• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első 112 literes akváriumom

Kardos

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Ketten is mondták már, hogy indítsak egy naplót, szóval bele is vágnék.:D
Az én akváriumom 112 literes (társas), gyárilag 3D hátterezett.IMG_20160503_204408_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Május 4.-én indítottam el. Először műnövényekkel, aztán szépen lassan leváltottam azokat élő növényekre.IMG_20160507_201007_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Az elején a szűrést egy aquael fan 1 végezte ami később kevésnek bizonyúlt így beruháztam egy aquael turbo 1000-esre. Ragaszkodtam a belső szűrőkhöz, mivel a háttérben ki van alakítva egy hely direkt erre a célra. Aztán ahogy olvasgattam, az amúgy nulla akvarisztkai tudásom egyre jobban kibővűlt, ezáltal rákellett jönnöm, hogy nincs mese... kell egy külső szűrő.IMG_20160715_173617_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Ezt saját kezűleg csináltam, mivel a bolti árak az egekben járnak. 160as rozsdamentes csőből készítettem a kicsikét. 10liter víz fér bele, ez szűrőanyagban nemtudom menyinek felel meg de szerintem lehet bele pakolni. Az alján 160mm magas ülepítő van, amibe gond nélkül bele ment egy liter eheim fix. Erre ment egy 50mm vastag TM10 szivacs. Ezt követi 2liter resun kerámia henger, majd megint 50mm vastag TM10. Ez felett kapott helyet egy liter siporax, majd a végén letakartam 15-20mm-es perlon vattával. Az egészet egy Hydor Seltz l30 pumpa hajtja (1200l/h gyári adattal.)
A világításom is saját készítés, 2db T8 6500kelvines 18wattos csövek vannak benne. Mivel nincs táptalajom, se Co2, így nem is gondolkodtam nagyobb fényerőben. "Igénytelen" növényeim vannak egyenlőre, viszont a későbbiekben lehet lesznek változtatások.
IMG_20160618_155038_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Plantamin-t és neptun növénytápsó-t használok a leirás alapján. Heti 20% vizet cserélek (50-50%ban csap, illetve desztillált vizzel) talajporszívózással egybekötve. Barna algám eltűnőben van, helyette szépen megjelent a zöld, ami ugy veszem észre, hogy egy ideje nem terjed. Itt-ott a háttéren egy-két ecset alga szokott figyelni, de ezt a leszivó csővel megkaparom és jön is kifele. A talaj fekete bazalt. Egyenlőre enyit tudok mondani mivel még viszonylag friss az akvárium, de ha változások lesznek azt megosztom veletek.
Itt egy friss kép a jelenlegi állapotról :)
IMG_20160721_201100_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Utoljára módosított:
yeqrh3r2c6z0k9oda4o8.jpg
Eddig ilyen :) Igaz kicsit kezdetleges még de már rajt vagyok a témán. Most szerzek majd be növényeket és meglátom mit tudok kihozni belőle. Ez a part jelleg nem nagyon jön át, csak egy próbálkozás volt. :D Megy vissza a manado meg bazalt és inkább ültetek oda is.
 
Igazából az is jó lenne, ha tőlem tapasztaltabbak leírnák mondjuk, hogy hova tennének még növényt persze úgy, hogy az a fehér homok meg van szüntetve és bazalt van ott is. Köszi előre is :)
 
View attachment 29323
Eddig ilyen :) Igaz kicsit kezdetleges még de már rajt vagyok a témán. Most szerzek majd be növényeket és meglátom mit tudok kihozni belőle. Ez a part jelleg nem nagyon jön át, csak egy próbálkozás volt. :D Megy vissza a manado meg bazalt és inkább ültetek oda is.

Korábbi növények kipusztultak? Mióta vannak benn ezek a növények?
 
A jobb oldali 2hónapja van bennt, szép lassan növöget. A felső levelei picit meg pirultak :D A bal oldali egy hónapja van meg és az is fejlődik. A középső az 2honapos és csak van. Semmi nem történt vele :D Az anubiasok már egy ideje megvannak, azok is hozzák az új leveleket, kb havi 1. Előtte mohám volt de a barna alga elvitte, azert is növeltem a fényt 3x18w 6500k. Refi.
 
A jobb oldali 2hónapja van bennt, szép lassan növöget. A felső levelei picit meg pirultak :D A bal oldali egy hónapja van meg és az is fejlődik. A középső az 2honapos és csak van. Semmi nem történt vele :D Az anubiasok már egy ideje megvannak, azok is hozzák az új leveleket, kb havi 1. Előtte mohám volt de a barna alga elvitte, azert is növeltem a fényt 3x18w 6500k. Refi.

Szerintem túl steril az akváriumod és ez korlátozza a növekedést.

Az anubias nagy túlélő.
 
Ilyenkor mit kell tenni?

-- saját vélemény, lehet, hogy zagyvaság --

Én szétszedném az akváriumot és aláraknék egy rendes talajt és újra kezdeném NPT elveken. Te szempontodból lehet, hogy vennék inkább egy nagynyomású CO2 rendszert, lehet, sok mindent megoldana.

Kicsit részletesebben:

Növények száraz tömegének 40%+-a szén (C). Hiába van a víz tele Makro és Mikro tápokkal, fény és szén hiányában a növények nem tudnak növekedni. Sajnos nem minden szén jó, például hiába dobálsz az akváriumba feketeszént, a növények ezzel nem tudnak mit kezdeni. Amire szükségük van, az CO2 gáz (vagy HCO3-).

Ennek a CO2-nek be kell jutnia a növényes akváriumba, akár low-tech, akár high tech. Ha nagyon sterilen tartod az akváriumot, a szűrőt, akkor potenciális bakteriális stb folyamatokat akadályozol meg, ami CO2-t termelhetne. Ha nem takarítod nagyon sűrűn az akváriumot és a szűrőt, akkor lehet, hogy idővel szép lassan elég szerves anyag halmozódik fel aminek a lebomlása során növények szénhez juthatnak.

Ennél sokkal jobb, ha már indításnál olyan talajod van, ami nemcsak tápokat, hanem potenciálisan CO2-t is szolgáltat a növényeknek.

Másik CO2 forrás maga a vízcsere lehet, erre sokan nem gondolnak. Például a csapvíz rengeteg oldott CO2-t (és O2-t) tartalmazhat. Amint írtad, hetente 20%-ot cserélsz, aminek ráadásuk a fele desztillált víz.

Low Tech esetén is érdemes végiggondolni, hogy mi a helyzet CO2 fronton. Ha lenne egy kütyü, ami folyamatosan jelezné a CO2 szintet az akváriumban, szerintem rengeteg növényproblémának az oka meglenne.
 
Utoljára módosított:
-- saját vélemény, lehet, hogy zagyvaság --

Én szétszedném az akváriumot és aláraknék egy rendes talajt és újra kezdeném NPT elveken. Te szempontodból lehet, hogy vennék inkább egy nagynyomású CO2 rendszert, lehet, sok mindent megoldana.

Kicsit részletesebben:

Növények száraz tömegének 40%+-a szén (C). Hiába van a víz tele Makro és Mikro tápokkal, fény és szén hiányában a növények nem tudnak növekedni. Sajnos nem minden szén jó, például hiába dobálsz az akváriumba feketeszént, a növények ezzel nem tudnak mit kezdeni. Amire szükségük van, az CO2 gáz (vagy HCO3-).

Ennek a CO2-nek be kell jutnia a növényes akváriumba, akár low-tech, akár high tech. Ha nagyon sterilen tartod az akváriumot, a szűrőt, akkor potenciális bakteriális stb folyamatokat akadályozol meg, ami CO2-t termelhetne. Ha nem takarítod nagyon sűrűn az akváriumot és a szűrőt, akkor lehet, hogy idővel szép lassan elég szerves anyag halmozódik fel aminek a lebomlása során növények szénhez juthatnak.

Ennél sokkal jobb, ha már indításnál olyan talajod van, ami nemcsak tápokat, hanem potenciálisan CO2-t is szolgáltat a növényeknek.

Másik CO2 forrás maga a vízcsere lehet, erre sokan nem gondolnak. Például a csapvíz rengeteg oldott CO2-t (és O2-t) tartalmazhat. Amint írtad, hetente 20%-ot cserélsz, aminek ráadásuk a fele desztillált víz.

Low Tech esetén is érdemes végiggondolni, hogy mi a helyzet CO2 fronton. Ha lenne egy kütyü, ami folyamatosan jelezné a CO2 szintet az akváriumban, szerintem rengeteg növényproblémának az oka meglenne.
Hát lehet szétszedni még nem akarom de még meggondolom. Egyébként a bazalt alatt manado van, és az élesztős co2 üzemel már.
Nagy nyomásúra még nincs keret.
 
Hát lehet szétszedni még nem akarom de még meggondolom. Egyébként a bazalt alatt manado van, és az élesztős co2 üzemel már.
Nagy nyomásúra még nincs keret.

Az élesztős is jó lehet, ha sikerül jól belőni és szerintem fogod látni a változást a növekedésben. Hosszú távon érdemes megfontolni egy rendes nagynyomású szettet ami jobb és biztonságosabb. ...mintha nemrég valaki hirdetett volna a használt cuccok között jóárasítva egy komplett rendszert. @ideoda?

Szerintem ültess bele még növényt.
 
Utoljára módosított:
Igazából az is jó lenne, ha tőlem tapasztaltabbak leírnák mondjuk, hogy hova tennének még növényt persze úgy, hogy az a fehér homok meg van szüntetve és bazalt van ott is. Köszi előre is :)
Hát tapasztaltabb az éppen nem vagyok, de azokat a jó kis kőpadokat a háttéren én beültetném mohával, meg 1-2 Bucéval. Nálam a HM gyep is gond nélkül elvan, sőt...
Most, hogy több a fényes, a moha is egész máshogy viselkedne, nőne.
 
-- saját vélemény, lehet, hogy zagyvaság --

Én szétszedném az akváriumot és aláraknék egy rendes talajt és újra kezdeném NPT elveken. Te szempontodból lehet, hogy vennék inkább egy nagynyomású CO2 rendszert, lehet, sok mindent megoldana.

Kicsit részletesebben:

Növények száraz tömegének 40%+-a szén (C). Hiába van a víz tele Makro és Mikro tápokkal, fény és szén hiányában a növények nem tudnak növekedni. Sajnos nem minden szén jó, például hiába dobálsz az akváriumba feketeszént, a növények ezzel nem tudnak mit kezdeni. Amire szükségük van, az CO2 gáz (vagy HCO3-).

Ennek a CO2-nek be kell jutnia a növényes akváriumba, akár low-tech, akár high tech. Ha nagyon sterilen tartod az akváriumot, a szűrőt, akkor potenciális bakteriális stb folyamatokat akadályozol meg, ami CO2-t termelhetne. Ha nem takarítod nagyon sűrűn az akváriumot és a szűrőt, akkor lehet, hogy idővel szép lassan elég szerves anyag halmozódik fel aminek a lebomlása során növények szénhez juthatnak.

Ennél sokkal jobb, ha már indításnál olyan talajod van, ami nemcsak tápokat, hanem potenciálisan CO2-t is szolgáltat a növényeknek.

Másik CO2 forrás maga a vízcsere lehet, erre sokan nem gondolnak. Például a csapvíz rengeteg oldott CO2-t (és O2-t) tartalmazhat. Amint írtad, hetente 20%-ot cserélsz, aminek ráadásuk a fele desztillált víz.

Low Tech esetén is érdemes végiggondolni, hogy mi a helyzet CO2 fronton. Ha lenne egy kütyü, ami folyamatosan jelezné a CO2 szintet az akváriumban, szerintem rengeteg növényproblémának az oka meglenne.
Jól gondolom, hogy itt termelődik az a bizonyos CO2? IMG_20170412_200706.jpg
 
Az élesztős is jó lehet, ha sikerül jól belőni és szerintem fogy látni változást a növekedésben. Hosszú távon érdemes megfontolni egy rendes nagynyomású szettet ami jobb és biztonságosabb. ...mintha nemrég valaki hirdetett volna a használt cuccok között jóárasítva egy komplett rendszert. @ideoda?

Szerintem ültess bele még növényt.
Az ültetés mindenképp meglesz de egyenlőre marad az élesztő aztán a későbbiekben még bármi lehet :)
 
j50a563kbk98d7u2dmbu.jpg
Volt egy kis időm mostanában az aksira :) Ez a jelenlegi helyzet. Világítást tovább fejlesztettem, most 65W pirít felette. :D Co2 hibátlanul üzemel. (Citromsavas 2 bar gyári szett).
Új növényeket is szereztem Green Aqua oldalról. Vallisneria americana és Ludwigia repens. Utóbbit majd alakítom még nem igen akarom kaszabolni, had induljon meg. :) A napokban hoztam egy adag Micranthemum Monte Carlo-t. Ezeket elültettem, most várom mi lesz velük :) A tápozást is megváltoztattam. Green Aqua micro-macro és neptun carbo-val öntözök. Egyenlőre enyi, tanácsokat szívesen fogadok :)
 
Back
Oldal tetejére