• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bursting green cube (18 l)

Andris87

Főkertész
Sziasztok!

Elérkezett az idő, hogy visszatérjek és elindítsam a következő nanót. Terveim szerint egy sziklás-fás zöld kocka lesz, a pontos elrendezéshez még inspirációt gyűjtök. Egy biztos, hogy az aksinak a nevéhez hűen szinte szét kell majd durrannia az burjánzó zöld növényektől. Ebben segítségemre lesz némi gyep, mohák és stemek is. Szeretném ebben a kockában a természetes hatást minél inkább elérni - a gondos ültetésen túl egy hajlított frontüvegű medencét fogok használni, ami a kereteket segít majd feloldani.

Tervezett technika:
  • akvárium: 25*25*30 nanó (18,7 l)
  • Szűrés: Eheim 2211 biológiai töltettel
  • Világítás: 2 db Aqualighter nano (kb. 800 lm)
Talaj: Tropica Aquarium Soil Powder
Tápozás: Green Aqua Micro & Macro + palackos CO2 üveg diffúzoros beoldással

A bútor készülőben, indulás egy-két héten belül ;)
 
Szavazási/savazási lehetőség :D
Meglátogattam a magyar aquascaping bölcsőjét és beszereztem néhány kelléket. Többek között Red moor gyökereket és Fuji tufákat.
Összeraktam néhány scapet egyelőre talaj nélkül. Nagyon örülnék neki, ha szavaznátok, hogy az alábbiak közül melyik tetszik a legjobban, illetve az építő jellegű kritikának, ötleteknek is nagyon örülnék :)

. by Andris_87, on Flickr

. by Andris_87, on Flickr

. by Andris_87, on Flickr
 
Üdv! Nekem is a hármas a befutó, tán a bal szélső követ "beljebb" hoznám kicsit,
s el tudnék képzelni egy-két talaj felé futó "gyökeret", ha akad még a fiókban :)
S persze sok fog múlni a növényesítésen is.
 
Uff!

egyenlőre 2 kérdés (lehet több lesz):
- mi a célja az akváriumnak, azaz mit fogsz benne tartani? itt gondolok, garnélákra, halakra... legfőképpen növényekre.
Komoly dolog, mert úgy kell a scape-t megtervezni -már a növényeket figyelembe véve-, hogy élvezni tudd esetleg az örökké matató garnélák látványát pl. Nálam itt csúszott némi baki a 8 literesembe, mivel a sűrű növényzetet jobban preferálják, mint a nyílt gyepet. Ha ez nem szempont akkor a 3. opció ahogy Ozzy mester mondta, viszont én nem félnék belevágni a fába, és a legvastagabb ágat lecserélni egy vékonyabbra, enyhén eltolja az arányokat. egyébként a 2. verzió, gyeppel körbevéve, és némi mohával meg Stauval futtatva az ághajlatoknál.
- miért nem használtad a talajt, hogy lássuk a domborzatot?, a követ-fát is könnyebb lenne beállítani.
 
Uff!

egyenlőre 2 kérdés (lehet több lesz):
- mi a célja az akváriumnak, azaz mit fogsz benne tartani? itt gondolok, garnélákra, halakra... legfőképpen növényekre.
Komoly dolog, mert úgy kell a scape-t megtervezni -már a növényeket figyelembe véve-, hogy élvezni tudd esetleg az örökké matató garnélák látványát pl. Nálam itt csúszott némi baki a 8 literesembe, mivel a sűrű növényzetet jobban preferálják, mint a nyílt gyepet. Ha ez nem szempont akkor a 3. opció ahogy Ozzy mester mondta, viszont én nem félnék belevágni a fába, és a legvastagabb ágat lecserélni egy vékonyabbra, enyhén eltolja az arányokat. egyébként a 2. verzió, gyeppel körbevéve, és némi mohával meg Stauval futtatva az ághajlatoknál.
- miért nem használtad a talajt, hogy lássuk a domborzatot?, a követ-fát is könnyebb lenne beállítani.
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat, ötleteket! :)

Valahogy nekem is a harmadik verzió a legszimpatikusabb. Az ágakra tervezek egy kevés mohát és Hydrocotyle Japan-t. A fa tövéhez is valamilyen kötözhető nagyobb leveles növényt szeretnék, de még nem választottam. A kövek köré és közé Micranthemum monte carlo kerülne, amit össze szeretnék futtatni az előtérbe kerülő Parvulával.

Egyébként főleg garnélákban gondolkodom, esetleg néhány nano halban.
Dolgozom még a scapen és hamarosan megmutatom talajjal is (egyelőre 3l van, nem tudom elég lesz-e).(y)
 
Az ágakra tervezek egy kevés mohát és Hydrocotyle Japan-t.
Hydro-t kaszálhatod majd, nagyon agresszívan terjeszkedik.
A fa tövéhez is valamilyen kötözhető nagyobb leveles növényt szeretnék, de még nem választottam.
Staurotigne repens vagy Anubias nana petite, máskülönben nem lesz az igazi, a többi gaznak túl nagyok a levelei.

A kövek köré és közé Micranthemum monte carlo kerülne, amit össze szeretnék futtatni az előtérbe kerülő Parvulával.
A MonteCarlo egy idő után le fogja nyomni a parvulát.
 
Hydro-t kaszálhatod majd, nagyon agresszívan terjeszkedik.

Staurotigne repens vagy Anubias nana petite, máskülönben nem lesz az igazi, a többi gaznak túl nagyok a levelei.


Szívesen kaszálom a hydro-t, ha szerencsém van még lehet ki is fog nőni felül emers levelekkel :D
A Staurogyne valamiért nekem nem tetszik. Lehet inkább egy Anubias petite mellett maradok (a gyökerek tövénél és a Hydro alatt úgyis árnyékos lesz), de arra is gondoltam, hogy Crypto petchii pink-kel vinnék egy kis színt a scape-be - persze ezt kötözni nem lehet, a gyökér elé szúrnám be.
 
Üdv! Nekem is a hármas a befutó, tán a bal szélső követ "beljebb" hoznám kicsit,
s el tudnék képzelni egy-két talaj felé futó "gyökeret", ha akad még a fiókban :)
S persze sok fog múlni a növényesítésen is.
Van még egy gyökerem, amit a harmadik verziónál nem használtam. arról lehet lefűrészelek egy-két vékony ágat. Ragasztópisztollyal lehet rögzíteni valamelyik nagyobb gyökérhez ezeket?
 
Szívesen kaszálom a hydro-t, ha szerencsém van még lehet ki is fog nőni felül emers levelekkel
A Staurogyne valamiért nekem nem tetszik. Lehet inkább egy Anubias petite mellett maradok (a gyökerek tövénél és a Hydro alatt úgyis árnyékos lesz), de arra is gondoltam, hogy Crypto petchii pink-kel vinnék egy kis színt a scape-be - persze ezt kötözni nem lehet, a gyökér elé szúrnám be.
a pechi pink nagyra nő... akkor inkább Alternanthera reineckii mini, piros és nem növi be a gyökere az egész aljzatot cserébe.
Van még egy gyökerem, amit a harmadik verziónál nem használtam. arról lehet lefűrészelek egy-két vékony ágat. Ragasztópisztollyal lehet rögzíteni valamelyik nagyobb gyökérhez ezeket?
a ragasztópisztoly nem igazán jó. próbáltam kis ágacskákkal, levált 2 napon belül :( csavarozni, kötözni érdemes, pl gyorskötözővel, damillal ügyesen lehet, s csak bemoházni kell ott ahol a kötözők látszanának.
 
a pechi pink nagyra nő... akkor inkább Alternanthera reineckii mini, piros és nem növi be a gyökere az egész aljzatot cserébe.

a ragasztópisztoly nem igazán jó. próbáltam kis ágacskákkal, levált 2 napon belül :( csavarozni, kötözni érdemes, pl gyorskötözővel, damillal ügyesen lehet, s csak bemoházni kell ott ahol a kötözők látszanának.
Ezen még töröm a fejem, félek hogy az Alternanthea intenzív színétől kicsit giccsessé válik az egész...
 
Ma homokoztam egy kicsit :) Természetesen nem sikerült a red moor-t ugyan úgy beállítani, így egy kicsit más scape jött létre (szerintem letisztultabb). Az előrenyúló gyökeret befűrészeltem a helyére, de még nincs rögzítve. Lehet jobban nézne ki, ha kicsit elemelkedne majd a talajtól.
Mit gondoltok?

. by Andris_87, on Flickr

. by Andris_87, on Flickr​
 
Tegnap elindítottam a zöld kockát :) A véglegesített adatok:
Szűrés: Eheim 2032
Flóra:
  • Eleocharis parvula mini
  • Micranthemum sp. Monte Carlo
  • Cryptocoryne pygmea
  • Taxiphyllum sp. Spiky
  • Hydrocotyle Tripartita Japan
  • és még két gyönyörű stem, amit ezúton is köszönök @Luigi13 -nak, de a beazonosításban még segítséget kérek :)
Kezdeti nehézségek:
  • Az egyik Fuji kőben valószínűleg egy nagy gázbuborék volt, és erre csak a beültetés utáni feltöltéskor derült fény :facepalm: Így sajnos feltöltés közben kellett sos cserélnem és a scapen alakítanom.
  • Az egész talajom tele van buborékokkal, ami elég könnyűvé teszi a szemcséket. Ez a frissen ültetett Parvulának és Micranthemumnak nem kedvez, de legalább újra és újra átélhetem az ültetés örömeit. Egyébként ez a bubizás lehet az ADA Penac W hatása? Időnként még a szűrőből is megindul egy kevés levegő...
  • Behurcoltam egy kevés fonalalgát, ami szemmel láthatóan jól érzi magát és gyarapodik. Az egyik lámpát átmenetileg lekapcsoltam, remélem ez és a holnapi vízcsere rontani fog az állapotán és nem terjed el.
Végül két gyorsan lőtt kép:

. by Andris_87, on Flickr​

. by Andris_87, on Flickr​
 
Megtörtént az első vízcsere :) A 0-ás vizet 120-as TDS-re sóztam vissza GH+-al. Vízcsere előtt már a 200-at sórolta, most visszaküldtem 160-ra teljesen 0-ás vízzel.
Ma már senki nem ugrott ki a talajból:joyful:
 
Újabb vízcsere, a fonál lassan terjed, megjelent a Hydro-n is. A red moor-on itt-ott kevés penész fejlődött, de ez nem számottevő. Néhány Anubiasos Crypto leveleit pókháló-szerű fehér szálak lengik körül. Sajnos olyan stabil zselével dolgoznak az olaszok, hogy a gyökerekről lehetetlen lett volna sérülés nélkül lesikálni maradéktalanul a zselét... ez lett az eredménye. Szombaton beszerzem a carbót és megpróbálom vele lassan visszaszorítani a zöldeket ;)
 
Egy hetes az aki :) Összehasonlítottam a mostani állapotot az egy héttel ezelőttivel... hát szerencsére a fonál algánál sokkal jobban érzi magát a Hydrocotyle Japan, a Ludwigia arcuata és hátul kezd előbújni az Ammania sp.'Bonsai' is. Náluk látható a legnagyobb fejlődés, persze a többiek most még gyökérre dolgoznak... kivéve a Crypro-t... ő úgy néz ki már semmire sem fog dolgozni o_O
Azért természetesen terjed a fonál is, de elkezdtem EC-t is használni, remélem ez, és a szűrő beindulása hamarosan visszaszorítja.
Beruháztam egy üveg nano beömlőre és megoldódott minden áramlással kapcsolatos gondom:
  • nincs többé surface skim
  • a DC szépen zöldül...
  • reggelre pedig kékül
  • az esztétikai szempontokról nem is beszélve:sneaky:
0214_1 by Andris_87, on Flickr

0214_2 by Andris_87, on Flickr

0214_3 by Andris_87, on Flickr​
 
Kell is majd vàgnom belõle, hogy legyen hely a Ludwigiànak. Õ is szèpen nõ, lassan fèlbe kell vàgnom ès visszadugnom.
 
A fonalasok ès a barnàk visszaszorítàsàhoz módosítottam kicsit a vilàgítàson ès a tàpon. Visszatettem a màsik làmpàt is ès a nettó 16-17 literre 0.8 ml-t adagolok mindenbõl, az EC egyelõre marad 1 ml.
Ategnapi vízcsere utàn elõször kellett sóznom GH+al. Valami eddig visszakemènyítette a vizet, ami most màr nem oldódik. Így a TDS pontosan 120.
Mit gondoltok az algakezelèsrõl?
 
Egy kis helyzetjelentés képekben a holnapi karbantartás előtt :)
A Hydro-t meg fogom rövidíteni, mert nagyon terjeszkedik és a Ludwigiát is félbevágom és ledugom, mert már a felszínen elfekszik lassan (ő jobb oldalon fog előrefelé terjeszkedni egy kicsit). A vízcsere és alga eltávolítás mellett beiktatok még egy difi takarítást is, mert elérkezett az ideje annak is.
Ha valakinek van ötlete a képeken látható algák terjedési okainak feltárásában és kezelésében, azt szívesen fogadom (minden korábban leírt adat aktuális);) Türelmetlen vagyok, hogy 13 nap után már nem szeretném látni őket?(n)
02201 by Andris_87, on Flickr

02202 by Andris_87, on Flickr

02203 by Andris_87, on Flickr

02204 by Andris_87, on Flickr
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére