• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 96 literes tanuló

Dani_

Kertész tanonc
Egy már meglévő akváriumot dokumentálok utólag, hogy kiderüljön honnan indulok.

Induló paraméterek:
akvárium: 80x40x30-as, 96 literes
világítás: Odyssea dual pro 2x24W (0,5 W/l)
szűrő: Eheim pickup 160, gyári szivacs töltettel
fütés: 300W-os
talaj: sóderkavics
dekor: természetben talált kövek
növények: valamilyen echinodorus faj és talán ludwigia glandulosa
halak: 2 vitorlás, 1 anci, 1 betta, 4 neon, 5-6 pontylazacféle

I. stádium:
2017. januárjában a főnököm kitalálta, hogy legyen akvárium az irodában. Különösebben nem voltam lelkes, nem igazán érdekelt az akvarisztika. A főnök az elején még csinálgatta az akváriumot, komolyabb hozzáértés nélkül, de aztán közbejött az élet, és az akvárium egyre elhanyagoltabb lett.

II. stádium:
Meguntam, hogy olyan igénytelenül néz ki az akvárium. Gondoltam nem jó ez sem a halaknak, sem a növényeknek sem az ember szemének. Így hát nekiálltam halakat etetni, takarítani, vizet cserélni, növénytápozni. Olyan jól sikerült az akció, hogy végül rajtam maradt a feladat. Pár hét után az akvárium stabil állapotba került, de azért hagyott kívánni valót maga után. A halak éldegéltek, a növények haldokoltak. Szóval minden úgy ment, mint egy hozzáértés nélkül gondozott amatőr akváriumban.

III. stádium:
Amikor már 4-5 hónapja próbáltam életben tartani az akváriumot, megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy ez az egész már alapjában véve sem jó. Újra kéne indítani az akváriumot. De hát az nagy munka. És még mindig inkább az élővilág iránti felelősségérzet hajtott, mint a lelkesedés. Aztán kiderült hogy a cégünk másik irodába költözik. Ez pedig egy nagyszerű lehetőség volt az újraindításra, az első akváriumom berendezésére.
 
És akkor jöjjön a dokumentálás. Megjegyzem most már sok dolgot másképp csinálnék. De a tanulás már csak ilyen.

Lecseréltem az aljzatot JBL Manado-ra, alá pedig JBL Aquabasis Plus került. Ez jónak tűnt, de mint kiderült bármilyen a tökéletes síktól eltérő, tartós scape-et nagyon nehéz létrehozni vele.
link
Ezzel párhuzamosan a köveket is igyekeztem kompozícióba rendezni.
link
A kettő együtt pedig így nézett ki:
link

Szerk: képeket még nem tudtam feltölteni. Megnéztem az erre vonatkozó topicot, ez alapján kéne, hogy legyen egy fájl feltöltése gombom, de nem találom. Lehet hogy jogosultság problémába ütköztem. Még keresem a megoldást.
 
Utoljára módosított:
A tereprendezés után jöhettek a növények.
Előtérben: Eleocharis parvula mini 'pusilla', Marsilea hirsuta
Középen: Ranunculus inundatus, és az előző felállásból átmenekített ludwigia glandulosa
Hátul: Sagittaria subulata, és az előző állapotból néhány megmenekített echinodorus

Növények előkészítése:
Az előző akváriumból kimentett növényeket megszabadítottam a beteg levelek többségétől:
link

Az új növényeket (mind zselés) alaposan átmostam és kis csomókra osztottam. Talán túl kicsikre is.
link

Majd az ültetés következett:
Az ültetéshez használt eszköz barátnőm szemöldökcsipesze betekerve celluxszal, hogy ne tegyen kárt a növényben:
link

A parvula mini fele beköltözött:
link

Aztán jöttek a többiek:
link

A végeredmény:
link

A víz óvatos betöltése közben kiderült, hogy a Manado nem a legjobb választás dombok kialakításához: a víztől a scape megsüllyedt. A köveket pedig nem volt jó ötlet a Manado dombok tetejére tenni. Habár be is voltak ásva a talajba, súlyuknál fogva tovább lapították a lankákat. Az ültetés meglehetősen jól sikerült, alig úszott fel növény. Összességében elégedett voltam az eredménnyel, első próbálkozásnak abszolút megfelelt.
 
A következő néhány napban tovább folytatódott a földcsuszamlás. Hogy így már nem volt olyan esztétikus, az csak a kisebbik baj volt. A nagyobbik, hogy az új, kisebb növények felét betemette a Manado...
 
Kb. egy hét elteltével közel sík terepet kaptam. Közben próbáltam folyamatosan kimenteni a növényeket a talaj alól. Nagyságrendlieg 2/3 részét sikerült épségben a felszínre hoznom.
 
Szia!
Sajnos a manado nem igazán alkalmas dombépítésre. :( Úgy tudtad volna elkerülni a laposodást, ha valami kerítésfélét csinálsz neki kövekből, sziklából. Az talán megfogta volna.
Ha egyszer újraindításra adod a fejed, és dombot akarsz, akkor az Amazonia a te embered. Vagyis talajod.
 
Szia!
Sajnos a manado nem igazán alkalmas dombépítésre. :( Úgy tudtad volna elkerülni a laposodást, ha valami kerítésfélét csinálsz neki kövekből, sziklából. Az talán megfogta volna.
Ha egyszer újraindításra adod a fejed, és dombot akarsz, akkor az Amazonia a te embered. Vagyis talajod.

Szia!

Köszönöm a javaslatot! Mindenképp ki fogom próbálni. Már tervezem a következő akváriumot. :)

Néhány helyen olyat is láttam, hogy vékony plexi lapocskákat ágyaztak a talajba a kritikus helyekre és így előzték meg a csúszást. Ezt is érdekes lehet kipróbálni.
Persze lehet, hogy Amazonia esetén erre nem lesz szükség.
 
Szia!

Köszönöm a javaslatot! Mindenképp ki fogom próbálni. Már tervezem a következő akváriumot. :)

Néhány helyen olyat is láttam, hogy vékony plexi lapocskákat ágyaztak a talajba a kritikus helyekre és így előzték meg a csúszást. Ezt is érdekes lehet kipróbálni.
Persze lehet, hogy Amazonia esetén erre nem lesz szükség.
A plexi nekem azért nem lenne szimpatikus, mert talajtúró halaim vannak, kitúrnák a plexit is. :D Ha nincs rongálós csapatod, akkor az is teljesen megfelel. Próbálgatni kell, hogy mi válik be a legjobban. Sokan esküsznek a manadora is, hogy jó bele ültetni, lehet, hogy egy régebbi eljárással készült az a talaj, vagy épp jó évet fogtak ki. Nekem az első két hét szenvedés volt, a gyökér nélküli, szálas növényeket nagyon nehezen tudtam belekényszeríteni a talajba, és amíg a szemek nem szívták meg magukat, addig a legkisebb mozgásra is felemelkedtek. Ha beleakadok egy növénybe csipesszel, még mindig iszonyú könnyen kijönnek a növények. Úgyhogy óvatosan kell matatnom odabent. Pedig engem még figyelmeztettek is, hogy kukázzam, de nem hallgattam rá. :D
 
A plexi nekem azért nem lenne szimpatikus, mert talajtúró halaim vannak, kitúrnák a plexit is. :D Ha nincs rongálós csapatod, akkor az is teljesen megfelel. Próbálgatni kell, hogy mi válik be a legjobban. Sokan esküsznek a manadora is, hogy jó bele ültetni, lehet, hogy egy régebbi eljárással készült az a talaj, vagy épp jó évet fogtak ki. Nekem az első két hét szenvedés volt, a gyökér nélküli, szálas növényeket nagyon nehezen tudtam belekényszeríteni a talajba, és amíg a szemek nem szívták meg magukat, addig a legkisebb mozgásra is felemelkedtek. Ha beleakadok egy növénybe csipesszel, még mindig iszonyú könnyen kijönnek a növények. Úgyhogy óvatosan kell matatnom odabent. Pedig engem még figyelmeztettek is, hogy kukázzam, de nem hallgattam rá. :D

Sajnos nekem is van talajtúróm. Örököltem egy böszmenagy, lakberendezői hajlamokkal megáldott ancit, ami viszonylag gyakran átrendezi a tájat. Ebben az esetben egyrészt hátrány a manado, mert könnyen fúrja a bestia, másfelől hadd fúrja csak, a manado 2 nap alatt visszaáll tükörsimába. :D A probléma csak az előtérnövényekkel van, 3-4 naponta felúszik egy kisebb növénycsoport a felszínre, és ültethetem vissza.

Következő nekifutása biztosan kipróbálok valami mást manado helyett. Egyelőre az Amazonia a befutó, de még keresem az alternatívákat.
 
Állapotjelentés 10 nap után:

YV7RihlulSxo_TH3DDCmSGpJj1Wyq0Q5Ne4jjkFdMrU?dl=0&size=1280x960&size_mode=3.jpg

A kezdeti köd elült, a talaj még egy kis rendezést kíván, a növények 2/3 része megmentésre került.
 
Utoljára módosított:
Hosszas válogatás után sikerült megfelelő red moort is szereznem. A két gyökér az alábbi elrendezésben fog az akváriumba kerülni:
xptX6A0hd_DiCx4lHLVBiuMch_SUgX-Gvw04NJTelMU


Azért van tányéron, mert épp most főztem ki. Red moor a la nature.

Jó étvágyat!
 
Back
Oldal tetejére