• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes For the hell of it - 54L

Klaci

Kertész szaki
Üdv mindenkinek!

Laci vagyok Bpestről (XIII. ker), illetve napközben Budaörsről :)
Bár régen regisztráltam, eddig én is az "alvó ügynökök" közé tartoztam, minimális aktivitással itt a fórumon. De ennyi idő után ez már engem is zavart, úgyhogy egy újabb 54-es lótek naplóval én is feliratkozom.

Röviden az előzményekről (ha hosszabb lesz, elnézést érte)
Ahogy lenni szokott, a gyerek kapott egy gyári szettet ajándékba, majd idővel megunta, nem kis részben a hozzáértés és tapasztalat okozta károk következtében.
Aztán "átvettem" tőle a szettet és igyekeztem információkat szerezni. Az, hogy most növényes (vagy legalábbis én annak nevezem) az akvárium, nagy részben a GA-nak és ennek a közösségnek köszönhető. Itt találtam olyan segítőkész embereket, akik minden körülménytől függetlenül segítik a többieket. Nagy köszönet érte mindenkinek!

Ma már az eredeti szettből csak az üvegáru van meg, és egészen eddig a hónapig low-tech körülmények közt ment. Most került be egy DIY citromsavas CO2 szett.

Akvárium
60x30x30 54l (gyári szettből)

Világítás:
Quad 2x24 W T5 lámpa 6500 K. napi 7,5 óra

Szűrő: Eheim Classic 2213
Szűrőanyag: Eheim szivacs, kerámiagyűrű, Substrat Pro, Seachem Purigen 100ml
Csövezés: gyári Eheim + DIY lily

Fűtés: nincs

Aljzat: ADA Amazonia
Táptalaj: JBL AquaBasis Plus, JBL Ball tápgolyó

Tápozás: Green Aqua Micro+Macro, Kálium-Foszfát (KH2PO4), Easy Life Ferro

Dekoráció: Red Moor
V
íz: heti 50% csere, felesben kezelt csapvíz és RO

Növények: Echinodorus tenellus, Pogostemon Erectus, Anubias nana, Staurogyne repens, Rotala rotundifolia, Limnophila hippuridoides, Fissidens, Blyxa japonica, reineckii Mini, Lomariopsis lineata, Monte Carlo

Halak: amanda lazac, galaxy, hengeli, sziámi


Ahogy a napló neve is utal rá, nem egy tudatos építkezéssel kialakított layout :) Jelenleg is elég komoly káosz uralkodik benne növényfronton. Viszont gyakorlatilag algamentes, növények szépek, és örömmel bambulom esténként.

A napokban viszont már bele kell nyúlnom, a tenellus elburjánzott és lassan 15 cm magas. Szívesen adok belőle, ha valakinek kell. Ráadásul komoly vetélytársa lett a @Luigi13-tól kapott Monte Carlo személyében, itt is köszönet érte (és tőle a blyxa is). A staut alighanem ugyanezen okból szintén kiszedem. A háttérben elérték a felszínt a hippuridoidesek, és valahol láttam virágzó emers formában :) kapnak egy esélyt nálam is.
Úgy tűnik a CO2 megteszi hatását, a nagyobb ütemű növekedés miatt újra kell gondolnom pár növény helyét, formáját.
Végül pedig egy before-after kép, a szokásos kifogással, telefonnal készült képek egybegyúrva.

2011_2014 by Koncsiklaci, on Flickr

Ha esetleg elbénázom a beillesztést (van rá esély), kérlek szóljatok.
L.
 
Utoljára módosított:
Ha esetleg elbénázom a beillesztést (van rá esély), kérlek szóljatok.
Szóltam ;)
14884139487_85b3deeb27_c.jpg

2014_08_1 by Koncsiklaci, on Flickr
 
Eredetileg arról szerettem volna írni, hogy a múlt héten kiszedtem a frontüvegnél nagyon elburjánzott tenellust, mert a 10+ cm-es magassága nagyon zavaró volt. Megtörtént, a helyére MC került. Mondhatnám a második szintről visszalépett az MC, már ami a helyét illeti :)
pten3 by Koncsiklaci, on Flickr

De az apropót végül is az adta, hogy ismét leckét kaptam, hogy milyen gondot okoz, ha az ember figyelmetlen, nem gondolja át a dolgokat és megszokásból végzi el azokat.
Jó ideje már ugyanazokkal a paraméterekkel megy az akvárium, heti vízcsere felesben RO és kezelt csapvíz. Minimális zöldponttól eltekintve nincs alga, növények nőnek, halak fickándoznak.
Pár hete működik egy citromsavas CO2 cucc, drop checker+reagens is from távol-kelet. Örültem is a bubizásnak, nem figyeltem fel rá, hogy pár napja esténként a halak a diffuzorral szemközti oldalon úszkálnak leginkább. Szombaton fáradt voltam, dolgom is volt, mit szépítsük, lusta voltam.. 100%-ban RO-val cseréltem, csak beborítottam a cserevizet. Előtte ugye az aljzatot is megbolygattam a tenellus miatt.
Azóta eltelt pár nap, tegnap este megyek haza, az összes hal pipál.
Gyors vízcsere, szellőztetés, úgy tűnik hálisten megúsztam én is, szegény halak is. Csepptesztem van, nem pontos de eddig is ezzel mértem.A leszívott víz; Ph 6 alatt, Kh 6. Előkaptam a táblázatot, de hát anélkül is tudható volt a dolog. Csúnyán megmérgeztem a halakat.
Drop checkerbe új oldatot készítettem, kiváncsiságból betettem a leszívott vízbe, egészen mást mutatott mint az előző.
Hanyagul készítettem elő a drop checkert, megfeledkeztem a CO2-Ph csökkentő hatásáról, én is csökkentettem rajta a RO-s vízcserével. A CO2-vel megváltoztak a körülmények, de figyelmen kívül hagytam a dolgot, nem figyeltem a jelekre, nem ellenőriztem.
Szerencsére megúsztam, de nagy tanulság volt.

Elnézést, most látom, kicsit hosszúra sikeredett bénaságom leírása :)
 
Csak pár apróság.
Két hete kicseréltem a két fénycsövet a Quad-ban (ami ugyan csak Dual :)), 1850 lumenes Daylight csövekre. Csatlakozom azokhoz, akik azt mondják, ég és föld a gyárihoz képest. Sokkal jobb.
A @Luigi13 -tól kapott Blyxa esetében tartottam attól, hogy az ővékénél kisebb fény mellett nem marad meg a levelek szép színe,de nem így lett, maradt a szép vöröses levélvég.
Ahogy olvasgattam a Quad topikot, láttam felvetődött plusz reflektor is .Elgondolkodom rajta. Sosem lesz ez olyan, mint egy ATi, de pár ezer forintot tán megér, ha növel valamit a hatékonyságon. Ha valakinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban , szívesen meghallgatnám.

A múltkor a tenellus csere leírása elmaradt. De maradt aktualitása, a maradék épp ma jutott el új gazdájához. Helyét most már teljesen az MC foglalja el. Szeretem kis növény, nagyon szépen nő.
Egy before-after kép. Most látom, az Anubias is szépen dúsul:) (Szolgálati közlemény a szokásos "Bocsi a telefonos....stb képekért")
front_ch1 by Koncsiklaci, on Flickr
 
Én pedzegettem már párszor az Odyssea-k ATI reflektorokkal való turbózását, de senki nem reagált rá. Nem találni a neten pontos méreteket, de úgy emlékszem, valami fórumon megtaláltam inch-ben, és abból következtetve, a fénycsőtávolságot beleszámolva elméletileg passzentosan befér kettő egymás mellé. Abban biztos vagyok, hogy kevesebb veszteség lesz a kisebb oldalirányú szóródás miatt, ergo hatékonyabb lesz a lámpa. (Még egy fontos tényező van ezeknél a lámpáknál, az az elektronikus vezérlés minősége... na azzal most ne foglalkozzunk.) :D Más kérdés, hogy kb. 7500 Ft a fejlesztés, ami az új pilács árának pont a fele...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére