• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai

jojo said:
Ismételt kérdésem, és a removerek?

A nagy akimnál naponta mértem az ammóniát hogy lássam hogyan alakulnak a dolgok. A gyorsítás miatt Safestart mellett Denitrol baktérium kúltúrát alkalmaztam. Ami viszonylag gyorsan hatott, de nap végére megint felborult az ammónia miatt az egyensúly. 2 hét után stabilizálódott a helyzet és pár nap múlva elkezdtem a betelepítést. A következő hét a törékeny egyensúly miatt még mindig kritikus volt állandóan vízcseréket kellett nyomnom további denitrollal.

Persze utána beállt. Csak azért írtam mert biztos minden akvárium és telepítés más, de a 240 liternél valószínű a talaj mennyiség miatt is eltartott egy darabig míg használható lett - mire betörtem a lovat :lol:

removeres kérdésre a válaszom az hogy persze nem számolok azzal ha valaki erre vesz külön berendezéseket stb. Lehet ez többe van mint a vízcserék az első időszakban ami a probléma alapja volt.
 
Csak olcsóbb megoldásra gondoltam, sima biolux macskaalomra(használom több mint 10 éve)bár ennek egy külön szűrőt kell indítani,de így már nem is olyan olcsó, ha csak nincs egy, elfekvőben.(bár ez meg a tápanyagot is kivonhatja a vízből)
 
Macskaalom??? Mindjárt átmozgatom ezt az egészet a DIY legsötétebb sarkába... :D Ez az egy civilizált fegyverem maradt. ;)
 
Hali!

Ne tedd.Én régen az ősidőkben zeolitot használtam a tengerihez, de egyszer elfogyott és az üzletben (megjegyzem régről ismertek) és megsúgták, hogy ez is alkalmas.Mint írtam a mai napig használom hébe hóba.Azért mert így borzasztóan hangzik még ne becsüld le.Amennyiben telítődik (nem eltömődik!) alkalmas lehet biológiai szűrésre is bár biztos nincs egy szinten a pl. Eheimm substrattal.Zeolitot használnak sokan a szűrőkben-hát a macskaalom is ez alapú.
Mint írtam növényeshez nem igazán alkalmas mert kiszedi/szedheti azokat a tápanyagokat is amit szándékosan adagolsz.
Tehát csak óvatosan az "áthelyezéssel" ;) .
 
Nem értem a beszélgetés lényegét.

Néhány kezdő akvaristának ez rendkívül félrevezető lehet, hogy időnként újabb és újabb megoldások és topicok jönnek elő. Tápanyagokat és ammóniát "elvonni" mindenféle "remover" segítségével? Algaölő szereket alkalmazni? Macskaalom, zeolit, stb, stb? Minek? Vásárolj egy rendes szűrőt, rendes porózus szűrőanyaggal, járasd be halak nélkül és tápozz első naptól kezdve illetve nyomasd a CO2-t ezerrel. Nem lesz algád, megígérhetem. :idea:

(Ez nem azt jelenti, hogy fordított esetben lesz, de egyértelműen nagyobb az esélyed rá. Szerencsére több út van, de ezt az egészet inkább a Disclaimer-be beírom, hogy mindig hozzágondoljátok :) )

Most 10 napos az akvárium, tehát még nem vagyok túl a nehezén - de Aqua Soil-al együtt (Viktorral ellentétben :) ) semmi - azaz 0 algám van. Miért lenne? A drop checker sárga, a szűrőben semmilyen remover vagy egyéb cucc nincs - csak full biológiai szűrőanyag (1 liter Eheim Substrat és 1 liter Eheim Substrat Pro), szivacs és perlonvatta. Naponta (néha éjjelente) cserélem a vizet és azonnal tápozok utána.

Ennyi, nem kell ezt bonyolítani, így működik. És a megfelelő szűrőanyag nem annyival drágább, hogy emiatt vakargassam és csipeszeljem az algát az első hét végétől.
 
keymaker said:
Nem értem a beszélgetés lényegét.
Eredetileg az lett volna a lényege - amint néhány hozzászólással feljebb írtam is - hogy megúszható-e kevesebb macerával, vagyis kevesebb vízcserével az indítás, ha megpróbáljuk csökkenteni előzetesen az AquaSoil-ból felszabaduló ammóniát (ami ugye elsőre elég ijesztően hangzik, hiszen ammónia feldúsulás egyenlő algásodás). Az ember szereti egyszerűsíteni az életét. Egy nanoban könnyű megoldani az 50 vagy akár 90%-os vízcserét két bögre vízzel, de amikor az 50% már 100 liter felett lenne akkor nem annyira szórakoztató 2 héten keresztül minden nap eljátszani. (Ezért rá is kérdeztem egy konkrét megoldásra, de a felhozott ellenérveket elfogadva beláttam, hogy az a megoldás nem alkalmazható a talaj fizikai tulajdonságai miatt. Tehát máris tapasztalatcsere történt a témában, vagyis értelmet nyert a kommunikáció.)

keymaker said:
Néhány kezdő akvaristának ez rendkívül félrevezető lehet, hogy időnként újabb és újabb megoldások és topicok jönnek elő.
Nem igazán értelek. Azt hiszem abban egyetérthetünk, hogy nem csak egyféle út létezik. Ilyen alapon az összes topicot törölhetnénk, fórumra sem lenne szükség, bőven elég lenne, ha mindenki elolvasná a gyári ajánlásokat, és kész. Ami pl. az EHEIM esetében remekül alulméretezett szűrőválasztásokat eredményezne... Már csak azért sem értem ezt, mert pl. az EI módszer vagy a GA tápok kifejlesztése is az "új megoldások" keresésének lett az eredménye. Egyébként pedig lehet, hogy a kezdő akvaristának pont ezzel a topiccal segítettünk, mert akkor az érvek hatására nem próbálja ki az esetlegesen benne is felmerült, de itt elvetett rossz megoldást.

(Mondjuk a macskaalmon azért én is meglepődtem. :))
 
Tehát ahogy oRphEus leírta, volt néhány kérdés és aztán pár válasz.

Senki nem mondta, hogy a kezdő rakjon bele mindenfajta removert!
A 160-as tengeri aksim szűrése működött kb. 7 liter macskaalommal évekig.A már említett okokból nekem sincs, csak az általad felvázolt alapdolgok.Ennyi.
A kapacitásával kapcsolatban: 1 lit. spec. zeovittal kezelnek több száz literes(6-8, talán több) aksikat igen eredményesen.(bár ez nem ammónia ellen van, de van olyan speciális is)

A macskaalommal kapcsolatban:
előbb volt a zeolit, a zeotrix, zeovit.Az iparban ammónia kivonásra használják.Aztán rájöttek, hogy éppen ezért jó pl. macskaalomnak.Sokan használják sügeres aksiban is.Csak megveszik jó drágán szépen becsomagolva.Megveszik a tóba is , ez már sokkal olcsóbb (10 kg.2500-3000 Ft.) igaz az durvább szemcsenagyságú, kavicsméretű.
Tehát akkor ebben mi a furcsa?

Az a furcsa, hogy Amano úrnál minden olyan jól működik akkor miért van neki egy terméke (amiről asszem Viktor is ejtett pár szót)ami algagátló.Remélem Ő nem használja csak mi, botladozó pórnép számára gyártja. :p

Key nem akarok én senki rábeszélni-volt egy kérdés -volt válasz- ennyi.Vitatkozni sem akarok, nézd amit idáig tanácsoltatok-bejött.De én még azért élek a múltból is de azért a jövő felé tekintek.
 
oRphEus said:
Eredetileg az lett volna a lényege - amint néhány hozzászólással feljebb írtam is - hogy megúszható-e kevesebb macerával, vagyis kevesebb vízcserével az indítás, ha megpróbáljuk csökkenteni előzetesen az AquaSoil-ból felszabaduló ammóniát
Ja, ok! Nem lehet megúszni. :( Az ammónia más okból is "szükséges" egyébként. Az új aki általában új szűrőt is jelent. Az új szűrő nitrifikációja be kell induljon, ehhez ammónia kell. Ha az Aqua Soil nem bocsátana ki ammóniát, akkor nekünk kellene gondoskodni arról, hogy vízbe jusson a cucc, hogy a szűrőbaktériumok elszaporodjanak. Mind Amano, mind pedig az EI kitalálói és alkalmazói használják és javasolják a gyakori vízcseréket indításkor. Valóban pazarlásnak tűnik elsőre a dolog de sajnos nincs "természtes" megoldás az elkerülésére.

oRphEus said:
Azt hiszem abban egyetérthetünk, hogy nem csak egyféle út létezik.
Abszolutte egyetértünk!

oRphEus said:
Ilyen alapon az összes topicot törölhetnénk, fórumra sem lenne szükség, bőven elég lenne, ha mindenki elolvasná a gyári ajánlásokat, és kész.
Jaj, kicsit elbeszéltünk egymás mellett. :) Csak annyit akartam mondani, hogy mivel rengeteg ötlet / vélemény és ajánlás születik szerencsére ezen a fórumon, néha nem árt azok számára újra és újra hangsúlyoznom az én/mi álláspontunkat. Szó sincs arról, hogy más nézeteknek nincs helye, ez hülyeség lenne. De VAN, ismerünk egy minden szempontból működő, egyszerű megoldást, és néha (teljesen jogosan) a hangsúly eltolódik erről. Ennyi. ;)
 
Sziasztok,

-Figyelembe véve, hogy végső soron GA-tápokat akarok használni, érdemes lehet úgy indítani az akváriumot, hogy az első két hétben Bright-K-t adagolok, és ha lecsökkent az ammónbia-kioldódás állok át GA-ra?
-Lehet, hogy úgy alakul, hogy elvesztem a harcot az algákkal szemben, akkor fenn fog állni a "nincs növény az ADA talajban" esete. Ha ADA talaj van bent, lehet valami gond forrása ez a plusz tápanyagtartalom az első 2 héten túl is, vagy csak az a kritikus időszak?

Köszi.
 
Minkét kérdésedre ugyanaz a válasz: miért lenne gond a plusz tápanyagtartalom bármilyen körülmények között????
 
Hát mert az algák esznek belőle és fejlődnek szépen, ami miatt gyakrabban kell vizet cserélnem, amit meg érzek a pénztárcámon.
 
A cél nem az alga-növekedés megállítása, hanem a spróra formából történő átalakulás (virágzás) meggátolása.
Ehhez a kiváltó okot kell megszüntetni, amely általában CO2- és/vagy tápanyaghiány, a növény-szenvedés és ezáltal ammónia termelés okozói.

Ha a tápozást csökkented a kiváltó okot erősíted.
Tüneti kezeléssel semmire nem mész hosszú távon.
 
Akkor nekifutok még1x:)

-Szóval hátterem van, belső, kicsit algás. Volt jobb, rosszabb alga szempontjából és nem vágom ki, tehát algák, spóraforrás marad.
-Tervezek növényeket, de nem 80%-éban az akváriumnak, hanem a belső tér kb 20%-át fogják kitölteni.
-Megpróbálok a növényeknek mindent megadni induláskor és bízom benne, hogy nem fog burjánzésnak indulni az alga, hanem normálisan, egészségesen kordában tudom tartani EI-tápozás és CO2 mellett is.
Worst case:
-Ha nem jön össze és győz az alga, akkor növényeket ellepi -> kuka.
-Tehát marad az ADa talaj, a víz és a magrove. CO2-t, tápot az algáknak mér nem kell adagolnom.

A kérdés, hogy indítsak egy Amazonica II talajjal, aminek nagyobb a nitrogéntartalma, de ha nem lesz növény akkor az algák örülnek neki, vagy indítsak egy Malaya/Africana talajjal, amiben szoldabb a tápanyag szint, ezért a növények sem ugranak tőle nagyot, viszont ha mégis győz az alga, akkor CO2 és táp nélkül nem jelentene a talaj zabát az algáknak.

Na remélem letisztultabb formában tudtam megfogalmazni belső aggodalmam;)
 
Azt kell mondanom, hogy majdnem mindegy, hogy melyik Aqua Soil-t teszed a növények alá. Én inkább a szín alapján döntenék, nem a tápanyag-tartalom a fő tényező. A növényeid mindenféleképpen ugrani fognak, hogy ha EI-t tápozol, ezen az Aqua Soil fajtája csak az első pár hét dinamikájában (gyökér-fejlesztés ütemében) fog változtatni.

Az EI tápozás nem számol a talaj Nitrát-kibocsátó hatásával. A talajtól függetlenül EI szinteket kell adagolnod, ehhez még a talaj is hozzá fog tenni. Tehát, ha mondjuk 25-30ppm-re lövöd be a nitrát-szintet, és a talaj hozzádob - mondjuk - még 10 ppm-et, akkor 35-40 ppm-ed lesz a vízben. Na és? Van elég, és kész. ;) 50 lesz? Na és? Van elég és kész. Fölösleges a 30ppm fölötti szint? Igen. Káros? Nem. Meg kell tanulnunk nem félni a tápanyagoktól és inkább túladagolni picit, és nem a hiánytünetekkel küzdeni.
 
Kicsit számolgattam. Ha folyópart-jellegű kialakítást akarok (egyik oldalon 20cm magas, másikon 10) ADA-talajból, akkor elég borsosra jön ki.
A magasabb oldalon, ha nem akarok növényt rá, alá lehet bélelni vaskos bazaltdarabokkal? (táptalaj, 1-réteg bazalt, kis ADA-talaj a hézagokba, megint egy réteg bazalt kő, megint hézagkitöltés, és 3-4cm felső réteg ADA)

Thank you
 
Az ADA AMAZONIA és az ADA MALAYA-át szeretném keverni , csak a színkeverés miatt! Megoldható?
 
Back
Oldal tetejére