• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 54L - Első akváriumom

.Nary.

Főkertész
Üdv!

Némi hezitálás után úgy döntöttem, én is nyitok egy naplót az akváriumomról, hogy tanuljak az elkövetett hibáimból s későbbiekben akár én is segíthessek azoknak, akik hasonló utat készülnek bejárni.

Maga az akváriumozás elég váratlanul jött; kollégám nekem szegezte a kérdést: mit szólnék egy bettának? Nagyon szeretem a természetet s élővilágot; szoktam mondani, hogy itthon is kész állat- és botanikuskert van már... de halaim sose voltak eddig. Barátnétól kaptam egy 54L-es akváriumot, mert ő közben áttért 240L-esre. A betta projectnek annyi lett, nem került végül hozzám. Ennek ellenére lelkesen túrtam az internetet, mint egy szivacs próbáltam magamba szívni a tudást, de ahány ember, annyi féle információ, módszer s eredmény; végül kusza fejjel (ámde nagyon elszántan) fejest ugrottam az akváriumozás világába az alábbi felszereléssel:

-54L
-2*24W T5-ös fénycsöves Odyssea lámpa (6500K+növényes cső) napi 7 órát világít du 1-től 8-ig
-Oase Filtosmart 100 thermo külső szűrő 600L/óra
-Eheim Skim 350
-Seachem Matrix fél liternyi; nagy maréknyi kerámiagyűrű, kétféle szivacs, mint szűrőanyag a szűrőben
-hőmérséklet 24 fokra álítva
-Amazonia talaj 9L
-ahova nincs növény ültetve, ott apró szemű bazalt van szórva
-seiryu kövek ~13kg (becsült)
-növények: Helanthium tenellum, Lilaeopsis Brasiliensis, Vesicularia Dubyana Christmas és Micranthemum Sp. Monte Carlo.
-Co2 palack megvan, de a szerelvényeket csak októberben tudom beszerezni s ezáltal beüzemelni (bevallom, kicsit tartok tőle).

Tervezett állomány sakura garnélák, törpe szívóharcsák és hengeli razbórák lennének. Zebracsigán gondolkodtam, de nem szeretném lefedni az akvát ill. így is tartok kicsit a túltelepítéstől...

Az akvárium szeptember 6-án lett indítva.
Az alábbi kép még a feltöltés előtti állapotban készült: 21457535_1858467177503882_1950305384903432827_o.jpg

A következő kép már a 15. napon készült: 21688148_1873990029284930_5152787038282085647_o.jpg

A mohák és a Micranthemum Sp. Monte Carlo megindult szépen növekedésben. Ajándékba kaptam egy Limnophila sessiliflora tövet s 3felé szedtem, nőnek mint a dudva (képek készültekor még nem voltak).

Az első 3 hétben az amazonia talaj elég rendesen ontotta az ammóniát a vízbe; naponta végeztem 50% vízcserét. Most tartok a 4. hétnél; már "csak" 2 naponta cserélek 50%-t; de a második nap estére (tehát csere időre) már a nitrát szint megemelkedik a még elfogadható, de nem optimális szintre; a nitrit néha rendetlenkedik: néha még elfogadható tartományban van, néha nem kimutatható. Elvileg szerdán következne az 5. hét s hogy át kéne térjek a heti 1x 50% vízcserére, de az eddigiek alapján biztos egekbe szökne ez a két érték... vagyis valami még mindig nincs rendben szerintem.
Megfigyeltem,hogy a ph és KH szintje alacsony, legalábbis az utóbbi pár mérésnél ez volt a helyzet. Például szeptember 26. napközbeni mérés:
-nitrát 10mg/l
-nitrit 0
-GH >4d
-KH 6d
-ph 7.0
Tegnapi (okt 1.) napközbeni mérés:
-nitrát 40mg/l
-nitrit 0,25mg/l
-GH >7d
-KH 3d
-ph 6,8
(ezeknél a méréseknél már 2 naponta cseréltem vizet, a csere napján lettek mérve JBL ProScan tesztcsíkokkal)

Tápozni egy hete kezdtem napi Green Aqua Micro-macro 2ml-t, alga bumm lett belőle. Zöld szőr alga először, barna alga, majd agancs algára emlékeztető életforma jelent meg. Utóbbi a mohákon, az előbbiek a köveken. Tegnap az algákat vízcsere előtt eltávolítottam amennyire tudtam kis kefével; azonban a szűrő csöveiben végig barna színű szennyeződés látszik, ill a lekapart algák egy része,amelyek megúszták a vízleszívást, lehulltak az aljzatra. Tápozásra most találtam egy bejegyzést, hogy "adagolás 20 literre heti 4x50% vízcserénél: napi 4-4 ml." Ez alapján jóval kevesebbet tápoztam, mint kellett volna s mégis pezsgőt bontottak tiszteletemre az algák. Lehet pont emiatt..? A garnélák, törpe szívóharcsák, esetleg pár csiga valószínűleg segítene az algák leküzdésében, de nem merem ilyen paraméterű vízbe telepíteni őket... Bár lehet én vagyok túl aggodalmaskodó.

Amikor elkezdtem az akvát, még nem ismertem ezt a fórumot, igyekszem olvasgatni s okulni. Jelenleg itt tartok, elnézést amiért hosszadalmasra nyúlt. Szívesen fogadok bármi tanácsot/észrevételt min/miken kéne változtatnom, hogy garnélák és/vagy halak is színesebbé tehessék az akvát idővel.
 
Szia!
Nekem tetszik az akvárium!;)
Jó olvasni, hogy utánanéztél a "dolgoknak". Látszik a tudatos akvarizálás!:)
Valóban Nitrit,Nitrát még magas néha-néha. A jelek szerint még nem "állt be"a szűrőd teljesen. A tesztcsíkok sajnos nem elég pontosak amúgy.
Szerintem még nem használsz CO2-öt addig ez a fény sok lesz.(Lehet maszkolni kéne az egyik csövet még low-ban üzemelsz.) Vagy dobj a vízbe valami úszó növényt, ami kicsit árnyékol. (pl:békatutajt)
Ezek szívják a Nitrátot rendesen.
Ja még low-ban üzemelsz, ne emelj a tápozáson.
Sok sikert ehhez az időtöltéshez!(y)
 
Szia!
Nagyon szep az akid. En meg csak a tanulas fazisaban vagyok, meg akvariumom sincs. Kovetni fogom, hogyan alakul az elet az altalad megalmodott vilagban. Tetszik az osszkep, nagyon jo inditas.
Sok oromod leld benne!
 
Igyekszem :) Úszónövénnyel az a gond, hogy bár fél teljesítményre fojtottam a kiömlő ágat, az áramlás egy kupacba gyűjtené a növényeket :/ Maszkolást hogy lehetne megoldani? Ismerős mesélte, hogy Kecskeméten él egy idős hölgy, aki rendszeresen sétál, jár/kel a városban, alufóliába tekerve...még a nyakláncait-fülbevalóit is betekeri...ufókra hivatkozva (gondolom egészségügyi gondjai vannak), de ebből ihletet merítve a fénycsöveket ha alufóliával becsavarom szakaszosan, az működő koncepció lehet?
 
Szia!
Nagyon szep az akid. En meg csak a tanulas fazisaban vagyok, meg akvariumom sincs. Kovetni fogom, hogyan alakul az elet az altalad megalmodott vilagban. Tetszik az osszkep, nagyon jo inditas.
Sok oromod leld benne!
Köszönöm szépen :)
 
Igyekszem :) Úszónövénnyel az a gond, hogy bár fél teljesítményre fojtottam a kiömlő ágat, az áramlás egy kupacba gyűjtené a növényeket :/ Maszkolást hogy lehetne megoldani? Ismerős mesélte, hogy Kecskeméten él egy idős hölgy, aki rendszeresen sétál, jár/kel a városban, alufóliába tekerve...még a nyakláncait-fülbevalóit is betekeri...ufókra hivatkozva (gondolom egészségügyi gondjai vannak), de ebből ihletet merítve a fénycsöveket ha alufóliával becsavarom szakaszosan, az működő koncepció lehet?
Szia!
Jól gondolod, így kell maszkolni.
 
Nagyon szép - kíváncsi vagyok hogy a sok kő mennyire fogja nehézzé tenni a fenntartását! RO vizet használsz hozzá?
 
Nagyon szép - kíváncsi vagyok hogy a sok kő mennyire fogja nehézzé tenni a fenntartását! RO vizet használsz hozzá?
Nem használok, de anno GA-ban mutattam a csapvizemről teszteredményt; már nem emlékszem az értékekre, de az egyik úr mondta, hogy ahhoz képest, hogy Bp. I.ker, elég lágy a csapvizem s talán még jól is jönnek azok a kövek... Az a baj, hogy lévén első akvárium, nem tudok viszonyítani, hogy mennyire nehéz fenntartani ennyi kő miatt. Simán hihetem azt, hogy én rontok el valamit s makacsul kitartok, minthogy feleszméljek, hogy amit összeraktam az nem működhet, legalábbis kellő tapasztalat híján.
 
Nekem sem volt még köves ezért is figyelem a tiédet :) valamint tapasztalatom is kevés - sok sikert hozzá!
 
Ma megjöttek a szerelvények; elvben minden megvan a CO2 beüzemeléséhez. Nagyon izgatott vagyok, de ugyanakkor meglehetősen tartok is tőle, még sose csináltam ilyet. A videókon oly egyszerűnek tűnik; mégis félek, hogy valamit elpuskázok és baleset lesz (morbid példák: a palackot szétveti a nyomás, szétmennek alkatrészek, szivárgás stb.) Valószínűleg csak bebeszélem magamnak :D Mindenesetre várom a holnapot :)
 
Sikerült beüzemelni a rendszert :D Három dologra lettem figyelmes:
  1. A reduktoron szépen mutatja a palack nyomását, azonnal fel is ugrott 60 bar-ra a mérőóra.
  2. A kimeneti nyomást mutató azonban még beüzemelés előtt is kb 0,7 bar-t mutatott, mely beüzemelés után se mozdult semerre. Azt olvastam, hogy diffúzor használata esetén ennek kb 2-3 magasságában kéne lennie...
  3. Hallok egyfajta ciripelést a buborékszámláló tájékán, de mikor bekentem a csatlakozást nyállal (anno régen bringáknál működött, amikor csekkoltam nem-e hibás a szelep a kerekeknél) nem találtam úgy, hogy eresztene :S
+ Egy ráadás: bizonytalan vagyok, hogy jó-e, ha a diffúzor a skim mellett s egyben alatt van-e... Kicsit szűkös a rendelkezésre álló hely s ezt találtam legkézenfekvőbbnek...

Ill. jól tudom, hogy a palack maga maradhat napi 24 órában nyitva, mivel a mágnesszelep úgyis zárja a gáz áramlását?
 
Utoljára módosított:
Sikerült beüzemelni a rendszert :D Három dologra lettem figyelmes:
  1. A reduktoron szépen mutatja a palack nyomását, azonnal fel is ugrott 60 bar-ra a mérőóra.
  2. A kimeneti nyomást mutató azonban még beüzemelés előtt is kb 0,7 bar-t mutatott, mely beüzemelés után se mozdult semerre. Azt olvastam, hogy diffúzor használata esetén ennek kb 2-3 magasságában kéne lennie...
  3. Hallok egyfajta ciripelést a buborékszámláló tájékán, de mikor bekentem a csatlakozást nyállal (anno régen bringáknál működött, amikor csekkoltam nem-e hibás a szelep a kerekeknél) nem találtam úgy, hogy eresztene :S
+ Egy ráadás: bizonytalan vagyok, hogy jó-e, ha a diffúzor a skim mellett s egyben alatt van-e... Kicsit szűkös a rendelkezésre álló hely s ezt találtam legkézenfekvőbbnek...

Ill. jól tudom, hogy a palack maga maradhat napi 24 órában nyitva, mivel a mágnesszelep úgyis zárja a gáz áramlását?
Igen jol tudod,maradhat nyitva a palack, a diffinek a helyét majd megtalálod, hogy a legjobb legyen a beoldásod probálgatni kell. Sokunknak a kifolyóval szemben van.
Egyébként tetszik jó lesz ez:)kitartás.
 
A mai nap igazán örömtelin alakul eddig :joyful:
Ki lett cserélve a reduktor; végül kiderült, hogy a számlap nyomta a mutatót, ezért beragadt s nem mutatta az értéket.

És beköltözhettek az első lakók: 6 törpe szívóharcsa és 6 amano garnéla (utóbbiból 7 lett volna, de egy katapultált csomagolásnál vissza az akiba, azt hagyva lett).
Ha minden jól megy, jövő héten jönnek a razbórák.

Beszoktatást jól viselik eddig (belógatás+ víz adagolás saját akváriumból, co2 mellőzve ma); majd miután bekerültek a "rendszerbe" azonnal mind egytől egyig rávetették magukat az algákra (van egy kis barna alga a köveken ill. aljzaton egy kis zöld fonalalga). Meghagytam nekik, hogy aztán csillogjon-villogjon minden s tényleg beturbóztak :D Párom persze furcsán néz rám, hogy hogy mondhatok egy ízeltlábú életformára olyat, hogy "cuki" és "tündéri", de tényleg szépek és jópofák, ahogy serénykednek :)
 
Lassan egy hetesek lesznek a lakók az akvában; szombaton jönnek a razbórák. Sajnos úgy tűnik egy amano vasárnap kirándulásra adhatta a fejét, mert vasárnap este óta mindig max 5 garnélát látok a hatból (kicsit rám is ijesztettek 2 levetett páncéllal). 2 nap alatt mind a garnélák, mind az otok makulátlanul eltüntették a kövekről/üveg aljáról a barna algát ami volt; a mohába befészkelődött zöld szőralgához viszont absz nem nyúlnak sajnos, azt én próbálom szedegetni ahogy tudom.

Azt tapasztalom, hogy az amanok egész nap egy bizonyos kőrepedésben rejtőzködnek, csak lámpaoltás után kezdenek éledezni s randalírozni; amennyire láttam az otok szintúgy. Utóbbiak napközben majdnem állandó jelleggel a szűrő szívóágánál tanyáznak felcuppanva az üvegre. Lehet, hogy túl erős a fény a fejük felett, vagy az áramlás túl erős nekik, esetleg más okból kifolyólag?
22519772_1902877046396228_6534115263778239956_o.jpg 22554775_1902877049729561_8584397970373936181_n.jpg

Mivel már nem látok semmi algát (a mohában levőktől eltekintve) a garnélák kapnak granulátumot fejenként egy-két szemet, rá is vetik magukat, mint a cápák, azonban az otok nem hatódnak meg tőle, nem fogyasztják (kicsit tartok tőle, hogy előbb utóbb éhen halnak így, szereznem kell nekik is valami spirulina tablettát)

Ami még "gond" bár lehet banális, hogy semelyik növényem nem bubizik. Dc lime zöld színben virít; egy órával lámpa kapcs előtt indul a co2 beoldás, egy órával lámpaoltás előtt leáll. Tápozni reggel vagy délelőtt szoktam (változó műszak) munkába indulás előtt. Ilyenkor még nincs világítás, max oldalról derengő természetes fény (Green Aqua Micro-macro 2-2ml naponta). Min lenne érdemes változtatni?
 
Lassan egy hetesek lesznek a lakók az akvában; szombaton jönnek a razbórák. Sajnos úgy tűnik egy amano vasárnap kirándulásra adhatta a fejét, mert vasárnap este óta mindig max 5 garnélát látok a hatból (kicsit rám is ijesztettek 2 levetett páncéllal). 2 nap alatt mind a garnélák, mind az otok makulátlanul eltüntették a kövekről/üveg aljáról a barna algát ami volt; a mohába befészkelődött zöld szőralgához viszont absz nem nyúlnak sajnos, azt én próbálom szedegetni ahogy tudom.

Azt tapasztalom, hogy az amanok egész nap egy bizonyos kőrepedésben rejtőzködnek, csak lámpaoltás után kezdenek éledezni s randalírozni; amennyire láttam az otok szintúgy. Utóbbiak napközben majdnem állandó jelleggel a szűrő szívóágánál tanyáznak felcuppanva az üvegre. Lehet, hogy túl erős a fény a fejük felett, vagy az áramlás túl erős nekik, esetleg más okból kifolyólag?
View attachment 42136 View attachment 42137

Mivel már nem látok semmi algát (a mohában levőktől eltekintve) a garnélák kapnak granulátumot fejenként egy-két szemet, rá is vetik magukat, mint a cápák, azonban az otok nem hatódnak meg tőle, nem fogyasztják (kicsit tartok tőle, hogy előbb utóbb éhen halnak így, szereznem kell nekik is valami spirulina tablettát)

Ami még "gond" bár lehet banális, hogy semelyik növényem nem bubizik. Dc lime zöld színben virít; egy órával lámpa kapcs előtt indul a co2 beoldás, egy órával lámpaoltás előtt leáll. Tápozni reggel vagy délelőtt szoktam (változó műszak) munkába indulás előtt. Ilyenkor még nincs világítás, max oldalról derengő természetes fény (Green Aqua Micro-macro 2-2ml naponta). Min lenne érdemes változtatni?
Ez a bubizas nem ennyire kezenfekvö. Lehet, hogy erösebb vilagitas kell, van akinel egyaltalan nincs bubizas, megis gyönyörüen nö minden, masnal csak a vilagitasi idötartam vegere bubiznak (nalam is).
A CO2 adagolashoz csak annyit: van aki mar lampa elött 1,5-2 oraval adagolni kezdi, de ez nem garancia a bubizasra.
 
Mivel már nem látok semmi algát (a mohában levőktől eltekintve) a garnélák kapnak granulátumot fejenként egy-két szemet, rá is vetik magukat, mint a cápák, azonban az otok nem hatódnak meg tőle, nem fogyasztják (kicsit tartok tőle, hogy előbb utóbb éhen halnak így, szereznem kell nekik is valami spirulina tablettát)
Szia! Ne ess kétségbe, az én otom is főtt zöldségen és garnélakaján él. Majd oda fognak ők is menni megkóstolni, ha úgy tartja kedvük. ;)
 
Szia,

Van valami fejlemeny? Kivancsi lennek hogy haladsz :) alga fronton mi a helyzet?
Szia, a napló írása kicsit elmaradt, húzós hetem volt (de szerencsére itt a hétvége :)).

Be lettek telepítve a razbórák is s azóta a garnélák napközben is mászkálnak s az otok is aktívabbak jóval :) Viszont erős a gyanúm, hogy a garnéla-oto telepítésnél az üzletből be lett hurcolva zöld hidra, mert tonnányi van a vízben belőlük azóta... Utánuk olvastam, elvben nem veszélyeztetnek nálam semmit és senkit; tiszta víznél vannak stb., de azért reménykedem, hogy táplálék hiányában eltünedeznek majd, mert ahol telepeket alkotnak, oda nem megy a "takarítóbrigád" érthető okokból.
--Szőralgák rendíthetetlenül csücsülnek a mohákban, nem tudom kiiktatni őket, túl jól érzi magukat :/ garnélák, otok nem nyúlnak hozzá. Ha a mohákat kihajítanám s újat szereznék be valszeg újra megjelenne a szőr, mivel valószínűleg nálam nem jó valami.
--Barna alga jelen lenne, de az otok instant lecuppogják; ők amióta megvannak nem kaptak külön kaját s még vígan élnek o_O Egyedül a hidrák miatt próbál visszakúszni a sziklákon, mert miattuk nem mennek oda takarítani, de nem vészes a helyzet ennek ellenére. (nevetséges, hogy ennek az algának valahol "örülök", lévén ingyé' kajának kitűnő)​
Már 6 levetett páncélnál járunk garniknál; az egyik kiváltképp a többihez képest godzilla méretű, pedig azonosak voltak elhozatalkor :D

Növényeknél az echinodorus tenellus elkezdett terjeszkedni komótosan, a lilaeopsis brasiliensis viszont nem szívbajos sietség terén, így "gyepre" még hosszú ideig nem számítok. A monte carlo viszont már erőteljesen próbál betörni a füvek közé,azt mindig megfékezem, bár lehet, hogy hagynomkéne s a fű helyett ez alkosson szőnyeget...

Jövőn mélázva arra jutottam, hogy lehet be kéne ruháznom csapokra a szűrő csövére, hogy a karbantartás kevésbé legyen macera (masszív bara dzsuva van a csövekbe; most teljesen szét kéne szedni a szűrőt, hogy levegyem a csöveket takarításra). Továbbá lehet hasznos lenne egy lily is, akár teljesen átállni az üveg befolyó-kifolyóra (esztétika), bár ezeknél elveszteném az Oase gyárijánál levő teljesítmény beállíthatóságot s cunami keletkezne az akváriumban o_O (most a szívó ág maxon megy, nyomó ág felére csökkentve), így ez még csak gondolat.

Ahogy nézegetem mások munkáját, egyre inkább hajlok afelé, hogy nagyon nem vagyok megelégedve az enyémmel, hiába mentő körülmény, hogy ez életem legelső akváriuma. Majdnem minden nap ott motoszkál a fejemben, hogy újra szeretném építeni, fa is legyen benne, természetesebb hatást sugározzon. Azonban ezt még nem tudom megvalósítani mind anyagiak miatt,mind a halak ideiglenes tárolásának megoldásának hiánya miatt. De eljő még az én időm:cool:

u.i.: És egyre inkább imádom a garnélákat, annyira tündériek :love:
u.i.2: Ha nem leszek hulla, akkor vasárnap jelenlegi állapotról lesz kép.
 
Back
Oldal tetejére