• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

viktorlantos

Alapító
Admin
Épp a UKAPS.org-on beszélgettek az ADA talajokról és egy érdekes infót írt Mark Evans egy Amanoval készített interjúból.

Kérdés: Mi a fő különbség illetve milyen eltérések vannak Az Aqua Soil Amazonia, Malaya és Africana talajok karakterisztikájában? Milyen képességekkel rendelkeznek, hogy csökkentsék a PH-t, milyen hatással vannak a KH-ra, mennyire hajlamosak a bomlásra?

Válasz: A különbség az Aqua Soil talajokban leginkább a nitrogen (szerves anyagok) és a PH csökkentésben (egyben KH csökkentésben) vannak az alábbiak szerint:

Nitrogen tartalom csökkenő sorrendben:
Amazonia -> Amazonia II -> Africana -> Malaya (ebben már nincs nitrogen)
* Az akváriumi növények jobban fejlődnek olyan talajban aminek nagyobb a nitrogen tartalma. Ezért a növények jobban fejlődnek az Amazonia és Amazonia II talajokban.

PH csökkentő képesség csökkenő sorrendben:
Malaya -> Africana -> Amazonia II -> Amazonia
* Ahogy a PH csökken a KH szintén csökken. Malaya és Africana talajok a legjobbak a PH csökkentése céljából.

A talajok bomlására a Malaya talajt említette ami a leg hajlamosabb, hogy részekre törjön. A többi három talaj nagyjából hasonlóan törik/bomlik
 
Mint a fenti táblázatból is kiderül az ADA Aquasoil Amazonia talajok elég sok ammóniát engednek a vízbe az akvárium beindítását követően.

Lehet, hogy szentségtörés, de érdekelne a véleményetek. Nem lehetne ezt a hatást valamelyest csökkenteni úgy, hogy mondjuk egy hétig vagy ameddig szükséges egy külön hordóban vízbe rakjuk a talajt, aminek a vizét naponta lecseréljük - akár a szűrőt/szűrőket is lehetne addig járatni a hordóban - majd ezt követően tesszük csak be az aksiba és indítjuk be a rendszert?
 
oRphEus said:
Mint a fenti táblázatból is kiderül az ADA Aquasoil Amazonia talajok elég sok ammóniát engednek a vízbe az akvárium beindítását követően.

Lehet, hogy szentségtörés, de érdekelne a véleményetek. Nem lehetne ezt a hatást valamelyest csökkenteni úgy, hogy mondjuk egy hétig vagy ameddig szükséges egy külön hordóban vízbe rakjuk a talajt, aminek a vizét naponta lecseréljük - akár a szűrőt/szűrőket is lehetne addig járatni a hordóban - majd ezt követően tesszük csak be az aksiba és indítjuk be a rendszert?

Nem ;)

Az Amazoniat nem kell mosni nem kell külön előjáratni. Ha a fenti módszert csinálnád iszonyat gány porfelhő lenne ami hazavágná a szűrődet az átpakolás után és nem is tudom mikorra ülepedne le a köd. De nem lenne egy esztétikus dolog ráadásul értelmetlen. a lenti dolog miatt.

Nem kell ettől az ammóniától félni. Az első két hétben gyakori (napi) vízcsere és ezt a problémát kihúzhatod a listáról.
Sokan indítottunk így, még Szentgyo is végigjárta ezt a folyamatot és azóta sikeresen szaporodnaka garnélák ezekben az akikban.

Csak kalkuláld be a hal es garnéla nélküli első két hetet és tervezz erre az időre 50%-os vízcseréket.
 
viktorlantos said:
oRphEus said:
Mint a fenti táblázatból is kiderül az ADA Aquasoil Amazonia talajok elég sok ammóniát engednek a vízbe az akvárium beindítását követően.

Lehet, hogy szentségtörés, de érdekelne a véleményetek. Nem lehetne ezt a hatást valamelyest csökkenteni úgy, hogy mondjuk egy hétig vagy ameddig szükséges egy külön hordóban vízbe rakjuk a talajt, aminek a vizét naponta lecseréljük - akár a szűrőt/szűrőket is lehetne addig járatni a hordóban - majd ezt követően tesszük csak be az aksiba és indítjuk be a rendszert?

Nem ;)

Az Amazoniat nem kell mosni nem kell külön előjáratni. Ha a fenti módszert csinálnád iszonyat gány porfelhő lenne ami hazavágná a szűrődet az átpakolás után és nem is tudom mikorra ülepedne le a köd. De nem lenne egy esztétikus dolog ráadásul értelmetlen. a lenti dolog miatt.

Nem kell ettől az ammóniától félni. Az első két hétben gyakori (napi) vízcsere és ezt a problémát kihúzhatod a listáról.
Sokan indítottunk így, még Szentgyo is végigjárta ezt a folyamatot és azóta sikeresen szaporodnaka garnélák ezekben az akikban.

Csak kalkuláld be a hal es garnéla nélküli első két hetet és tervezz erre az időre 50%-os vízcseréket.

Az világos, hogy nem "kell" mosni.. De ez nem jelenti azt, hogy nem lehetne előáztatni.

Utólag átgondolva valóban hülyeség lenne a hordóban a szűrőt/szűrőket járatni, mert centrifuga lenne belőle. OK, ezt elfogadom. Viszont egy hetes előáztatással, napi vízcserékkel elég jelentősen lecsökkenne az ammóniatartalma, így nem terhelné meg annyira a friss akvárium vizét.
 
Ok here is the deal.... ahogy a jenkik mondanák... ;)

Az ADA termékeket összefüggésében kell nézni. Az egész módszert erre alapozták. Ők beteszik az aljazot és a sűrű vízcserék mellett az első 2 hétben csak káliumot adnak a vízhez (brighty K) nem tápoznak. A felszabaduló anyagokat a vízcserék, a baktériumok és a növények felveszik. Így végüls hasznos.

A külön áztatás stb-t azért nem javaslom mert erről a talajról folyamatosan jön le egy porréteg. Utólag visszatenni az akiban akármennyire beáztattad lehetetlenné tenné a telepítést. Ráadásul az ázatás utáni beöntés további ammóniát szabadít fel.

A másik dolog hogy a talajból nem csak ammónia szivárog, hanem tápanyag is. Ezzel az áztatással ezektől is megszabadulnál.
 
oRphEus said:
Az világos, hogy nem "kell" mosni.. De ez nem jelenti azt, hogy nem lehetne előáztatni.

Nem is tudom. Amikor rendezgettem az akit, az amazonia elég instabilnak tűnt. Könnyen örlődik, törk, hajlamos elaprózódni. Még szárazon is.

Nedves állapotában ez hatványozottan igaz. Első feltöltés után pár szem amazonia keveredett a dekorhomokomra. Csipesszel próbáltam visszatessékelni a helyére: szétporladt a csipesz között... Elég sok szem viselkedett így, inkább nem háborgattam.

Ebből kiindulva nem biztos hogy áztatnám és kétszer mozgatnám. Főleg nedvesen.

De ha ez téged nem zavar, akkor hajrá. :)
 
viktorlantos said:
A külön áztatás stb-t azért nem javaslom mert erről a talajról folyamatosan jön le egy porréteg. Utólag visszatenni az akiban akármennyire beáztattad lehetetlenné tenné a telepítést.
histi said:
Nem is tudom. Amikor rendezgettem az akit, az amazonia elég instabilnak tűnt. Könnyen örlődik, törk, hajlamos elaprózódni. Még szárazon is. Nedves állapotában ez hatványozottan igaz. Első feltöltés után pár szem amazonia keveredett a dekorhomokomra. Csipesszel próbáltam visszatessékelni a helyére: szétporladt a csipesz között... Elég sok szem viselkedett így, inkább nem háborgattam. Ebből kiindulva nem biztos hogy áztatnám és kétszer mozgatnám. Főleg nedvesen.

Na jó, én meggyőzhető vagyok. :) Így már más, a szerkezeti tulajdonságait valóban nem vettem figyelembe. Ennek fényében viszont azt hiszem mégsem fogom bonyolítani a dolgot, mert valószínűleg nagyobb szenvedés lenne csak belőle, még ha sikerülne is némileg csökkenteni a felszabaduló ammónia mennyiségét.
 
Nekem ezzel a napi vízcserével van csak bajom. Egy kétszáz literes akváriumnál napi száz liter vizet leszívni, 2 héten keresztül, ez nekem egy óriási pazarlásnak tűnik. Nem elég, mondjuk 3-4 naponta? Van valami konkrét írás, hogy nagyobb akváriumoknál is napi, vagy kétnapi vízcseréket csinálnak? Szerintem nagyobb akváriumoknál nem kell ennyire sűrűn, de inkább lássak valami konkrétumot, bizonyítékot. ;)
 
Levinen said:
Nekem ezzel a napi vízcserével van csak bajom. Egy kétszáz literes akváriumnál napi száz liter vizet leszívni, 2 héten keresztül, ez nekem egy óriási pazarlásnak tűnik. Nem elég, mondjuk 3-4 naponta? Van valami konkrét írás, hogy nagyobb akváriumoknál is napi, vagy kétnapi vízcseréket csinálnak? Szerintem nagyobb akváriumoknál nem kell ennyire sűrűn, de inkább lássak valami konkrétumot, bizonyítékot. ;)

Spórolhatsz csak lealgásodsz. És sok időbe telik majd a helyreállítás. Mivel Carbon-t sem használunk a starthoz az Ammonia rendesen megdolgozza az akit. És akkor a frissent betelepített bomlásnak induló növényekről nem beszélek amik lombot cserélnek ugyanebben a szakaszban.

Lehet soknak érzed, de ezt az elején kell megcsinálni. Szal betudhatod egy induló költségnek. Cserélj 30%-ot de legyen naponta.

Nem minden ADA talaj engedi egyformán az Ammóniát. De ha nem tenné én akkor is gyarkori vízcserét javasolnék az első 2 hétben.
 
viktorlantos said:
Levinen said:
Nekem ezzel a napi vízcserével van csak bajom. Egy kétszáz literes akváriumnál napi száz liter vizet leszívni, 2 héten keresztül, ez nekem egy óriási pazarlásnak tűnik. Nem elég, mondjuk 3-4 naponta? Van valami konkrét írás, hogy nagyobb akváriumoknál is napi, vagy kétnapi vízcseréket csinálnak? Szerintem nagyobb akváriumoknál nem kell ennyire sűrűn, de inkább lássak valami konkrétumot, bizonyítékot. ;)

Spórolhatsz csak lealgásodsz. És sok időbe telik majd a helyreállítás. Mivel Carbon-t sem használunk a starthoz az Ammonia rendesen megdolgozza az akit. És akkor a frissent betelepített bomlásnak induló növényekről nem beszélek amik lombot cserélnek ugyanebben a szakaszban.

Lehet soknak érzed, de ezt az elején kell megcsinálni. Szal betudhatod egy induló költségnek. Cserélj 30%-ot de legyen naponta.

Nem minden ADA talaj engedi egyformán az Ammóniát. De ha nem tenné én akkor is gyarkori vízcserét javasolnék az első 2 hétben.

Lehet akkor valami ilyesmit fogok követni, de nincs valahol leírva konkrét példa, link, hogy mondjuk Amano unokahúga hogy csinálja? :D
 
Hali!

Csak úgy érdeklődés szintjén.Mi lenne ha ammónia removert használnánk?Zeolit, v. ammovec, stb?

(nem akarom, használni csak kérdem)
 
Levinen said:
Nekem ezzel a napi vízcserével van csak bajom. Egy kétszáz literes akváriumnál napi száz liter vizet leszívni, 2 héten keresztül, ez nekem egy óriási pazarlásnak tűnik.
Egyébként én is ezért kérdeztem, illetve nem is a pazarlás miatt, inkább lustaságból keresnék valami áthidaló megoldást, mert a 250 L-nél napi 125 liter vizet leszívni majd feltölteni 1-2 héten keresztül elég nagy macera.
 
Használhatsz 2 naponta 30%-ot is ilyen medencénél csak növeled az algásodás kockázatát.
Egyébként javaslom egy slag beszerzeset. Azzal napi 15 perc alatt megvagy a folyamattal. Én a nagy akváriumot is így cserélgetem már.
 
Levinen said:
Nekem ezzel a napi vízcserével van csak bajom. Egy kétszáz literes akváriumnál napi száz liter vizet leszívni, 2 héten keresztül, ez nekem egy óriási pazarlásnak tűnik. Nem elég, mondjuk 3-4 naponta? Van valami konkrét írás, hogy nagyobb akváriumoknál is napi, vagy kétnapi vízcseréket csinálnak? Szerintem nagyobb akváriumoknál nem kell ennyire sűrűn, de inkább lássak valami konkrétumot, bizonyítékot. ;)

Szia!
Ha, nem sürgős az indítás akkor, jó alternatíva N-deeféle sötétben járatás. Berendezed az akit növények nélkül, két hétig nem kapcsolsz lámpát, a vízhez adsz egy kis bacit és elindítod a szűrőt. A két hét alatt más dolgod nem lesz mint, megrendelni a növényeket, és türelmesen várni. ;)
 
Tomi said:
Levinen said:
Nekem ezzel a napi vízcserével van csak bajom. Egy kétszáz literes akváriumnál napi száz liter vizet leszívni, 2 héten keresztül, ez nekem egy óriási pazarlásnak tűnik. Nem elég, mondjuk 3-4 naponta? Van valami konkrét írás, hogy nagyobb akváriumoknál is napi, vagy kétnapi vízcseréket csinálnak? Szerintem nagyobb akváriumoknál nem kell ennyire sűrűn, de inkább lássak valami konkrétumot, bizonyítékot. ;)

Szia!
Ha, nem sürgős az indítás akkor, jó alternatíva N-deeféle sötétben járatás. Berendezed az akit növények nélkül, két hétig nem kapcsolsz lámpát, a vízhez adsz egy kis bacit és elindítod a szűrőt. A két hét alatt más dolgod nem lesz mint, megrendelni a növényeket, és türelmesen várni. ;)

Ez nem lenne rossz ötlet, de olyan növények is kerülnek az akváriumba, melyeket vízzel feltőltött állapotban szinte képtelenség normálisan beültetni. Arról nem is beszélve, hogy olyan fa témák is kerülnek az akiba, melyre növények lesznek kötözve és nem szeretném két hét múlva azért kiszedni, feldúlni a hardscapet, hogy rákötözzem a növényeket. Amúgy tényleg jó ötlet! :twisted: ;)
 
Mi van akkor ha nem töltöd fel teljesen az akit hanem csak mondjuk öntesz rá 10cm vizet? Én ilyesmin gondolkozok. Utána még nyugodtan tudsz növényt ültetni. Persze lehet rosszul gondolom. Engem inkább az ADA talajjal kapcsolatban az izgat hogy nem fog ez 1-2 év alatt teljesen betömörödni? Ha vizes lesz annyira egy lágy valamink lesz hogy kezdek kételkedni.
 
Skacok lehet megint rám jut a beszólós szerep, de miért nem próbáljátok meg úgy használni a talajt ahogy a gyári ajánlásban szerepel?

Nem kell erre elméleteket gyártani, vagy hogy milyen lesz 1 év múlva. A talajt kismillió ember használja. Nálam most 1 éves semmi gáz nincs.
Ezt használom az átalakítás után is. Persze nem örökéletű ez sem de pár évet biztosan elmennek ezek az agyagos dolgok.

Berakod mosás és áztatás nélkül, berendezed, vizet cserélsz és örülsz neki milyen szépek a növényeid.

Működik ez a CAUs akiktól kezdve mindenhol. A sűrű kezdeti vízcserék pedig nem csak az Aqua Soilnál ajánlott. Egyszerűen ez a normális módja az indításnak ha már nem várunk 6-8 hetet mint az ősidőkben....
 
viktorlantos said:
Skacok lehet megint rám jut a beszólós szerep, de miért nem próbáljátok meg úgy használni a talajt ahogy a gyári ajánlásban szerepel?
Például ezért. ;)

viktorlantos said:
(...) de a hobbi azért tart ott jelenleg ahol tart mert az emberek nem 1 féle módon érik el a céljaikat sosem. Ki kell próbálni ezt is azt is, van rá elégséges idő, így nem csak más emberek által bepostolt okosságokból építkezel, hanem saját tapasztalatból is.

Egyébként senki sem állította, hogy nem fog működni a gyári ajánlás, vagy, hogy nem fogjuk a gyári szerint használni. Pusztán némi munkát akartam magamnak megspórolni, és ezért kezdtem el a témát boncolgatni. Többek között erre való ez a fórum. ;)
 
Back
Oldal tetejére