehér valamit bár tökmindegy igazából mert citromsárga az normális 20-as víznél. Ha van bubi halak bírják nem lehet sok.Sőt.
 
Készíthetnél egy pár darab közeli képet amennyiben ez nem jár nagy felhajtással. Látok: pogostemon helferi-ket de azt nem hogy fel van kopaszodva vagy csak így hajtott. Rotala rotundifolia-kat ami jó mert szívja a felgyülemlett tápot. A világos hajtásvégek növekedésre utalnak bár kissé világosabbnak tűnik mint a nálam megszokott. Riccia-n látszik hogy rendben van bár az minden közegben rendben van. A zöld gyep gondolom hc az elkezdett hajtani ahogy írtad. Ez egy jó jel a sajátomban mindig a hc-n látom először ha valami gond van. Jobb hátul van gondolom a parvula. Elmondásod szerint az rendben van. Jobb széle ammania sp bonsai leveleit dobálja többször barnultan amikor nem stimmel neki valami. Rózsaszínke gondolom a reinickii mini elég kényes. Ha jól emlékszem erre azt mondtad minden oké csak nem piros hanem barna. Én innen azt látom mintha deformált levelei lennének. Hátul a fa mögött talán egy pogostemon erectus leskelődik kifelé üvegmosó formája egyenletes ha megfelelően megkap mindent.Hirtelen eltérő vastagsága lentről felfelé előéletéről mesél.Alul keskeny felül vastag rossz gyerekkora volt de megoldódott. Alul vastag felfelé keskenyedik kicsinek bőség volt a tápból de egy ideje kevesebb. De ugye a nem mindig táp hiány a tápanyaghiányos növény de ezt értetted.A kisebb négylevelű növénykéket nem ismerem fel nagyon távoli a kép.Talán staurogne repens lehet. Ha az akkor a tápozással nem lehet gond mert az nagyon hisztis.
Szempilla spirál azzal könnyű összeszedni a sok fonalat.Beteg leveleket le kell vágni ne zavarjon meg a későbbi hiány tünet azonosításában ,és ne legyen alga bölcső. A dc- det lejjebb tenném és a bal oldalra 12-15 cm-re a víztükörtől lefelé.
db041c4b97cb805fbe6aafde9180cd01.jpg6ee3d679fae0fdd206607aac9db00122.jpg57a22f55ff82c43e911d115f98ace17e.jpg515b27c46f8f41680ec838e2ca65a6d8.jpg048c7ac5ba809fa6776e7c7e1fde9b36.jpg8e5985d01878d3e43c71f24f21792950.jpg901c5d2182c92dac0158f7de47e1d40c.jpg22dde660605d8c77d33170b356d031e8.jpgba7ae4f66b4340008f84d5bc9e9f7b3b.jpg
A helferiket csutortokon tettem bele, mert az ulticaria kipusztult...
Ma nem vagyok otthon és így a képek alapján látom, ha fonálalgám megint szépen nő.... :( és a hcn is, pedog tegnap már olyan szép volt... :(
Tapatalkkal küldve az én SM-A300FU eszközömről
 
Hát tápanyag hiányod biztosan nincs. A pont alga is inkább por algának tűnik. Sőt még azt is megkérdőjelezném, hogy ez fonal-e. Szerintem próbáld meg a @viktorlantos szerinti foszfát arányt, táblázatod van. Én biztosan megkezdenék egy bo-t legalább egy 4-5 naposat ha az én akvám lenne, de biztosan lesznek hozzászólok akik esetleg tudnak még kibúvót. Várj pár napot és foszfátkodj.;)
 
Hát a black out tól erősen tartok, de valószínűleg azért, mert ismeretlen vizekre evezek vele... azért egy foszfátszintet holnap mérek, de ha mindketten azt mondjátok, akkor restart... levegőztetőt érdemes bekötni akkor? És jól tudom h a nemcsak a BO elején, de a végén is 50% vízcsere kell? Meg utána pár napig csak napi 4 órákat szabad világítani? A black out leírása elég korrekt Nigro blogján, csak az utána dolog nem teljesen tiszta...
 
Hát a black out tól erősen tartok, de valószínűleg azért, mert ismeretlen vizekre evezek vele... azért egy foszfátszintet holnap mérek, de ha mindketten azt mondjátok, akkor restart... levegőztetőt érdemes bekötni akkor? És jól tudom h a nemcsak a BO elején, de a végén is 50% vízcsere kell? Meg utána pár napig csak napi 4 órákat szabad világítani? A black out leírása elég korrekt Nigro blogján, csak az utána dolog nem teljesen tiszta...
Az még nem restart csak bo. Egyáltalán nem vészes rendkívül hatásos. A legfontosabb ,hogy valóban teljesen sötét legyen véletlenül se jusson be fény. Én párszor alkalmaztam régebben nem levegőztettem.
 
Csokolom,csokolom. Kerem szepen 4 nap black out utan a kovetkezo a helyzet. Poralga egy resze eltunt. Es a hmrol is eltunt az lga. Par novenyen es a gyoker egyes reszein maradt szakallalga. A gyokeres reszen kapott egy kis carbos kezelest a vizcsere alatt. Remelem szepen bebarnul...a mohan latok meg algat, az gonfolom zinten ez a szakallalga? minden hal es rak tulelt szerencsere. Kicsit kifakult a novenyek szine de ez ilyenkor gondolom normalis. Gyorsan visszavagtam a parvulat es a riccat is, a gazos leveleket leszedtem. Micro macro tapozas elindult. Kivancsi leszek h hogy fog alakulni a kalium es a foszfat szint ez elkovetkezo par napban mert a sotetseg elott 0 volt mindket ertek.. :/ . bac51c262460ef28f0d422f34743fb6b.jpge3bf3d10ab17b24461f3f7cf47145aec.jpgfc5df36907808e6bd5fe47ebb375c0d8.jpg0210e45d84a5cb79c3e5070865a53c4a.jpg
eef49b68a277e1a36129a106e907ccd7.jpg5c9dd763f4a5a26004b7e4f802192990.jpg
Tapatalkkal küldve az én SM-A300FU eszközömről
 
Jah...kozben egy armaturaban helyeztem el a vilagitast es jelenleg 15 cm re vana viz felett. Barkacsmuhely...:p e9cac0bc93e1dbefe849e24a380e6613.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-A300FU eszközömről
 
81efc219245d3817fcd6d4db8cbff544.jpg558da083e794cd8bd2835b11254ebbc8.jpge17374a78fca31cec5e8b1e8e00c715c.jpg41916e40d28c3ab16be9a4ef5f36d156.jpg

Sziasztok!

Eltelt egy het a blackout ota. A halak is bekoltoztek. Minimalis poralgam van jelenleg, es az is elsosorban a koveken. Ugyh remelem tobb ilyen nem lesz.A ffoszfat es nitrat szint a het elejen 0.25 volt. Folymaatosan tapozok es meglatjuk. Pentek kornyeken sztem ramerunk hatha a halak befolyasoljak. :)
 
Nagyon jó lesz! Azért még egy hónap kell, hogy beálljon a talajod is, utána már hidd el, inkább csak gyönyörködni kell az akváriumban!
 
Back
Oldal tetejére