• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső szűrő házilag

Misikee

Kertész tanonc
Sziasztok!
Hosszas próbálkozás után sikerült összeraknom egy JÓL működő külső szűrőt így gondoltam írok pár sort...hátha valakinek hasznára válhat!

Az első szűrőépítős próbálkozásom egy menetes tetejű hordóval volt, de ezt nem ajánlom senkinek!a kupakot nem lehetett rendesen meghúzni és mindig szivárgott valahol!Áramszünetkor sikeresen eláztattam a szőnyegemet ami a képeken látható is lesz A kitisztításán még dolgozom!

A sikertelen próbálkozás után alaposan körbenéztem..rengeteg blogot elolvastam hogy ki hogyan készített külső szűrőt majd hozzátettem a korábban szerzett tapasztalatokat és nekiugrottam a munkának!
20120524251.jpg

A csatos hordó teteje sem zár légmentesen nagyobb nyomás alatt! Ez akkor alakulhat ki amikor áramszünetkor a szivattyú nem szállítja el a befolyó vizet! Egy kedves akvarista azt a tippet adta,hogy cipőfűzövel tuningoljam meg a gyári tömítést a hordó kupakjában! Na mivel cipőfűzőm nem volt ezért egy vékonyabb kötelet tettem a tömítés alá!
20120524259.jpg
20120524252.jpg
20120524253.jpg
20120524254.jpg

Amikor ez elkészült jöhetett a tető szétszadizása :) Ehhez körülbelül megfelelő méretű marófejet használtam( sajna nem tudtam szerezni pont optimális méretű fejeket)
A légtelenítő és a befolyó ág került felülre....a kifolyó ág pedig a hordó oldalára!
20120524255.jpg
20120525263.jpg
20120524258.jpg

A csövezés 5rétegű müanyag csővel lett megoldva! Pontos méretet nem tudok! a Befolyó elvileg 20mm körüli a kifolyó 16os vagy 18as!A tömszelencéket kivül belül gumitömítéssel láttam el!


A belső rész így néz ki :
20120524257.jpg
Áramlásterelőnek egy virágcserepet fúrtam szét
Szűrőanyagok:
- kb 12méter keményebb anyagú krumpliszsák
- 20-25 db krumplis és hagymászsák amit itthonról szedtem össze
- 2L Sera Siporax
- 20m puhább anyagú krumpliszsák
- 20db mosogatószivacs dörzsis fele
- 2 négyzetm. perlonvatta (kabátbélés)
A perlonvatta tetejére egy kisebb vödör tetejét tettem amit korábban jó sok helyen kifúrtam! Ezt áramlásterelés céljából tettem bele, de remélhetőleg megakadályozza a perlonvatta szivattyúba jutását is!
Gondolom feltűnt,hogy semmilyen elzáró szerelvény nem került beépítésre! Ennek 2 oka volt: -1,nem akartam semmilyen akadályt a víz útjába tenni
-2, a régi verzión volt a kilépő és belépő oldalon is (gyorscsatlakozóval) de itt mindig volt csöpögés amit szintén el akartam kerülni
A hordó légtelenítésre a NASA által kifejlesztett eszközt építettem be :lol:
20120525262.jpg

A feladatot tökéletesen ellátja! Csak felcuppantom az akvárium oldalára 3 tapadókoronggal és a levegő már hasít is felfelé!Ha az utolsó bubi is távozott a rendszerből akkor leveszem és mehet is vissza a szekrénybe!

A szivattyú választás lehet hogy picit elhamarkodott volt 270Literes akihoz gondoltam pont jó lesz az Eheim Compact+ 3000 -es szivattyú DE nem gondoltam rá hogy ennyire erős névleges adatai alapján 1500L/h és 3000L/h a vizszállítása max 3m magasra! Ha rendesen odatekerem neki akkor centrifugát csinál az akváriumból! :D
20120525264.jpg
Jelenleg 1500L/h teljesítményen üzemel! Aludni simán lehet mellette mert szép halkan dolgozik!
Az akváriumba a víz 1 DIY esőztetőn érkezik! ha a cső végét ledugózom akkor simán lelövi a víznyomás úgyhogy most csak simán folydogál a H2O.
A víz kristálytiszta aminek nagyon örülök! Alighanem jól működik a szűrés

Zárásképpen a végeredmény:
20120524260.jpg
Köszönöm a Blogomra szánt idődet! Bízok benne, hogy tudtam segíteni a szűrőd építésében!

Üdv.:Misikee
 
Ügyes munka, ebből látszik, hogy az egyszerűbb megoldás is lehet jó, hála az ember leleményességének. 1-2 éve én is belefogtam egy ugyanilyen 30 literes csatos hordóból készült szűrő építésének. Sajnos nálam előjött a tetőprobléma, amire nekem akkor azt mondták, hogy szilózzam be, de ez is csak kb 1hónapig működött, aztán megint folyatni kezdett, így leszereltem és kikerült a a ház mögé a teraszra, és azóta is ott van tele lávakővel, kerámiagyűrűvel, és szivaccsal. Erről a cipőfűzős dologról most hallok először. Sajnos nálam a szivattyú is vacak volt, Atman, kitört a közepe amint becsöveztem, így csak az EVO2212-vel sorba kötve ment .
 
Hali!
Már van egy ilyen téma nem kellett volna újat nyitni!
A szűrő jó,mintha az enyémet látnám!
A zsákokkal vigyázz!Ha összezsúfolod nagyon,képes elzárni a víz útját és fojtani a pumpát!
Nekem az Eheim compact 1000-2000l/h testvére van felszerelve és azt is minimumon járatom!
Nekem zár madzag nélkül is a tető tökéletesen!
A pumpa nyomó ága könnyen törik!Csak óvatosan!
Jó szűrést!
 
Én most készülök elkezdeni a külső szűrőmet, a 25 cm átmérőjű lefolyócső, a hozzá való sapka és a dugó már megérkezett a boltba, csak el kellene jutnom érte.
Vettem 2 db 3/4-ed collos tömlőcsatlakozót, aminek elég széles pereme van, és menetes a perem alatt. Ami félelmem, hogy ennek a belseje viszont igen szűknek néz ki a pumpa kifolyó ágához képest, viszont a 16-os lengőcsőhöz meg ez jó.
Azt tervezem, hogy a kupakot a szélén egymás mellett két helyen átfúrom, ragasztóval tömítve belerakom ezt a peremes tömlőcsatlakozót, amit a belső oldalról menettel ráhúzok. Az egyik lenne a kifolyó ág, onnan közvetlenül felülről, a másikat pedig egy belső lengőcsővel elvinném az aljára a sapkához, ahol kapna egy T elosztót a legvégére, ott lenne a beáramlási pont.
A szűrőházat alkotó cső elvileg egy méter hosszú, térfogatra adja az 50 litert, ehhez egy 1000-2000 literes eheim külső pumpa csatlakozna a kimenő oldalon.
Az akiból szivacstömbön keresztül szívná a vizet , és valami szintén DIY megoldású esőztetővel menne vissza az akiba a víz. A hossza miatt feltehetően fektetve kell használnom, elvileg befér az egy méteres akvárium alatti üregbe.
Töltet még kérdéses, de kb. vennék bele néhány liter siporaxot, amit a legaljára gondoltam a T elosztó köré, ahol a víz beáramlik, utána egy vagy 2 db 3 cm-es T10-es szivacskoronggal lezárnám, hogy elfektetés után ne csússzon el benne a kerámia, és a maradék térfogatba menne a t10-ből kimaradó szivacsanyag kisebb kockákra vágva, illetve az univerzális krumpliszsák.

Első körben szerintetek ez működhet, vagy valamit át kellene gondolnom, mielőtt a házat alkotó csövet-sapkát összeragasztom és a dugót kifúrom?

Mórickarajzon így nézne ki:
http://kepfeltoltes.hu/120711/sz_r__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szia vaakuum!

Egyedül az elfektetéssel lehet probléma (valamiért minden szűrő állítva működik, gondolom a keringés más így, de vannak nálam nagyobb tudorok, majd Ők megmondják miért)!
Még addig ne furkáld ki!

A.ttila
 
Meg a gravitáció miatt is. Az összes kosz a szűrő oldalára fog hullani. Elég érdekes lesz az áramlás így.
 
Az áramlás nagy kérdés hogyan fog alakulni, mindenesetre a siporaxot Én inkább a szivacsok után tenném, hogy ne tömődjön el pár nap alatt, a bemenethez pedig valami sokkal olcsóbb kerámiagyűrűket, vagy valami hasonló mechanikai szűrőanyagot.
 
A nyaralás alatt volt időm kicsit számolni, és a következő eredményre jutottam:
A pumpa névleges 2000 l/óra. HA nem számítok áramlási ellenállást (ami viszont biztosan lesz, de most számoljunk a szélső értékekkel), akkor egy perc alatt kb. 33 liter vizet visz át. Ez az 50 literes csőnek durván a 2/3-a, aminél ha figyelembe vesszük a szűrőtöltet által kiszorított térfogatot, akkor kb. egy perc alatt kicseréli a nagy hengerben a vizet. Ami azt jelenti, hogy egy perc alatt hosszában áramolva egy métert tesz meg a víz, amiről legtöbb helyen azt olvasom, hogy a biológiai szűrőbaktériumok megtapadásához igencsak sok. Tehát valahogy növelni kellene az áramlási keresztmetszetet. Ekkor jött az ötlet: a csövön belül mindkét csonkra rakok 1-1 db 1 méteres 16-os pvc csövet sűrűn megfúrva, és mondjuk az alsón jön be a szűrőbe a víz, a felsőn pedig távozik. Így olyan, mintha két esőztető lenne egymással szemben a henger belső palástján, de az áramlási keresztmetszet nagyságrendekkel megnő. A henger középvonalában ez gyakorlatilag egy negyed négyzetméter (egy nagyságrenddel nagyobb, mint simán a 25 cm-es átmérőn történő áramlás esetén), tehát biztosan elég lassú lesz az áramlás a biológia szűrőbaktériumok megtelepedéséhez. Töltetnek pedig ahogy néztem, a jelenleg rendelkezésemre álló 16 db krumpliszsák elég lehet, merthogy lazán tömve pontosan tele van vele a cső. Végül is azoknak a zsákoknak remélhetőleg lesz akkora szűrőfelülete, hogy működnie kell. Ha nem fontos, most nem költenék külön töltetre, azt utólag is tudom még cserélni, ha ez a konstrukció nem lesz elég hatékony.
Jelenleg abban nem vagyok biztos, hogy a két belső esőztetőt teljes paláston furkáljam-e, vagy csak egy csövet a két átellenes oldalán sorban, és az "esőztető"vízszintesen nyomja ki a vizet a hengerbe a palást alsó felén, és vízszintesen legyen a beömlés a felső csőbe is a palást felső része alatt, vagy mindkét csövön egy egyenes mentén fúrjam a lyukakat, és azokat egymással szembe, vagy a nagyhenger palástja felé fordítsam?
Ahhoz, hogy ne legyen nagy örvénylés a beömlő esőztetőnél, megoldás lehet a megfelően nagy számú és méretű kiömlő furat, mert akkor egy-egy furaton nem lesz túl nagy a víz nyomása. És talán az alsó cső esetében érdemes lehet felfelé V alakban furkálni, mert akkor a csőkét oldalán le tud ülepedni a nagyja trutyi.
Ez így rajz nélkül lehet kicsit zavaros, de most nem tudok rajzolni.
 
Azt szokták elfelejteni leírni, hogy szûrôanyagtól függ az optimális áramlási sebesség. Ezért nem teszünk zsákot egy modern külsôszûrôbe és Substrat Prot egy csorgatósba.

Keresztben valóban kisebb lesz az áramlási sebesség, arra figyelj, hogy kevesebb legyen a lukak átmérôje (ennél pontosabban nehéz kiszámolni), mint a beömlô csöved átmérôje különben a végén nem jön a víz.

Ha folyamatosan pörgeted a trutyit, nem ülepszik le és áll össze.
 
Ötletes én anno 2 éve lezárható 25L vödörből csináltam hasonlót, hajdú energomat szivattyúval társítva, zeolitot, szúnyoghálót, és perlon vatáttát felhasználva kiválóan működött kristály tiszta vizet eredményezett, egy dolog volt hátránya, hogy a halak azt hitték Poszeidon Átka sújtja őket :) kb 5mp alatt megtöltött 10L-es vödröt, el lehet képzelni a víz áramlását ezért csak néhány órán át üzemeltettem minden nap így is kristály tiszta volt a víz, csak a tápanyagok cirkulációja nem volt megoldott működésén kívül, átlag 4-5 órát üzemelt, a szívó csonkra üvegszálas szúnyoghálót tettem mert minden organizmust beszívott volna, nem borította fel a vízkémiát annak ellenére, hogy nem üzemelt állandóan és nem jutott megfelelő oxigén mennyiség a lebontó baciknak üzemen kívül. 2,5cm merevített slagcső volt a szívó ill nyomó ágon rögzítve.
 
Ötletes én anno 2 éve lezárható 25L vödörből csináltam hasonlót, hajdú energomat szivattyúval társítva, zeolitot, szúnyoghálót, és perlon vatáttát felhasználva kiválóan működött kristály tiszta vizet eredményezett, egy dolog volt hátránya, hogy a halak azt hitték Poszeidon Átka sújtja őket :) kb 5mp alatt megtöltött 10L-es vödröt, el lehet képzelni a víz áramlását ezért csak néhány órán át üzemeltettem minden nap így is kristály tiszta volt a víz, csak a tápanyagok cirkulációja nem volt megoldott működésén kívül, átlag 4-5 órát üzemelt, a szívó csonkra üvegszálas szúnyoghálót tettem mert minden organizmust beszívott volna, nem borította fel a vízkémiát annak ellenére, hogy nem üzemelt állandóan és nem jutott megfelelő oxigén mennyiség a lebontó baciknak üzemen kívül. 2,5cm merevített slagcső volt a szívó ill nyomó ágon rögzítve.
Ez mekkora akváriumon volt? Úgy hogy nem ment folyamatosan, gondolom te is tudod, hogy értelme nem volt a nagy vödörnek, ha a szűrőbacik nem éltek meg benne.
 
Persze, pusztán mechanikai szűrést végzett nem folyamatos üzemeltetés során, túl lett méretezve a szivattyú a rendszerhez, 45L akiban volt. Úgy kalkulálva előzetesen, hogy folyt annyit a szűrő anyag rajta, hogy megszokottan lehessen üzemeltetni, de egy ilyen szörnyeteg szivattyút bő 300L fölött lenne értelme. Egy égből kapott ötlet megvalósítása lett ami a lomosban végezte.
 
Üdv!

A nevemnél látszik, új vagyok. Itt a fórumon is, a növényes akvarisztikában is. 3 hete a fórumokat, leírásokat olvasom, hogy minél több infóval rendelkezzek az induláshoz. A tapasztalat úgyis idővel jön. Na de hogy témára térjek.

Először kicsiben akarom kezdeni, azon próbálgatni. Vettem használtan egy 27literes akváriumot, ehhez volt egy DIY külső szűrő is. Elég egyszerű jószág, egy durva dörzsihez hasonló szűrőszövet van benne. Elvileg 400L/h és 0,75m-es az emelőmagassága, a vízforgatásnak a 27 literhez elégnek kell lennie, az EM. remélem megvan, mert még így is kevés. Szükségem lenne ám ehhez cuccokra, és nem túl rég lakom Budapesten, így az itteni forrásokat sem ismerem.
Kérek tanácsot, hogy hol tudok beszerezni:
  • 12/16-os gumicsövet (a szűrőhöz, vizet keringetni)
  • CO2-höz csövet (ez később lesz, de olvastam HSZ-ban, ehhez másféle cső kell)
  • szűrőanyagot a tankba. Milyen bioszűrést lehet ebbe tenni?
    • Milyen anyagokat tegyek bele? (olyan 1 literes lehet kb)
    • Ezek hol kaphatók?
    • A 12/16-os csőhöz ott lehet-e bilincs, és rögzítő tapadókorong?
Kérem, aki válaszol, az konstruktívan tegye, a "bárhol kapható"-val nem vagyok beljebb. A GA-ba nem akarok csak emiatt kimenni, ez sztem kis tétel ahhoz.

Köszönöm:
Danesz
 
12/16os gumicsövet bármelyik barkácsáruházban kapsz, legtöbbször zöldet és áttetszőt is ebben a méretben. praktiker, obi, baumax, amelyik közel esik.
co2 cső viszont szerintem csak akvarisztikai boltban lesz.
bio szűréshez anyag szintén. sokan használnak siporaxot, matrix tropot, de ott az ada bio-rio is, vagy seachem matrix - lényeg, hogy ezt máshol nem találsz, csak ilyen szakáruházban. és akkor már webshop lesz, ami rendelést jelent, ekkor meg már rendelhetsz GAból is :)

ja, és újra lehet kapni filterlithet is, ahogy láttam, az is csak egy webshopból.
 
12/16os gumicsövet bármelyik barkácsáruházban kapsz, legtöbbször zöldet és áttetszőt is ebben a méretben. praktiker, obi, baumax, amelyik közel esik.
co2 cső viszont szerintem csak akvarisztikai boltban lesz.
bio szűréshez anyag szintén. sokan használnak siporaxot, matrix tropot, de ott az ada bio-rio is, vagy seachem matrix - lényeg, hogy ezt máshol nem találsz, csak ilyen szakáruházban. és akkor már webshop lesz, ami rendelést jelent, ekkor meg már rendelhetsz GAból is :)

ja, és újra lehet kapni filterlithet is, ahogy láttam, az is csak egy webshopból.


Szóval akkor mindenképp webshopot javasolsz?
 
pesten nem tudom, hol laksz, de a legtöbb ilyen üzletbe jobban jársz, ha személyesen mész be. csak a nevüket nem írhatom le, mert moderálva van :)
de a xiv. kerületben van egy nagyobb, amiről tudok.
 
pesten nem tudom, hol laksz, de a legtöbb ilyen üzletbe jobban jársz, ha személyesen mész be. csak a nevüket nem írhatom le, mert moderálva van :)
de a xiv. kerületben van egy nagyobb, amiről tudok.

Azt talan pont ismerem, de novenynezoben voltam ott, akkor meg felszereleseket nem neztem at. Amugy a 13. keruletben...
 
De én is a gizella útiról beszélek. Technikai infót kérek: visszafolyásgátló- szelep különböző méretekben van? Csak mert nem látom sehol, hogy milyen átmérőjű csövekhez jó. Aztán nekem a szűrőre 12-es cső megy, de nem tudom, van-e ekkorában is.
Véleményt kérek! :)
 
Bocs, félreértettem az előzőt.
Visszafolyás gátló szűrőhöz? Segíts nekem, minek? Ha nem akarok a csöveket/pipákat kivenni az akváriumból, akkor elzárható csap kell neked. (de ma már semmiben nem vagyok biztos :) )
 
Back
Oldal tetejére