• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A nagy öreg 1.0

Pecás

Legenda
Úgy gondoltam, elindítom ezt a naplót is...:)

Amit mindjárt az elején le kell szögeznem: ez egy olyan akvárium szeretne lenni, ahol a növények és a halak kb fele-fele hangsúllyal lennének figyelembe véve, valahol a low tech és a high tech határmezsgyéjén, de inkább a low tech-hez tartozóan.
A medence 11 éves, jó karcos, anno malawi, majd tanganyika tavi sügéres medence volt, legutóbb itt duhajkodtak a severumjaim, de most már elszántam magam az átépítésre.

A medence méretei: hossz: 160 cm, szélesség: 40cm, magasság: 60 cm = bruttó 384 liter

Ami adottság és nem igazán változtatható meg: a két hátsó sarokban kialakított szűrőkamrák, illetve a kő háttér, amit részben FBS, részben csemperagasztó-fehér cement kombó fog jó erősen a hátfalhoz.
Tehát erőteljesen hozott anyagból kell operálni...;)

Ami jelenleg van:
- egy jó nagy mangrove, amit még 2009-ben hoztam a bécsi Exotica kiállításról (régi szép idők, amikor egy ekkora mangrove még 9 euróba került!), azóta köszöni szépen jó alaposan kiázott,
- egy jókora adag lyukacsos mészkő még sügéres korából, a zöme kb 10-11 éve ázik, patina algából elég szép hellyel közzel
- növény: amit meghagytak a severumok a hatalmas kazal fodroslevelű vizikalászból, a megmentett 4-5 szál valisneria tiger felszaporított állománya a saját nevelésű HM, hydrocotile t. japan, anubias barteri, a. nana petite, mohák
- ázik elég sok fám, amik már talán nem úsznának fel
- van 2-3 kavicsom, de azok majd a 2.0 verzióhoz szerintem

Az elképzelés: kitapasztalni mi hogyan mutat, mi hogyan műxik majd benne, világítást, szűrést, tápozást optimalizálni, aztán majd a nyár második felében szétszedném és jönne a 2.0 verzió már táptalajjal, növényes talajjal, miegymással élesben.

Hétvégén két lépcsőben kialakítottam egy induló állapotot egyelőre a régi homokos-gyöngykavicsos aljzat felhasználásával, illetve nagy szemcséjű fehérvárcsurgói homok felhasználásával.
A táptalajt ilyen rövid futamidővel nem akartam betenni, majd a növények gyökeréhez nyomok le táp tablettákat, pl Sera florenette tablettát, amim van is jelenleg kb fél doboznyi.

Este majd lövök képet, mert napközben tegnap még nem igazán tisztult le, nappal meg annyira tükröződik benne minden, hogy kár szenvedni vele.
 
Így néz ki "csupaszon":
14139078201_a67bfd15b9_b.jpg


és ilyen volt a severumos korszakban:
13941764620_aa7a12d1e0_b.jpg

Itt még a valisneria megvolt, ha tépázottan is, utána rövid időn belül már csak az a 4-5 tő maradt, amit kimenekítettem végül.
 
Inkább azt mondanám, hogy reaktiválom.
Sőt csak átalakítom, hisz' működik folyamatosan, mióta megvan

Erre emékszek,akkor még más lakói voltak.Ez alatt volt a multis aksid talán.A másik falon is rémlik egy akvárium,de lehet a sok munka elvette az eszemet:D
Gratula!Kiváncsian várom a fejleményeket!Emeleten és itt is akváriumok ez rendben van.Pince,garázs,melléképületek használhatóságáról akvarisztikai szempontból nyilatkozhatnál:D
 
Erre emékszek,akkor még más lakói voltak.Ez alatt volt a multis aksid talán.A másik falon is rémlik egy akvárium,de lehet a sok munka elvette az eszemet:D
Gratula!Kiváncsian várom a fejleményeket!Emeleten és itt is akváriumok ez rendben van.Pince,garázs,melléképületek használhatóságáról akvarisztikai szempontból nyilatkozhatnál:D
Igen Zsozsó, ez az. A multisban most a sárga vadászaim vannak -ideiglenesen amíg az új helyük elkészül-, a sarokpolcon lévő is megvan még. Jó a memóriád hat év távlatából, le a kalappal(y)
Pince sajna nincs, de például Vass Lajosék szépen hasznosítják Zamárdiban (ha jól rémlik, kb 9000 liter víz locsog lent), a garázst a kutyák hasznosítják, de láttam már akvarisztikai hasznosítást pl a GA utcájában Péternél, akitől a rájámat hoztam egy éve. Na, ha valami brutális, az az volt(y)
 
Nos, jelenleg így nézünk ki:
16720552738_abf31a3e0b_b.jpg
A vízikalász bal oldalon marad, amíg eldől, nem lesz-e túl nagy, a valisneriát szerintem be fogom tenni egészen a fa jobb oldalához a helyére meg jön majd valami, amiből bokrot tudok formálni.
Nem kapkodok, egyelőre még a világítást el kell döntenem, a fényigényes(ebb) növények utána jönnek, bár a jelenlegiektől az anubiast leszámítva minden fényigényesebb.
Lehet savazni, ötletelni, nyitott vagyok mindenre.
 
Nos, voltak fejlemények:
- a "zöldséges kert"-ből a hétvégén vittem HM-et és telepítgettem gyepnek valót
- tegnap befejlesztettem egy ledes világítást: 6x0,5 m 7020-as egy 60W-os táppal és egy időkapcsolóval
- múlt héten megjött a sera florenette utánpótlás egy dobozzal, így a meglévő elfekvő készlettel szerintem fedezni fogja az igényeket.
- bekerültek az első halak: a 9 db kis vitorlásom (egyet sajnos elvesztettem, kár érte:cry:) és a 6 db celebeszi félcsőrös csuka (http://diszhal.info/Nomorhamphus_liemi.php)
- sajnos egy nagy ikrás ancim benne maradt, mert nem tudtam kiudvarolni az egyik kőből és semmilyen technikával nem tudom kifogni :mad::banghead::mad::banghead:
Képek még ma este;)
 
Nagyon tetszik az a fa benne.Milyen fa az?
Mangrove. Még 2009-ben vettem, azóta díszíti hol egyik, hol másik akvámat.
Csináltam pár képet a ma délutáni állapotról, mielőtt nekiálltam az átrendezésnek.
A növények egy része csak úgy be volt szúrva, hogy itt-ott legyen egy kicsi zöld benne. Ezek mind stemek voltak, ezért hátrább kerültek.
Na de akkor a képek:
- a régi világítással: 1 db 120 cm-es T8-as cső, ami sügerezős feelinghez már megjárta:
16980845481_4e81d49cb4_b.jpg
Arra, hogy látszódjon, mi is úszkál a medencébe, a vizikalásznak, anubiasnak elég volt.

A tegnap összedobott (szigorúan NYERS állapotában lévő) leddel megtuningolva, ugyanonnan, ugyanazzal a záridővel:
16981749035_27e76f7031_b.jpg
Ez még nem a végleges állapot, mert a T8-as kikerül és a két szélére is ledes megoldás lesz nem túl sokára, de azért a különbség elég látványos.

Egy-két részletfotó:
hossznézet;)
16361660583_f7b5c67dbb_b.jpg
... és a növények kicsit közelebbről:
16361660033_24043a0473_b.jpg
a tripartita japant egyelőre itt elől hagyom és megpróbálom kordában tartani majd ha elstartol, a HM-et besűrítem gyepnek itt...
... és itt is
16981744795_15e4262cff_b.jpg

16955798216_0492bd9f96_b.jpg
innen a stemek mentek szépen hátra a kő és a fa közötti részbe, a t. japan marad, egy kis gallért szeretnék nevelni belőle, de félő, az ollót majd jó gyakran kell csattogtatnom.

Egyelőre ennyi, az átvariálás után a vizem kissé opálos, holnap majd lövök pár képet.
A táptablettában végül (a békebeli 50 db-os dobozban) volt kb 30 db még, no azt beletoltam célzottan a talajba, lesz miből vagánykodni a növényeknek. ( a 24 db-os vadiúj doboz még bontatlanul megvan, maradt vastartalék:D)
@keszalvo Viktor eszembe jutottál, mert jelenleg 15 féle növény van bent és 20 biztosan lesz, amit eddig látok, eldöntöttem.
Növény listát majd szintén holnap összeszedek, de van olyan, amihez segítséget kell majd kérnem, mert a neveket nem tudom mind. Majd fotó hátha segít, de hát van itt egy jó csapat, majd csak megoldjuk valahogy(y)
 
Nos, a fejlesztés elkezdődött:
- haza érkezett a @Biglilafun -tól megvásárolt bontatlan, teli 5 kg-os CO2 palack
- @Szabó Henrik jóvoltából szintén haza érkezett a mágnesszelep a hozzá tartozó csövezéssel, csatlakozókkal
- már korábban megvettem egy CO2 tartósteszt szett (Drop Checker + reagens) most csak 5 190,00 Ft - Green Aqua készletet, így a CO2 szint beállítása nem lesz gond

Ami még várat magára:
- a hétem meglesz a reduktor, ami jövő hét végén ér haza
- be kell szereznem valami diffúzort: mivel nem high tech-nek szánom, lehet, hogy elég lesz egy Japán Diffúzor - Közepes most csak 5 200,00 Ft - Green Aqua is.
- kelleni fog még GreenWorks CO2 cső - átlátszó (méterre) most csak 990,00 Ft - Green Aqua is mondjuk 1 méter elég lesz, de lehet, hogy 2 lesz belőle a biztonság kedvéért
- GreenWorks üveg CO2 U-csatlakozó - 10 mm-es akváriumüvegre most csak 1 390,00 Ft - Green Aqua ezen a kis aranyosságon meg erősen gondolkozok:)
- no meg kelleni fog még egy-két ADA tapadókorong 18mm most csak 290,00 Ft - Green Aqua is;)
 
Utoljára módosított:
No, akkor az adósságom: pár kép a fejleményekről:
17068818921_5ce6e34245_b.jpg

17068088792_8e19885550_b.jpg


...és a fejlődésről...
indulásnál:
16981744795_15e4262cff_b.jpg

egy héttel később:
16881780838_52270986b6_b.jpg


a másik végén:
indulásnál:
16361660033_24043a0473_b.jpg


egy héttel később "némi" valisneria dúsítás után:
17068091002_2b05857046_b.jpg

16881778578_97e67340cc_b.jpg

16862165747_b64730678b_b.jpg


Mivel némi haj alga ütötte fel a fejét, ide delegáltam az @Evereka Lacitól örökölt két sziámi ormányos márnát és két hatalmas amanot, és láss csodát egy nappal később már csak mutatóban van az algából.:D:woot:
A kövek patinája természetesen még megvan;)
 
Ha jössz a tigrisekért akkor kapsz még két márnát ezek mellé tőlem:)
Köszönöm Laci! Jövő héten, Ha a fene fenéket eszik, akkor is eljutok valahogy Hozzád.
A helyük megvan, be van járatva, jöhetnek.:)

Most, hogy kifogtam néztem meg, az egyik megint tele van petével. Még a végén jól fel hergelem magam és megpróbálkozok a szaporításukkal.
 
Alakulunk, ha lassan is:
- kedden jött 10 fiatal oto
- az eddig ide delegált személyzet szépen végzi a dolgát, fonál/haj tehát szálas alga gyakorlatilag likvidálva
- ma este végre sikerült kifognom a hatalmas anci lányt (kb 10-12 cm hosszú és a hasánál közel 3 cm széles), vagy már inkább matrónát, innen kezdve nincs aki szét túrja a dolgaimat:):):):):)
- holnap hazaér végre a reduktor, tehát összerakhatom a nagy nyomású CO2 motyót, bár néhány "apróság" még fog kelleni a teljes képhez
- holnap érkezik az az alu sín, ami kell az armatúrám összeállításához, hétvégén ha mázlim van, még el is készülhet

Hogy üröm is legyen az örömben: a barna alga sajnos eléggé jól érzi magát, de ha a pilács rendben lesz, akkor nekiállhatok a táp/EC/CO2/világítás összehangolásához, ami bár időbe kerül, de legalább látom a célt.:D
A kis vitorlásokon végre látszik a fejlődés, esznek mint a sáskák:)
 
Jó rég jártam erre...
Azóta a vitorlások -ha lassan is- növögetnek, ami a durva, hogy simán van köztük kb háromszoros testméretbeli különbség, hogy a vitorlákról ne is beszéljek.
Bekerült melléjük a négy nanacara anomala electric blue, élvezik a nagy teret, de figyelek nagyon, nehogy kertészkedjenek.
Tegnap karbantartás volt, az "S" alakú ollóval tök jól boldogultam a HM nyírásakor.
Az acicularis teljesen elbarnult, de alulról szépen hajt, illetve terjeszkedik, mert megjelentek mellette az új hajtások is.
A nagy mangrove "beültetése" zajlik, illetve egyelőre szerintem így marad: dunai homokkőre kötözve két különböző microsorum került rá (talán Tropica Microsorum Pteropus most csak 2 100,00 Ft - Green Aqua Green Aqua és Tropica Microsorum pteropus Narrow most csak 2 100,00 Ft - Green Aqua Green Aqua) az azonosításhoz fogok fotót készíteni és a segítségeteket kérem.
Mohán nagyon agyalok, még nem döntöttem el, mi is legyen...
A világítással "természetesen" sehogy sem állok, pedig minden megvan hozzá, csak neki kellene veselkedjek...:mad::banghead:
Tápozása továbbra is a ProFito, illetve az easy carbo, sajnos tök rendszertelenül, ami meg is látszik rajta:(
CO2-höz is ott van minden, de amíg a világítással így állok, nem merem beüzemelni.

Este ha időben hazaérek a fociról, akkor lövök majd pár képet.

szerk: ami lemaradt: kapott az aki 10 oto-t, illetve az amanokat amióta beraktam, egyszer sem láttam, úgy bujkálnak...
 
No, így háromnegyed év után kicsit leporolom ezt a naplót is.:)
Azóta annyi történt, hogy a valisneria ipari mennyiségben elszaporodott, az anubiasok is jócskán nőttek, főleg a barteri, de a nana-k is sokkal nagyobbak.
Bekerült 10 db odessa márna, amiket sikerült jó ivararánnyal kiudvarolni a boltban: 3 lány és 7 fickó. http://diszhal.info/Puntius_padamya.php
Szépen megnőttek, pirosak, csak úgy világítanak. Már majdnem elérték a végleges méretüket, úgy 5-6 cm között lehetnek. Néha a fonal algát (amit a nem megfelelő tápozás, világítás, áramlási viszonyok számlájára írok) is csipegetik, tehát cimbik:D
A talajon a HM nem volt siker, mert az ideiglenes lakók (nanacara anomala electric blue) amint megnyírtam, nekiálltak és kigyomlálták. Ebben a vitorlások sem voltak teljesen szentek.Nyomokban egy kicsi azért még van.

Azért jó hírek is vannak:
- sikerült szereznem fölé a szedett-vedett világítás helyére egy ilyen pilácsot: http://www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-4-54-watt.html Vadiúj, az előző gazdája nem használta, én szedtem le róla a csomagolást. Most már szép, egyenletes a fény, még ha a low tech keretek közül nem is léptem ki, ettől függetlenül haladásként élem meg:)(egyelőre a gyári csövekkel használom, bár a növényes csövek rózsaszínes fénye nekem kissé idegen) A moon ledeket viszont egyenesen imádom:woot:
- a hátsó sarkokba épített szűrőkamrák (még megboldogult sügeres előéletéből van így) kifolyó ágaival mindig is kínlódtam, nos a balosra rákerült az @xspirit -től megvásárolt szettből a lilly, pont passzol átmérőben a 650 l/h-ás AquaEl kertitó szivattyúmhoz, így az áramlás és a külcsíny is szalonképes lett a bal oldalon.
- a jobbossal már könnyebben boldogulok: ott a kis 250 l/h-ás szivattyúra szerkesztett csövet csak ráakasztottam a háttér egyik kövére és már meg is van oldva (ez már régebb óta így működik). Valószínűleg előbb-utóbb itt is lesz egy nagyobb, 600 l/h körüli szivattyú és vagy a kis poppymat kapja meg, vagy ide is szerzek egy hasonló lilly-t.
- a mangrove-ra kötöztem még kb másfél hónapja egy HM csomót, azt most megnyírtam, kicsit átalakítottam. Szerintem 3-4 hét és mutat majd valami szebb arcot. Azt már látom, hogy a lefele induló gyökérzet nyírása majd folyamatos szórakozást fog biztosítani, remélem lesz majd belőle egy kis emers bozont is.

A tápozást kell még belőnöm, mert a zöld pont algával nagyon közeli barátságba keveredett az anubias barterim, a foszfát és a micro táp adagolását kell szerintem hozzá igazítanom a világításomhoz. Macro-t egyelőre nem tervezek, mert a halak szerintem elég sokat biztosítanak, CO2-t szintén nem tervezek ehhez a kb 0,6 W/l világításhoz.
A valisneriát megnyírtam, mert nemes egyszerűséggel -a limnobiummal közösen- szinte a teljes vízfelszínt betakarta.
A limnobium nagy részét is likvidáltam, a háttér köveit többé-kevésbé lesikáltam körömkefével, olyan volt a vizem tegnap az 50%-os csere után is, mint a kakaó.
Ma reggelre annyit tisztult, hogy már látom, hol kell még sikálni a hátteret, üveget egyaránt.
Majd a hétvégén eszközölök még egy 25%-os vízcserét és akkor ezekre is sor kerül, fotózni szerintem majd utána, bár lehet, hogy addig is lövök valami köztes állapotot mutató képet.
 
Back
Oldal tetejére