• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Dimmelhető Power Led világítás

kslszl

Kertész szaki
Néztem egy videót a Vertex Illumina SR 1200 LED lámpáról.
Megmondom őszintén nagyon megtetszett, főleg ez a balról-jobbra, jobbról balra kivilágosodó-elhalványuló része.
Mivel power leddel nem csináltam még lámpát és a tengeri akvárium fölé úgy is kell, már neki is láttam a tervezésnek.

Az alap terv, egy 10mm alumínium lapra felcsavarozni a dolgokat alulra a power ledeket (azért szeretném csavarozni nem pedig ragasztani ha véletlenül kiég akkor könnyen tudjam cserélni) felülre a tápegységet a szabályozható áramgenerátorokat a ventilátorokat illetve egy arduinoval ellátott vezérlőt.
Az alulapot körül ölelné egy szál csiszolt saválló burkolat, alul egy plexi a led védelméért felül egy lecsavarozható tető ami alatt ott a lámpa lelke ha bármi baj lenne könnyen hozzá lehessen férni.

A lámpa méretei 80x20x7cm lesz.
A ledeket (3W) 4 sorba terveztem és soronként 30db ot. A vezérlőt úgy találtam ki, hogy kb 8 ledenként tudom szabályozni.
A hűtésről 2db ventilátor fog gondoskodni, nem szeretném, hogy folyamatosan menjen mind a kettő így bekapcsoláskor az egyik mindig bekapcsol de a másik vagy egy bizonyos fényerő százalék felett vagy egy hőmérő segítségével fog rásegíteni a hűtésre.
A hűtést úgy terveztem, hogy a ledektől is és a tápegységektől is elszívom a felmelegedett levegőt. Azért beszélek többes számban mivel 2db 24V táp fogja biztosítani a ledeknek az áramot.

A burkolatra direkt nem terveztem kivágásokat a kapcsolónak a 230V be tápnak és a programozói csatlakozónak se azt majd kivágom és ha kell még csinálni ilyen lámpát a következőn már rajta lesz... ki tudja minek lenne útba.
A kapcsolót azért szeretném rátenni mert ha nem világít a lámpa de én szeretném karbantartani vagy csak este meg akarok valamit nézni feltudjam kapcsolni és ne kelljen a programhoz igazodnom :D

A lámpa tartó még kérdőjel nem tudom, hogy ráültessem az üvegre vagy lógassam inkább...

Lesz egy Pc-s program amivel könnyedén betudom majd állítani mikor kapcsoljon be-ki, mennyivel világítson és milyen gyorsan érje el a "max" fényerőt.
Összesen 14 csatornám lesz a fehér színt 5 csoportra szedtem a többi 9 csatorna pedig a többi színé (kék, piros, zöld, uv, violet, kék)


2.JPG 1.JPG
 
Sziasztok!

Kicsit lassan de apránként össze áll a lámpa.
A lemezeket legyártattam meg is jöttek.
Az alumínium lapot szintén megérkezett és a marós kolléga neki is eset, sajnos a meneteket nem tudták bele fúrni így nekem marad a 240 db M3-as menet.
Fúró géppel elég jól haladtam igaz 3db menetfúró bánta :( 2db-ot kitudtam venni de a 3-dik sajnos bent maradt így oda nem kerül led :D
Jövő héten össze csavarozom a lámpát és teszek majd fel képet feltéve ha lesz egy kis időm...

Egy terv a ledek elrendezéséről.


Led kiosztás.jpg




Az alumíniumlap piros karikával a menetfúrók....


WP_20161201_001[1].jpg


és végül a program, amiket nem használok funkciókat ki lesznek kapcsolva

123.jpg
 
Tiszteletem. érdeklődni szeretnék hogy szerintetek 300l akvihoz milyen LED világítás és mennyi lenne jó? co2 rendszerrel inditanam be. a válaszokat előre is köszönöm
 
Tiszteletem. érdeklődni szeretnék hogy szerintetek 300l akvihoz milyen LED világítás és mennyi lenne jó? co2 rendszerrel inditanam be. a válaszokat előre is köszönöm


Én azt szoktam tanácsolni jóval fölé kell méretezni a led világítást, szóval egy high tech-hez 70lumen / litert mondanak én akár 80-nal is számolnék és valami fényerő szabályzót beépítenék így a ledeket nem 100% hajtod nem fog annyira melegedni és hosszabb lesz ez miatt a led élettartalma.
A hő elvezetésre nagyon figyelni kell mivel ekkora fénymenyiségnél eléggé nagy hő fog termelődni.
Ha elolvastad a napló elejét láthatod én is egy alumínium lapra szerelem a ledeket és a ledtől illetve az alulaptól is elszívom a levegőt 2db ventilátorral.
 
Sziasztok!

Kicsit lassan de apránként össze áll a lámpa.
A lemezeket legyártattam meg is jöttek.
Az alumínium lapot szintén megérkezett és a marós kolléga neki is eset, sajnos a meneteket nem tudták bele fúrni így nekem marad a 240 db M3-as menet.
Fúró géppel elég jól haladtam igaz 3db menetfúró bánta :( 2db-ot kitudtam venni de a 3-dik sajnos bent maradt így oda nem kerül led :D
Jövő héten össze csavarozom a lámpát és teszek majd fel képet feltéve ha lesz egy kis időm...
Én az enyémnél M2-eseket fúrtam 96 darabot, Viszont ezek a hűtőborda távtartóinak kellettek, hogy csak a LED előtétlencséi lógjanak ki a profilból . A LED-eket viszont ragasztottam, hővezető ragasztóval. Most kellett nemrég kettő 3 wattos Cree-t cserélni, kb 2 év után, de késsel alányúlva le lehetett szedni. Nem annyira durva mint például egy epoxi fém ragasztó
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ma volt egy kis időm a lámpával foglalkozni.
Össze csavaroztam a burkolatot, már csak az alumíniumot kéne belefogatni és a váza kész is lenne... A fóliát rajta hagytam ne karcolódjon majd a legvégén veszem le.
Remélem minél hamarabb megjönnek az alkatrészek és az ünnepek alatt tudok foglalkozni a piláccsal.



WP_20161213_002[1].jpg
 
Nagyon jól alakul, kíváncsi leszek a végeredményre.
sajnos a meneteket nem tudták bele fúrni így nekem marad a 240 db M3-as menet
M4 menethez én sima (eggyel kisebb) fúróval fúrtam lyukakat, a csavar az alumíniumban simán bevágta magának a menetet. Szerintem ez 3-asnál is működik...
 
Nagyon jól alakul, kíváncsi leszek a végeredményre.

M4 menethez én sima (eggyel kisebb) fúróval fúrtam lyukakat, a csavar az alumíniumban simán bevágta magának a menetet. Szerintem ez 3-asnál is működik...

Lehet a következő lámpánál megpróbálom, vagy ragasztani fogom ez attól függ mennyit bírnak a ledek.
 
Sziasztok!

Az alumíniumlapba be kerültek a ledek:
WP_20170105_001[1].jpg

Ahogy csavarozgattam rájöttem, hogy elég gyatrán fog kinézni az a rengeteg kábel amivel a ledeket össze kellene kössem, 116db led 7-8-as csoportokba szedve és persze színenként is külön szeretném kötni.
Ezért több dolog is megfordult a fejembe arra is gondoltam az összes lednél plusz két furat és a hátulján vezetném el a vezetékeket, milyen jó lett volna ha akkor találom ki amikor fent van a CNC gépen de azt hiszem ezt hívják tanulópénznek.:banghead:
A lámpa kinézetén nem aggódom mivel a ledek elé szeretnék rakni egy kifurkált lemezt ahol csak a ledek látszódnak így a kábelezés nem gáz merre hogyan viszem el.:D
Aztán nagy keresgélésbe kezdtem olyan nyáklemezt kerestem mint amire a power lednek a PCB-je készül, felül réz réteg középen üvegszálas szigetelő réteg és alul alumínium nos meg is találtam a neve:MCPCB
Így néz ki:
s-l1600 (1).jpg
Ennek örömére, hogy találtam ilyen nyákot elkezdtem gondolkodni milyen jó lenne ha csak be kéne forrasztani a ledeket.
Sajnos csak 160x100mm-es nyák van de ha 10db-ot veszek pont kijön a 800x200mm ezeket a nyákokat pedig felcsavarozom az alumínium lapomra egy kis hővezető pasztával megkenve és viszonylag gyorsan megvan a "kábelezés".
Valakinek van esetleg ezzel a nyákkal tapasztalata (MCPCB) mert én sósav+hidrogénper-oxiddal marok és pár percig benne lenne ebbe a löttyibe és az alu nem tudom mennyire szeretné?
Még tervezés alatt a nyákok de megosztom veletek, még ki kell alakítani ahol össze lesznek kötve a nyákok illetve a ledhez a kötések, sajnos így is lett pár átkötés de egy szám rendel kevesebb:whistle:
Nyákpenel Power ledek.png

A lámpán belül lesz elhelyezve a tápegységek az áramgenerátorok és ami az egész lámpát vezérelni fogja maga az arduinos nyákpanel ezt is sikerült megtervezni.
Egy arduino nano és egy PCA9685 16 pwm csatornás modul felelős a vezérlésért, az utóbbival vannak kisebb gondok de csak azért mert most használjuk először , így ha valaki használt már ilyent és van benne tapasztalata ne tartsa magába ;)
Íme a lámpa szíve:
Programozható lámpa.png

Remélem lassan végére érünk a program tesztelésén és neki tudok állni a panel gyártásának, addig nem szeretnék míg nem tökéletes a program mert ha bármit módosítani kell akkor most még könnyen tudok.

Köszi, hogy benéztél.
 
Sziasztok!

Elszántam magam és fúrtam minden led mellé egy plusz lyukat ahol a vezetékeket ki tudom vezetni.
Utána pedig jöhetett a forrasztás, amikor végeztem egy csatornával, leteszteltem, a 116db ledből 1db volt rossz úgyhogy a kis kínai jól dolgozott.

Íme a kép az összeforrasztott ledekről.

WP_20170125_002[1].jpg

A következő lépés a burkolatba beszerelés, oldalról rögzítettem díszfejű csavarokkal sajnos 2db vezeték kárán (ketté fúrtam) amit persze gyors cseréltem is.
El tudtam kezdeni összekábelezni az áramgenerátorokat a ledekkel és a táppal, 2db 24V tápot használok azért a kettő darab ha az egyik elszállna a másikkal még elketyeg az akvárium.
A 3. pici táp a 12V-ot adja a vezérlőnek és a piros ledeknek. Tettem még egy plusz hőfokos védelmet amire remélem nem lesz szükségem.
Sajnos az egésznek az agya még nincs meg de remélem a héten megtudom csinálni.
Így áll a projekt:

Köszi, hogy benéztél!


WP_20170203_003[1].jpg WP_20170203_002[1].jpg
 
Szép munka! Viszont én egy dolgot hiányolok, mégpedig, hogy nincs hőleadó felület és így hogyan vezeted el a LED-ek hőjét? Addig értem, hogy egy Alu lapra szereled, de valami hűtőborda nem kellett volna? Mert így azt látom, hogy az egész igencsak melegedni fog, fűti a tápokat és az elektronikát. Ezekben a tápokban azt hiszem van hővédelem, lehet le is kapcsol emiatt. Nálam ugyan nincs ennyi LED viszont azok külön külön 40x40mm-es bordára vannak szerelve, és két 80mm-es ventilátor szellőzteti a zárt lámpát.
 
Először is köszönöm!
Lehet meglincselnek érte de nem melegszenek a ledek, próba alatt 8 órán át világítottam alumínium lap nélkül és semmi, igaz ha 100%-on hajtom akkor is csak 3V megy a ledekre és ezek a ledek 3.2-3.4V üzemelnek. Ha feltekerem hogy 3.3V menjen a ledekre akkor kicsit melegszik és nagyobb is lesz a fénye de 3V-ról fognak menni és még azt is dimmelni szeretném ezért a sok led.
Biztonság kedvérért lesz benne 2db ventilátor.
 
Sziasztok!

Elég régóta nem jelentkeztem.
Elkészült a lámpám, igaz a képeken még nincs a ledeket védő plexi de azóta az is felkerült.
Beállítottam a színeket melyik csatorna menyire világítson és egy hete a régi aksim felett világít.
A napfelkelte naplemente szimulációt még nem állítottam be, hogyan világosodjon ki balról-jobbra? először a fehérek és utána a többi szín? vagy az egész egyszerre? de ez már nagyon részlet kérdés.
Úgy gondolom, hogy jó ötlet volt ez a sok led mivel 50%-on üzemel a lámpa és lehet még így is sok a fény, a szellőztetés is jól sikerült mivel az egész lámpán átszívatom a levegőt, alul a ledektől fent az egész testen így a zárt lámpába 40 fok alatt van a hőmérséklet.
Véglegesítettem a pc-program kinézetét is.
Idővel lehet teszek bele lencséket 45 és 60 fokosat.
Ha kitalálom a napfelkeltét és lesz egy kis időm teszek fel videót a pilácsról.

Sajnos elkezdtem tervezgetni a következő lámpát :facepalm::whistle: kicsit másképpen szeretném megvalósítani, szeretném elhagyni azt a rengeteg vezetéket ezért nyáklemezre tervezem a ledeket és az áramgenerátorokat is és valami formás burkolatot tervezek neki, valószínű a tápegység is kikerül a lámpából és hűtőbordára szerelem a nyáklemezeket kicsivel több led lesz benne és kicsivel nagyobb is lesz a lámpa terveim szerint 1m. Igazából azért csinálom mert kíváncsi vagyok mennyit bírnak a ledek:D és terveim szerint 1.5-2m hosszú akváriumot kéne bevilágítani. Kíváncsi leszek ha 100%-on hajtom a ledeket és 100%-on használom menyire fognak melegedni.
Ezek igazából csak tervek és álmok elég sok szabad idő kell hozzá, de majd teszem fel a képeket ahogy haladok az újabb projekttel!

Köszi, hogy benéztél és jöjjenek a képek.

IMG-74b1410509cd4fd645a7290ae6841cdf-V[1].jpg IMG-037760ee64c09af28a3d2a4f7e95fb03-V[1].jpg IMG-0a068130a4910c148fe2d6eb20c9c6bc-V[1].jpg Program.jpg
 
Back
Oldal tetejére