• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium építés minél kevesebb gyári akvarisztikai kellékkel

Sanyi0315

Tapasztalt kertész
Sziasztok

Aktív fórum olvasóként gondoltam, én is indítok egy topicot :)
A tervem a következő: szereztem egy akváriumot bútorral (nagyon baráti áron) és ezt szeretném hónap végén elindítani.
A szűrésemet egy hordós ( igazából vödrös ) szűrő biztosítaná, amit egy 1000 l/h-s pumpa hajt majd. A co2 rendszerem és a világításom maradna a "régi" (átalakított tűzoltópalack, hegesztős reduktor stb. a világítás pedig egy kültéri HQi reflektor)
A fő célom az lenne, h egy olyan akváriumot indítsak amihez a lehető legkevesebb akvarisztikai kelléket használjam fel.
Ez persze NEM az akvarisztikai boltok ellen irányul, hanem a saját házibarkács szárnypróbálgatásaim mellett :D

Remélem lesz olyan tag akit érdekelni fog :)
A nagy munka megkezdése után (kb. 2 hét múlva) jönnek a részletek.
 
a kűltéri refivel már én is szemeztem....
Én egy időben autós xenon-ban gondolkodtam, egyik kollégámnak két szett is elment persze mindig csak az egyik, és talán mivel az utólagosan beépíthető nem szabályos, így talán meg lehetne csípni ilyen kiszerelt vagy hiányos szetteket.
 
Ha TÉNYLEG ez a fő cél, akkor a tűzoltópalack is felesleges. Pár műnövény is megteszi. :cool:

több éve növényezek én is és eddig hibátlanul bevált a tűzoltópalack és a reflektor is :)
de a gyári cuccokra nem mindenkinek telik ezért is tervezek alacsonyabb költségvetésből dolgozni
 
Picture%252520001.jpg
Picture%252520101.jpg



ezek az utóbbi munkáim, tehát van némi fogalmam a növényezésről... lehet h nem egy bemutatótermi akváriumok de azért szerintem megállják a helyüket egy hobbista albérletében :D
 
Picture%252520001.jpg
Picture%252520101.jpg



ezek az utóbbi munkáim, tehát van némi fogalmam a növényezésről... lehet h nem egy bemutatótermi akváriumok de azért szerintem megállják a helyüket egy hobbista albérletében :D

így már jóval árnyaltabb a kép .... (y)
sorry a kekecségemért, de lássuk be, az általam idézett mondat kissé félreérthetőre sikeredett.
várom a folytatást, sok sikert a projekthez!
 
így már jóval árnyaltabb a kép .... (y)
sorry a kekecségemért, de lássuk be, az általam idézett mondat kissé félreérthetőre sikeredett.
várom a folytatást, sok sikert a projekthez!

semmi gond :) értem én a negatív kritikát is
a folytatásban am annyi szerepel még, h van egy 22 literes légmentesen zárható vödröm amiből szeretnék majd külső szűrőt csinálni
a co2 rendszerem és a világításom már így is DIY-nek nevezhető és a szűrést is így szeretném megoldani
az összképet még csak fejben tervezgetem, ja és ki akarom próbálni a sötétben indított akváriumot (sosem csináltam még ilyet, de hallottam jókat róla)
ahogy haladok az építgetéssel úgyis dokumentálni fogom, akár jól sikerül, akár rosszul :D
 
Sziasztok

visszatértem sok új tapasztalattal és ötlettel :)
Gondoltam h megosztok veletek, minden sikert és kudarcot is (volt részem mindkettőben)

Elkészült a várva várt külső szűrőm:
Ez az első változat...
A vödör tetején alakítottam ki a ki és beömlők helyét praktikussági okokból, amiket kifúrtam és tömszelencéket tettem bele az egyikre felszereltem az 1000 l/h-s power head-et, a másikat levezettem a vödör aljára. Ide egy szétvágott műanyag tárolóból kialakított vízterelőt csináltam (6 helyen ki van vágva a jobb vízelosztás érdekében)
Rémesen egyszerű szerkezetnek szántam...
A vödör 25 literes, aminek a tetejébe gyárilag volt tömítőgyűrű is amit ki is próbáltam fejjel lefelé fordítva 15 liter vízzel megtöltve és megrázva egy csepp vizet sem engedett ki.
A tömszelencék kaptak plusz tömítést alulról így teljesen légmentesen zárt volt a rendszer. (ja és kapott egy kis szilikont a jobb tömítés érdekében)

Felhasznált anyagok:
3 db may 21 mm-s tömszelence (3*60 ft)
1 db max 9 mm-s tömszelence (47 ft)
1 db bilincs (20 ft)
gumitömítés (0 ft... lyukas biciklibelsőből)
vödör (0 ft kaptam)
12/16-os szilikoncső (170 ft métere)
1000 l/h-s power head (2500 ft)

Szűrőtöltet:
12 db nagy krumpliszsák
4 l siporax
T30-as szivacs (a szivacsból kivágtam egy pontosan akkora kört mint a vödör, középen hosszában bevágtam h megtartsa a csövet a helyén és a maradékot belekockáztam a szivacslap alá)

mV9HBglAT3c1HaM6an3farXKsdLRF_q0_0uCBCfFOEk=w480-h640-no.jpg 8CypJTCaJZA-3QkqwDNrTqs96ydxb66owaxLECMJpCM=w480-h640-no.jpg -DxG2iDX4OcIqF8lyQl4Ki1J9Ixk7V2jgS_oDUBZ0Wc=w480-h640-no.jpg


A töltet behelyezésről nem csináltam képet... sorry
Ez volt a kiindulási pont ami után jött a tesztüzem... és az első kudarc.
Amint kifújta a head a maradék levegőt is a vödörből, eléggé megnőtt a nyomás ahoz h a hajlékony műanyag tetőt behúzza annyira szivárogni kezdjen.
A szivárgás "örömére" kihúztam a konnektorból... ez volt a nap fénypontja ugyanis úgy lőtte le a tetejét ahogy álmomban sem hittem volna.
Kissé eláztatta a szobát, de semmi baj hát előfordul :D

Hiába a precíz tömítés. hiába a passzos tető (kézzel nehéz volt lerángatni róla) hiába minden... a hajlékony műanyag meg tudja viccelni az embert.
Remélem ebből a hibából nem csak én tanultam, hanem mindenki aki szereti az otthon készült cuccokat.

B terv:

Az alapkoncepcióm ugyanaz, a felhasznált anyagok és a szűrőanyagok szintén, csak a vödör lett cserés.
A 25 l-s vödröt felváltotta egy 30 l-s ballon aminek csavaros a teteje.
Összeállításban minden maradt a régi, de a csavaros tető miatt kicsit komolyabb tömítésre volt szükség némi szikikon és teflonszalag formájában.

zbaHKIAtu4HU0Atoz2EXu97iWU9TSHeIiBshF6hgz2s=w480-h640-no.jpg

A tervezés annyiban változott h a tető csavarása miatt a head-et 1-2 cm-el mélyebbre kellett engedni h szabadon foroghasson a tetővel.

Összegzés:
Ez a kialakítás egy hete üzemel nálam hibátlanul :) a head mivel lóg a vízben teljesen hangtalan. A flow elég izmosan kavarja a vizet egy 140 l-es akváriumban (lily pipe-en keresztül is) és a hasznos szűrőtérfogatom is magasan a gyári szűrők térfogata felett van.
Lehet h a mérete sokak szerint nagy (bár nem vészes), lehet h nem olyan "szép", viszont haszontalan helyen van a szobában és fillérekből épült. :D
Azt hozzá sem kell tenni h a két kezem munkája :D és bármi bármikor cserélhető.

Remélem h tetszeni fog a barkácsmegoldások kedvelőinek :)
 
Sziasztok

visszatértem sok új tapasztalattal és ötlettel :)
Gondoltam h megosztok veletek, minden sikert és kudarcot is (volt részem mindkettőben)

Elkészült a várva várt külső szűrőm:
Ez az első változat...
A vödör tetején alakítottam ki a ki és beömlők helyét praktikussági okokból, amiket kifúrtam és tömszelencéket tettem bele az egyikre felszereltem az 1000 l/h-s power head-et, a másikat levezettem a vödör aljára. Ide egy szétvágott műanyag tárolóból kialakított vízterelőt csináltam (6 helyen ki van vágva a jobb vízelosztás érdekében)
Rémesen egyszerű szerkezetnek szántam...
A vödör 25 literes, aminek a tetejébe gyárilag volt tömítőgyűrű is amit ki is próbáltam fejjel lefelé fordítva 15 liter vízzel megtöltve és megrázva egy csepp vizet sem engedett ki.
A tömszelencék kaptak plusz tömítést alulról így teljesen légmentesen zárt volt a rendszer. (ja és kapott egy kis szilikont a jobb tömítés érdekében)

Felhasznált anyagok:
3 db may 21 mm-s tömszelence (3*60 ft)
1 db max 9 mm-s tömszelence (47 ft)
1 db bilincs (20 ft)
gumitömítés (0 ft... lyukas biciklibelsőből)
vödör (0 ft kaptam)
12/16-os szilikoncső (170 ft métere)
1000 l/h-s power head (2500 ft)

Szűrőtöltet:
12 db nagy krumpliszsák
4 l siporax
T30-as szivacs (a szivacsból kivágtam egy pontosan akkora kört mint a vödör, középen hosszában bevágtam h megtartsa a csövet a helyén és a maradékot belekockáztam a szivacslap alá)

mV9HBglAT3c1HaM6an3farXKsdLRF_q0_0uCBCfFOEk=w480-h640-no
8CypJTCaJZA-3QkqwDNrTqs96ydxb66owaxLECMJpCM=w480-h640-no
-DxG2iDX4OcIqF8lyQl4Ki1J9Ixk7V2jgS_oDUBZ0Wc=w480-h640-no



A töltet behelyezésről nem csináltam képet... sorry
Ez volt a kiindulási pont ami után jött a tesztüzem... és az első kudarc.
Amint kifújta a head a maradék levegőt is a vödörből, eléggé megnőtt a nyomás ahoz h a hajlékony műanyag tetőt behúzza annyira szivárogni kezdjen.
A szivárgás "örömére" kihúztam a konnektorból... ez volt a nap fénypontja ugyanis úgy lőtte le a tetejét ahogy álmomban sem hittem volna.
Kissé eláztatta a szobát, de semmi baj hát előfordul :D

Hiába a precíz tömítés. hiába a passzos tető (kézzel nehéz volt lerángatni róla) hiába minden... a hajlékony műanyag meg tudja viccelni az embert.
Remélem ebből a hibából nem csak én tanultam, hanem mindenki aki szereti az otthon készült cuccokat.

B terv:

Az alapkoncepcióm ugyanaz, a felhasznált anyagok és a szűrőanyagok szintén, csak a vödör lett cserés.
A 25 l-s vödröt felváltotta egy 30 l-s ballon aminek csavaros a teteje.
Összeállításban minden maradt a régi, de a csavaros tető miatt kicsit komolyabb tömítésre volt szükség némi szikikon és teflonszalag formájában.

zbaHKIAtu4HU0Atoz2EXu97iWU9TSHeIiBshF6hgz2s=w480-h640-no


A tervezés annyiban változott h a tető csavarása miatt a head-et 1-2 cm-el mélyebbre kellett engedni h szabadon foroghasson a tetővel.

Összegzés:
Ez a kialakítás egy hete üzemel nálam hibátlanul :) a head mivel lóg a vízben teljesen hangtalan. A flow elég izmosan kavarja a vizet egy 140 l-es akváriumban (lily pipe-en keresztül is) és a hasznos szűrőtérfogatom is magasan a gyári szűrők térfogata felett van.
Lehet h a mérete sokak szerint nagy (bár nem vészes), lehet h nem olyan "szép", viszont haszontalan helyen van a szobában és fillérekből épült. :D
Azt hozzá sem kell tenni h a két kezem munkája :D és bármi bármikor cserélhető.

Remélem h tetszeni fog a barkácsmegoldások kedvelőinek :)
Menetes hordó helyett a feszítőgyűrűs sokkal jobb erre a célra. A menetest vagy rá, vagy le nem lehet normálisan csavarni, vagy szivárogni fog valószínűleg, de kívánom a legjobbakat vele! (y)
A befolyót le lehetett volna tenni a hordó oldalára, alulra is.
 
Menetes hordó helyett a feszítőgyűrűs sokkal jobb erre a célra. A menetest vagy rá, vagy le nem lehet normálisan csavarni, vagy szivárogni fog valószínűleg, de kívánom a legjobbakat vele! (y)
A befolyót le lehetett volna tenni a hordó oldalára, alulra is.

Először is köszönöm a jókívánságot :)
Igen nézegettem a patentzáras hordókat is, de valahogy nem nyerték el a bizalmam :D a menet tömítése eddig hibátlannak bizonyult, szokatlanul módon precíz a menet rajta.
A befolyó elhelyezését direkt felülre szerettem. Kevesebb helyez foglal, szebb egy kicsit, és ha befürdök a menetes kupakkal akkor marad egy hibátlan hordóm vízcseréhez :D
 
Sziasztok

Újra itt vagyok (kicsit megkésve ugyan), de késszé formálódott a tervem.
Korábban már bemutattam az általam készített külső szűrőt ami azóta is hibátlanul működik :)
Most azonban rátérnék a többi elemre is.

CO2:
A palack egy régi tűzoltópalack (5kg) amit át kellett szelepeltetni és festeni is, h megkapja a mostani formáját.
QagNDs96H5pJKTm8u69mOSOD6otWka5BzzmlKOSlgcc=w480-h640-no


Igaz ami igaz hozzám már készen került :) és több éve remekül végzi a dolgát.
Annak idején 6-7 ezer forintért jutottam hozzá ami eléggé alkalmi vételes ár volt érte.

A reduktor:

Ezt s részét sem bíztam a véletlenre, újonnan vettem meg egy hegesztéstechnikai boltban (számla nélkül olcsóbb 14 ezer helyett 11 ezerért)
szintén több éve használom minden gond nélkül :)
1K-jmz2lsrJHv4YwXh7nlUyg-muxaVrB_hs1N7B8EZU=w640-h480-no


Igaz kapott egy kis pluszt a kényelmesebb szerelhetőségért, egy pneumatikus gyorscsatlakozó és némi teflonszalag személyében.
Mielőtt bárki is rosszat mondana rá... én hiszek a nagyipari dolgokban, gyanis az ilyen cuccokat hossztútávú, intenzív használatra gyártják.

A világítás:

Egy igen érzékeny ponthoz érkeztünk. Életem során sok fajta világítást próbáltam: kompakt fénycsöves akvarisztikait (drága volt és még csak csövet sem lehetett cserélni benne... volt épített T8-as szabadonsugárzó is ez olcsó volt csak le kellett fedni :D, volt T5-ös Odessey lámpám is eleinte egy db 2*24 W-os majd 2 db 2*24 W-os, de legyünk őszinték 4 db 24 W-os cső egyszeri cseréje 8-10 hónap után azért nem kis összeg, nem beszélve az éjszakai villogásáról...
Mérlegelve a dolgokat 1 db lámpatest 14-16 ezer ft... a kettő kb 30 ezer nos ez szerintem SOK érte, plusz egy csőcsere Osram csövekkel 4*2000 ft. Arról nem is beszélve h minden nyírásnál pakolgassam az egyik lámpát valahova h beférjen a kezem...

Így jutottam el a HQi lámpatestekhez. Utánnaolvastam akvarisztikai és nem akvarisztikai változatoknak is, az eredmény megdöbbentett... sok akvarisztikai bolt árul olyan fémhalogén lámpatesteket amelyeket kül- v beltérre használnak (a példa kedvéért ugyanaz a lámpatest Osram boltban 14 ezer, egy akvarisztikaiban pedig 36 ezer)
Az internetes rendelést válaszottam, reflektor és izzó részen is.

8xGjEBXpsuDSuIw4ln5yY_5q25g0NAWhX9njSigiL5k=w640-h480-no


A képen egy Kanlux MTH-150-es látható neten rendelve szállítási költséggel együtt 11500 magyar forintért (ez a legdrágább eleme az egésznek)
2 éve használom és nagyon szeretem :)
Itt jegyezném meg, h a képen látható tartókeret egy korábbi akváriumom körül volt, de ideiglenesen ezt használom (egy kicsit alakítottam rajta ugyanis most 35 cm-el alacsonyabb mint volt). A famunka saját kezű alkotás nem tökéletes :D de ideiglenesen megfelel a célnak.

A izzó ami a lelke minden HQi refinek... hát itt messzebbre kellett mennem, egészen Hong-Kongba :D egy ottani akvarista cégtől rendeltem 6500 K-s 150W-os izzót 3800 ft-ért és nem csalódtam, a növényeim és a halaim is szeretik :) és árban még mindíg a Ventura izzók töredéke.

5pmY_jJCGDMyDmG8kAtx3nZBROhbXmNYpqnfZ5__Oh8=w480-h640-no
 
Utoljára módosított moderátor által:
Az indításról még pár szó:

A szűrő elkészítése után összeállítottam az akváriumot is, csak a táptalajt (Prodac) és a talajt (alul 4-8 mm-es kavics, fölötte 2-5 mm-es) plusz a lávakövek.
Tudom , h most sokan utálni fognak a kavics talaj miatt "merthogy nem való az növényes akváriumba, legyen inkább valami agyagos talaj" stb.
Növények, halak és világítás nélkül járattam több mint egy hétig. Első feltöltéskor csak csapvíz, amit folyamatosan lágyítottam ozmóval vízcserekor, ja és kapott Azoo baktériumkultúrát por alakban (jaaa és maradt egy kis Siporaxom a régi szűrőből ami az újba is átkerült így nem a nulláról indultam)
Az első hét után jött a világítás és a növények ültetése, ezek még mindíg a régi akváriumomból maradtak meg (tervezek még újakat beszerezni hamaroan)
Egy teljes hétig ment csak a vízcsere, de már növényekkel és 6 órás világítással (CO2 nélkül), majd kicsivel több mint 2 hét után jöttek a halak is akik szintén a régi akváriumomból kerültek át :) de CO2-t még szintén nem használtam.
A képeket ma csináltam 2 napja megy csak a CO2 beoldásom.

mkXbXq4-ZRnsc6wZxipqrlHTtjPYRTn19zbI7gQt15o=w640-h480-no


Az ültetés még nem végleges, majd a többi növénnyel alakítom ki a végleges formát.
 
Egy gyors összegzés és költségvetés:

Akvárium (90*40*40) plusz bútor (használtan): 15.000-
CO2: reduktor 11.000- (2-3 éve megvan) 5 kg-s palack 6-7.000- gyorscsatlakozók csövek difi stb. max 5.000-
Világítás: reflektor 11.500- izzó 3.800- (plusz vezeték és kapcsoló 1.000-) (2 éve megvan)
Szűrés: hordó 2.000- power head 2.500- Siporax 4.000- szivacs 2.500- csövek, szelencék max 1.000-
Táptalaj: 4.000-
Lávakövek: 18 kg (2 db ki is maradt) 3.200- (kőkereskedésből)
Ozmó: (használtan) 10.000- (kb fél éve már megvettem)
Időkapcsoló: 1.200- (1 db)

Ami ingyen van:
fenyőléc (lámpatartókeret)
kavics (kaptam)
hőmérő, drop checker, csipeszek, ollók stb... (évek óta használom őket)
növények, halak (csak amiket áttelepítettem)

Ha összeszámolok mindent és kivonom belőle azt amik már régóta is használok a végösszeg szerintem igen baráti.
Lehet h nem a legszebb megoldásokat használtam fel, DE rengeteg utánnajárással és egy kis barkácsolással szerintem sok sok felesleges kiadást meg lehet spórolni :)

NE haragudjon meg erre a mondatra senki: de többre értékelem azt amit magamtól a saját kezemmel építettem fel, még akkor is ha nem olyan profi, de legalább az enyém és nem készen vettem.
 
Back
Oldal tetejére