• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó Halastavas történet

lazlac71

Kertész segéd
Tudom, hogy sokaknak egy ilyen tó, csak giccses műanyag lavór és a fóliás sokkal szebben kialakítható, de nekünk a növények gyökerei miatt az nem vált be, nagyon hamar eresztett. Szeretném bemutatni lassan 9 éves tavunk fejlődését, minden tanulságával.

0506_zps269f351c.jpg

A kezdet.

2005-ben egy O.K szetthez tartozó 1000l medence megvételével kezdődődött a kerti tó projekt. Kicsit utána olvastunk aztán belefogtunk. Szerencsére a hely kiválasztást megfontoltuk, mert félárnyékos helyre került ennek azóta is nagy hasznát vesszük nyáron. Kezdésnek egy mutatós kis patak medret találtunk ki, de nem vált be algásodott nagyon csúnyán. Viszont a kerti madarak minden mennyiségben pancsoltak benne, még egy örvös galamb pár is ide járt wellnessezni. Sajnos ezt a halak bánták, mert többször volt darakór a koszos víztől, így megszűnt a strand.

0505_zpsfd6817d9.jpg


Egy nyár alatt rájöttünk komolyabb szűr nélkül ez inkább nyűg lesz, mint öröm, egy szezon alatt 3x kellett leereszteni a víz nagy részét és kipecázni az algákat, lemosni a tó medret magasnyomású mosóval, gyökérkefével, gumicsizmába, Átmosni a köveket. Inkább beruháztunk.


0706_zpsb9cda41f.jpg


(Kapott a tó egy kő peremet is, mert így még jobban tele lehet engedni, nem mosódott bele a sziklakert földje és persze szebb is. :)

0808_zpsc9625b38.jpg


Hordós nyomás szűrőre esett a választásunk az akkor már lerövidített patakmeder miatt, ez egy 3 lépcsős szűrés, UV-C tisztítás, szűrőszivacs-rendszer és a bio szűrőközeg által történik. Egy nagyteljesítményű levegőztetőt is raktunk be, két száron. A meder alján egy Neptum szűrő lakott, (még jó, hogy adnak rá 5 év garanciát, mert mindig ki is kellett használni). Most egy Pontec Pondrovario van benne. Szóval a tapasztalat, ha mozog a víz nem lesz pocsolya belőle.
 
Minden kezdet a kísérletezésről szólt, rengeteg növényt kipróbáltunk, de maradtak a hagyományos, nád, nőszirom, tavirózsa.

Kezdetben koi pontyok voltak a lakók, de hamar rájöttünk a vízi saláták eltűnésével, hogy nem lesznek ideális lakók. Mikor nekiláttak a tavirózsát csipkedni, kilakoltattam őket. Válogatott aranyhal állomány van benne, vadásztuk a szép, fátyolos úszójú halakat. Különleges színeket kerestünk, szépen szaporodásnak is indultak. Mára már sok a fehér, elvadult aranyhal is.

Első télen minden növényt, állatot leköltöztettünk a pincébe egy 1000l-es tartályból készített medencébe. Aztán rájöttünk ez nagyon felesleges. A kényes növények így sem élték meg a következő tavaszt, mi meg hetente mászkáltunk a pincébe aggódni. Később ez a medence jó volt iváskor a fenyő alatt, ágakat tettünk bele, hínárt és volt szépen szaporulat. Sokszor olvasom, hogy aggónak a szúnyogok miatt, de a lárvánál tovább nálunk nem fejlődnek, mert a halak megeszik azonnal.

Idén most jutottunk el odáig, hogy levettük a lombhálót és kezdődhet a rendezgetés. Most itt egy kép hirtelen, de lassan rendezettebb, zöldebb lesz.Így néz ki éppen.
20140421_zps408dde07.jpg
 
A hétvégén kicsit rendbe kellett rakni a tavat és környékét. Évek óta kínlódunk a kövek között kinőtt gazzal most remélem ezzel a geotextíliával sikerült ennek véget vetni.
t1020142011_zpsb5816108.jpg

Fent a kerítés tövében pedig elültettem az Ozzytól kapott fekete sást is :)
to21_zps56086e50.jpg

Azért így szebb lett :) Viszont elkezdett algásodni, de olyan szépen nő pont a tavirózsa és a halak is ívni fognak lassan, hogy most nem öntök be alga irtót.
Egy kis csomóban ott a vízi menta, bent pedig kísérleti jelleggel egy nagy csomó rotola van, Ozzy olyan sokat adott, hogy a kis 30L nano, tele is lett volna vele :) Kíváncsi vagyok a tóban megmarad-e.
 
szép:DDD én is nagyon szeretnék egy halas tavat csak az a baj a térköves udvaron kissé nehéz de már kitaláltam hogy lehetne megcsinálni csak faerom biztos elvágná a torkom ha mire hazajönne aztán az udvar negyedében sehol térkö meg egy baromi földkupac:D
 
Back
Oldal tetejére