• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 72 literes "low-tech" növényes

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
Az akvák nagy része még így működik és működik persze, nekem is pár évig ugyanezzel a szűrővel döcögött a 100 literesem, de egy élmény volt mikor külsőre kapcsoltam éa újabb élmény mikor két külsőre kapcsoltam. Minden lépcsőnél egy kevesebb volt az akiban a mulm és egyre átlátszóbb lett a víz.
 
De nekem csak vízmozgatásra van berakva a szűrő, nincs benne szűrőanyag. Mulmot nem nagyon látok, a víz is tiszta eléggé. Semmi nem változott a biológiai szűrő lekapcsolása óta.

Tehát úgy gondolod, a sok növényes akváriumok nagyrésze biológiai szűrés nélkül üzemel?


szerk.: a mechanikai tisztaságot el lehet érni belső szűrővel is, a két külső maximum biológiailag jobb, de pont ez a lényeg, arra ott vannak a növények.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Mulmot nem nagyon látok
Majd fogsz :D
Semmi nem változott a biológiai szűrő lekapcsolása óta.
Lehet pár hónap is eltelik mielőtt lealgásodik vagy nem sokmindentől függ
Tehát úgy gondolod, a sok növényes akváriumok nagyrésze biológiai szűrés nélkül üzemel?
Nem. Az egyszerűen az akváriumok nagy része.


Az se mindegy ugye, hogy milyen növényekkel csinálod ezt, mert ha egy levélhullató fajtával, akkor az terheli is nagyon a vizet nem csak tisztítja. Valami hínár jó lehet bele vagy valami ami emers leveleket növeszt és csak a gyökere van a vízben, akár tavi növény (sás,nád)
 
Majd fogsz :D

Szerintem nem, nincs kb olyan négyzetcentimétere az aljzatnak ahol nincs növény :D Én nem szőnyeg alá, hanem növény alá söpröm :D

Amúgy ha jó az áramlás és esetleg berakok egy nagyon ritka szivacsot, kiveszi az a mulmot. A víz átlátszóságát nem tudom mi fokozza, hogy köze van-e a biológiai szűréshez. (mondjuk a növények így itt a biológiai szűrők)


Lehet pár hónap is eltelik mielőtt lealgásodik vagy nem sokmindentől függ

Ki fog derülni, így, hogy nincs rövidtávú veszélyben a rendszer, merek tovább kísérletezni.


Az se mindegy ugye, hogy milyen növényekkel csinálod ezt, mert ha egy levélhullató fajtával, akkor az terheli is nagyon a vizet nem csak tisztítja. Valami hínár jó lehet bele vagy valami ami emers leveleket növeszt és csak a gyökere van a vízben, akár tavi növény (sás,nád)

Emers nem játszik, gyári tetőm van. A növényeket látod milyenek vannak, 1 hínárfajom van csak, de nagyon sok növény szereti jobban az ammóniát a nitrátnál. Az algák is ,tudom... de bízom benne, hogy a növények hosszútávon nem hagyják őket szóhoz jutni.
 
Az ok amiért nem látsz különbséget a korábbi szűrésed és a mostani állapot között az a rövid idő, és az, hogy a szűrésed eleve gyengusz volt. Nem igazán produkálta azt a vízminőséget látványra amit elvárna az ember. Biztosan borzalmasan koszos is volt ahogy a bontási képen látni, de akár low tech akár nem ha egy normális szűrésed lett volna hidd el éreznéd a különbséget.

A másik amit látok visszapörgetve a naplót, hogy valószínűleg folyamatos táphiány van az akváriumban. A GDA alga gyakorlatilag állandó vendég nálad. Ami erre utal.

A kísérlet akár működhet is ha betartod a szabályokat, fény, növényválasztás stb terén.
 
z ok amiért nem látsz különbséget a korábbi szűrésed és a mostani állapot között az a rövid idő, és az, hogy a szűrésed eleve gyengusz volt. Nem igazán produkálta azt a vízminőséget látványra amit elvárna az ember. Biztosan borzalmasan koszos is volt ahogy a bontási képen látni, de akár low tech akár nem ha egy normális szűrésed lett volna hidd el éreznéd a különbséget.

Lehet én vagyok a tudatlan, de a biológiailag jól működött a szűrő, ezt tartottam lényegnek. Látványra sosem volt nekem gondom. A "koszosság" pedig elhalt baktériumtelepek, ez szerintem nem egy rossz jel(nem takarítottam egy éve kb a szűrőt). Akkor lett volna "tisztább", figyelek a mechanikai szűrésre is.


A másik amit látok visszapörgetve a naplót, hogy valószínűleg folyamatos táphiány van az akváriumban. A GDA alga gyakorlatilag állandó vendég nálad. Ami erre utal.

Én azt figyeltem meg, hogy ha keveset adagolok, zöld pont lesz, ha többet, zöld por jön, gondolom ez a GDA. A hátsó és oldalsó üvegeken nem szoktam letakarítani(kivétel most, leszedtem nagyjából hátulról), de oldalt vagy egy éve nincs leszedve, engem nem zavar. Kis mértékben biztos rakódik mindig, nem tudom kis mértékben is indikátor-e.



szerk.: Szóval a lényeg, hogy nekem nem lényeg:)D) az, hogy olyan legyen mindig a víz, mintha most töltöttem volna be a csapból. Gondolom nektek a heti 50% vízcsere is segít a dolgon.
 
Amúgy a kérdés eleve nem is a víz optikai tisztaságára irányult, hanem az ammónia mértékére :) Nekem elég egy alap tisztaság, a minden részlet tökéletességét meghagyom a high-techeseknek :)
 
A napló lezárult :)

Akit érdekel a folytatás, privátban írjon, és adok egy címet, ahol lehet követni továbbra is.
 
Csak még egy utolsó szösszenet, érdekesség:

amióta nincs biológiai szűrőm, eltűnt az oldalüvegről a zöld por alga, úgy, hogy hozzá sem nyúltam. Tápozásban semmi sem változott :)

üdv. Pendulum
 
A napló újra aktív. :)

Pótolok is egy frissítést:

Az előző állapotról készült képen lévő "gyepet" felbontottam, a hosszú távú tarthatatlansága miatt: Aljára beül a mulm, és ez idővel gondot okozhat, leghamarabb 1-2 éven belül. Plusz, egy kis "ideológiai" döntés, ha már low-tech az akvárium, ne legyen egybefüggő gyep :)

Továbbá kikerült az akváriumból a tüskéshínár és a valliznéria is esztétikai okból. Viszont ültettem Kocsány nélküli ambúliát(limnophila sessiliflora), még növőfélben van, célom a jobb sarok beterítése vele.

A tápozás kálium nitrát és kálium foszfát oldatban, naponta kis adagokban + hetente profito. A szén-dioxidot továbbra is élesztős módszerrel adagolom.

Viszont a szén-dioxid adagolást be fogom szüntetni, úgy gondolom a jelenlegi növényeim a jelenlegi fényintenzitás mellett nem igénylik annyira a mesterséges co2 adagolást. Meg hát nem sietek sehova :)

szerk.: Biológiai szűrésem továbbra sincs, a vízmozgatást egy szűrőanyagtól megfosztott aquael fan-2es pumpája biztosítja(450lph)
Ja, és a blogom: Pendulum akvarisztikai blogja - G-Portál :)


A kép:

eoJlbk.jpg
 
A napló újra aktív. :)

Pótolok is egy frissítést:

Az előző állapotról készült képen lévő "gyepet" felbontottam, a hosszú távú tarthatatlansága miatt: Aljára beül a mulm, és ez idővel gondot okozhat, leghamarabb 1-2 éven belül. Plusz, egy kis "ideológiai" döntés, ha már low-tech az akvárium, ne legyen egybefüggő gyep :)

Továbbá kikerült az akváriumból a tüskéshínár és a valliznéria is esztétikai okból. Viszont ültettem Kocsány nélküli ambúliát(limnophila sessiliflora), még növőfélben van, célom a jobb sarok beterítése vele.

A tápozás kálium nitrát és kálium foszfát oldatban, naponta kis adagokban + hetente profito. A szén-dioxidot továbbra is élesztős módszerrel adagolom.

Viszont a szén-dioxid adagolást be fogom szüntetni, úgy gondolom a jelenlegi növényeim a jelenlegi fényintenzitás mellett nem igénylik annyira a mesterséges co2 adagolást. Meg hát nem sietek sehova :)

szerk.: Biológiai szűrésem továbbra sincs, a vízmozgatást egy szűrőanyagtól megfosztott aquael fan-2es pumpája biztosítja(450lph)
Ja, és a blogom: Pendulum akvarisztikai blogja - G-Portál :)


A kép:

eoJlbk.jpg
Hátul középen HM van?
 
Helyzetjelentés:

Érdekes dolog történt: Durván fél évig volt co2 adagolás az akváriumban, amit 2 hete abbahagytam. Ez alatt az idő alatt a reinecki mini csak vegetált és a levelei csúnyán lealgásodtak, míg a többi növény virított, nőtt ezerrel. Amióta abbahagytam a szén-dioxid adagolást, újra nőni kezdett! Hozzá kell tennem, hogy a co2 adagolás előtt is nagyon szép volt, akkor kezdett el stagnálni, amikor elkezdődött az adagolás.
Számomra érthetetlen úgy, hogy a többi növény láthatóan szerette a szénpóltást...
Viszont kivettem, mert nem volt ugye túl jó bőrben, és átettem egy kisebb akváriumba, ahol mohát növesztgetek, hátha ott rendbejön.

Ja, és jobb oldalra bekerült egy echinodorus quadricostatus latin nevű kardű féle.

A nyáron volt egy kis kerti fa ritkítás, ebből bekerült néhány vékonyabb gally. Azt hiszem selyemakác a fa neve :)

IMG_6348_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szia, Nagyon tetszik az aki, lenne pár kérdésem. Én most állok egy low tech indítás előtt és gyűjtöm az infókat :) Milyen aljzatot használsz, táptalajod van? Ez bazalt, vagy valamilyen agyagos talaj? Egy növénylistát tudnál írni , melyek érzik legjobban magukat? Nálam is hasonló körülmények lesznek. Köszi
 
Szia, Nagyon tetszik az aki, lenne pár kérdésem. Én most állok egy low tech indítás előtt és gyűjtöm az infókat :) Milyen aljzatot használsz, táptalajod van? Ez bazalt, vagy valamilyen agyagos talaj? Egy növénylistát tudnál írni , melyek érzik legjobban magukat? Nálam is hasonló körülmények lesznek. Köszi


Sima bazalt, nincs táptalaj. (tesztelek saját készítésű komposztgolyót, de az még nagyon az elején van)
Nálam a következők vannak: vízi hortenzia, wendt-vízikehely(valószínűleg), hemmianthus micranthemoides(h.glomeratus), széleslevelű tóalma, kocsány nélküli ambúlia, kis vízikehely, echinodorus quadricostatus, hydrocotyle tr. japan, anubias
 
Sokat agyaltam már régóta, hogy bal lenti résszel mit kezdjek. A HM nem volt a tökéletes választás, kellett valami, ami éppen oda illik.


Úgy gondolom, a blyxa sokat javított a bal oldalon :)

IMG_6503_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Back
Oldal tetejére