• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Guidance

Ismét hosszú idő telt el az előző képadag óta, azóta átesett pár változáson a tank:
  • Kiszedtem a HM bokrot, pár csokrot elhintettem jobb hátra, valamint a bal sziget két oldalára.
  • Mindez azért vált szükségessé, mert a cory-k módszersen lebontották az emeléseimet és betemették az amúgy szépen növögető MC-t (lásd az első képet). A HM alatt olyan mulm volt, hogy akkor már inkább kitakarítottam, megmozgattam és elegyengettem az egész előtéri aljzatot. Annyi szutykot szívtam le, hogy a kádban tökig ért a barna víz... természetesen ezt egy 60%-os vízcsere koronázta meg, a szűrő meg egy óra alatt tisztává varázsolta a vizet. Hiába, jó ez a Tetra, na. :)
  • Az MC-t kitúrtam az aljzatból, szétszedtem szálakra, meg egy-két csokorra és újraültettem az egész előteret.
  • Az utóbbi hetek legfontosabb újítása viszont egy nagynyomású CO2 rendszer beszerzése, összerakása és beüzemelése volt. Ezúton is köszi még egyszer @ikiriki :) A rendszer paraméterei: 5kg Messer palack, ipari, két mérőórás reduktor, ADA tűszelep, Aqua Medic mágnesszelep, noname üveg bubiszámláló, 30mm üveg difi, 3 db visszafolyásgátló, Rehau nyomásálló csövezés és egy üveg drop checker. Adagolás: első napon kb. 60bpm, utána emelés és finomhangolás nagyjából 180bpm-re.
Egyelőre a világítást nem maceráltam, szeretném megfigyelni, hogy low-tech mértékű (0.5W/l) világítás mellett mennyire terjed szét az MC. Ha nagyon makacskodik, akkor fokozatosan felemelem a világítást 1W/l-re. A köveken elég komoly patina van, főleg zöld és ecsetalga, ezeket is figyelem, hogy reagál a CO2-re. Mostanában a vízcserék is ritkásabbak, van, hogy kimarad egy-egy, így nem csoda, hogy kicsit ellepte a dekort az alga. Sajnos nincs annyi időm, amennyi kellene (Exceles irtásra, vízcserére, micro ritkításra, stb.), de ez betudható annak, hogy már csak 1.5 hónap van hátra legényéletemből... :D

És akkor búcsúzóul három képecske a szokásos telefonos minőségben.

(fotózni is meg kéne tanulni, bakker, na de hát...)
giphy.gif

Zőőőd sarok. :)

20170401_164933_Richtone(HDR).jpg

A megszűntetett HM bokor:

20170401_164949_Richtone(HDR).jpg

És a jelenlegi állapot:

20170405_173958_Richtone(HDR).jpg
 
Letoltam a kövekről Excellel az alga nagyját, valamint elkezdtem megemelni a fény mennyiségét is szépen lassan, hetente +1 óra teljes, 156W-os pirítást kapnak a növénykék, egészen 7-8 órás időtartamig fogom kitolni.
Ennek hatására az egyik bacopa kinőtt a vízből, ami elég pozitív jel. :)
A hygrophila brutálisan terjeszkedik, ezért tegnap kapott egy rendes csattogtatást, valamint megint ritkítottam limnobiumot, sok sérült, barnult levelet látok rajtuk, lehet, nekik annyira nem ízlik az erős fény 5 centiről.

Két gyors ájfónos kép. :)

IMG_2501.JPG

IMG_2499.JPG
 
Több halam (1 sziámi algázó, 2 vörösorrú pontylazac) elpusztult az utóbbi 2 hétben hasonló tünetekkel: teljesen lefogytak, kicsit sötétebbek lettek a pikkelyeik, a többi színük megmaradt, enyhén elálltak a kopoltyúfedőik, elrejtőztek, alig mozogtak, a sziámi ha mozgott, akkor is inkább a hosszanti tengelye körül forogva. Gyors lefolyású valami ez, mert 2 nap alatt végez a hallal. A többi hal teljesen jól van, egészséges. Semmilyen paraméterváltozás nem volt, csak a CO2. Semmilyen új hal/növény nem került a rendszerbe. A vízminőség se változott, mérgezést is kizártam.

Van valakinek ötlete, mi lehet ez?
 
Hú, hol is kezdjem.. :)

Elég eseménydús időszakon vagyok túl, házasság, nászút, munkahelyváltás, de azért néha-néha az akváriumra is jutott időm. :)

3 hétre mentünk nászútra, eközben egy barátom járt át kétnaponta etetni és tápozni, apám meg a közepénél csinált egy feles vízcserét, hogy azért legalább egy alapszintű karbantartást kapjon a tank.

Mikor hazaértünk, a növények már kifele nőttek az üvegből, a vízszint jó 12 centivel a perem alatt, a limnobiumok egy része meg fennakadva a fákon emers létbe kezdett és óriási, vastag hajtásokat hozott. Természetesen már az egész vízfelszín beterült velük, úgyhogy végérvényesen felszámoltam őket. Sajnos a stemek vágása miatt folyamatosan jelen volt a surface scum, amit a skimmer nem tudott rendesen leszívni tőlük, így menniük kellett.

A microsorumok szintén kinyomták már a tank oldalát, 8 hónap alatt kezelhetetlenül elburjánzottak, így kivettem a fákat és lefejtettem róluk mindet, kisebb hajtásokkal visszapótoltam a látványt és mentek is vissza. A különbözet megtalálható az Eladó növények topikban. :)

Úgy tűnik viszont, hogy hiba volt egyszerre kiszedni a limnobiumokat, mert erősebben jön a zöld pont, mint eddig, sőt, némi ecset is előjött 1-2 ágon. Mértem paramétereket vízcsere előtt, mikor hazajöttünk, hát kb. semmi nem volt a vízben (leszámítva a CO2-t), úgyhogy ez, és a GSA miatt megemeltem a tápozást 6-6ml MicMacra.

Hátul a stemek viszont jól alakulnak, a polysperma most már szép bokrot alkot, kb kéthetente kell megcsapkodni jól, a bacopák nagyon elindultak, a myriophyllumok ritkultak csak meg, de őket kettőbe-háromba csaptam és újraültettem, kezdenek magukhoz térni. A bacopákból is lassan kialakul a bokor. A HM szintén gusztusos kis bokrot kezd alkotni középen.

Szépen gyepesedik az MC, ráadásul a komoly növényritkítással végre mindenhol kap fényt az előtér, láthatóan elkezdett szétterjeszkedni.

Nagyon magára talált a tenellus és a saggitaria is, akkora hajtásokat hoznak, hogy szinte minden héten ritkítanom kell kicsit. Viszont a tenellus 1-2 levele elérte a szívóágat, aminek a réseihez odaértek a helena-k, amik sajnos kifordultak önmagukból a nagy áramlás hatására és elpusztultak. Kettő maradt meg a tízből. :(

Az élőlények - egyet leszámítva - jól vannak, a rejtélyes elhalálozások azóta nem folytatódtak.
Sajnos nem sokkal a nászút előtt szőrén-szálán eltűnt a Stendhal halunk, nem mutatta semmilyen jelét betegségnek, így nagyon lesokkolt minket (főleg Dórit) a távozása, a kedvenc halunk volt, minden etetésnél odajött végignyammogni az ujjaimat, sőt, ha betettem a vízbe, még az orrom hegyét is végigette. Béke poraira. :(

Végezetül néhány kép immáron Galaxy S8-cal (eddig S4 mini volt):

Kissé kiégett nagytotál

20170724_161536.jpg


Scumosodó DC, 1-2 naponta kell takkeroljam mostanság.

20170724_161547.jpg


Imádják a bal oldalt a halak. :)

20170724_161550.jpg


Bokrosodunk, bokrosodunk? :)

20170724_161553.jpg


Anubias is jól érzi magát.

20170724_161556.jpg


Oldalas perspektíva.

20170724_161605.jpg
 
Utoljára módosított:
Szia! Nagyon szép lett az akvárium a karbantartás után.
A felesleges microsorumból vinnék egy adagot, holnap vagy holnapután délután tudnék érte menni.
Bocs, hogy ide írok, csak még nincs jogom a keres-kínálba írni, meg privátozni sem.
Üdv,
zappali
 
Szia! Nagyon szép lett az akvárium a karbantartás után.
A felesleges microsorumból vinnék egy adagot, holnap vagy holnapután délután tudnék érte menni.
Bocs, hogy ide írok, csak még nincs jogom a keres-kínálba írni, meg privátozni sem.
Üdv,
zappali

Szia!

Nem gond, holnap 6 körülre jöhetsz is, csak addigra hozz össze, légyszi annyi posztot, hogy tudjak pm-et írni a részletekkel! :) Köszi!
 
Azt hittem, hogy te tudsz nekem küldeni, csak én nem tudok.
Az a baj, hogy még ha meglesz a 25 hozzászólás, akkor is csak szombaton lesz 2 hetes a regisztrációm.
 
Egyre jobban előjön a zöld pontalga az anubiasok levelein, sajnos nem tudom őket árnyasabb helyre pakolni. Ehhez képest a bal oldali anubias virágot hozott. :)
Egyelőre figyelem az emelt tápozás hatásait, mintha lassulna az alga terjedése.

Kellene egy jobb diffúzor, ez a mostani nehezen tisztítható (superge + fogkefe sem segít már) és nagy bubikat porlaszt. Tud valaki olyan difit, ami kvázi füstöt ereget be? :)


Hoztam pár életképet is, teszteltem az S8 manuális beállításait, életemben először állítgattam ilyesmit, szóval olyanok is lettek a képek. Viszont a legutolsó kép automatával készült, meglepően jó makrója van a kamerának. :)

20170815_212914.jpg

20170815_213015.jpg

20170815_213042.jpg

20170815_213103.jpg

20170815_213143.jpg

20170815_213203.jpg
 
Kellene egy jobb diffúzor, ez a mostani nehezen tisztítható (superge + fogkefe sem segít már) és nagy bubikat porlaszt. Tud valaki olyan difit, ami kvázi füstöt ereget be? :)

Milyen van most?
Aquario Neo-t nézd meg, megfelelő méretet választva szerintem tökéletes. Annál már talán csak a külső beoldás lehet jobb.
 
Hoztam pár életképet is, teszteltem az S8 manuális beállításait, életemben először állítgattam ilyesmit, szóval olyanok is lettek a képek. Viszont a legutolsó kép automatával készült, meglepően jó makrója van a kamerának. :)

Üdv a klubban. Imádom a fényképezőjét.
Ez is S8-cal készült (és az én nem-tudásommal):
74577d6a97117cb4df67f92daeadb368.jpg
 
Milyen van most?
Aquario Neo-t nézd meg, megfelelő méretet választva szerintem tökéletes. Annál már talán csak a külső beoldás lehet jobb.

Sima 30-as noname üveg. Jól néz ki, de jelenleg inkább jacuzziként üzemel az amanoknak és lehetetlen kipucolni.
Hallottam már erről az Aquario Neo-ról, videón nem is néz ki rosszul a porlasztása. 160-asba úgy látom, a nagy fog kelleni, bár árban nincs nagy difi a méretek között.

Üdv a klubban. Imádom a fényképezőjét.
Ez is S8-cal készült (és az én nem-tudásommal):
View attachment 39025

Nagyon komoly ez az S8, de azért vannak korlátai (a 8x-os zoom kb. parasztvakítás, bemozgásra még mindig érzékeny, stb.). Nálam egy régi, leharcolt, de azért még mindig jó, 8MP-s képeket lövő S4 Minit váltott le, ahhoz képest is szembeötlő, mennyit fejlődött a tyéhnyika 4-5 év alatt.
 
Zoomolni persze kb. felesleges, annyit érsz el vele, mintha gépen kivágnád a képből és felnagyítanád. De ettől függetlenül imádom, amiket csinál a fényképezője.
 
Sajnos az utóbbi hetekben elég sok élőlényem katapultál az akváriumból, több RC, 1 amano, 2 vörösfejű, 1 neon és 1 oto is a földön kereste a választ az élet a világmindenség, meg minden nagy kérdésére, az egyiket konkrétan Dóri mentette meg még épp időben...
Bekerült néhány tő Eriocaulon a megnyírt MC közé (köszi @czegebi :) ), eléggé feldobták a kissé egyhangú előteret.
Apropó MC: az előző vízcserénél rámentem a megnyírt gyepre a mulmszívó csővel. Kávészínű vízet öntöttem a kádba, annyi mocsok volt beletapadva... és ezt négy teljes, 20l-es vödörnyi vízzel játszottam el, mire megtisztult...
Hátulról kiszedtem az összes polyspermát, mert már nem jött be, hogy hetente felnő a felszínig és beterít mindent. Kéne valami normálisabb stem, rotala mondjuk, vagy ceratophyllum...
Továbbá elfilóztam próbaképpen pár helyre ricciardián és fissidens-en is, mert most már vannak olyan körülmények a tankban, hogy ne rohadjanak ki az első hét után. :)
Ha bárkinek lenne kis mennyiségben ezekből, dobjon egy üzenetet, elmegyek érte. :)

És akkor jöjjenek az élőlények legfrissebb, már-már Facebook gyanús profilfotói:

20170831_201804.jpg

20170831_201850.jpg

20170831_202059.jpg

20170831_202120.jpg

20170906_191727.jpg
 
Back
Oldal tetejére