• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos Diszkoszos - Növényes

L_Tamás

Főkertész
Kedves látogató!

Ugyan nagyon messze vagyok még a legtöbb itt látható akváriumtól, de gondoltam indítok én is egy naplót. A célról… egy olyan akváriumot szeretnék, ami megfelel a diszkosztartás kritériumainak, mégis ebben a műfajban az átlagnál több növénnyel. Mivel ez a nappalink dísze így komolyak az esztétikai elvárások.

Pár szóban az akváriumról:

Alapterülete: 100x40, magassága 60cm.
Szűrés: JBL CristalProfi e900 és e1500, 1 kosár mechanikai szűrő töltettel, a többi biológiai. Jelenleg még Ista quartzite glass dolgozik bennük, de már tervezek valami jobbat.
Világítás: 2x24W JBL csövekkel ideiglenesen. Készül egy DIY LED világítás. Korábban készítettem 5db 10W-os power LED-ből, ennek a továbbfejlesztése van folyamatban.
Talaj: 1cm fehér homok
Tápozás: Easy Life ProFito és Easy Carbo
Növények: jelenleg a sziklás háttérre kötöztem 17 tő Anubias barteri var. nana-t. Tervben: egy, vagy két talán Red Moor az akvárium méretéhez illeszkedve, amire futtatnék Taxiphyllum barbieri-t, illetve kötöznék pár tő Microsorum pteropus trident-et. A bal hátsó rész környékén gondolkodom még valamilyen gyorsan növő növényben, edénybe ültetve, vagy kövekkel körbe határolnék egy területet talajnak. Limnophila aquatica pl tetszene, de ezen még agyalok. Jöhetnek tanácsok is.
Halak: 8db Diszkosz, valamilyen vad változathoz közeli. 8-10db valamilyen Corydoras, 15-20db vörös neon, 3-4db Farlowella amilyen változatot sikerül szerezni.

Hamarosan pár post erejéig visszatekintek az elmúlt 1-2 év akvarizálásomra, addig pedig egy kép a jelenlegi frissen feltöltött akváriumról.

NK_IMG_2024.jpg
 
Ma kb két hetes az akvárium... az anubiasok elkezdtek friss gyökereket hozni, és 4-5 tőnél új levél is van.
Szépen terjeszkedik a barna alga, de ez gondolom normális. Holnapra megpróbálok képet készíteni.

Addig pedig... ma voltam fa beszerzésen. Itt jelentkezik Szekszárd pozitív hatása. Mindig van egy borász ismerős akinek van egy kupac kivágott szőlőtőkéje. :D
A jobb oldalt látszik a pár tő (teli lett a kocsi csomagtartója) amit elvittem.

szolo.jpg
 
Elértem egy újabb lépcsőfokot. A növényeim ugyan még nem, de az algáim elkezdtek buborékokat termelni :D
 
Addig pedig... ma voltam fa beszerzésen. Itt jelentkezik Szekszárd pozitív hatása. Mindig van egy borász ismerős akinek van egy kupac kivágott szőlőtőkéje. :D
A jobb oldalt látszik a pár tő (teli lett a kocsi csomagtartója) amit elvittem.

Ezeknél a szőlőtőkéknél nincs veszély, hogy a korábban használt permetszerek majd kioldódnak az akiban? Vagy van valami tuti módszered az előkészítesnél, amivel ezt meg tudod akadályozni?
 
Szerintem nincs veszély. Ezek a permetszerek idővel lebomlanak, felszívódnak... ezek a tőkék pedig már jó ideje ott állnak.
De természetesen a kéreg eltávolítása után kapnak egy kiadós áztatást és főzést.

Ezeknél a szőlőtőkéknél nincs veszély, hogy a korábban használt permetszerek majd kioldódnak az akiban? Vagy van valami tuti módszered az előkészítesnél, amivel ezt meg tudod akadályozni?
 
Pár kép még a szőlőtőkékről:
No, ha ezeket mind beszerkeszted a 240 literbe, az jó kis bújócska lesz a diszkoszoknak!(y)
Az áztatásra, kéreg lefejtésre ne sajnáld az időt, energiát, mert meghálálja.
Jó darabig színezni is fog, hogy nem tudod eldönteni melyik a kávéd és melyik az áztató víz. Ha van lehetőséged valami bazinagy kotlában kifőzni a tőkéket, akkor tömény sós vízben rotyogtasd egy fél délutánt, nekem anno bevált.
 
Ha már itt tartunk, próbált már valaki víz alatt is kötő sziloplasztot?
Mit szeretnél ragasztani vele?
Amúgy párás környezetben gyorsabban köt, de víz alatt még nem próbáltam. (én eddig csak színtelen FBS-t használtam egy kisebb boltra való mennyiséget)
 
Ezeket a szőlőtőkéket rögzíteném. Elvileg van külön olyan ami kötvíz alatt is. Kérdés használt e valaki már hasonló célra ilyet. Megfogja e a fát, és ha meggondolnám magam, mivel lehet eltávolítani.
 
Ezeket a szőlőtőkéket rögzíteném. Elvileg van külön olyan ami kötvíz alatt is. Kérdés használt e valaki már hasonló célra ilyet. Megfogja e a fát, és ha meggondolnám magam, mivel lehet eltávolítani.
Szerintem a szőlőtőkét nem célszerű ragasztani, mert azért mégsem vasfa, egy idő után elkezd lassan korhadni. Ha jól előkészíted, akkor elsüllyed, sziklákkal pozícionálható. Ha mindenképpen rögzíteni szeretnéd, próbáld valami nehezékhez csavarral vagy kábelkötözővel!
 
Köszi, erre nem gondoltam. Nagyon régen (20 évvel ezelőtt) az első akimban volt szőlőtőke... szerintem évekig megvolt. De lehet rosszul emlékszem, mindenesetre felteszem a kérdést a megfelelő témánál.
Gondoltam arra, hogy a kereszt merevítőket megfúrom, a szőlőtőkébe ragasztok egy anyát és ahhoz fogatom. De a sziloplasztos ragasztást jobbnak találom. Az utána visszafordítható egy pengével.
Kővel rögzítés szerintem nem lenne stabil. 60 magas az akvárium, és ha a szőlőtőkét ferdén raknám az 65-70cm is lenne.
 
Back
Oldal tetejére