• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Evil79

Kertész szaki
Sziasztok!
Már több mint egy fél éve olvasgatlak titeket, igyekszem tanulni és az itteni naplók sok inspirációval és tanáccsal láttak el. Ismeretlenül is köszönöm a nagy öregeknek és az ifjú titánoknak az olvasmányos naplókat (y).

2006-ban már volt egy rövid kb. 1 éves kalandom az akvarisztikával aztán összeköltözés, 2 munkahely párhuzamosan és ugrunk 10 évet. Jelenleg nyugisabb időszak van az életemben és tavaly ősszel elém kerültek a régi akváriumom fotói és éreztem, hogy nekem megint kell egy ilyen. Rövid keresgélés a neten, ismeretfelújítás, hol tart ma a történet? Akvakertész? Green Aqua? Ez mi? Ezekben az üvegekben nincs is víz? Szén-dioxid? Fotonágyuk? Locsolják a tápot a vízbe, hát normálisak ezek? Be fog algásodni az egész. Na oké, akkor olvassunk utána a dolgoknak. Szeptember végén volt egy külföldi utunk, visszafelé beugrottunk faterommal a "grínakvába". Beléptem és........filmszakadás.

Azonnal elvesztem és eszeveszett olvasgatásba, tanulásba és tervezésbe kezdtem. Úgy gondoltam, hogy egy fél évnyi tanulással már belevághatok. Majd a jófogáson szembejött egy vadonatúj RO készülék, CO2 palack és a hozzá tartozó reduktor, mágnesszeleppel valamint egy zsák Amazonia powder. Nem baj, eltesszük későbbre csak nem romlik meg. A terv az volt, hogy egy 60P-vel kezdek mire ezt kigondoltam december közepén szembejött egy komplett 1 hónapot használt ADA 30C szett, bútorral, világítással, szűrővel és fél oldalnyi aprósággal olyan áron, hogy nem volt arcom még alkudni sem. Nem baj eltesszük és tanulunk tovább. Közben egyre gyakrabban elővettem a cuccokat nézegettem, simogattam majd újra elraktam őket. Megszületett a döntés. DSM indítás lesz. Addig is van időm tanulni.

Ha valaki idáig elolvasta annak jár a piros pont. A következő posztban eskü, hogy rátérek ittlétem okára és még fotó is lesz. :)
 
Mint azt az előző posztban is írtam, az akváriumot DSM módszerrel indítottam. Nagy hatással voltak rám azok a fényképek ahol látszott, hogy milyen szép egészséges gyepet hoztak létre ezzel a módszerrel. Továbbá tetszett, hogy DSM esetén mire a víz bekerül addigra az összes növény már erős gyökérzetet fejleszt, így ez mindenképpen előny. Február 12-én volt a nagy esemény: az ültetés. A csatolt fénykép tanúsága szerint a scape-pel nem sokat foglalkoztam. Mivel ez egy tanulóakvárium, így az elsődleges cél a biztonságos üzemeltetés, a tapasztalat- és gyakorlatszerzés. Majd a következőnél megpróbálkozok valami értékelhető scape létrehozásával. A DSM időszak február 12. és március 15. között zajlott, ez idő alatt a szűrőt is elkezdtem "bejáratni". Egy kis hordó vizet (kb. 20 liter) forgatott a szűrő baktériumadagolás mellett. Néha szórtam be egy kis halkaját és növény nyesedéket. A víz hőmérsékletét 25 fokon tartottam és 2 óránként 10 percre bekapcsolt egy levegőztető is. Nem tudom, hogy ez mennyit jelentett, a szűrőcsövek mindenesetre szépen bebarnultak 1 hónap alatt.:)
Akkor következzen végre néhány kép.

Az ültetés:
IMG_0586.JPG

Minden a helyén:
IMG_0594.JPG

Hordó projekt:
IMG_0572.JPG

A DSM vége felé, feltöltés előtt, ekkor hirtelen ötlettől vezérelve fissidenst kentem a kőre. Nem jött össze. :)
IMG_0804.JPG

Fejlődés:
IMG_0716.JPG
 
Néhány szó technikáról, egyebekről:

Akvárium: 27 liter, ADA Cube Garden 30-C
Világítás: ADA Aquasky 301
Szűrés: Eheim 2422, substrat és matrix töltet+Seachem Purigen
Aljzat: Power Sand S, Amazonia és Amazonia powder
CO2: 2kg palack, Intense V3 reduktor és mágnesszelep, Aquario NEO diffúzor
Fűtés: Hydor ETH 200W külső fűtő
Sterilizátor: Aquael UV 3W (00-04 óráig) és Chihiros Doctor Mini for Plant
Dekor: red moor és seiryu

Növények:
Alternanthera reineckii 'Mini' TC – zselés (a majdnem piros)
Eleocharis parvula mini – zselés (fantasztikus növény kúszik mindenfelé, csipesszel rángatom az eltévedt fűszálakat.)
Marsilea crenata – zselés (MC elnyomta, már csak nyomokban fedezhető fel, pedig jópofa növény)
Hemianthus Callitrichoides Cuba – zselés (MC őt is uralma alá hajtotta, nyomokban felfedezhető)
Micranthemum Sp. Monte Carlo – zselés (a király)
Staurogyne Repens TC – zselés (a kúszóbajnok, brutális karvastagságú indákkal)
Taxiphyllum sp. Flame TC – zselés (hibáztam, ráragasztottam a fára, nem tetszik. Ez őt nemigen érdekli: zöldel, növöget és bubizik)
Rotala Ammania Sp. Bonsai TC – zselés (ninja kúszóbajnok:ninja:, ha nagyon megnyírom bosszúból megduplázza magát)
Pogostemon Erectus (komótos úriember:pompous:, nem siet sehova mégis odaér mindenhova. Ő is szeret terjeszkedni)
Rotala rotundifolia (az elején elfelejtett nőni, egy alapos nyírással észhez térítettem. Most már piroslik is helyenként)
Myriophyllum Matogrossense (hetente kell nyírni, állandóan terrorizálja a rotala rotundifoliát)

Élőlények: 7db Galaxy razbóra, 5 db Amano garnéla, 8db red cherry

Tápozás: a lentebb leírtak 4 napi, 50%-os vízcserére vonatkoznak (full RO víz).
Green Aqua Micro és macro 2,5-2,5ml/nap
Seachem Excel: 0,8ml/nap
Seachem: Stability 2ml (vízcserénél)
Seachem Phosphorus 7ml/nap - tudom rengeteg de csak így tudom tartani az 1,5-1,8-as foszfát szintet. Időnként rámérek, ha már nem szívja a talaj akkor csökkentem.
Seachem Iron: 0,8ml/nap - a növényeken úgy veszem észre, hogy kifejezetten tetszik nekik a plusz vas. Ecsetalgának nyoma sincs.
Seachem Nitrogen: 0,5-0,7 ml/nap - bár vannak már halacsok mégis pluszban kell adagolni a nitrogént, hogy meglegyen az EI szint.



A feltöltés utáni 5. napon:
DSC01466.jpg
 
Elérkeztünk napjainkhoz. 2 nap múlva 2 hónapos az akvárium, ha nem számoljuk a DSM 1 hónapját. Tartom a 4 napi vízcseréket, hetente, kéthetente csinálok egy víztesztet cseptesztekkel. Az értékeket igyekszem az EI szerint tartani. Tegnap volt egy MC nyírás, holnapra tervezek egy bonsai és AR mini nyírást.
Kéthetente akváriumüveg sika és lassan itt az ideje egy ki- és befolyótakarításnak valamint a csövezés tisztításának.
Viszonylag sok időt töltöttem a CO2 belövésével, ami adódik a tűszelep érzékenységéből és abból, hogy sokáig nem tudtam eldönteni, hogy mekkora legyen az áramlás ereje. Végül a halak és garnélák viselkedését is figyelembe véve a teljesen nyitott szűrő mellett döntöttem. A lily hátulról a frontüveg felé néz, így az áramlás nem zavarja a halakat. Kedvenc helyük az AR mini felett/mögött van, itt az áramlás nem okoz nekik gondot. Napközben folyamatosan, csapatosan kiúsznak az áramlásba és csak néha térnek vissza a dzsungiba.
A garnélák simán mászkálnak a gyepen is elől, ahol a legnagyobb az áramlás.
A víz felszíne rendesen mozog, biztos sok CO2 megy veszendőbe, de nem zavar amíg a növények őrülten bubiznak.
DSC01450.jpg
 
Indításnál napi 5 órát világítottam kb. 1 hónapig, majd emeltem 5 és fél órára 3 hétig. Jelenleg a világítás 12:30 - 18:30 között megy 6 órát.
CO2 világítás előtt 2 és fél órával kapcsol be és világítás kikapcsolása előtt 1 órával kapcsol ki.
Reggel pH 6,92, világítás bekapcsolásakor 6,58, CO2 kikapcsolásakor 6,52.
Vízadatok: kH 3, GH 4, TDS vízcsere és tápozás után 239 :eek:, ez a következő vízcseréig felkúszik 260-ra:mad:. Az RO vízem 19-es, már a készülék üzembe helyezésekor is ennyi volt, csapvíz 355. Van az akváriumban egy öklömnyi seiryu kő, lehet hogy ez tornázza fel a TDS-t, vagy valami más:ninja:. Egyelőre titok, ha valaki tudja a megoldást, ne tartsa magában.
Végezetül néhány mai, friss kép.
DSC01488.jpg DSC01491.jpg
Ubi uzsi
IMG_0886.jpg
 
Néhány szóban a DSM indításról.
A növények beültetése után letakartam fóliával az akvárium tetejét és így került rá az Aquasky.
Elől és hátul egy fél centis sávban visszahajtottam a fóliát és a DSM egy hónapja alatt mindvégig így is maradt. Soha nem zártam le teljesen.
Csak akkor hajtottam fel amikor vízzel permeteztem. Sima RO vizet használtam és naponta 2-3-4 alkalommal permeteztem attól függően, mennyit voltam otthon ill. mennyire kívánták a növények.
A seiryu kő mögött volt az akvárium "legmélyebb" pontja, itt mindig összegyűlt a víz. A felesleget minden egyes permetezés után egy fecskendővel leszívtam, ügyelve arra, hogy sehol ne érjen a "vízszint" a talaj fölé.
Azért tettem idézőjelbe a vízszintet mert inkább arra törekedtem, hogy a talaj végig nedves legyen és igazából ne álljon víz az akváriumban.
A világítás napi 12 órát ment. Kellemetlen szagokat, penészedést, gombásodást nem tapasztaltam.
Az első feltöltést azonnal leszívtam és csak az újbóli feltöltés után kapcsoltam be a technikát.

Eddig számottevő algával nem találkoztam. Az akvárium bal oldala az ablaktól kb. 1 méterre van. A talaj szintjénél ezen az oldalon egy csíkban van némi barna alga, de nem zavaró. Néha műanyag pontgyűjtős kártyával letolom. Legalább használom valamire:).

A red moor kb. 1 hónapig ázott, majd kapott egy mosógépes, főzőprogramos kezelést és így került az akváriumba.
"Taknyosodást" csak az egyik letört csúcs végén észleltem, amint bekerültek az amanok másnap reggelre eltűnt.
 
Ez így ahogy van nagyon király! Ezekkel a növényekkel kár is lett volna scape kialakítással bajlódni mert hamar elnyomták volna úgyis. De ez így ahogy van egyszerű mégis nagyszerű. Szép munka! (y)(y):);)
 
Ez így ahogy van nagyon király! Ezekkel a növényekkel kár is lett volna scape kialakítással bajlódni mert hamar elnyomták volna úgyis. De ez így ahogy van egyszerű mégis nagyszerű. Szép munka! (y)(y):);)
Köszi szépen! Időröl időre azért csodálattal (és irigykedve) nézem itt és a Pinteresten, hogy mások milyen scapet raknak össze egy ilyen kis kockában. Valami seiryus látképet vizionáltam, de miután Tamás a boltban felhomályosított, hogy egy ilyen fotonágyúval, kezdőként az egy kicsit "csücskös" lesz, gyorsan a dzsungel mellett döntöttem. Fő a békesség....meg az algamentesség. :)
 
Átérzem. Az algamentesség jó dolog, de ha menne elsőre akkor nem lehetne kitanulni a dolgok lényegét. Én is féltem/félek tőle, de épp most kezdek kilábalni egy nagyobb támadásból és azt hiszem legközelebb már nem fogok félni tőle. Nem tudok még mindent a "szakmáról" de azt már igen, h az alga nem kiirthatatlan, minden csak kellő tapasztalat kérdése. Ez a legjobb az egészben.
 
Mai JBL cseppteszt eredmények és néhány gondolat:
NO2 - 0 - cseppteszttel mérve, néha nehéz eldönteni, hogy tényleg 0 vagy inkább 0,05. Nekem néha megtévesztő a színárnyalat.
Tetra csíkteszttel és JBL okos teszttel visszaellenőrizve azok mindig nullát mutatnak. Amanok nem szöknek, elhullást nem tapasztalok, valószínűleg tényleg nulla.
NO3 - 20 - a kezdetektől ezen a szinten igyekszem tartani, napi 0,7 ml nitrátot adagolok pluszban hogy ez így is maradjon.
Fe - 0,8 - az EI megenged 0,5-től magasabb értéket is. A növényeknek tetszik a plusz vas. Ecsetalga még nem jelentkezett.
PO4 - 1,2 - világítási idő közben történt a mérés. Ha reggel mérek adagolás után (+7ml foszfát), akkor 1,8 környékén van.
Ha tápozás előtt mérem akkor 0,6 környékén van. A talaj még mindig GERONIMO nyeli a foszfátot.
Eddig Seachem Phosphorus-t adagoltam ami ma elfogyott, így holnaptól Easy Life Fosfo-t adagolok.
K - kb. 40? - ....és egy nagy kérdőjel. Nem adagolok pluszban káliumot, csak ami a macro tápban van,
mégis már a legelején is ilyen nagy értékeket mértem. Dupla hígításban készítem a tesztoldatot és a hozzá adott üvegcse 15-ös
értékét sem éri el az oldat szintje és már nem látom a tesztpapíron a keresztet.
A Seachem foszfát tartalmaz K2O-t (kálium-oxid), lehet hogy ez tréfál meg?
kH - 3 - ELOS kH bufferrel (3ml) lövöm be erre a szintre vízcserénél és stabilan így is marad a következő vízcseréig.
Ha nem használok kH emelőt akkor ugrál a pH vagy még inkább a béka feneke alatt van.
GH - 4 - Dennerle Shrimp King Bee Salt GH+-t használok visszasózásra.

És a végére egy JBL Proscan mérés:
IMG_0900.jpg
 
Szép kis ékszeres. Örülök, hogy az eddigi fórumozásod tanulságos volt és így tőled is láthatunk valamit:)
 
Elolvastam újra a tápozásodat és az a kérdés merült fel bennem h nem sok az egy kicsit? A gyári ajánlás 1 ml/20l . A növényeid szemlátomást gyönyörűek tehát az eredmény azt mutatja h nem sok, igaz gyakrabban cserélsz vizet is, mint az ajánlott. Én a 45 literhez adagoltam 2-2ml-t, ami az elején jó is volt, mert eszement tempóban növekedtek a növényeim, de az első alaposabb nyírás után viszont megállt minden hiába volt minden paraméter ugyan az. Tapasztaltál ilyesmit te is?
 
Szép kis ékszeres. Örülök, hogy az eddigi fórumozásod tanulságos volt és így tőled is láthatunk valamit:)
Köszi szépen! Azért is gondoltam hogy naplót nyitok, hátha valaki az én naplómat olvasva talál valami hasznosat.

U.i.: Jók a jutúbos rívjúk!(y)
 
Elolvastam újra a tápozásodat és az a kérdés merült fel bennem h nem sok az egy kicsit? A gyári ajánlás 1 ml/20l . A növényeid szemlátomást gyönyörűek tehát az eredmény azt mutatja h nem sok, igaz gyakrabban cserélsz vizet is, mint az ajánlott. Én a 45 literhez adagoltam 2-2ml-t, ami az elején jó is volt, mert eszement tempóban növekedtek a növényeim, de az első alaposabb nyírás után viszont megállt minden hiába volt minden paraméter ugyan az. Tapasztaltál ilyesmit te is?
Így van 4 naponta cserélek vizet, majdnem dupla olyan gyakran, mintha hetente cserélnék. Több helyütt is olvastam, hogy nano akváriumoknál a gyakoribb vízcsere jobban működik, így nálam a 4 napi vízcsere tette szükségessé a táp megemelését. A GA oldalán a micro-macro adatlapokon az írja, hogy nano akvárium és heti 2 vízcsere esetén napi 2ml adagoljunk. Erre raktam még rá egy kicsit, továbbá segített a fórumon fellelhető adagolási útmutató is.

Megtorpanás nálam akkor volt amikor a stem növényeket több mint félbe vágtam. Akkor egy-két hétig csak nézegettük egymást, de a tápozáshoz akkor sem nyúltam és egyik napról a másikra robbanásszerűen növekedésnek indultak. Egyelőre nem vagyok olyan profi mint az itt fórumozók többsége, így csak víztesztekből tudok kiokoskodni dolgokat. Javaslom neked is, amennyiben van rá lehetőséged használj vízteszteket, legalább amíg be nem lövöd a tápozást. Több helyütt is olvasható, hogy némi gyakorlattal, a víztesztek szinte teljesen elhagyhatók, pusztán a növények megfigyelésével megállapítható, hogy van-e valamilyen hiánytünet. Na ettől én még messze vagyok.
 
Látod azt a részt az adatlapokon én valószínű átugrottam ezért a félreértés. Víztesztet használok én is, igaz csak nitrát és foszfát valamint keménység tesztet. A Tápozás nálam sem változott akkor sem csak észrevehető volt h megállt minden. Nekem is van még miről olvasnom bőven uh továbbra is ezt teszem minden nap, a párom sokszor mondja is h h lehet ennyire elveszni valamiben :)
 
Back
Oldal tetejére