• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Broken tree branch

Muki

Főkertész
Sziasztok!

Már jó hosszú ideje nem jártam erre, de egy államvizsga, egy házfelújítás és gyermek születése után csak elérkezett az idő, hogy az akvárium is átkerüljön az új házunkba. :)

Mivel Rocky Mountains akvám jelenleg még borzalmas állapotokban még apóséknál vegetál, ezért arra gondoltam, hogy ha már költöztetés, akkor legyen valami új scape. Valószínűleg jövő hétvégén kiszedem az összes megmaradt növényt, követ és élőlényt az akváriumból, majd leengedem a vizet. A talajt nem terveztem kiszedni és egyből fel is vetődött benne pár kérdés a gyakorlottabbakhoz:

1. Költöztetett már valaki akváriumot talajjal együtt? (2 utcáról van szó) Megoldható vagy túl nagy kockázatot vállalok vele?
2. Érdemes új táptalajt tenni az akvába?
3. Ha igen, akkor az úgy megfelelő szerintetek, hogy a most 2 éves Amazonia egy részét leszedem, beteszem az új táptalajt, majd vissza egy kicsi a régi talajból plusz friss Amazoniát teszek rá?

A technika, ami menni fog az akvánál:
Medence:
60x30x33 opti akvárium (60 liter)
Világítás: QUAD T5 4x24W 6500K
Szűrés: Eheim Prof. 3 250
Szűrőanyagok:
Alsó tálca: Substrat Pro (mostani szűrőkből a használt kerülne át)
Felső tálca: Substrat Pro, Seachem Purigen
CO2: Magasnyomású rendszer
Talaj: Elos BottomMineral + ADA Amazonia (felfrissítve az előző akva taláját frissel)
Kövek: Kristályos mészkő

Lemodelleztem a hardscape-et is, amire gondoltam. Még nem a végleges, írjátok meg nyugodtan a véleményeteket, szívesen fogadom az ötleteket. A fényképek telefonnal készültek, ezért nem a legtutibb a minőség. Az elképzelés, hogy a fánál valami nagyobbacska dzsungelt alakítok ki, ami összemosódik a jobb oldali várhatóan parvula minis résszel.

27678955881_07c389a109_b.jpgUntitled by Gábor Munkácsy, on Flickr

27678956461_e43bfde465_b.jpgUntitled by Gábor Munkácsy, on Flickr

27141341724_46af68faaa_b.jpgUntitled by Gábor Munkácsy, on Flickr

27142788313_7fa9682f6d_b.jpgUntitled by Gábor Munkácsy, on Flickr

27154767063_92f48b7f83_b.jpgUntitled by Gábor Munkácsy, on Flickr
 
Helló!

Üdv a fedélzeten!
Ütős terv, meg kell mondjam. Ez úgy mind egy beállítás?
Nyomhatod a "Savazzunk layoutot" topicba, így nem lesz tele a naplód felesleges dolgokkal.
 
Helló!

Üdv a fedélzeten!
Ütős terv, meg kell mondjam. Ez úgy mind egy beállítás?
Nyomhatod a "Savazzunk layoutot" topicba, így nem lesz tele a naplód felesleges dolgokkal.
Szia!

Igen, ugyanaz az elrendezés csak több nézőpontból. Sajna gyerek közbeszólt, nem volt még időm több variációt csinálni. :D

Köszi a topic megemlítését, már be is dobtam a képeket! :)
 
Sziasztok!

Végre minden összeállt! :)

A technika, ami menni fog az akvánál:
Medence:
60x30x33 opti akvárium (bruttó 60 liter - nettó 40 liter vízzel)
Világítás: QUAD T5 4x24W 6500K (2 óra 2 csővel - 4 óra 4 csővel - 2 óra 2 csővel)
Szűrés: Eheim Professionel3 250
Szűrőanyagok:
Alsó tálca: Substrat Pro (régi akva alatti szűrőkből a használt került át)
Felső tálca: Substrat Pro, Seachem Purigen
CO2: Magasnyomású rendszer
Talaj: Tropica táptalaj + ADA Bacter 100+ ADA Clear Super + ADA Amazonia
Kövek: Sárkányszemek sárga-piros
Fa: Redmoor
Extra: Twinstar mini
Tápozás: Green Aqua Micro + Macro, 2-2 ml/nap

Növények:
Eleocharis Parvula mini
Elatine hydropiper TC
Cryptocoryne beckettii 'petchii'
Hygrophila pinnatifida
Anubias sp. 'Petite'
Bucephalandra 'Wavy Green'
Rotala wallichii
Eleocharis acicularis
Rotala rotundifolia
Limnophilia hippuridoides
Eriocaulon breviscapum

28145476345_6a7cf5e195_b.jpgHardscape

27529796124_8608138fc1_b.jpgFilling

28146997955_3aac3ab680_b.jpgPlanted & filled up

1-2 növényt elengedett a talaj, azok most mág lebegnek, este beültetem ismét őket. A vizem a fától még kicsit sárgás, de remélem pár nap alatt letisztul a vízcserékkel. A faágat sajnos még a szürke kővel a helyén kell tartanom, különben elindul a Marsra. :) Van még bent egy plusz sárga kő is hátul, ami ugyancsak a fa miatt van, de majd kikerül.

Faágak mohásítása még várat magára, mert elfelejtettem mohákat venni... :D

A legnagyobb bajom, hogy a vízmértékem átvert. Többször megnéztem, hogy vízszintben van-e minden, erre feltöltés után látom, hogy van 2mm lejtés a jobb irányba... :( A realázálás után esett le, hogy a felújításkor leejtettem a létráról és ez betehetett neki és ezért lehet nem pontos... :( Ezt még fogalmam sincs, hogyan kompenzálom, mert igaz, hogy állíthatóak a szekrény lábai, de ekkora súllyal rajta kicsit macerás lesz. :(
 
Utoljára módosított:
Ez ugye nem az a fa amit a legózásnál használtál!? Vagy de?o_O
Szép lett az összkép, csak a fa vágott tövét kellene eltakarni, és akkor nagyon jó lesz ez(y)

A legnagyobb bajom, hogy a vízmértékem átvert. Többször megnéztem, hogy vízszintben van-e minden, erre feltöltés után látom, hogy van 2mm lejtés a jobb irányba... :(
Ezért kell a vízmértékkel minden mérésnél fordítva is mérni;)
 
Ez ugye nem az a fa amit a legózásnál használtál!? Vagy de?o_O
Szép lett az összkép, csak a fa vágott tövét kellene eltakarni, és akkor nagyon jó lesz ez(y)
Ezért kell a vízmértékkel minden mérésnél fordítva is mérni;)

Nem ugyanaz a fa, ez egy új szerzemény GA-ból. :)

A vágott részt növényekkel szeretném majd eltüntetni, csak megvárom, amíg a fáról levehetem a követ és végleges helyére igazítom az ágat.

A vízmértékből tanultam, legközelebb többször mérek minden irányból... :)
 
Sziasztok!

Ma egy hetes az akva és sajnos van gond dögivel... :(

Elatine hydropiper - kocsonyásodik el, szépen egymás után minden csomó
Hygrophila pinnatifida - dobálja el a leveleit
Bucephalandra 'Wavy Green' - ennél is észrevettem, hogy 1-2 levél kezd elfoszlani, de még nem vészes
Eleocharis Parvula mini - még nem igazán láttam fejlődést

Red moor fa - nyálkásodik és 1 hét után sem marad a talajon
Valami miatt a DC-n és a twinstar-on valami sárgás lerakódás van

Ami okozhatja:
- beszereztem TDS és PH mérőt, a korábbi keverési arányom (ioncserélt víz és csapvíz) 280 TDS és 8-as PH
- világításnál a csövek 2 évesek
- CO2 valamiért 7végén tökéletesen működött, viszont a héten többször hazaérve azt tapasztaltam, hogy nem mennek a bubik. Ha az időzítőt ki-be kapcsoltam megint megindultak. Amire gondolni tudok, hogy az időzítő szórakozik vagy az a problem, hogy betettem még egy visszafolyásgátlót, azonban azt a bubiszámláló után tettem.
- első 5 napban csak 2 naponta csináltam 50%-os vízcserét
- túl mélyre ültettem a parvulat és az hydropipert vagy túl nagy "csomókban"
- túl sokat/keveset világítok (2 óra 48W, 4 óra 96W, 2 óra 48W - a világítás kb 20 cm-re van a vízfelszíntől)
- keveset tápoztam (2-2 ml micro és macro naponta)
- nincs hűtés vagy légkondi, a hőségben simán volt 26 fok a lakásban
- nem volt jó helyen (túl mélyen volt) a lily pipe

Amit csináltam:
- 07.12-én beruháztam egy RO készülékre és minden nap 50%-os vízcserét csinálok. A mai vízcsere után TDS 100 és 6,9-es PH
- 07.14-én kicseréltem a T5-ös csöveket vadi új 6500K-es HO csövekre
- kicseréltem egy másikra a CO2 időzítőjét
- felemeltem a tápozást, minden reggel 3-3 ml micro és macro
- feljebb emeltem a lily pipe-ot, hogy jobb legyen az áramlás (addig emeltem, amíg meg nem jelent egy kicsi örvény felette)
- intéztem egy hidegfrontot csak kicsit túltolták... :D

Kérdéseim:
- mivel a Hygrophila pinnatifida elég nagy volt amikor hoztam, már akkor is felért a vízfelszínre, visszametszem? Ha igen, kb hol? Ez a növény stem, ledugjam amit levágtam?
- red moor kb mennyi idő után marad lent a helyén? :)
- Elatine hydropiper csak levelet vált vagy reszeltek neki és jobban járok ha kiszedem?

Érdekes, hogy a legkényesebbnek gondolt Rotala wallichii elkezdett hajtásokat hozni.
Remélem sikerül megoldani a CO2 ingadozást, illetve a víz lágyításával és a PH beállításával megindul a növekedés.

Pár gyors kép, de nem volt már kedvem manual white balance-hoz meg nagyon helyreigazítgatni sem, szóval nem éppen színhelyesek a képek.

28277281136_321d30c7c2_b.jpg

28277276636_c52e1d6d0d_b.jpg

28277271766_5c2a8d53c2_b.jpg

28029912300_2a9e248378_b.jpg

27695726623_b78d06d9ca_b.jpg

27695205504_5289e9402e_b.jpg
 
Utoljára módosított:
A pinnatifida eldobja a leveleit, majd hajt újat! De ez sok más növényre is jellemző, úgyhogy ne ess kétségbe! A fának kellhet akár 2-3 hét is, hogy lent maradjon, várj meg vele! A nyálka nálam 1 hónap alatt tűnt el, nem volt aki lenyalja(oto, anci)... A sárga foltok barna alga lesz szerintem, ez indításnál természetes.
A többi kérdésre meghagyom a válaszlehetőséget másoknak..;)
Amúgy szép az akva!:)(y)
 
@Rebal Köszönöm szépen az infókat.

Ami a legjobban aggaszt az a Elatine hydropiper foszlása, rohadása. Végigolvastam most az ehhez kapcsolódó topicot és arra tudok gondolni, hogy a víz hőfoka miatt nem maradt meg nálam. Még várok pár napot, max jövő hét szerdáig, hogy elkezd-e hozni esetleg leveleket aztán kiszedem, hogy ne a vizet szennyezze. Ha nem marad meg, akkor szerintem megy a helyére parvula mini vagy montecarlo.

A Limnophilia hippuridoides és a Hygrophila Pinnatifida metszésével kapcsolatban van valakinek tapasztalata, javaslata, hogy hogyan kezdjem? Úgy értem, hogy először metszem a talajhoz közelebb majd ahogy nő egyre feljebb?
 
A Limnophilia hippuridoides és a Hygrophila Pinnatifida metszésével kapcsolatban van valakinek tapasztalata, javaslata, hogy hogyan kezdjem? Úgy értem, hogy először metszem a talajhoz közelebb majd ahogy nő egyre feljebb?
A Pinnatifidára tudok javaslatot mondani, mert már hallottam olyanról akinek az apja látott már élőben :ROFLMAO: (szóval van nekem is:)) Én ugyan még nem metszettem, de szerintem, ha gyökeres volt a növény, akkor bátrabban, levél nélkülire is lehet metszeni, de 3 rügyet hagynék mindenképp, ha nem volt gyökeres, akkor előbb várnék vele, vagy maradjon a száron levél, és ha már megerősödött, akkor jobban neki lehet esni, és esetleg már az új hajtásokat le is dugdoshatod a talajba.;)
 
Sziasztok!

Jó régen nem posztoltam ide, de hát így jár az aki, egy pici baba mellett rendez be egy új akváriumot... Sajnos majdnem minden a pusztulás útjára lépett, mert az elmúlt hónapokban amikor vizet kellett volna cserélni inkább aludtam, mert az éjszakai óránkénti kelés, majd munka kipurcantott. :( Szóval sajnos az akvárium nem a legszebb fényében tündököl, van baj bőven, viszont két hete rendet vágtam a közel méteresre megnőtt stem növények erdejében. :)

Van alga bőven sajnos :( Amiket eddig azonosítottam:
zöld pont alga
zöld por alga
zöld szakállalga
ecsetalga
BGA alga nyomokban

Ahogy látjátok, az elhanyagolás meghozta a gyümölcsét, növények pusztultak, algák jöttek.

Az egész helyzet kialakulásához hozzájárult, hogy - huhhhh hát leírni sem merem - amikor üzemeltem be az új Eheim 2071-es szűrőt, nem szedtem szét a tálcákat alaposan, csak kicseréltem a mechanikai szűrőbetétet is substrat pro-ra, majd feltölt és bekapcs. Nah ezzel a lendülettel a felső tálcában, a szivacs alatt lévő substrat pro benne is marad a gyári zacsijában, amit csak most a szűrő takarításánál vettem észre... :D Gratuláltam magamnak, kibontottam a zacsit és beleszórtam a tálcába a vadi új, friss szűrőanyagot is... :D

Amit most rendszeresen csinálok:
- szűrőt kitisztítottam és a szűrőanyagot is kivettem a zacsijából :D :D :D
- 3 naponta vízcsere (20 liter), alapos talajporszívózással
- CO2 szintet megemeltem, a drop checker lime zöld. (ami fura, hogy reggel is lime zöld, amikor nem is megy a CO2...)
- stem növények amikor elérik a felszínt, akkor tőből nyissz, aztán méretre vág, majd visszadug
- elkezdtem a napi 6ml micro és macro mellé 6 ml Seachem Flourish Excel-t adagolni.
- ha látok elhalt levelet, akkor azt leszedem
- BGA algát leszívom amikor látok valahol

Amit eddig elértem 1hét után:
- zöld pont alga likvidálva
- zöld por alga likvidálva
- BGA alga tényleg csak nyomokban, de fokozatosan csökken
- ecsetalga - köszöni sépen továbbra is szépen elvannak a faágakon (nem is tettem nagy erőfeszítést a leszedésükre, egész jól mutatnak)
- szakállalga - sajnos továbbra is nő a növények levelein és a faág egyes részein

Amin agyalok:
- lehet túl sok a fény (2 óra 48W, 4 óra 96W, 2 óra 48W) és ezért jönnek úgy az algák
- a gond, hogy csak így kezdenek el vörösleni a növénykéim, ha nem megy 4 órában mind a 4 cső, akkor csak nyúlik minden :(

Pár gyors kép, hogy lássátok mit sikerült megmenteni. Ez egy amolyan restart... :)

30088113454_ce5a0ca3d5_c.jpg

30088110134_4eb5851081_c.jpg

30603689422_f0a784c0ef_c.jpg

30419971370_ef4c70d577_c.jpg

30419964720_88cd172bff_c.jpg
 
Sziasztok!

Sajnos az algák elleni harcban vesztésre állok. :( Visszaálltam a heti vízcserére és azonnal elkezdtek ismét burjánzani. :( A fő tanyájuk jobb hátsó sarok, ahol a szűrő beszívó ága van, illetve a parvula mini gyep. Sajnos a legmakacsabbal küzdök, BGA-val.

Rájöttem, hogy valószínűleg az áramlásom kevés vagy nem jó és az akvárium hátsó része és a talaj közelében nem mozog megfelelően a víz. A bal hátsó sarokban lévő sok növény és a redmoor gyökér megfogja szerintem az áramlást. A jelenlegi helyzet:
- Egy Eheim Professional 2071-es szűrő végzi a szűrést, kínai üveg lily pipe és beszívó
- jobb oldalon hátul van a szívó ág és jobb oldalon elől a befolyó
- a lily pipe felett szépen kialakul egy kis örvény

Vettem egy NeWave vízforgató pumpát, amit betettem a bal hátsó sarokba úgy, hogy a beszívó ág felé tolja az áramlást. Azonban ez minimum teljesítményen is túl nagy flow-t csinál, az előtte lévő növényeket elfekteti és a halak is csak szédelegnek, a vízfelszín pedig háborog mint a tenger viharban. :(

Nem tudom, hogy mit kellene csinálnom, hogy jobb legyen az áramlás, szerintem ennek a szűrőnek el kellene bírnia ezzel a 60 literes akváriummal. :( Van valami tippetek esetleg?

Amik most a fejemben mocorognak:
1. Megcserélem a be- és kifolyó helyét.
2. A lily-t és a beszívót kicsit közelebb teszem egymáshoz
3. A jelenlegi helyükön hagyom őket, de a lily-t kicsit szögben teszembe, hogy ne a szemben lévő front üvegre tolja a vizet, hanem kicsit a bal hátsó sarok felé
4. Barkácsolok valamit a vízforgatón, hogy kisebb legyen a teljesítménye (pl. valamivel megtoldom a takaró lemezkéjét, amivel lehet csökkenteni az áramlást. lehet vajon ilyet vagy leég a motor?)
5. Van egy Atman AT-3335 szűrőm, azt beteszem az akváriumba a másik oldalra úgy, hogy lily-kkel szemben legyenek a beszívók. (ezzel a gond, hogy a jelenlegi bútorba nem fér be ez a plusz szűrő a bazi nagy CO2 palack miatt, a gyerek (9 hónapos) miatt meg nem tehetem le az akva mellé a földre)
6. 4 napos Blackout
7. Vettem JBL Algol-t, legvégső esetben bevetem.

Ha bárkinek van ötlete, hogy mit lépjek, akkor kérem, hogy ne tartsa magában. :)

A világítás most ideiglenesen úgy állítottam be, hogy csak 2 db 24W-os cső menjen 8 órában.
 
Amit most rendszeresen csinálok:
Ezeket jól csináltad, és nyerésre álltál. Lehet, hogy vissza kell térni hozzá, és amikor ismét jó, stabil a helyzet, akkor odacsapni neki egy sötétkúrával is.
Az áramlás módosításra nincs sok konkrét ötletem, de az is egy faktor. Ha tudsz kölcsön kérni egy power head-et érdemes rápróbálni, hogy az áramlás növelése milyen hatást gyakorol.
 

Hasonló topikok

Válaszok
4
Megtekintések
794
Válaszok
34
Megtekintések
3K
Válaszok
23
Megtekintések
5K
Válaszok
89
Megtekintések
15K
Back
Oldal tetejére