• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csináld magad-Belső Co2 reaktor

zsotyi

Kertész szaki
Persze,az ötlet nem tőlem ered,mások,máshogy,vagy talán ugyanígy,de elkészítették ezt a szén-dioxid reaktort.Én csak a saját web-fabrik tákolmányomat osztanámmeg veletek,a hazai viszonyok,elérhető alkatrészek felhasználásával.

Ott kezdődött minden,hogy a 180 literes akimban túl pazarlónak véltem egy üveg diffúzor alkalmazását a nagynyomású palackhoz.Persze,lehet,hogy ez nem így van,én azonban mást szerettem volna. Külső reaktort sem akartam,mert egyrészt féltem,hogy egy házi kütyüvel eláztatom a lakást,másrészt a nagy külső szűrőm miatt semmi helyem nem volt az aki szekrényében egy ilyen megoldáshoz.Mindenképp egy belső megoldást akartam,bár ez rontja az aki összképét,de nekem megnyugtatóbbnak tűnt.

Ezt a bemosót már sokan megcsinálták előttem,talán olcsóbb alkatrészekből.Fő ismérve,hogy az esőztető cső végére van aplikálva,így a tisztított víz zúdul át a co2-vel átporlasztott vízoszlopon,így a co2 és a vízáram találkozásakor a gáz őrült örvénylésbe kezd míg be nem mosódik abban.A co2-vel dúsult víz a szivaccsal lezárt henger alsó végében távozik az akiba.Nem mondanám száz százalékosnak,de erősen közelít ahhoz,sokkal jobbnak találom mint pl.ezt: http://www.webshop link moderálva/shop/product_inf ... ts_id=2733 Én így készítettem el:

Hozzávalók:

-Egy aljzat leszívó,mulmozónak a műanyag hengere.Ilyet pl. a Fressnapf állati áruházban is kapni(ott 1900 pénz).A hozzátartozó gumicsőre természetesen nem lesz szükségünk,csak a szürke fej részére.
-egy darab Eheim levegő porlasztó.Azért szeretem,mert nagyon finoman porlaszt,állítható,és tisztítható is.Ára az Aquadepoban 900 pénz.
-két darab tapikorong,bármilyen
-egy darab durva szivacs,a henger méretére vágva
-kb. 50centi levegő,vagy co2 cső
-nekem egy darabka 12/16-os esőztető cső is kellett,leszűkítendő a vastagabb esőztetőmet.
- egy darab visszafolyás gátló

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/01.jpg


Szerszámok:

Fúró,fúrószár 10-es ,16-os
Melegragasztó pisztoly
Éles kés,vagy sniccer

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/07.jpg


Először is tisztára mostam az alkatrészeket.A képen látható módon átvezettem a csövet a fejrészen.Majd rácsatlakoztattam az Eheim porlasztót.

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/02.jpg

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/03.jpg

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/04.jpg

Bejelöltem az esőztető belépési helyét,és átellenben a tapadókorongok helyzetét is.

Megfúrtam a három lukat.

Behelyeztem az esőztető csövet,és a tapikorongokat is.

A levegőcsövet ráhagyással raktam bele,hogy később alulról ki lehessen húzni a porlasztót,tisztítani,állítani.

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/05.jpg

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/06.jpg

Mivel a felső fejrész eredetileg vastagabb furatú,így az átvezetett 4/6-os csövet melegragasztóval körbetömítettem.Ez FBS-el,sziloplaszttal is elvégezhető.

Rácsatlakoztattam egy gumicső közdarabbal az esőztető csövemre.Így,(megfelelően nagy teljesítményű szűrő esetében) még bőven marad nyomás az esőztető furatain,és a reaktoron is.

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/10.jpg

Egy darabka beoldatlan gázoszlop mindig marad a befolyó ágnál a reaktor felső részében.Megfigyeltem,hogy,ahogy a víz telitődik estére szén-dioxiddal,úgy nő ennek a gázoszlopnak is a magassága,tehát,így egyfajta co2-tesztként is működik.

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/reaktor/09.jpg

Persze ez így nem a legolcsóbb megoldás volt,de más anyagok felhasználásával fillérekből előállítható.
 
Szia Zsotyi!

Nekem tetszik a megoldásod, viszont a melegragasztóval nekem voltak rossz tapasztalataim, sőt... Csak az volt:) Ahogy írtad is, FBS, vagy bármilyen akváriumragasztó megfelelőbb lehet erre a célra.

Üdv
 
Nekem is hasonló reaktorom van csak annyi különbséggel hogy nászajándákba kapott szökőkút kis szivattyúját tettem rá! ;) Csak ilyen durva szűrőt nem sikerült még szereznem!Grat Zsotyi,igazi barkács ember vagy! :D
 
tetszik a megoldás. én is házi megoldást alkalmazok. Nem tom, hogy az enyém diffuzor-e inkább mint reaktor, nem vagyok tisztában a fogalmakkal de azért egy képet teszek fel. A megoldást youtube-n találtam. egy régi kis belső szűrő szivattyú része és egy petróleumlámpa-búra :) ja és egy diy bubiszámláló is befigyel.. :)
http://www.recon08.extra.hu/coketto.jpg (nem akartam elcsúfítani a topicot:)
 
Sziasztok!

Zsoty grat a co2 reaktorodhoz!
Ilyen műanyag hengert lehet vhol venni kulon is?
Gondolok itt praktikerre(Obit mar neztem, de semmi).

sanyi
 
sanyi said:
Sziasztok!

Zsoty grat a co2 reaktorodhoz!
Ilyen műanyag hengert lehet vhol venni kulon is?
Gondolok itt praktikerre(Obit mar neztem, de semmi).

sanyi

Hali!

Ilyen hengert nem tudom, hol lehet kapni, de a madáritatóból is lehet készíteni, vagy fűszertartóból, vagy a buborékoló hangulatlámpa hengeréből (amiben víz van és egy kis kompresszor nyomja be a levegőt)v. a karácsonyi díszgömbök hengereiből.(most dobtam ki vagy 6 db.70 cm-est.)Nekem pl. egy szivartokból van, egy kis aksihoz tökéletes.(én ezt ajánlom,és a szivart nekem adhatod.. ;) )
 
Hi!

Mondjuk lehet, hogy csak le kene mennem egy barkacs, villanyszerelo boltba aztan ott lenne.
De ha talalnek vmi ilyesmi csovet, akkor egyuttal csinalhatnek egy buborekszamlalot is.
 
sanyi said:
Hi!

Mondjuk lehet, hogy csak le kene mennem egy barkacs, villanyszerelo boltba aztan ott lenne.
De ha talalnek vmi ilyesmi csovet, akkor egyuttal csinalhatnek egy buborekszamlalot is.
Hali!
Nem tudom,hol lehetne kapni hasonlót,mert ez elég kemény és vastagfalú,nem nyeklik-nyaklik,jól rögzíthető.Viszont az elődjét egy Avonos samponos dobozból csináltam meg,az is jól sikerült,csak rövid volt,így a nagy szűrőnyomás kitaszított sok feloldatlan bubit az alján.Ezért csináltam ezt a hosszabbat.
 
Bubiszámlálóra van egy megoldásom.Egy injekciós fecskendő,akkora ,amibe bele tudsz dugni egy visszafolyásgátlót.Ha nem egyértelmű,tudok képet feltenni.
 
Én értem és zseniális ötletnek tartom, ki kell próbálni. Bubiszámláló+visszacsapó=zseniális! ;)
 
Bár ezzel az elképzeléssel lehet gond. Nálam pl., az a probléma, hogy az üveg bubiszámlálóm alatt elhelyezett hagyományos visszacsapószelep mindig megtelik vízzel, mikor a co2 adagolás éjszakára leáll. Lehet, hogy a leállás jelent némi visszaszívó vákumot, mely egy kevés vizet be tud szívni a szelepbe. Nálam ezt az üveg számlálónak tulajdonítom, melyhez lehet csak a hasonló felépítésű üveg visszacsapó kombinálása tud segíteni.
Az imént említett megoldásnál is csak erre a hátrányra tudok gondolni.
 
Back
Oldal tetejére