• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iwagumi minimal

szabolcs.debreczeni

Kertész szaki
Sziasztok,

Másfél hete indítottam egy 40literes minimál iwagumi-t, ennek fejlődését szeretném dokumentálni és megosztani veletek.

Az előzményekről annyit, hogy 2éven keresztül próbálkoztam egy 12literes low-tech nano-val, amit sajnos nem igazán sikerült stabilan tartani, így bár a sakurák kifejezetten jól érezték magukat (egy ideig szaporodtak is rendesen), időről időre egyre kilátástalanabb háborút kellett vívnom a durvábbnál durvább algainvázió ellen. A low tech alatt egy talajszűrővel kombinált hátsókamrás szűrőt, ikea-s lámpát állítólag növényes izzóval, élesztős -majd citromsavas CO2-t értek, "profi" cucc csak a red bee sand és a GA tápok voltak :) A garnélák persze mindent megkaptak, Chi-ebi, Mironekuton, Gravidas, forrázott spenót és csalán, stb..., viszont most szeretnék inkább az algakertészet helyett az akvakertészet felé kacsintgatni ;)

Szerencsére lehetőségem volt komolyabb technikát vásárolnom, remélem ezt hamarosan az akvi is meghálálja...
Részletek:
- akvi: 40l, 45*30*30cm
- szűrő: Eheim 2422 (500l/h)
- világítás: Dennerle Scapers Light 24W 8000K
- tápoldat: Green Aqua Micro és macro + EasyCarbo
- CO2: citromsavas rendszer, jelenleg 3,5bar-os nyomáson, hogy meghajtsa az atomizert (a citromsavas rendszer eddig is stabilan működött, a nagynyomású palack pedig már kilógott a keretből)
- talaj: Tropica Aquarium Soil + Tropica substrat + GA ajánlott 3féle talajbaci
- növényzet: Eleocharis Parvula Mini
- víz: RO víz, akváriumban mért GH: ~2,5 (hamarosan beruházok egy TDS mérőre), később garnélák számára visszakeményítés

Akvi közvetlenül a telepítés után:
Akvi_150221_telepites_utan_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szia, üdv a csapatban. Jó kis rét lesz ez, bár a bal oldali úgrató kővel valamit kezdjél sxerintem. A képen nagyon simának tünik.
 
Első hét:
Napi 6óra világítás, napi 40-50% vízcsere, Green Aqua Macro+micro 3-3ml/nap, EasyCarbo szintén 3ml/nap, CO2 beoldás még porlasztókővel, a drop checker középzöld
Az akvárium vize folyamatosan ködszerű, itt a fórumon azt olvastam, hogy pár napig steril új akváriumnál ez természetes, viszont nálam ez már egy hete tartott. Két okot feltételezek: a vízcseréknél mindig leállítottam a szűrőt kb. fél órára (azóta csak a beszívó ágat zárom el félig, hogy a becsorgó víz ne kavarja föl az aljzatot, a szűrő folyamatosan megy vízcsere alatt is) és lehet, hogy a még ki sem alakult baktériumtelepemet minden nap következetesen lenulláztam. A másik, hogy kezdetnek nagyon magas EasyCarbo mennyiséget adagoltam, ezt visszavettem 0,5ml/nap-ra.

Második hét:
Napi 6óra világítás, kétnapi 40-50% vízcsere, Green Aqua Macro+micro 5-5ml/nap (ellenőriztem a GA ajánlást és első héten nagyon keveset adagoltam a sok vízcseréhez viszonyítva), EasyCarbo 0,5ml/nap, CO2 beoldás már atomizerrel (ennek tapasztalatairól külön írok majd), a drop checkert általában sikerül belőni szép lime-zöld-re.
A víz még mindig ködszerű volt, ezért ma vettem Sera nitrivec-et (itt olvastam, hogy jót fog tenni), gondolom a többi bacikultúrával nem lesz gondjuk egymással? Közvetlenül a használat után fotóztam is egyet. A kép címe: "Winter is Coming" :) Kíváncsi leszek, holnap hogy állunk majd...

Akvi_150303_sera_nitrivec_utan_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A ki-és befolyócsövek már üvegek, a Parvula másfél hét után elég jól érzi magát, konkrétan két helyen már nyúlvány is megjelent a frontüvegen (jobb 3/4-nél talán látszik is a fehér pötty). A középső szikla kicsit megdőlt, valószínűleg nem vigyáztam eléggé, így most pont párhuzamos a jobb oldali szikla oldalával.
Nem tudom, nektek hogy tetszik, nekem így talán túl geometrikus, ha a szűrő magához tér (arra az esetre, ha véletlenül felkavarnám a táptalajt), visszaállítom az eredeti dőlésszögre. Remélem a hét végén már tiszta vízzel tudok fotózni...
 
Első hét:
Napi 6óra világítás, napi 40-50% vízcsere, Green Aqua Macro+micro 3-3ml/nap, EasyCarbo szintén 3ml/nap, CO2 beoldás még porlasztókővel, a drop checker középzöld
Az akvárium vize folyamatosan ködszerű, itt a fórumon azt olvastam, hogy pár napig steril új akváriumnál ez természetes, viszont nálam ez már egy hete tartott. Két okot feltételezek: a vízcseréknél mindig leállítottam a szűrőt kb. fél órára (azóta csak a beszívó ágat zárom el félig, hogy a becsorgó víz ne kavarja föl az aljzatot, a szűrő folyamatosan megy vízcsere alatt is) és lehet, hogy a még ki sem alakult baktériumtelepemet minden nap következetesen lenulláztam. A másik, hogy kezdetnek nagyon magas EasyCarbo mennyiséget adagoltam, ezt visszavettem 0,5ml/nap-ra.

Második hét:
Napi 6óra világítás, kétnapi 40-50% vízcsere, Green Aqua Macro+micro 5-5ml/nap (ellenőriztem a GA ajánlást és első héten nagyon keveset adagoltam a sok vízcseréhez viszonyítva), EasyCarbo 0,5ml/nap, CO2 beoldás már atomizerrel (ennek tapasztalatairól külön írok majd), a drop checkert általában sikerül belőni szép lime-zöld-re.
A víz még mindig ködszerű volt, ezért ma vettem Sera nitrivec-et (itt olvastam, hogy jót fog tenni), gondolom a többi bacikultúrával nem lesz gondjuk egymással? Közvetlenül a használat után fotóztam is egyet. A kép címe: "Winter is Coming" :) Kíváncsi leszek, holnap hogy állunk majd...

Akvi_150303_sera_nitrivec_utan_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A ki-és befolyócsövek már üvegek, a Parvula másfél hét után elég jól érzi magát, konkrétan két helyen már nyúlvány is megjelent a frontüvegen (jobb 3/4-nél talán látszik is a fehér pötty). A középső szikla kicsit megdőlt, valószínűleg nem vigyáztam eléggé, így most pont párhuzamos a jobb oldali szikla oldalával.
Nem tudom, nektek hogy tetszik, nekem így talán túl geometrikus, ha a szűrő magához tér (arra az esetre, ha véletlenül felkavarnám a táptalajt), visszaállítom az eredeti dőlésszögre. Remélem a hét végén már tiszta vízzel tudok fotózni...
Azért a két kis üveg már jobban mutatt mint "ződ csú". Szépen alakulgat de a homályos víz nem tudom miért lehet.
 
Köszi, csak ideiglenes megoldás volt, mert először nem nano-t hoztam el az üvegekből és enyhén szólva böszmén néztek ki a 40l-en :S
A bal oldali kövön majd gondolkozom, feleségemnek is ez volt az első észrevétele, úgy látszik csak az én szemem nem bántja :)
 
Lehet csak forgatni kellene rajta, hátha más szögből nem ilyen steril a felülete. Várom mit hozol ki belőle(y)
 
Sziasztok,

Sajnos úgy tűnik a nitrivec sem segített, ~30órája raktam bele és semennyit nem csökkent az opálosodás a vízben :(
Valaki esetleg már találkozott hasonlóval? Próbálkozzam másik baktériummal, vagy Sera után fölösleges?

Ma lett volna esedékes a kétnaponkénti vízcsere, de nem akartam kiszedni a bacikat a vízből, holnap cseréljek vizet, vagy inkább hanyagoljam pár napig?
Előre is köszönöm a segítségeket!
 
Semmi gond, eltart egy darabig még.
Nekem kb 3 hétig jelen volt napi vízcserék mellett, add neki a bacit az jó neki...
 
Sziasztok,

Sajnos úgy tűnik a nitrivec sem segített, ~30órája raktam bele és semennyit nem csökkent az opálosodás a vízben :(
Valaki esetleg már találkozott hasonlóval? Próbálkozzam másik baktériummal, vagy Sera után fölösleges?

Ma lett volna esedékes a kétnaponkénti vízcsere, de nem akartam kiszedni a bacikat a vízből, holnap cseréljek vizet, vagy inkább hanyagoljam pár napig?
Előre is köszönöm a segítségeket!

Mehetnek a vízcserék
 
Sziasztok, heti update, a képminőségért elnézést, kéne már egy jó kis kompakt :snaphappy: (majd bújom a fórumot, ki milyet használ)

Változások:
A bal oldali követ átrendeztem, a középső követ kicsit függőlegesebbre állítottam, mert nagyon feküdt, plusz ha már úgyis kitúrtam a bal oldalról majdnem az összes parvulát, emeltem is egy kicsit a hátulján, majd jöhetett az újraültetés, az egésszel jól el is ment egy fél délután. Azt mindenesetre egy életre megtanultam, hogy a hardscape kitalálására igenis rá kell szánni az időt, ha most újrakezdeném, már tök máshogy rendezném be (ami így megmarad a következő építésre fél-egy év múlva, addig legalább gyűjtöm a tapasztalatokat és az inspirációkat).
A parvulák gyökerein látszott, hogy elég sokat nőttek, szerencsére egészségesnek tűnnek, persze a macerálás meglátszik rajtuk, a bal oldal látványosan gyérebb, remélem 1-2 hét alatt azért ledolgozzák a hátrányt. Valószínűleg felkavartam valamennyi táptalajt is, így a rendezés után 3 napig napi 50% vízcsere volt a biztonság kedvéért, lekopogom, egyenlőre megúsztam az alga-bummot.
A ködösség sokat javult, valami nagyon finom szemcsés por okozza (talán a talajból, esetleg a kövekről, pedig jól lesuvickoltam őket, bár mint utólag megtudtam, a savazás is jót tett volna nekik), ami mindenre rátelepszik, ettől az összes kő is még egy kicsit fakó. Amikor nekimegyek egy tisztítókefével, akkor a szűrő összeszedi a nagyját, de a legapróbb szemcsékkel valószínűleg még nem bír, ezért néha "etetem" a szűrőt pár barnult levéldarabkával, hadd termelődjön a mulm, ami remélhetőleg már meg tudja ezt is fogni. A vízcseréknél is csökken egy kicsit, csak mikor feltöltöm, a vízsugár felkavarja a kövekre lerakódott mennyiséget és kezdődik megint a köd... Még azzal trükközök, hogy a szűrőcsövek belsejében már vékony üledékrétegek kezdenek kialakulni (gondolom baktériumok, kosz, stb...), ha a műanyag csöveket kicsit megnyomkodom, akkor ezek kis foszlányokként leválnak, ezeket a szűrő jól összekapkodja és elméletem szerint a szivacsban fennakadva szintén segítenek a lebegő részecskék begyűjtésében...

Harmadik hét:
Átrendezés miatt első 3 napban napi ~40-50% vízcsere, azóta 2 naponta ugyanennyi. Világítás továbbra is 6 órában megy, a felkavart talaj miatt félek az algától, így inkább egyenlőre alulról indulok. Tápozás napi 2ml Green Aqua Micro+Macr, 1ml EasyCarbo, plusz eddig kb minden második vízcserénél adagoltam egy kis bacit közvetlenül a beszívóhoz. Az atomizert már kezdem kitapasztalni (részletes tapasztalat a CO2 beoldás topikban), megérkezett a mágnesszelep is, így remélem az egyenletesebb CO2 beoldás is jót fog tenni a gyepnek...

Kérdések:
Ha két napig nem kapnak tápot a növények, attól még menjen időzítővel a CO2 és majd használnak a talajból, vagy lőjem ki a CO2-t is? A világítást gondolom ne bántsam, két nap sötétkúra valószínűleg nem tenne jót...
A másik, hogy vízcserekor melyik a jobb, ha 10percre kikapcsolom a külsőszűrőt, vagy ha a nyomó ágat durván leszabályozom ~20%-ra, hogy ne kavarja fel az aljzatot? Nekem úgy tűnik, a szűrő bírja, de biztos nem árt neki?

Köszönöm, hogy benéztetek!
Akvi_150312_atrendezes_utan_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Kérdések:
Ha két napig nem kapnak tápot a növények, attól még menjen időzítővel a CO2 és majd használnak a talajból, vagy lőjem ki a CO2-t is? A világítást gondolom ne bántsam, két nap sötétkúra valószínűleg nem tenne jót...
A másik, hogy vízcserekor melyik a jobb, ha 10percre kikapcsolom a külsőszűrőt, vagy ha a nyomó ágat durván leszabályozom ~20%-ra, hogy ne kavarja fel az aljzatot? Nekem úgy tűnik, a szűrő bírja, de biztos nem árt neki?
Valaki? :)
 
Back
Oldal tetejére