• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Apothetai

Tityesz

Főkertész
Kedves Kertészek!

Eljutottam én is oda, hogy megírjam saját kis naplómat most indult akváriumomról. Nagy terveim nincsenek, nem szeretnék versenyre menni vele. Művészeti érzékem sajnos zéró, így az akváriumom csak a saját magam örömére készítem. Hogy akkor miért írom meg a magam naplóját? Szokták mondani, mindenki jó valamire, legalább elrettentő példának. Valamint talán tanulok valamennyit abból, ha újra olvasom a saját hülyeségeimet, illetve a jó szándékú kommenteket.

2 éve találkoztam újra az akvarisztikával, halazni szerettem volna, aztán találkoztam egy-két szép akváriummal. El is készítettem első növényesemet, tavaly decemberben. Nagy segítségemre volt ebben Matyi, akit már sokan ismernek a fórumról. Lényegébe neki köszönhetem a növényezés elkezdését
Nagyon sok tanáccsal lát el, de valahogy még nem éreztem rá igazán...

A most készült akvárium nano.

Technikailag nem egy borzasztó erős, de azért megteszi:

Akvárium: 30x30x35-ös
szűrés: Eheim 2222
Világítás: 26Watt Compact 6500K
Talaj: Envoriment (kb. 15 liter)
Víz: Kevert, RO és csapvíz keveréke
Dekor: Megkövesedett fa (6 kg)
Növények:
Micranthemum Sp. Monte Carlo
Fissidens Fontanus
Fontinalis antipyretica
Cladiphora aegagropila
Eleocharis parvula mini
Staurogyne repens
Anubias Barteri var. nana
Echinodrus tenellus "green"
Illetve egy számomra ismeretlen növényke, még a hőskorból maradt meg.

A lakók
még nem nem költöztek be, de már készen állnak:
4 Amanó
4 Oto
illetve 10 db Kubotai

Szeptember 11.-én indult az akvárium. Egy már meglévőt szedtem szét és alakítottam át. Az aljzatot már használtam egy nagyobb akváriumban (azt megszüntettem), ami most ide került át. A vizem szintén már beállt víz, így valamennyire egyszerűbb lesz remélem az indulás.

Nem akartam túl sok növényt az akváriumba, két okból.
1. A co2 még csak tervbe van
2. Az előző akváriumban gyakorlatilag nem növényeket neveltem, hanem algákat, így gondoltam akkor most kevesebbel kezdem, kisebb gonddal. Talán kezelhetőbb lesz az alga helyzet.

Ezért arra gondoltam, hogy legyen sziklás. Valami olyasmit szerettem volna amiben van egy kis "szakadék", illetve picit párkányos, hogy oda mohákat helyezzek el.
Elsőre Light Pagodát szerettem volna, de sajnos a srácoknak nagyon kevés volt, így megkövesedett fából válogattam egy szűk órán át... (persze mindig bepakolásztam abba a kis vaskeretbe az ajtó előtt :) )
Ott materializálódott az elképzelés, csöppet módosulva:

DSCN0027 by Tityesz, on Flickr
DSCN0019 by Tityesz, on Flickr

A növényesítés pedig két részletben öltött alakot, ami végül ilyen lett:

DSCN0023 by Tityesz, on Flickr

És egy totál:

DSCN0026 by Tityesz, on Flickr


Eddig így állok. Ma egy hetes az akvárium.
Adagoltam 2 ml Carbo-t, illetve 1-1 ml Green Aqua Macro-Micro-t is, hadd növekedjenek a csöppségek.

Tudom, hogy nem a legszebb, de nekem nagyon tetszik. A képek minőségéért bocsi, most még nincs keret egy normális gépre, talán majd jövőre...
 
Utoljára módosított moderátor által:
Sziasztok!

Két hetes az akvárium.
A garnélákat és az Otokat már beraktam vasárnap, utána a Kubotai-okat is. (ha halakba belelehet "szeretni", hát nekem sikerült :rolleyes:)
Igazi kis terminátorok, az etetés külön élmény. Eddig minden halam komótosan ment a kajára, már ha ment... Ezek meg "rárabolnak" az első falatokra.

Egyenlőre nem látok algát, a kövek sem kezdtek el színeződni.
A Riccardia-nak gyönyörű méregzöld színe van. (Ilyennek kéne lennie?)
Lassan magukhoz térnek a növények. Nagyon kíváncsi leszek, hogy a parvula és az MC hogy fog szerepelni.
Folyamatosan megy a napi 1ml Carbo adagolása. Világítás napi 8 óra.

Akinek esetleg lenne ötlete, hogy Kubotai helyett milyen hallal lehetne feldobni az akváriumot azt megköszönném. Pusztán az akvárium méretei miatt gondolkodom lecserélésükön, nem szertném kínozni őket... :(
Boraras brigittae nem játszik, gondolkodtam 3-4 törpe gömbhalon is, de nincs elég növény nekik, no meg akkor nem maradhatnak a garnélák (de még lehet az Oto-k sem).

Képek ma, vagy holnap érkeznek...
 
A mai képek. Kicsit állítottam a fényerőn, így azért közelebb állnak a színek a valósághoz.
DSCN0029 by Tityesz
DSCN0031 by Tityesz
DSCN0029 by Tityesz

Sajnos a halak nem vehetők ki. Nem állnak meg pózolni... (ebből már látom, jövőre fényképezőgép vétel lesz...)

Előkészülve az algákra, holnap elkezdem a Fosfo-t óvatosan adagolni (0,5 ml)

Sajnos az Amano-k megkezdték a tereprendezést... (jobb oldalt elöl a szikla és az üveg közti részen látszik)
 
Sajnos komoly fejlődés nem mutatható ki. Az MC nagyon rossz állapotba került... (lehet co2 hiány?)
A Kubtai-ok új helyre kerültek, remélem a kertész kollégánál jobb életük lesz mint nálam. Nem akartam őket tovább kínozni.
Ebből adódóan ez az akvárium marad garnélásnak, maximum az oto-kat hagyom meg.

A mai napon megkezdődött a nagynyomású Co2 projekt. Törökbálintról hoztam:
-GW reduktort + mágnesszelepet
-ADA visszafolyásgátlót + egy egyszerűbbet
-Dropcheck-et
- és egy buborékszámlálót.

Holnap jön a DIY külső reaktor projekt. Remélem hétvégén már beüzemelhetem a szettet.
Nagyon bízom benne, hogy a növényzeten sokat fog dobni.
Pláne a parvula és az MC magára találásában bízom.
 
Befejeztem az összeszerelést. A külső reaktor miatt több vízre lesz szükségem, úgyhogy csinálok egy kis RO vizet, aztán indul a beállítás. Remélem jól raktam össze...

@csizmt tapasztalaaltai alapján beállítom 1 bubi/sec-re, kíváncsi vagyok megfelelő lesz-e, hiszen én külső reaktorral oldom be, míg ő diffúzorral. Az eredmény estére remélem már várható...
Az időzítővel úgy állítom be a mágnesszelepet, mint a fórumon is sok helyen olvastam. 1 órával a világítás megkezdése előtt, valamint le a villanyoltás előtt 1 órával.

A kövek a héten elkezdtek algásodni, úgyhogy most megy a fejvakarás, remélem a co segíteni fog egy kicsit...
 
Befejeztem az összeszerelést. A külső reaktor miatt több vízre lesz szükségem, úgyhogy csinálok egy kis RO vizet, aztán indul a beállítás. Remélem jól raktam össze...

@csizmt tapasztalaaltai alapján beállítom 1 bubi/sec-re, kíváncsi vagyok megfelelő lesz-e, hiszen én külső reaktorral oldom be, míg ő diffúzorral. Az eredmény estére remélem már várható...
Az időzítővel úgy állítom be a mágnesszelepet, mint a fórumon is sok helyen olvastam. 1 órával a világítás megkezdése előtt, valamint le a villanyoltás előtt 1 órával.

A kövek a héten elkezdtek algásodni, úgyhogy most megy a fejvakarás, remélem a co segíteni fog egy kicsit...
Csak annyival pontosítanék, hogy nem az én tapasztalatom, hanem a tőlem sokkal inkább szakértőnek számító akvakertészek javasolták az 1 bubi/sec beállítást, én pedig csak megfogadtam. ;)
 
Hát nem lett Co rendszer indítás, ugyan is kiürült a palack... :((valószínüleg mert fektetve tároltam 1 hónapig...)
 
valahol mintha olvatam egyszer, hogy csak állítva lehet tárolni, különben kiszivárog. Aztán lehet rosszul emlékszem... (ami nem kizárt)
 
Lehet eleve ures volt. Nem merted meg merlegen?
Ezt a palackot még talán február környékén vettem, akkor tudom, hogy majdnem tele volt, mérlegen lemértük. Azóta nem méregettem, nem csavargattam. Ebből gondolom, hogy a tárolási hibából eredhet a dolog. Bár már a fene se tudja...
Egy biztos, most lemértem, miután nem mutatott nyomást a reduktor és a szerint is üres volt. :(
 
A mai napon sikerült beüzemelni a co2 rendszert. picit kevesebb mint 1bubi/sec-el megy. Egyenlőre a porlasztáson gondolkodom, hogy elég-e, mert kis fehér pöttyök jönnek ki a lily-n...
A DC az akváriumban, úgyhogy holnap jön a check, hogy jól old-e be...
Úgy néz ki picit elszúrtam valamit a rendszerbe, holnap orvoslás jön :)

Ezúton is szeretném megköszönni a sok segítséget, tanácsot @Matyi -nak!
 
Utoljára módosított:
A rendszer kijavítva, sokkal jobb a porlasztás. Egyenlőre még sötétzöld a DC de ez szerintem most már javulni fog.
Egy kérdés azokhoz, akik esetleg betévednek. Milyen magasra érdemes helyezni a DC-t?
 
A rendszer kijavítva, sokkal jobb a porlasztás. Egyenlőre még sötétzöld a DC de ez szerintem most már javulni fog.
Egy kérdés azokhoz, akik esetleg betévednek. Milyen magasra érdemes helyezni a DC-t?

Én a felső harmadoló / negyedelő vonal közé szoktam.
 
Ekkora akváriumnál szerintem lényegtelen. Egy sűrűn beületett nagy akváriumnál már nem biztos, hogy mindenhol megfelelő az áramlás, ezért ott érdemes több helyen ellenőrizni a co2 beoldást.
 
A mai napra co2 lekapcsolva, új lakók kerültek be némi apránkénti vízparaméter változtatás és 14 órányi szoktatás után.
Blond tiger-ek az új lakók! (9 db)
Az első dolguk az volt, hogy rárongyoltak a mohákra, kövekre bogarászni.
Remélem jól fogják érezni magukat :)

Nem mellesleg remélem aktívan segítenek majd az algák ellen, eléggé elkezdtem algásodni.
Úgyhogy kezdődik a küzdelem...
Képek később.
 
A kis tigrisek közül az első már le is vedlett, de ahogy nézem a többi is neki készülődött...
Egy kérdés az esetleges olvasóknak.
A DC színe nagyon sötét zöld. (GA-s teszt)
Milyen zöldnek kéne lennie?
Azon gondolkodom, hogy megnézem, esetleg ereszt-e valahol a reaktor...
Vélemény? A segítséget előre is köszönöm.

Azonosítottam az algámat. Zöld ször, vagy szakáll alga, nem tudom melyik a kettő közül :S

Jelenleg a világítást megtoldottam egy 6500K-es 9w-os kis lámpával.
A tápozás naponta:
0,5 ml Carbo
0,5 ml Fosfo
1,5 ml Macro
1,5 ml Micro
Illetve a Co2

Remélem segíteni fognak a harcban...
 
A szappanos teszt nem járt sikerrel. Lehet hogy a beoldással lesz gond, átgondolom újra. Addig hangyányit emeltem a bubi számon. 1 bubi/ sec felett vagyok picit. (10 sec alatt kb. 11 bubi)
Meglátjuk pár óra múlva milyen lesz a DC.
 
Back
Oldal tetejére