• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Háttér házilag

becherovka

Kertész szaki
Sziasztok!

Már nézelődök egy ideje, hogy házilag milyen anyagokból és módszerrel lehetne élethű hátteret készíteni,de a sok eddig talált lehetőség(hungarocell, purhab, csemperagasztó, stb...) mellett érdekelnének a ti ötleteitek is! A csemperagasztón gondolkozok,de valamilyen kivehető megoldás érdekelne, pl. valamilyen műanyag lap, amire fel lehet ragasztani, hogy ne az akvárium üvegét kelljen összegányolnom. Érdekel még, hogy ezeket a műdekorokat mivel lehet színezni, festeni(akár anyagában is)?
 
Gondoltam megosztom veletek a két akváriumom hátterének születését :)

331897_243986245687407_1584671773_o_320x240_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
325519_243986535687378_1717196687_o_320x240_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
483165_335633896522641_1100644133_n_320x240_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

30Literes
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=243985889020776&set=a.243985802354118.59640.243277785758253&type=3&theater

545037_278968855522479_920416165_n_320x240_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
522622_278969342189097_928550452_n_320x240_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
544440_278969382189093_198679134_n_320x240_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

160Literes
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.278968612189170.68196.243277785758253&type=3


http://www.facebook.com/media/set/?set=a.278968612189170.68196.243277785758253&type=3






http://www.facebook.com/media/set/?set=a.278968612189170.68196.243277785758253&type=3
 
Személy szerint nem rajongok a hátterekért, de szépen, ügyesen megcsináltad! Gratula! Én nem lennék erre képes! Ügyetlen vagyok! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Köszönöm! :)
Volt vele meló!
Egyébként csak annak ajánlom ,hogy belekezdjen ebbe a melóba ,aki bírja az asszonnyal való küzdelmet ;-)
 
Én annakidején csináltam kettőt is, javaslom a fehér csemperagasztót ( ha jól emlékszem soriton F-et vettem) alapban lehetett színezni, nem kellett még pluszban fehércementel szórakozni, azt színezni. Kivehető háttértől én kicsit óvnálak, jobb inkább bergasztani, vagy nagyon passzentosra csinálni, ami nem egyszerű, mivel ahogy köt a ragasztó, meghajlik a hungarocel. Nekem kb 2-3 mm maradt oldalt, ennyi elég is volt a növendék halaknak, hogy kiutat keresve bepréseljék magukat és sajnos nem egy pusztult el ott, mire észrevettem. Második összeállításnál már mindkét oldalon kinyomtam purhabbal.
 
hatterx_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Készül az akváriumhátterem. Ez még csak az első "alapozóréteg", úgy tervezem, hogy még 2-3 vékony réteget kenek fel, folyósabb állagú csemperagasztóból, hogy eltüntessem ezeket a maszatolt nyomokat róla. Ételfestékkel fogom festeni, és epoxival kezelem majd, hogy elzárjam a víztől, mert nem teljesen kóser alapanyagokat is felhasználtam, mint az acéldrót és a nejlonzacskó.
Nem lett egy nagy gyönyörűség, de ez még csak a második kísérletem. Először purhabból próbáltam alkotni, szerencsére akváriumon kívül. Száradás közben úgy összement, hogy kiflibe hajtotta a hungarocellt maga alatt és jó pár centit csökkent a hossza is. Ezt a példányt kukáztam.

Az egészből egy nyitott, paludáriumszerű akváriumot akarok összehozni. A gyökéruntánzat hurkait úgy csináltam meg, hogy növényeket lehessen majd rögzíteni hozzájuk, például Microsorumot vagy Anubiast. A legfelső hurkokba szobanövényeket tervezek, például Clorophytumot vagy vitorlavirágot, mivel ezek szépen fejlődnek ha a gyökereik tápanyagdús vízben áznak.

U.I. Nem tudja valaki véletlenül, hol lehet kimérve epoxit meg hozzávaló térhálósító löttyöt venni?
 
Régi szép idők! :) Én is csináltam egy hasonlót, bár a születéséről nincs képem, csak a végeredményről
h_tt_r_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Csemperagasztó + sárga és barna oxidfesték, semmi lakk vagy ilyesmi, sokáig bent volt, de sajna nem sikerült rendesen odaragasztanom az akihoz, így mögé ment a víz:eek:
 
valamikor nekem is volt, de soha nem értettem miért kell idegeskedni, hogy ne menjen mögé a víz, se a hungarocel, se a csemperagasztó nem vízzáró. Nekem mögé is ment, meg a szívópipa , vízmelegítő is oda volt téve egy kis kialakított kamrába, mégsem volt gond. Csemperagis háttér meg számomra Inkább nyűg volt, tökéletes megtapadási helye az algáknak.
16530891_9320f5233b12fe31072c8b560eb279c8_m.jpg
 
Kösz a tippeket! Vajon örülni fognak nekem, ha beállítok úgy, hogy kérek összesen 1 liter löttyöt? :)
 
Néhány tanulság, amit sikerült levonni:

- Az epoxi nagyon jól hangzik, és jó anyag is, de házilag használni elég zűrös. Az állaga borzalmas, sűrű is, ragad is, folyik is, lehetetlen vele úgy dolgozni, hogy ne jusson belőle mindenhová. Ezen kívül veszélyes is, a térhálósító erős lúgnak tűnik, aminek a gőze sem egészséges, ajánlott szabadtéren, és szigorúan gumikesztyűben dolgozni. Nagyon nehéz kimérni, miközben nagy pontosságra van szükség. Én térfogat alapján próbáltam kimérni,így 2% eltérés engedélyezett +/-. Ha nem sikerült pontosan keverni, akkor nem köt meg, és eltüntetni sem lehet soha többé a felületről. A mérést nehezíti, hogy a gyanta nagyon sűrű, és ragaszkodik a mérőedények felszínéhez. A teljes háttérre úgy 30 ml kellett egy réteghez, ezt már sikerült pontosan kimérni, 10 ml-t viszont lehetetlen, mert az edény falán maradó vékony réteg bezavar. Nagyobb háttérnél, ahol több gyanta kell egyszerre, ez valószínűleg nem problémás jelenség, de 100 literesnél kisebb akváriumban csak erős idegzetűeknek ajánlom.
A beszerzése sem egyszerű, mert az ezzel foglalkozó cégek nem éppen a belvárosban tanyáznak, hanem inkább ipari negyedekben. Ahová nem jár tömegközlekedés.

- Ételfestékkel nem lehet hátteret festeni, bár egy akvarisztikai könyvben olvastam az ötletet. Ugyan ott azt javasolta, keverjem össze az epoxival, de a fent említett pontosság miatt inkább az epoxi előtt próbáltam ki. Ha a csemperagasztó vízáteresztő, akkor leszívja a festéket a mélybe, és egy teljes flakonnyi is csak arra elég, hogy halvány maszatot hagyjon a felszínen. Ha nem vízáteresztő, akkor meg egyszerűen nem fogja meg a felszínt.

- Akrillal viszont kiválóan lehet nyers csemperagasztóra festeni. Hígított festékkel nagyon szép átmeneteket lehet kialakítani, és árnyalatokban gazdag felszínt. Epoxis felület festéséhez viszont már komoly szakértelem szükséges. A tömény, sűrű akrilt könnyű felkenni, de nehéz természetes átmeneteket és változatosságot kialakítani. Gondolom egy gyakorlott művész megoldaná, de nekem nem ment. A híg festék meg egyszerűen lefolyik a felületről.
- Az akril hígítva teljesen más színű, mint száradás után. Kifehéredik a szín, így nem látod, pontosan mit is művelsz, csak a száradás után derül ki a tényleges árnyalat.
- Vagy még úgy se, mert víz alatt egy nagyságrenddel több részlet látszik. Ami levegőn nagyon sötét barnászöldnek tűnt, kicsivel sötétebb mélyebb részekkel, az víz alatt kivilágosodott és olyan különbségek jöttek elő a színek között, amiket addig nem is láttam. És persze kiderült, hogy sok helyen nem dolgoztam eléggé el a festéket és túl szabályos maradt. Szóval nagyjából vakon dolgozik az ember festés közben.

- Faágat készíteni nem kezdőnek való buli. Nagyon nem lett természetes hatású. Ellenben természetesen szabálytalan köveket annyira nem is nehéz. Én egy adott, szabályos felületre ragasztottam egy másik lapból letépett szabálytalan hungarocell darabokat.

- Ha az akváriumba beragasztva készítesz hátteret, ne legyenek bonyolult térbeli formák, mert az aljukat is ki kell festeni valahogy, és az akvárium falai igen kellemetlenül útban vannak. Ha az akváriumon kívül készíted a hátteret, akkor nagyon stabil alap kell, mert a mozgatástól összerepedezik a csemperagacs.
 
Néhány tanulság, amit sikerült levonni:

- Az epoxi nagyon jól hangzik, és jó anyag is, de házilag használni elég zűrös. Az állaga borzalmas, sűrű is, ragad is, folyik is, lehetetlen vele úgy dolgozni, hogy ne jusson belőle mindenhová. Ezen kívül veszélyes is, a térhálósító erős lúgnak tűnik, aminek a gőze sem egészséges, ajánlott szabadtéren, és szigorúan gumikesztyűben dolgozni. Nagyon nehéz kimérni, miközben nagy pontosságra van szükség. Én térfogat alapján próbáltam kimérni,így 2% eltérés engedélyezett +/-. Ha nem sikerült pontosan keverni, akkor nem köt meg, és eltüntetni sem lehet soha többé a felületről. A mérést nehezíti, hogy a gyanta nagyon sűrű, és ragaszkodik a mérőedények felszínéhez. A teljes háttérre úgy 30 ml kellett egy réteghez, ezt már sikerült pontosan kimérni, 10 ml-t viszont lehetetlen, mert az edény falán maradó vékony réteg bezavar. Nagyobb háttérnél, ahol több gyanta kell egyszerre, ez valószínűleg nem problémás jelenség, de 100 literesnél kisebb akváriumban csak erős idegzetűeknek ajánlom.
A beszerzése sem egyszerű, mert az ezzel foglalkozó cégek nem éppen a belvárosban tanyáznak, hanem inkább ipari negyedekben. Ahová nem jár tömegközlekedés.

- Ételfestékkel nem lehet hátteret festeni, bár egy akvarisztikai könyvben olvastam az ötletet. Ugyan ott azt javasolta, keverjem össze az epoxival, de a fent említett pontosság miatt inkább az epoxi előtt próbáltam ki. Ha a csemperagasztó vízáteresztő, akkor leszívja a festéket a mélybe, és egy teljes flakonnyi is csak arra elég, hogy halvány maszatot hagyjon a felszínen. Ha nem vízáteresztő, akkor meg egyszerűen nem fogja meg a felszínt.

- Akrillal viszont kiválóan lehet nyers csemperagasztóra festeni. Hígított festékkel nagyon szép átmeneteket lehet kialakítani, és árnyalatokban gazdag felszínt. Epoxis felület festéséhez viszont már komoly szakértelem szükséges. A tömény, sűrű akrilt könnyű felkenni, de nehéz természetes átmeneteket és változatosságot kialakítani. Gondolom egy gyakorlott művész megoldaná, de nekem nem ment. A híg festék meg egyszerűen lefolyik a felületről.
- Az akril hígítva teljesen más színű, mint száradás után. Kifehéredik a szín, így nem látod, pontosan mit is művelsz, csak a száradás után derül ki a tényleges árnyalat.
- Vagy még úgy se, mert víz alatt egy nagyságrenddel több részlet látszik. Ami levegőn nagyon sötét barnászöldnek tűnt, kicsivel sötétebb mélyebb részekkel, az víz alatt kivilágosodott és olyan különbségek jöttek elő a színek között, amiket addig nem is láttam. És persze kiderült, hogy sok helyen nem dolgoztam eléggé el a festéket és túl szabályos maradt. Szóval nagyjából vakon dolgozik az ember festés közben.

- Faágat készíteni nem kezdőnek való buli. Nagyon nem lett természetes hatású. Ellenben természetesen szabálytalan köveket annyira nem is nehéz. Én egy adott, szabályos felületre ragasztottam egy másik lapból letépett szabálytalan hungarocell darabokat.

- Ha az akváriumba beragasztva készítesz hátteret, ne legyenek bonyolult térbeli formák, mert az aljukat is ki kell festeni valahogy, és az akvárium falai igen kellemetlenül útban vannak. Ha az akváriumon kívül készíted a hátteret, akkor nagyon stabil alap kell, mert a mozgatástól összerepedezik a csemperagacs.


Szia! Én is gondolkoztam egy háttér készítésen és a színezéssel kapcsolatban azt olvastam, hogy elvileg csak vasoxid festékkel szabadna színezni az akváriumba. Te írtad az akril festéket.. Én tudom rosszul, akkor az akril is 'megengedett''?
 
Az akrillal egyetlen komoly gond van, mégpedig hogy egy vékony, rugalmas réteg a felszínen, amit néhány algaevő harcsa képes lerágni, ha nagyon akarja. Növényesbe viszont úgysem szokás vandál harcsákat rakni. Az akril alapvetően nem mérgező, viszont léteznek olyan típusok, amik kétes összetevőket is tartalmaznak. Egyes színekhez nehézfém alapú pigmenteket használnak, de ezt kötelező jelleggel fel is tüntetik a tubuson, és művészboltban terem az ilyesmi. A kommersz iskolai és hobbifestékek nehézfémmentesek. Létezik olyan akril, amit kifejezetten gyerekeknek szánnak, és semmiféle veszélyes anyag nincs benne.
Én egyébként fölé is kentem epoxit, így nagyjából édesmindegy, milyen festékkel dolgoztam.
 
Az akrillal egyetlen komoly gond van, mégpedig hogy egy vékony, rugalmas réteg a felszínen, amit néhány algaevő harcsa képes lerágni, ha nagyon akarja. Növényesbe viszont úgysem szokás vandál harcsákat rakni. Az akril alapvetően nem mérgező. Egyes színekhez nehézfém alapú pigmenteket használnak, de ezt kötelező jelleggel fel is tüntetik a tubuson, és művészboltban terem az ilyesmi. A kommersz iskolai és hobbifestékek nehézfémmentesek. Létezik olyan akril, amit kifejezetten gyerekeknek szánnak, és semmiféle veszélyes anyag nincs benne.
Én egyébként fölé is kentem epoxit, így nagyjából édesmindegy, milyen festékkel dolgoztam.

Volt Kisképzős lévén a legtöbb művészellátóban otthonosan mozgok és a festéssel is egész jól elboldogulok. Akkor azt hiszem nekivágok. :)
Köszönöm az infot!
 
Back
Oldal tetejére