• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Akácos út 112/L.

Turaman

Kertész szaki
Sziasztok !

Hosszas információ gyűjtés után, közeleg a perc ,mikor is víz kerül a pár hónapja vásárolt 112 literes akváriumba. A tervem egy szép (nekem tetsszen) akváriumi kép létrehozása, amiben a halak egészségesen, „boldogan” élhetnek. Tehát nem egy növényes csoda a célom,(nem is lehetne az , mivel ez az első próbálkozásom :)) amiket Ti alkottok, hanem egy vegyes akvárium, melybe ezért lényeges szerep jut a növényeknek.

Az akvárium: feketével ragasztott 112 literes (80x35x40), gyári Lengyel kezdő szett.

A világítást a gyári tető biztosítja majd a maga 2db. T8-as fénycsövével. Ebből már látszódik, hogy ez egy nagyon alacsony technikai felszereltségű akvárium lesz. Az egyik gyári fehér (6500K) fénycsövet kicseréltem egy Sera Plant (4900K) csőre. Az akvárium tetőt aluszalaggal ki fény terelőztem, mentségemre legyen mondva. És a tetőt kívülről lefújtam, hogy színben passzoljon az akvárium bútorhoz.

A szűrés: itt elképzelhető változtatás, de egyenlőre belső szűrővel indulok a harcba. A gyári szűrőt lecséréltem egy Aquael Fan 3-ra. Na majd meglátjuk!

Fűtés: Panel lakás, elég meleg, nyáron ez még lehet gond.

Talaj
: JBL Manado, táptalaj nélkül

Tápozás: Easy Life ProFito és Carbo, táptabletták, TF Macro.

Dekoráció: Akác gyökerek, néhány kisebb szikladarab.

Víz: csapvíz, szerencsére elég jó, 5-6nk° körüli összkeménység.

Tervezett növények: Echinodorus tenellus
Cabomba Caroliniana
Myriophyllum matogrossense
Ludwigia spec.
Ceratopteris thalictroides
Egeria Densa
Ceratophyllum demersum

Halak: Izzófényű pontylazac (12-16db) Törpe szívóharcsa (3-4db.) Márványos baltahasú lazac (5-6db.)

Garnélák: esetleg jó lenne egy takarító Amanó garnéla brigád is (5-6db.)

Hát nagy vonalakba ennyi az indulás előtti állapotokról. Szívesen veszek minden kritikát, megjegyzést , tanácsot mind a technikai paramétereket, mind az élőlényeket illetően. Lehetnek-e megfelelők ezek a növények ilyen kevés fény mellett, nem lesz túl sok a hal stb… ?

Köszönöm, hogy elolvastad.
 
Üdv.
Nálam 2*18w-nál 112l-ben bevált a Cabomba. Az Egeria csúnya lett,Tenellus-om nincs,de másnál szépen növöget. A többi növényt nem ismerem. Anubias és Cryptocorin félék még mehetnek bele,ezek alacsony igényű növények.
Kb.2hete váltottam 2*24w-ra amiből az egyik plant cső, viszont cserélni akarom azt is 6500k-ra.
 
Finom levelű növényeket szeretnék, ezért gondoltam ezekre. Egyébként mi a baj a plant csővel?
Nemcsak a watt,hanem a kelvin és a lumen értéke is számít a fénycsőnek. A plant csőnek mindkettő alacsonyabb, más a színspektruma. A tapasztaltabbak ezt ajánlják. Érdemes beleolvasni a világítás topikba.
A lámpával kaptam a növényes fénycsövet,de amint tudom lecserélem, szemmel láthatóan kevesebb a fényem, pedig 36w helyett 48w világít.
 
Hát elindultunk!
Tegnap feltöltés alá került az akvárium. A növények és a dekoráció terén is történtek változások. Az akácgyökereket sajnos nem tudtuk, nem mertük beletenni, mert még három hét áztatás után is taknyosodik, habos rajta a víz, és elég kellemetlen szagú. Helyette vásároltunk egy Red Moor gyökeret és az került bele némi lemosás és forróvizes áztatás után.
A növények közül a következőkkel indult az akvárium: Echinodorus tenellus, Cabomba caroliniana, Egeria densa, Myriophyllum matogrossense, Ludwigia rubin, Ceratophyllum demersum, Fissidens fontanus. A növények közül csupán a tenellus zselés, ezért az első két hétben nem kívánok tápozni, jó lesz ez így? A világításom 36 watt, kezdésnek 7 órát gondoltam meneszteni, amit 10 óráig kívánok felvinni, heti félórákkal. A carbot adagolhatom már most is, vagy várjak még vele? Belső szűrőnk van , okozna az bármi problémát, ha az éjszakai órákban nem menne? Most jöjjön néhány kép az előkészületektől, a feltöltésig.
IMG_0191[1].JPG
 

Attachments

  • IMG_0193[1].JPG
    IMG_0193[1].JPG
    133.7 KB · Megtekintések: 2
  • IMG_0206[1].JPG
    IMG_0206[1].JPG
    147 KB · Megtekintések: 7
  • IMG_0212[1].JPG
    IMG_0212[1].JPG
    220.5 KB · Megtekintések: 8
Üdv.
A szűrőnek folyamatosan,non-stop mennie kell. Ez alap,fontos.
Ha Manadó-t használtál aljzatnak, akkor az valószínűleg keményíteni fogja a vizedet. Az élőlények választásánál erre figyelni kell(Gh,Kh).
Indításnál érdemes baktérium kultúrát alkalmazni, ajánlom a Jbl termékét. Vízkezelőnek Seachem Prime-ot érdemes venni, nagyon gazdaságos az adagolása.
 
Jó lesz ez.Adj még neki fehér csövet ahogyan @Szella mondja mert a lumened kevesebb a minimumnál. Ha tetszik a lila cső inkább pluszba tedd bele. Ha szereted,hogy a színek kiemelkednek akkor az egyik csöved legyen 4000Kelvin az amelyik előrébb van, a másik 6500K így a színeid hangsúlyosak maradnak a 4000K-tól, a lumened is meglesz, és eltűnik a lila aljzat, helyette szép barna lesz. Ha az akác rosszul viselkedik ne törődj vele,tedd hordóba és felejtsd el. Pár hét-hónap és beáll,nem fog kocsonyásodni. Lehet ez a gyökered is be fog amugy de azzal még semmit sem veszítesz. Kiszed,zuhany,kefe visszatesz.
Ügyesen rendezd be szép lesz ez (y)
 
4.nap
A víz letisztult, de a Red Moort elborított egy sejtelmesen áttetsző fehèr penèsz burok. Lehet hogy nem kellett volna, de kivettük ès amennyire tudtuk lemostuk. Kivètelnèl sok fonál elszabadult róla, azokat a leszívócsővel kergettük egy ideig, majd vissza tettük a fát. Jövőhèten tervezem nèhány Amanó ès Törpe szívóharcsa beszerzèsèt. Vagy mèg túl korai??? Ja ès mèg annyi, hogy a zselès Echinodorus tenellus szemmel láthatólag növöget, pedig nèhány táptablettától amit a manadoba nyomkottam mást nem kapott. Naponta 2ml.Carbot azèrt tolok a vízbe.
Ennyi,köszi!
 
Nekem régen 40 amanóm "ment tönkre" :) a manado miatt, én még várnék egy keveset. A szívóharcsa szerintem mehet, hiszen szívós, a nevében is benne van, egyértelmű... ;) :D
 
Nekem régen 40 amanóm "ment tönkre" :) a manado miatt, én még várnék egy keveset. A szívóharcsa szerintem mehet, hiszen szívós, a nevében is benne van, egyértelmű... ;) :D
Èn a Törpe szívóharcsàról hallottam, hogy èrzèkenyebb az amóniára.
 
Üdv.
Az élőlények betelepítésével még várnod kellene legalább 3 hetet. Baktérium kultúra adagolásával ez az idő lerövidíthető.Teszteld a vizet (nitrit,nitrát ezek mérgező anyagok). A Törpe szívó harcsa érzékeny halacska, számíthatsz veszteségekre. Türelem.:)
 
Belső szűrőnk van , okozna az bármi problémát, ha az éjszakai órákban nem menne?
Szűrőt etetési időre érdemes lehet lekapcsolni. (én szoktam). A halak már fürgén úsznak oda hozzám, és várják a kaját, plusz kényelmesebben és jobban összeszedik, mintha a sodrás szétnyomja az egész teknőben. Idővel erősen javasolt a külső szűrő vásárlása.
Érdekes reakció lehetett
Akvarista kémia: az amanó reakcióba került a manadoval. :LOL: Ez tetszik. :)
+1 szavazat a csőcserére.
 
Szia!
@Szella írásával egyetértek. Türelem,türelem.
A zselés növényeknek már az ültetéstől fogva szükségük van a tápozásra.
(Gondold el, eddig ott ültek a minden jóval megáldott zselében, most meg kiszakítod belőle és "csupasz" talajba ülteted.)
A táptabletta önmagában kevés lesz.
Algamentes akváriumot kívánok!(y)
 
@Szella, hasznàlok Aqua Line Startert. Használtam a feltöltèsnèl ès hasznàlom vízcsrènèl is. @ZoleeG , azèrt az egy zselèsèrt nem akartam mèg tàpozni. A gyapotos növènyeket ráèr mèg tápozni kèt hètre a beültetèstől,ezt itt olvastam a fórumon.
@Cyberkid , a növènyes csövet cserèljem ki fehèrre? Köszönöm mindenkinek a hozzászólását!:)
 
Szuper. Teszteld a vizet nitritre,nitrátra. Kell egy kis idő a baciknak is(1-2 hét). Én Jbl Filterstartot használtam és 2 v. 3 hét után telepítettem a halakat. Viszont csak heti egy vízcserét csináltam.
Nekem az üzletben azt mondták hogy cseréljem le a növényes csövet,mert algásodni fogok. Ezt nem tudom megerősíteni mivel eddig is volt alga, most is van,de több(nem biztos hogy a cső miatt,de azért én lecserélem ).
 
a növènyes csövet cserèljem ki fehèrre?
Igen, szerintem is érdemes, bár én is úgy használtam a 2x39W-ot (T5), hogy az egyik daylight, a másik növényes volt.:D
Ha elég alacsony a w/l (vagy lumen/l) szokták javasolni, hogy először inkább a 6500K-ból legyen meg a 0,4-0,5 (... 0,65) w/l, aztán ha szeretnénk, dobjunk mellé még egy növényes csövet kiegészítésnek.
40cm magas az aki, vs. T8 cső. Hát 50cm magasságra már elég gyengusz lenne, oda mindenképp a T5 a javasolt. Ebből kiindulva ez is egy érv a 2db 6500K-s cső mellett.
Az akvárium tetőt aluszalaggal ki fény terelőztem
Ez jó tölet volt!
 
Na jó b

Valóban az volt, aljzatcsere után 1 nap alatt végbement a reakció, hiába próbáltam kimenteni őket :( kár hogy nem olvastam több fórumot akkoriban :)
Nem értem,
a régi társas 115 literesben Manado van, nem is tervezem cserélni, évek óta élnek benne otocinclusok, vörös loricariak és zöld neonok - probléma nélkül.
(szégyenlem itt leírni, de vizet sem cserélek benne, csak az elpárolgottat töltöm utána hetente)
 
Back
Oldal tetejére