• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Igen, neve is lesz majd...

Elith

Tapasztalt kertész
Jó pár évig kis lakásban laktam, és csak egy apró akvárium volt engedélyezve...
És ha a kicsi akvárium (dupla munka - fele élvezet) nehézségei találkoznak a kevés szabadidővel... Hát, vegyes sikereim voltak.

Most annyi változott, hogy bár továbbra is kis lakásban lakom, viszont egyedül, nincs aki beleszóljon :)
Van a lakásnak egy sarka, ahová ha akvárium kerülne, semminek nem lenne útban. Szerintem már a lakás tervezésénél is akváriumot terveztek ide :)

A koncepció:
- Mivel ez egy sarok, az akvárium is sarok-akvárium.
- A lakás eléggé ideiglenes, nem lett exkluzív bútor és opti üveg sem. (pedig nagyon komolyan néz ki a GA hajlított bútor!)
- Viszont ez a sarok teljesen ki lesz töltve, kb. 200 literes tartály jött ki.
- Automata vízcsere (szerencsére a konyhával határos falon van a helyszín. Erről majd írok bővebben.)
- Az akváriumhoz tartozó tető nagyon gagyi, és persze gyenge fényt is ad, úgyhogy nem kértem. DIY világítás lesz.
- Nem verseny akváriumnak készül, -csak a nappalim díszének- és alapvetően a fás-dzsungeles berendezést szeretem, és nem szeretnék naponta stemet nyírni.

A legfontosabb: Bár még megingatható a véleményem, de diszkoszhalakat szeretnék bele.
- Ez nagyjából a növényvilágot is meghatározza.
- Valami fás - köves, (de nagyobb részt fás) layout.
- Sok lassú növekedésű nagy levelű növény.
- Parvula gyep (azt hiszem ez bírja a magas hőmérsékletet
- Talán dekorhomok, de majd meglátjuk


Az automata vízcseréről.
Szóval nem tagadom, ez mindig a gyenge pontom volt. Sokszor elfelejtettem.
És a kicsi akváriumnak (bár sokszorosan túl volt tervezve a szűrés) ez sosem tett jót.
A nagy akva persze ezt is jobban tűrné, de már régen elhatároztam, hogy ha legközelebb lesz akvárium, lesz automata vízcsere is.

Tehát
Az üvegre, a hátsó sarokban, a tetejéhez minél közelebb, furattam egy lyukat. Ez lesz a túlfolyó.
Lesz egy befolyó, ahova a cső közvetlen az RO víztisztítótól jön.
A víztisztítótól érkező csövön lesz egy víz elzárására alkalmas mégnesszelep. Ez naponta egyszer, kiszámolt ideig nyitva lesz, itt jön be a friss víz. (nem kizárt, hogy ez a cső a szűrő beömlő ágára lesz kötve, nem az akváriumba)
A "lecserélt" víz pedig a túlfolyó lyukon kifolyik egy csövön, a lefolyó irányába.
Valamikor, valahol olvastam, hogy ilyenkor napi 10% ajánlott.

Az akvárium a helyén, még üresen:
20161121_225358.jpg

Kb ilyesmikre gondoltam:
565d9abc894c6b4f01becd2761cb4857.jpg
069707dbab9b5f6b4e26e6c7ec124255.jpg
Chow6.jpg

Holnap-holnapután megyek a srácokhoz bevásárolni.
Addig várom az észrevételeket.
 
No erre a projectre kíváncsi leszek! :) A szűrésről nem írtál, mit terveztél? Diszkoszod volt már? (nagyon meg lehet szeretni őket:))
 
No erre a projectre kíváncsi leszek! :) A szűrésről nem írtál, mit terveztél? Diszkoszod volt már? (nagyon meg lehet szeretni őket:))
Még nem volt diszkoszom, de gyakorlatilag gyerekkorom óta szeretnék.

Van egy 1250l/h Eheim szűrőm, azt hiszem 2075ös, és egy régebbi, 600l/h másik Eheim. Ezt mindkettőt hadba terveztem állítani.
 
Voltam hétvégén a fiúknál vásárolni.
Az ötlet-kép alapján gondoltam berendezni, és nagyon szép vasfák voltak, de még ebbe az üvegbe is nagyon nagyok.
Szóval maradt a redmoor.

Elhatároztam, hogy ezt az akváriumot nem szeretném elkapkodni, legyen minden átgondolva, legyen szép.
Egy dolgot szeretnék, hogy karácsonyra halak úszkáljanak benne.

Egy pillanat...

Ha karácsonyra halakat akarok, akkor már lassan kéne vízzel tölteni...
Na jó, hétvégén berendezés :)

Szóval, most itt tartok, az eddigi ötleteim:

1, 20161127_123300.jpg
2, 20161128_002722.jpg
3, 20161128_200053.jpg
4, 20161128_222215.jpg

Kövek lesznek még, de gondoltam majd akkor, ha a fák elrendezése megvan.
Manten kövek lesznek, van belőle jó sok, nagyobb darabok is.

Kérdés:
1, Melyik elrendezés jobb?
2, Ha feltesszük, hogy senki sem beszél le, (és én sem magamat) a diszkoszhalakról, az előtér legyen inkább parvula, vagy dekorhomok?
 
a 2-es szerintem is
milyen köveid vannak/lesznek?
akva méretei? (diszkosz elég szép méretet képes elérni)
 
Én egy kicsit felborzolnám az ágakat, meredjenek az égnek is! De ízlések és pofonok...:facepalm::D
 
Én sem lógok ki a sorból. +1 a második összeállításra ;) A növényesítésre figyelj majd, hogy idővel el ne takarják a fákat, mert azért kár lenne.
 
a 2-es szerintem is
milyen köveid vannak/lesznek?
akva méretei? (diszkosz elég szép méretet képes elérni)

Manten kőből van jópár darabom.
Az akvárium 200liter. A frontüveg hossza 100cm.
Utána olvastam a diszkoszoknak egy picit. Azt írja, 50 literenként 1db hal, de minimum 200l.
Azt olvastam még, hogy ha a halak úgy érzik kicsi a hely, (de minden más rendben van) max. Nem nőnek meg maximális méretükre.
Ez mennyire igaz?
(Amúgy mire teljesen kifejlődnének, nem kizárt hogy nagyobb lakásba költözöm, és akkor ők is...)
 
Manten kőből van jópár darabom.
Az akvárium 200liter. A frontüveg hossza 100cm.
Utána olvastam a diszkoszoknak egy picit. Azt írja, 50 literenként 1db hal, de minimum 200l.
Azt olvastam még, hogy ha a halak úgy érzik kicsi a hely, (de minden más rendben van) max. Nem nőnek meg maximális méretükre.
Ez mennyire igaz?
(Amúgy mire teljesen kifejlődnének, nem kizárt hogy nagyobb lakásba költözöm, és akkor ők is...)
Ideig-óráig jó lesz, de ha jól tartod őket akkor elég gyorsan ki fogják nőni a 200 litert. A jól tartott diszkoszok átmérője valahol 15-20 cm között van felnőtt korukban. Inkább a 20-hoz közelebb;)
Igen, ha a tartási körülmények nem megfelelőek számukra (és itt az élettér méretén kívül a víz minőségétől a kaja minőségéig, mennyiségéig, a társításig millió dolog jöhet szóba) akkor kisebbek maradnak. Ez még a legkisebb baj, a nagyobb gond az, hogy betegségekre is fogékonyabbak lesznek, aminek szomorú vége tud lenni. (sajnos lesz is:()
Olvass sokat róluk, keress meg tenyésztőt (legjobb, ha nem csak egyet), beszélj vele is a tapasztalatairól és miután felvértezted magad elegendő infóval, csak akkor vásárold meg a halakat.
Mivel alapvetően pontylazacokkal érdemes együtt tartani (ha társításban is gondolkodsz), először vedd meg őket, így összejön a terved is, hogy Karácsonyra már halak is ússzanak az akvádban, de nem is kapkodtad el a dolgot;)
 
Back
Oldal tetejére