• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Holland

Luigi13

HAC különdíj
Sziasztok!

Valahogy mindig úgy alakult, hogy bármilyen akváriumot próbáltunk összerakni, a végén egy holland, vagy legalábbis nagyon hasonló kerekedett ki belőle. :eek: Elhatároztuk hát, hogy megpróbálkozunk egy olyannal, ami már eleve annak indul, betartva minden szabályt.

Ehhez egy 60*50*45-ös sima üvegből, átlátszó ragasztóval készült 140 literes akváriumot készíttettünk, amit egy Eheim 2075-össel szűrünk, 2db. 4*24-es Odyssea lámpával világítunk és persze van nagynyomású CO2 rendszer is DIY reaktorral.

Mivel adott volt az 50 centis mélység, egy nagy emelést terveztünk bele. Ezt úgy oldottuk meg, hogy otthon talált és leszabott üvegből ragasztottunk egy "lépcsőt".
26526286192_a6a52e655b_h.jpgIMG_20160304_135455 by Lovas Attila, on Flickr
26553629801_0067b6fa8d_h.jpgIMG_20160304_135530 by Lovas Attila, on Flickr
 
Egy Hydrofix nevű, elvileg vízálló ragasztót használtunk, ami utólag nem bizonyult jó döntésnek.:( Ugyan jól kezelhető volt, másnapra szépen megszilárdult és gyönyörű átlátszó volt. Viszont feltöltés után pár nappal hó fehérre színeződött és szépen elvált az üvegtől.:banghead: Persze addigra benne volt az Amazonia, a táptalaj, a dekor. Most kb. az alsó sor tartja a következőt, az az utána lévőt és így tovább. Szóval a Szentlélek tartja egyben.:rolleyes:

26526284252_0068f5044f_h.jpgIMG_20160304_143650 by Lovas Attila, on Flickr
26553626771_5f20b030f4_h.jpgIMG_20160304_153002 by Lovas Attila, on Flickr
 
Sziasztok!
Gondolom nem teraszos rizsültetvény lesz.;)
Érdekes megvalósítás kerekedik ki belőle. Várom milyen lesz növényekkel.
Gratula!(y)
 
betartva minden szabályt.

Korábban beszélgettünk a szabályokról ill. én csak hallgattam, arra emlékszem, hogy nagyon kötött, semmit sem szabad, talán ha jól emlékszem vizet azért lehet tenni az akváriumba.:)
Ha esetleg még itt az elején leírnátok ezeket a megkötéseket vagy egy linket beszúrnátok róla, jobban tudnánk a "miérteket" értelmezni. Nem kérem azonnal, mert tudom hosszú lesz. Addig is szurkolok nektek.:)
 
Utoljára módosított:
Korábban beszélgettünk a szabályokról ill. én csak hallgattam, arra emlékszem, hogy nagyon kötött, semmit sem szabad, talán ha jól emlékszem vizet azért lehet tenni az akváriumba.:)
Ha esetleg még itt az elején leírnátok ezeket a megkötéseket vagy egy linket beszúrnátok róla, jobban tudnánk a "miérteket" értelmezni. Nem kérem azonnal, mert tudom hosszú lesz. Addig is szurkolok nektek.:)

Tényleg sok szabály van és elég szigorúak.
Azért néhány fontosabbat most felsorolunk:
-nem lehet benne látható dekor (fa vagy kő) illetve talaj (kivéve elől némi homok)
-nem lehet egymás mellett 2 egyforma színű vagy magasságú vagy levélformájú növény
-1-1 növény csak 1 X, 1 helyen szerepelhet benne, de legalább 10 cm szélességben
-az aki mindkét oldalát és a hátsó falát teljesen fednie kell a növényeknek (mint egy függöny)
-legalább 2 halfaj, min. 12-12 fős rajjal kell, hogy látszódjon, de lehetőleg eltérő magasságban (víz felszíni és közti halak)

Persze ezeken kívül még vannak továbbiak, de már ennyit sem könnyű betartani...:eek:
 
Tényleg sok szabály van és elég szigorúak.
Azért néhány fontosabbat most felsorolunk:
-nem lehet benne látható dekor (fa vagy kő) illetve talaj (kivéve elől némi homok)
-nem lehet egymás mellett 2 egyforma színű vagy magasságú vagy levélformájú növény
-1-1 növény csak 1 X, 1 helyen szerepelhet benne, de legalább 10 cm szélességben
-az aki mindkét oldalát és a hátsó falát teljesen fednie kell a növényeknek (mint egy függöny)
-legalább 2 halfaj, min. 12-12 fős rajjal kell, hogy látszódjon, de lehetőleg eltérő magasságban (víz felszíni és közti halak)

Persze ezeken kívül még vannak továbbiak, de már ennyit sem könnyű betartani...:eek:
És ezekről van valahol leírás? Szívesen át olvasgatnám.
 
Wááá!:woot::woot: Nagyon várjuk a képet!! Brutál volt élőben látni ezt a csodát!! :happy: Örülök, hogy indítottatok neki egy naplót! :bucktooth::)
 
Egy Hydrofix nevű, elvileg vízálló ragasztót használtunk, ami utólag nem bizonyult jó döntésnek.
Ezért kár volt.:( Csak FBS, vagy Aquqsilicone ragasztóval szabad ezeket csinálni.
A kezdés Rátok jellemzően nem gyenge, kiváncsi vagyok a folytatásra, pláne így, hogy lebuktatok: már be is van rendezve az akvárium.
Az ültetés mennyire viselte meg az építményt? Gondolok itt arra, hogy a csipesszel akaratlanul is nyomja, tömöríti valamennyire az ember a talajt, ami az elengedett ragasztóval párosítva nem tűnik jó ómennek. Esetleg egy-két kkővel megtámogattátok?
 
Eredeti ötlet, bár én azt a részt nem értem, miért darabokból összeragasztva kellett az üveglapokat berakni. Ok, hogy legyen egy kis íve, formája a dolognak, de a növények ha beindulnak, úgyse fog látszani belőle semmi. Én lehet, hogy inkább beraktam volna három plexilapot, oszt csókolom. Az ültetésre is kíváncsi leszek majd, hogy fogja egyik sor takarni a másikat, úgy, hogy az üveglapok nem látszanak. Nyíráskor lesz nem egyszerű, hogy a lenyírt növények is takarjanak majd. Amit Szabolcs írt, attól is tartanék is egy kicsit, hogy a folyamatos talaj bizgerálástól mennyire fognak majd mozogni a lapok.
Ha jól gondolom, soronként lesznek bokrok ültetve. Holland akváriumoknál általában szoktak ültetni vertikálisan is egyfajta növényekből, ami hátrafelé viszi a szemet, mit pl. ezen a képen jobboldalon a pogostemon erectus:

dutch-aquarium-aquascape-1.jpg

Kíváncsian várom a beültetett képeket! :)
 
A késleltetett beszámolónak megvan az a hátránya, hogy most már nem mentek sokra az ötleteinkkel. :)

Én nagy köveket raktam volna a hátsó sorokba alulra, azok remekül stabilan tartanák a lapokat és talajból is kevesebbet kellett volna használni.

Nagyon tettszik, vagány lesz az biztos!
 
Az ültetésre is kíváncsi leszek majd, hogy fogja egyik sor takarni a másikat, úgy, hogy az üveglapok nem látszanak.
Amikor ott voltam szemből csak a növények látszódtak, az emelés csak oldalról. Szóval no para, profikkal állunk szemben:)
 
Eredeti ötlet, bár én azt a részt nem értem, miért darabokból összeragasztva kellett az üveglapokat berakni. Ok, hogy legyen egy kis íve, formája a dolognak, de a növények ha beindulnak, úgyse fog látszani belőle semmi. Én lehet, hogy inkább beraktam volna három plexilapot, oszt csókolom. Az ültetésre is kíváncsi leszek majd, hogy fogja egyik sor takarni a másikat, úgy, hogy az üveglapok nem látszanak. Nyíráskor lesz nem egyszerű, hogy a lenyírt növények is takarjanak majd. Amit Szabolcs írt, attól is tartanék is egy kicsit, hogy a folyamatos talaj bizgerálástól mennyire fognak majd mozogni a lapok.
Ha jól gondolom, soronként lesznek bokrok ültetve. Holland akváriumoknál általában szoktak ültetni vertikálisan is egyfajta növényekből, ami hátrafelé viszi a szemet, mit pl. ezen a képen jobboldalon a pogostemon erectus:

View attachment 9522

Kíváncsian várom a beültetett képeket! :)
Érdekes, hogy pont a Nikos akváriumát linkelted be - ez az egyik kedvencünk!(y)

Plexink sajnos nem volt itthon, de üvegünk igen - ezért esett arra a választás. Ráadásul csak kisebb darabok - ezért is lett ragasztgatva. A cél, hogy a növények teljesen eltakarják - mint ahogyan a szabályokban írtuk is.
Este teszünk fel növényesített képeket, amin majd minden jobban látható/érthető lesz.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére