• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY pH mérő

GyorkeCs

Kertész szaki
Üdv! Végre elkészült a régóta dédelgetett pH mérő műszerem. Minden cucca íb-s :) Kivéve a doboza, amiben egy nyomtató átkapcsoló lakott eddig, de száműztem. Szóval Arduino nano, nokia 5510 diaplay, dugasztáp (bontva), internetről választott általam épített mérőerősítő, illetve az említett doboz. Kínai legolcsóbb pH elektróda, PTC hőmérő (IP68-as). És akkor a képek:IMG_0395.JPG
IMG_0399.JPG IMG_0402.JPG IMG_0400.JPG
Sajnos a szerelésről elfelejtettem képet csinálni, illetve elég régi a project, kb 3 éve megvan a doboz meg a lomok. Eddig vártam hátha az ölembe hulik egy jóféle pH elektróda, de csak nem akart, kénytelen voltam venni egy olcsót... :(
De egyenlőre jónak tűnik. Ismételhető méréseket csinál, mi baja lehet.
 
Klasz megoldás! A mérésen kívül lesz később esetleg CO2 vezérlési funkciója is? Én pl belefogtam egy olyan megoldásba,hogy memóriakártyára írná ki a méréseket , és így pontosabban be lehetne lőni a CO2 adagolást és a ki-be kapcsolások idejét.
 
Klasz megoldás! A mérésen kívül lesz később esetleg CO2 vezérlési funkciója is? Én pl belefogtam egy olyan megoldásba,hogy memóriakártyára írná ki a méréseket , és így pontosabban be lehetne lőni a CO2 adagolást és a ki-be kapcsolások idejét.
Egyelőre csak mérek vele, a programja is csak mérni tud most. De az arduino még rengeteg lehetőséget ad, 6 I/O és 2 analog láb van használva mindösszesen. Mondjuk a mágnesszelep nem férne be a dobozba sajna. Inkább műszernek készült. Majd egyszer egy integrált vezérlő...:p Meg persze low-tech a medencém is
 
Értem. Ne vedd sértésnek, de így kicsit pazarlásnak érzem elhasználni erre egy arduinot, mikor postával 2 ezer forintért van pH mérő "ceruza" az ebayen
Bocsánat, hogy belevau..., de így ismeretlenül is megértem GyorkeCs tevékenységét, mert én is hasonlóan gondolkodok. Nekünk nem azt a lényeg, 2 ezer, 20 ezer, vagy 200 ezer... Esetleg csili-vili tömegtermék (amit otthon lehetetlen kivitelezni) , hanem az , hogy mi csináltuk, képesek vagyunk rá, és kitaláltuk...! ;)
 
Értem. Ne vedd sértésnek, de így kicsit pazarlásnak érzem elhasználni erre egy arduinot, mikor postával 2 ezer forintért van pH mérő "ceruza" az ebayen
Már nem érzem pazarlásnak az arduinot. Eleinte minden részét kihasználtam, de már mindenbe ezt rakok még a mákos sütibe is :D Szerintem a 21.század legjobb dolga, imádom. és csak 700 íb-n. :) (5ösével veszem :D:D:D) Viszont ad a kezedbe egy olyan lehetőséget ami mindig nyitott. Egyszerűen lehetetlen elrontani vele valamit, mert csak a programon múlik minden, az meg szabadon variálható. Egyébként meg a DIY Szaki címre hajtok :love::whistle::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Bocsánat, hogy belevau..., de így ismeretlenül is megértem GyorkeCs tevékenységét, mert én is hasonlóan gondolkodok. Nekünk nem azt a lényeg, 2 ezer, 20 ezer, vagy 200 ezer... Esetleg csili-vili tömegtermék (amit otthon lehetetlen kivitelezni) , hanem az , hogy mi csináltuk, képesek vagyunk rá, és kitaláltuk...! ;)
Igen, jól megfogalmaztad. Csak az elkészítés öröme számít. Néha már az is elég, ha csak tudom, hogy működik. Rengeteg félig elkészült projectem van, legtöbbjük meg is marad ebben az állapotban pár évre :D Aztán valami kattan és folytatom...
 
Igen, jól megfogalmaztad. Csak az elkészítés öröme számít. Néha már az is elég, ha csak tudom, hogy működik. Rengeteg félig elkészült projectem van, legtöbbjük meg is marad ebben az állapotban pár évre :D Aztán valami kattan és folytatom...
Kb én is így voltam ezzel, hogy félbemaradt. Akkor nekem az volt a gond, hogy csak LCD shieldem volt, az meg lezabált egy csomó kimenetet az UNO-n. Az órára még elég volt, de a memóriakártya olvasóra már nem. Utána vettem olyant ami SDA-SCL-es LCD az valószínűleg hibás volt,mert sehogy sem tudtam életre kelteni. Utána még rendeltem még másik fajtát, meg a program is átkerült nano-ra de mire megjött addigra más foglalkoztatott, így háttérbe szorult ez a projekt. Pedig most nem is lenne rossz, hogy jó a CO2 beoldásom :). De most világítás fejlesztés fontosabb, de még az előtt is van más :mad:
 

Attachments

  • DSC_0195.JPG
    DSC_0195.JPG
    167.6 KB · Megtekintések: 67
  • DSC_0402.JPG
    DSC_0402.JPG
    117.2 KB · Megtekintések: 69
Utoljára módosított:
Kb én is így voltam ezzel, hogy félbemaradt. Akkor nekem az volt a gond, hogy csak LCD shieldem volt, az meg lezabált egy csomó kimenetet az UNO-n. Az órára még elég volt, de a memóriakártya olvasóra már nem. Utána vettem olyant ami SDA-SCL-es LCD az valószínűleg hibás volt,mert sehogy sem tudtam életre kelteni. Utána még rendeltem még másik fajtát, meg a program is átkerült nano-ra de mire megjött addigra más foglalkoztatott, így háttérbe szorult ez a projekt. Pedig most nem is lenne rossz, hogy jó a CO2 beoldásom :). De most világítás fejlesztés fontosabb, de még az előtt is van más :mad:
UART kommunikációs kijelzőt kell használni, csak 1 láb! Kb 1 éve vettem olyat, de most nem találtam már meg íb-n :( Pedig nagyon jó, gyönyörű képe van. (Találtam egy képet róla.Digole Serial Display OLED 1,5")Családi házban mindig van előrébb való mint az ember hobbija...:) Kitartás, én nyár végén még költözni is fogok 30 év lomgyűjteményével együtt...:D:D:D
 

Attachments

  • 20161017_182747.jpg
    20161017_182747.jpg
    118.8 KB · Megtekintések: 66
Örömmel olvastam a topicot mert akarok egy PH mérőt. Én is arduino fan vagyok és ahogy olvastam már el is képzeltem, hogy belekezdek. De pont úgy félbehagyom a dolgokat mint ti, majd nagysoká újra belekezdek. OFF: Jelenlegi kedvencem egy digitális játék a gyerekeimnek. Arduino megára van kötve 10 nfc olvasó meg 100 ledes szallag + terepasztal. És skylander játékfigurákat rápakolva a terepasztalra kigyullad a talaj. Mesés. 98%-os az állapota. : OFF vége.
De Victort is megértem sőt...
Mivel annak szeretek nekiállni ami még nincs. Engem ez motivál. Úgymond feltalálsz valamit. Ha van egy 2000Ft-os ceruza akkor nem állok neki ugyanazt elérni 1 hónap (szabadidős) melóval. Ami nagyobb, rondább.
Esetleg minden akvarisztikai mérés 1 készülékben...na ez izgalmas lenne.
Félek a sok érzékelő jelentősen megdobná az árát.
Oké a minden kicsit túl tág fogalom. Mert vannak felesleges mérések is, de lehet rá akvarisztikai tesztet kapni.
 
...és akkor jön az analitikus, és megmondja, hogy gyönyörű, amit alkottál, de az egésznek a lelke a pH-elektróda, ami vagy jó, vagy nem, vagy pontos, vagy nem, vagy 3 hónap alatt megy tönkre, vagy 1,5 évig bírja :) Tehát pont úgy kalibrálnod kell(ene) minden mérés előtt, mint a 2000 ft-os ceruzát, vagy a 800 000 ft-os Mettler-Toledo asztali műszert.

De a barkács része tényleg tiszteletet érdekel! (y)
 
...és akkor jön az analitikus, és megmondja, hogy gyönyörű, amit alkottál, de az egésznek a lelke a pH-elektróda, ami vagy jó, vagy nem, vagy pontos, vagy nem, vagy 3 hónap alatt megy tönkre, vagy 1,5 évig bírja :) Tehát pont úgy kalibrálnod kell(ene) minden mérés előtt, mint a 2000 ft-os ceruzát, vagy a 800 000 ft-os Mettler-Toledo asztali műszert.

De a barkács része tényleg tiszteletet érdekel! (y)
Gyanús a pH elektróda nyilván... legóccsób kinai. Egyenlőre randomra dobálom a 7-es és 4.01es pufferek között persze desztvízzel öblögetve és hajlandó visszaállni. Most még :p Kíváncsi leszek az élettartamára én is...
 
Üdv! Rendszerbe állítottam a műszert.:geek: Mér mint a kisangyal. Azt szeretném kézdezni pl. @dexkill -től, (meg persze mindenkitől) hogy maradhat -e a pH elektróda tartósan az akváriumban. Gondolom a pH kontrollereknek is mindig benne van, nem lesz nagy baja. Legfeljebb csökken az egyébként sem túl hosszú élettartama:confused:. Azt mondják, hogy nem szabad desztvízben tartani sokáig mert felhígul benne a lé (de szépen mondtam, ülj le fiam kettes:ROFLMAO:). Szakvélemény? Időnként majd megellenőrzöm legfeljebb (kaptam vagy 10db tasakos pH puffert 7.0 és 4.01 értékkel, köszi érte a szomszédomnak ;)) Hát köszi nektek előre is.
 
Fogalmam sincsen milyen ipari elektroda .Meloban ~0.2 us/cm ~ 10pH 24/ 7 ben müködik havonta kalibrálják.
 
Üdv! Rendszerbe állítottam a műszert.:geek: Mér mint a kisangyal. Azt szeretném kézdezni pl. @dexkill -től, (meg persze mindenkitől) hogy maradhat -e a pH elektróda tartósan az akváriumban. Gondolom a pH kontrollereknek is mindig benne van, nem lesz nagy baja. Legfeljebb csökken az egyébként sem túl hosszú élettartama:confused:. Azt mondják, hogy nem szabad desztvízben tartani sokáig mert felhígul benne a lé (de szépen mondtam, ülj le fiam kettes:ROFLMAO:). Szakvélemény? Időnként majd megellenőrzöm legfeljebb (kaptam vagy 10db tasakos pH puffert 7.0 és 4.01 értékkel, köszi érte a szomszédomnak ;)) Hát köszi nektek előre is.

Az elektródáknak ionban gazdag környezet kell. A legjobb a pH 7 körüli 0,1 M KCl oldat. Az akváriumvíz - ha nem extrém lágy - jó lehet neki, bár ha nem folyamatos mérésre szánod, akkor én kivenném, leöblíteném és tárolófolyadékban tartanám, mivel az akváriumban minden felületre biofilm rakódik, ami meghamisítja az mérési eredményt. A desztvíz/RO víz teljesen rossz, ezt jól tudod, és pont azért, mert az ozmózis miatt tiszta oldószer áramlik a membránon át az elektróda belsejébe. Ha nincs tárolófolyadékod, még egy pár csipet konyhasót tartalmazó vizes oldat is jobb :) Vagy patikában kérsz kálium-kloridot és abból csinálsz tárolóoldatot (7,5 g KCl / 1000 ml tiszta víz).
 
Üdv! Rendszerbe állítottam a műszert.:geek: Mér mint a kisangyal. Azt szeretném kézdezni pl. @dexkill -től, (meg persze mindenkitől) hogy maradhat -e a pH elektróda tartósan az akváriumban. Gondolom a pH kontrollereknek is mindig benne van, nem lesz nagy baja. Legfeljebb csökken az egyébként sem túl hosszú élettartama:confused:. Azt mondják, hogy nem szabad desztvízben tartani sokáig mert felhígul benne a lé (de szépen mondtam, ülj le fiam kettes:ROFLMAO:). Szakvélemény? Időnként majd megellenőrzöm legfeljebb (kaptam vagy 10db tasakos pH puffert 7.0 és 4.01 értékkel, köszi érte a szomszédomnak ;)) Hát köszi nektek előre is.
Csak meg tudom erősíteni amit @dexkill mondott. KCl oldat jó a tárolásra, 0,1 M vagy 1 M. Mi utóbbit használtuk.
 
...mivel az akváriumban minden felületre biofilm rakódik...
és ezt mivel lehet eltávolítani arról a leheletvékony üvegmembránról? Ha lesavazom az nem gáz, kérdés hogy lehozza el. (Pénteken lőttem foszforsavat a cégtől, mindent azzal pucolok az akváriumban...mostmár :D) Viszont folyamatosan nő a pH az akiban. Rámentem a 2 pufferrel (beledobtam őket a vízbe tasakostól persze :p hogy azonosak legyenek a hőmérsékletek) a 4.01@25oC re 4.04, a 7.00@25oC re 7.00 volt az eredmény. Mitől nő a pH-m? Ha nem savazom, kb 7.8 -8.0 körül mozog. Lehet baj hogy nincs karbonát keménysége a víznek:eek: (legalábbisa neptun cseppteszt szerint) Autósboltos "demineralized:cool:" vízzel cserélek, kis csapvízzel higitva (10l RO szerintem legalábbis RO, 2-3l csap). Bár lehet ezt inkább a vízkémiás topicban kellene....
 
Back
Oldal tetejére