• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Külső szűrő ;-)

k_zoltanka

Kertész szaki
Üdv. Mindenkinek!

Nos hol is kezdjem el a történetet...
Régóta szemezgetek az ADA Super Jet szüröivel,mondjuk úgy "szerelem volt elsö látásra",de sajnos földrajzi,politikai,piaci,etc... okok miatt senki nem akart nekem eladni egyet sem,lett volna egy másik megoldás ha külföldröl veszem meg,de igy se garancia s az alaktrészutánpótlás is ha esetleg valami történne,mondjuk úgy felejtös lett volna,ezt ki is fejtettem egy másik topikban már itt a fórumon.
S mivel már elegem lett a müanyag,törékeny,"kicsi zöld" szürökböl,úgy döntöttem,nem is lehet olyan komplikált egy ADA Style szürö megépitése (itt bevallom hogy maga szüröház megépitése egy jó öreg lakatosmesternek köszönhetö).
Kiindulási pontnak elkezdtem nézegetni az ADA Super Jet ES-2400 model karakterisztikáit,méreteit,hogy hová is kéne nagyjából eljutnom.
Az elsö egy IWAKI szivatyú felkutatása,s beszerzése volt,ami kimondottan könnyen ment,s ugyan azzal a karakterisztikákkal rendelekzik mint amit Takashi épitetett a szüröjére,mondtam is magamban, eddig BINGOOO!
Nos ö lenne a lelke az egész rendszernek,kicsit használt de mint ha új lenne,csak egy kis takaritást igényel...
null.jpg


null-1.jpg


Már mikor a kezembe vettem éreztem hogy nem sajnálták ki belöle az "anyagot", s a méretérül ne is beszéljünk,nem egy kis darab.

A következö lépés a szüröház megtervezése volt,gondoltam ezt sem koplikálom túl,figyelembe véve a szörüben átáramló viz sebességét,hogy a szüröbacik is jól érezzék azért magukat,próbáltam azonos vagy közel azonos belsö átméröjü szüröt épitettni mint amit a "nagyok" már hejettem megterveztek,kiszámolgattak,s leteszteltek...
Igy hát sikerült legyártatnom egy rozsdamentes acélcsöböl magát a szüröházat is,ami a küvetkezö méretekkel rendelkezik:
-Belsö átmérö: 250mm
-Legnagyobb külsö átmérö a felsö peremen szivatyú nélkül: 290mm
-Magasság szivatyú nélkül: 500mm

Szóval nem kis darabb lett, de sajnos az akvárium szekrényemnek a belsö magassága korlátot szab mindennek.De igy is ahogy számolgattam,s levontam az alján lévö ülepitö teret,s a tetején lévö leszoritó rács s a fedél közti helyet,még igy is feltölthetem úgy 20 liter hasznos szüröanyaggal.
Maga a szüröház úgy cirka 24,5 liter ha jól számolom,de a matek igy a hajnali órákban már nem az erösségem...

De jöjjön néhány kép hogy hogy is sikerült az egész...

null-3.jpg


null-2.jpg


null-4.jpg


Egy kis strapabiró DIY tömitö gyürü... :)

null-5.jpg


S egy kép összehasonlitás képp egy 1,5 literes vizes üveggel...

null-6.jpg


Ami még hátra van,az egy 220V-110V-os átalakitó trafó bekötése ami természetesen rendelekezik a CE szabvánnyal,a belszö rácsok amik alul s felül helyezkedenke el már talán holnap utánra elkészül,s bele a szüröanyag amit még nem tudom mi legyen, de nagyon hajlok a Seachem Matrix felé,mindig is nagy kedvencem volt.
S aztán csapathatom a vizet vele az akváriumba!!!! :)

A legbosszantóbb dolog az egészben hogy ugyanannyiba jött ki a végösszeg mint amenyiért vettem anno az Eheim 2078 3e szürömet, s nem is számolva a kis müanyagalkatrészek cseréit amik itt-ott a kezembe maradtak néha... :cautious:
 
Igényes DIY ! Arról nem is beszélve ,hogy sokkal nagyobb megelégedéssel fogod használni ,mintha egy gyári szűrőt használnál.
Egyszerű ,mint egy faék...;)
 
Valóban szép megoldás:woot: , csak amiatt aggódok hogy csak a hegesztéseknél rozsdásodik-e:nailbiting:
 
Na megvolt az elsö nyomáspróba,rákötöttem a kerti csapra hogy lássuk van-e szivárgás.
De sajna nem volt szerencsém,a fejrésztömitésnél mikor elérte a 3.5-3.7 Bar nyomást (35-37 méteres vizoszlop nyomásának felel meg) elkezdett spriccelni de nem is kicsit.Jobban szemügyrevéve,a fedölap itt-ott kicsit meg van hajolva,igy hát fogtam egy jó kis kalapácsot s odasuhontottam neki rendesen... :)
Hiba elháritva! Már most szeretem hogy ilyen strapabiró... :D
Egyébként visszatérve a hegesztésekre,a mester úr azt mondta hogy az utolsó csavarig rozsdamentes anyagból készült,na de majd ezt idövel meglátjuk,ha nem jöhet a Hammerite! (y)
 
Na megvolt az elsö nyomáspróba,rákötöttem a kerti csapra hogy lássuk van-e szivárgás.
De sajna nem volt szerencsém,a fejrésztömitésnél mikor elérte a 3.5-3.7 Bar nyomást (35-37 méteres vizoszlop nyomásának felel meg) elkezdett spriccelni de nem is kicsit.Jobban szemügyrevéve,a fedölap itt-ott kicsit meg van hajolva,igy hát fogtam egy jó kis kalapácsot s odasuhontottam neki rendesen... :)
Hiba elháritva! Már most szeretem hogy ilyen strapabiró... :D
Egyébként visszatérve a hegesztésekre,a mester úr azt mondta hogy az utolsó csavarig rozsdamentes anyagból készült,na de majd ezt idövel meglátjuk,ha nem jöhet a Hammerite! (y)

Szerintem jobb lett volna a fedlapot is olyan vastag anyagból csinálni, mint a henger peremét. Az sokkal vastagabb, így az nem fog deformálódni, mint ahogy a fedlap. Reméljük megoldottad az odasuhintással, de azért sűrűbben figyelj majd rá! ;)
 
Szia!

Szerintem a transzformátor mellé, egy frekvenciaváltót is használj így ki tudod csavarni a max teljesítményt az Iwaki-ból. 50Hz-helyett 60Hz-el jobban muzsikál, és kevésbé melegszik! De elmegy alapon is 50Hz-n ha nem akarsz túl sokat bíbelődni. Amúgy jó megoldás a szűrő ,tetszik(y) ! 1db BIG LIKE!
 
Szerintem jobb lett volna a fedlapot is olyan vastag anyagból csinálni, mint a henger peremét. Az sokkal vastagabb, így az nem fog deformálódni, mint ahogy a fedlap. Reméljük megoldottad az odasuhintással, de azért sűrűbben figyelj majd rá! ;)
Klasz lett a szűrő, garatula hozzá!

Én különben mester helyébe, merevítés meg egyéb gyanánt a fedő belsejébe is hegesztetem volna egy 10-15mm-es gyűrüt, akkorát mint a tartály belső átmérője, és ugyanezt a megoldást a tartály oldalán kívül is, ez megtartaná a tömítést ha oldalra ki szeretne mászni is, és merevítené a tetőt. Persze óvatosan kell, hogy ne deformálódjon, bár ha szakinak van eszterga gépe akkor tuti tetőt lehet csinálni rá. Talán én is csinálok egyet saválló csőből :) . Ott mondjuk kapásból van is egy kis segítség ,azért hogy egymásba lehessen tolni két csövet, nagyobb átmérőre van préselve az egyik fele.

Valamit azért nem értek, ezek az Iwaki pumpák mind 100-110 voltosak, akkor a GA-ban kaphatóakhoz alapban jár trafó?
 
akkor a GA-ban kaphatóakhoz alapban jár trafó?

Igen ezt említettem is. Minden tech kütyünek EU adaptereket és ballasztokat veszünk. Vagy ha így jobban tetszik minden ADA elektonikus termék kibelezve és trafó nélkül jön az EU-ba. Ez az Importőr feladata, hogy trafót stb-t adjon hozzá.
 
Nekem is a tömítés része az ami kérdőjeles. Az ADA szűrőkön belül van egy perem ez fogja meg a gyűrűt, ami így nem tud mozogni és a fedéllel felülről megszorítva atombiztosan zár.
 
Üdv újra Mindenkinek!
Wooowww, hogy megszaporodtak a hozzászólások s like-ok,köszönet mindenkinek,s örülök hogy tetszik mindenkinek!!!! (y)
DarlaX vélemény elgondolkoztatott,mármint vastagabb lemezböl egy új tetöt csináltatni rá,de igazából ott volt eldeformálódva a lemez ahol a heggesztések miatt felmelegedett,vagyis a kivezetö csonk s a szivatyútartó közelébe,de az "odasuhintásos kalapácsos" módszer helyreigazította,de azért holnap megkérdezem a mester urat hogy csinál-e nekem egy új fedlapot úgymond "garanciába",mivel úgy adta át hogy nem tudta le nyomáspróbázni de ha van valami gond azt orvosolja nekem.
A tömités része miatt nem aggódok,egy 2cm széles szigetelö gyürü van belehelyezve,amin a csavarok helyei ki vannak lukasztva,igy a csavarok megtartják hogy ne mozdulkon el se kifele, se befele...
De szerintem nem is kell ezt anyira túl komplikálni,én egy 6 Bar-os hálózati viznyomáson teszteltem az egészet,s 3.5 Bar környékén kezdett el spriccelni a viz,de ez nem a tömités hibája volt hanem az eldeformálódásnak köszönhetö amit egy kalapáccsal meg is oldottam.
De ha használjuk a "józan parszt eszünket" ezek a nyomás körülmények egy akvárium szürésnél még a 0.5 Bar-t sem érik el s még igy is sokat mindtam,mivel a legtöbb esetben a vizszint úgy 1.2 méterre van maximum a talajtól mérve,igy a lefolyó ágban ezek alapján 0.12 Bar az a viznyomás amit a szüröt terheli,s a legnagyobb nyomás a szivatyú utáni nyomóágban van,ami ebben az esetben a 3.1 méteres emeliési magasságal számolva 0.31 Bar nyomás (remélem jól használtam a "józan paraszti eszemet"),de ha nem igy lenne s valaki jártasabb ebben az kérem javitson ki.
De azér kiváncsiságból majd miután bekerül az új "szív" a gépezetbe,letesztelem az Eheim 2078 3e szürömet is ezzel a módszerrel,csak azért bevallom félek hogy nehogy reccsenjen majd ott a müanyag,vagy elszáljon valamekyik tömités... :confused:

Az Iwaki szivatyúkra viszatérve,létezik 220V-os verzió is, az európai embereket sem felejtik el azét a piacon!
Nekem azért szimpatikusabb a 110V-os verzió,mert itt úgy mond a 220V-110V-os trafó leválasztó trafóként is üzemel,mondjuk azért bevan már épitve a villamos hálózatba egy jónéhány 30mA-es EFI megszakitó hogy nyugodtabban aludjon a család,de A BIZTONSÁG LEGYEN MINDIG AZ ELSÖ!!! (y)
 
Jelentkezem újara!
Ezt a szüröt egy másik,spanyol fórumon is publikáltam,s az egyik kedves fórumtárs kappott az ötleten s gondolta ö is elvégez egy hasonló nyomáspróbát az egyik rég nem müködö Eheim 2217-es szüröjén,gondolta ha már ott porosodik neki a pincébe...
Most úgy fél órája sajna rossz hireket közölt,úgy lötte le a szürö fejrészét,s több helyen el is repedt neki a szürö,hogy még ö is megijedt!
Itt közlöm hogy senkinek még az eszébe se jusson ilyen próbák alá kittenie a szüröjét!!!!!!
Nem ilyen célokra vannak tervezve ezek a szürök...
 
Hali!

Szabadna tudni hogy mennyibe került a pumpa, és hogy a gyártótól sikerült e berendelni?
köszi..
 
Hali!

Szabadna tudni hogy mennyibe került a pumpa, és hogy a gyártótól sikerült e berendelni?
köszi..

Üdv. Frank

Én aukciós link moderálva-en találtam ezt a szivatyút,az USA-ból.Az MD-20-as újonani ára úgy 200 euro körül mozog,de lehet találni használtat is...
Az hogy melyik modelt veszed meg azt jól nézd meg,mert rengeteg van ebböl a márkából,kicsit érdemes útánna járni!!!
Erö az van ezekben a szivatyúkba,most már értem miért is annyira elismert,a belsö felépitése is meglepett mikor elöször szétszedtem.
Hangosnak nem hangosabb mint az Eheim szivatyúi,csak ez mivel magasabb fordulatszámon pörög kicsit vékonyabb a hangja a berregésnek.
Szóval eddig csak jót tudok róla mondani! (y)
 
Egyébként visszatérve a hegesztésekre,a mester úr azt mondta hogy az utolsó csavarig rozsdamentes anyagból készült,na de majd ezt idövel meglátjuk,ha nem jöhet a Hammerite! (y)

Szia, klassz lett a cucc, szeretem az ipari stílust, és még jobban az igényes DIY megoldásokat!!!

Annyit ehhez a rozsda témához hozzászólnék, hogy olyan hogy rozsdamentes acél nincs, még ha ez is a neve, (pl biztos látott már mindenki inox mosogatóban felejtett bögrét, aminek a pereme alatt bizony megjelent a rozsda) minden acél korrodál. Amúgy itt egy jó kis áttekintő erről: KLINGSPOR - ugye a hegesztési hőhatás az ami roncsolja a kristályszerkezetet. Erről egyszer egy "nagy" hegesztőszakival volt egy komolyabb vitám, mert nem akarta elhinni. :)

Tehát a hegesztési pontok minden esetben komoly anyagszerkezeti változáson esnek át. A hegesztett rozsdamentes acél, a hegesztési pontok mentén elveszíti ezt a "szeretett" tulajdonságát. A Hammerite pedig nem fog megtapadni a rozsdamentes acélon. :( Bízom benne, hogy nem fogsz ilyen problémával találkozni. Nyilvánvalóan sokkal hosszabb idő alatt jelenik meg, mint egy sima vasbödönön. :) A gyári ADA szűrőket azért nem érinti ez a probléma, mert van egy utólagos felületkezelés, ami bevonatot képez, ez itt jól is látszik:
P5061539.jpg


Ezt amúgy te is könnyen megoldhatod! Elviheted nikkelezni/krómozni a hegesztett részeket. Tehát végülis az egész szűrőházat.
Ez a bácsi ezer éve ezzel foglalkozik: http://www.szakmaitelefonkonyv.hu/terkep/hetenyi-peter

Üdv
 
Hali!
Nagyon jó lett a szűrő grat! :)
Érdeklődni szeretnék, hogy mi a tapasztalatod az iwaki pumpával kapcsolatban? Én is DIY külsőszűrőt szeretnék összeállítani(nem rozsdamentes anyagból) és most a szivattyút szeretném hozzá megvenni. Találtam is egyet: MD-15R-NC01 ez egy kicsivel gyengébb mint a tied de nekem ez tökéletes lenne. 12 000 ért megérné szerinted? Még a hydor l30 on vagy az eheim compact 1000 en gondolkodtam az utóbbi az ára miatt is tetszik. üdv,
 
Back
Oldal tetejére