• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

akvárium talaj kísérlet

Balage74

Tapasztalt kertész
Érdekes kísérletet folytattam két üres kicsi akváriummal és jópár növénnyel amik a nagy akváriumomból "kiestek"....Soha nem használtam igazi akváriumi táptalajt, mert drágának találtam, de vágytam rá hogy szépen nézzenek ki a növényeim, ami több okból sem igazán akart összejönni. Először is a drága gyári tetők nálam általában 1-2 évet bírtak, sajnos utána az elektromos része tönkrement amivel nem akartam/tudtam bíbelődni, így szegény akváriumnak be kellett érnie a beeső fénnyel. Ehhez hozzá jött, hogy ideiglenes helyre költöztem 2 évre, ahol sajnos nem volt túl jó helye az akinak, ami meg is látszott rajta, persze a cryptók és anubiasok bírják a gyűrődést, csak egy kis algát szedtek össze. Na de vissza a témához. Jelenlegi helyén beüzemeléskor pár tő növényt már nem tudtam visszatenni a cryptókból (főleg a kicsiket) meg abból ami úgy néz ki mint a valisneria kicsiben(5 cm saggitaria???) valamint valamilyen moha, nem volt szívem kidobni őket, gondoltam berendezek velük két kis akváriumot. Na de itt jött a "nagyszerű" ötlet! Találtam édesapáméknál kerti műtrágyát, gondoltam ha ott üzemel akkor akiba miért is ne??? Az egyik akvárium aljára fél centi, a másik aljára pedig kis csomókban tettem belőle, fölé homokot,mindezek fölé pedig valami manado-hoz hasonló akváriumi talajt 2-3 cm magasságban, majd ebbe beleültettem a növényeket és fölé került egy kis ledes lámpa +bele egy kicsi belső szűrő. Mondanom sem kell, 1 hét elteltével az egész akvárium nagyon csúnyán bealgásodott, a csigák amik véletlenül belekerültek megpusztultak, ránéztem és a zöld szálas algától semmit nem láttam:D Na azért annyira nem keseredtem el, hurkapálca elő, fonálalga felteker, kidob (volt hogy ezt naponta kellett...) + hetente teljes vízcsere... Elég türelmes ember vagyok, 3 hónap alatt lett is eredmény. Az egyik vízcsere után lettem figyelmes arra, hogy amelyik akváriumba kevesebb "anyagot" tettem annak elég erőteljesen tisztul a vize és a növények megindultak. Közelebbről nézve meg is lett a "hiba", az akváriumban elszaporodott alacsonyabbrendűek ették fel az algát! Jelenlegi helyzet, hogy az egyik kísérleti akiban a növények gyönyörűen megindultak és a kis alacsonyabbrendű rákok miatt egy szemernyi algát sem lehet találni (ehhez kb két hét kellett), a másik akvárium pedig ezen az úton halad. Természetesen most még nem mernék beletenni egyéb élőlényt, de lehet annak az ideje is eljön (valószínű garnélák fogják lakni) Képeket rögtön töltök
 
Az első három kép a már beállt akiból származik




image.jpeg image.jpeg image.jpeg
Ez a másik akvárium, amelyik jó úton halad...image.jpeg

Az utolsó képen látszanak az üvegfalon a takarításért felelős kis fehér pöttyök. Mindenesetre érdekes kísérlet volt az biztos... most meg tenyészthetem az algát a kis takarító rákocskáknak, hiszen azok meg jók lesznek haleledelnek:D A fotókért elnézést, nem vagyok nagy fotós, csak ipaddal lőttem.
 

Attachments

  • image.jpeg
    image.jpeg
    258.2 KB · Megtekintések: 0
  • image.jpeg
    image.jpeg
    151.8 KB · Megtekintések: 0
Utoljára módosított:
Elvileg töményen tudtommal megégeti, de mivel elég vastag homok és talaj réteg van felette, meg volt ideje hígulni az anyagnak gondolom most már 3 hónap után nem lehet annyira vészes, igazából csak a cryptok gyökerei nőnek olyan hosszúra, hogy bele is érjenek.
 
Végeztem egy mérést is, végülis az sosem árt (eddig nem volt tesztem hozzá...).

Csapvíz:
ph 7.5
összkeménység 17
karbonátkeménység 18

Nagy (120l) akvárium (ebben vannak a halak, nincs benne műtrágya)
ph 8
összkeménység 19
karbonátkeménység 10

kicsi aki (ebbe került a több műtrágya, még egy kissé algás)
ph8+ (olyan 8.5 és 9 közé saccolom, sajna a teszt csak 8-ig mér...)
összkeménység 16
karbonátkeménység 16

kicsi aki (ebben kevesebb műtrágya van, jelenleg totál algamentes):
ph8+ (ugyanúgy 8.5 és 9 közé tenném, bár ez inkább 8.5 felé közelít)
összkeménység 19
karbonátkeménység 14

Mivel az első mérésem volt lehet, hogy a keménységméréseknél tévedek (bubis volt a csepegtetnivaló) valószínű, hogy inkább kisebb értékekkel kell számolnom mint amit a mérés adott, de nincs olyan egetverő eltérés az akváriumok között, talán a ph érték szaladt meg egy kicsit. Nem tudom, hogy a növények/halak mennyire tolerálják a 8 felettit, de majd most utánaolvasok.
 
Back
Oldal tetejére