• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Keymaker a vízminőségről...

Használsz lágy vizet az akváriumodban?

  • Igen, használok

    Votes: 131 45.3%
  • Nem, nem használok

    Votes: 96 33.2%
  • Nem, de már régóta fontolgatom

    Votes: 62 21.5%

  • Total voters
    289
Lehet visszaoldódó cucc is. A Seiryu kicsit keményítheti, de alap esetben max 2GH-val.
Ahogy tudom Balázsnál is egy hosszabb folyamat volt a lágyítás.

Lehet más lenne a szitu ha az elejétől lágy víz menne, így ki kell várni azt a 3-4 hetet.
 
Nagyon jó,hogy megírjátok a tapsztalatot.

atti76 said:
Az gáz... Nyilván nálam is hasonló lesz.
Elképzelhető, hogy az aljzat (esetleg a szűrőanyagok is...) "tárolja" a kalciumot, és folyamatosan visszaoldódik?
Vagy a S. kőből oldódik ilyen durván vissza?
Esetleg a tápozás?

Szerinten erre Key augusztusi akija adja meg a választ.Ő "szűzen" fogja indítani,a szűrő és az ajzat vadi új lesz.
Akkor eldől,hogy a kő a ludas-e.Bár nem tudom,neki milyen köve lesz.
 
Az ADA műhelyben látni néhány akváriumot amit kifejezetten a kövek (Seiryu, Dragon stb) keményítenek fel. Náluk alapból majdnem nullás a víz a legtöbb akiban (10TH).
A köves akváriumok 20-50TH között mozognak. Extrém esetekben 100TH. De ez még átszámolva mindig 5GH alatt van.

Szerintem simán lehet tartani Iwagumi akváriumokban is 5-7GH-t. Ez az 1-2GH keményítés szinte semmi.
 
Ezt értem, hosszú távon levihető a keménység. Egyedül a Mg hiányon agyaltam. Amennyiben később (hetek múlva) csapvízzel kevert RO vizet használok (kb. 1/3 csapvíz 2/3 RO) a vízcserékhez, a csapvíz Mg tartalma elég lesz a növényeknek?
 
Elég régóta (2 hónap?) cserélek full RO-val vizet, heti 2x 50% vagy 60%-ot. A GH 4-es jelenleg, úgy látom, hogy a GH csökkenés üteme lassul, ahogy közelítek a 3-hoz, de még mindig csökkenni látom (1 hete még 5 volt). Úgy látom, hogy nálam a 14-es GH-ról kb. 10-12 vízcserére volt szükség a 4-es GH-hoz. (Viszont esetleg figyelembe lehet venni azt is, hogy ha heti 1 vízcserét nyomtok, akkor talán nem kell 10-12 vízcsere ennek az értéknek az eléréséhez, mert több "keménység" tud a vízbe oldódni a nagyobb intervallum alatt)

Mg hiány tüneteket nem látok. Még lenyomom 3 alá a GH-t és - ha kell - MgSO4 adagolással ott tartom, de egyelőre nem tartunk ott. Gyanítom én is, hogy a csapvízzel bevitt, kicsapódott, és a most visszaoldódó Mg és Ca keményíti vissza a vizet. Pont a Dragon kő viselkedését nem néztem sósav alatt, de valahol a Seiryu szintjén lehet, tehát némileg visszakeményít...

A nagy akimban használt kő ilyen szempontból jó teszt lesz, ipari, 30%-os sósav oldatba merítve egyetlen apró buborékot - pezsgést sem láttam, tehát nem lesz benne hardscape víz-visszakeményítés.
 
keymaker said:
Viszont esetleg figyelembe lehet venni azt is, hogy ha heti 1 vízcserét nyomtok, akkor talán nem kell 10-12 vízcsere ennek az értéknek az eléréséhez, mert több "keménység" tud a vízbe oldódni a nagyobb intervallum alatt.

E mellett a logika mellett maradva véleményed szerint, ha jól értem, a vízbe oldott "keménység" egy idő után "eltűnik"? A hardscape részét alkotó pl. S. kő (és egyebek) egy idő után nem keményítene?
Ezt azért nem értem, mert hónapok óta van kő az akiban, és a heti 50% (néha több) vízcserével is a KH 2-vel magasabb, mint a csapvízé.
 
Lehet, hogy félreérthetően fogalmaztam... :( Nem a kőből "érkező" keménységre gondoltam, hanem arra, amit a csapvízzel együtt hónapok alatt "bevittem" és - ahogy a száradás után az aki tetején látod a meszet - úgy ott van mindenhol: aljzatban, kövek pórusaiban, szűrőben. Ezt visszaoldod a lágy vízbe és egy idő után elvileg nullára tudod csökkenteni. A kőből kioldódó anyag természetesen más helyzet, de ezzel nem is érdemes annyira foglalkozni, láttuk az Amano akiknál, hogy a "normál" 20-as TH-ról max 50-re keményítettek fel. Igaz, figyeltek a karbantartásra...
 
Hali!

Közel 1 évig használtam 80 % Ro víz és 20% csapvíz keverékét és nem volt hiánytünet.(ez miatt)

A 20 literes nanonál ez az arány kb.85% RO és 15 % csapvíz volt és itt sem volt gond, ez az akvárium kb. 6 hónapig ment.
 
jó papp said:
De azt gondolom "vitaindítóként" érdemes megtekinteni az alábbi linken található kisfilmeket.
http://www.icewater.hu/rovat/14/c_kristaly.html ...igen már megint a japánok :!:
Erről nem érdemes vitát indítani, mert egyrészt témán kívüli lenne, másrészt a filmek alatti hozzászólásokban már folyik az eszmecsere. Előjött a szokásos tudomány és hit/vallás közti szembenállás. Valamint az ajánlott oldalon is jelen van az árukapcsolás, ami e topicban indulatokat váltott ki. Egyúttal viszontlinkelek itt és itt.

jó papp said:
Azonkívül a RO berendezéshez tudomásom szerint ásványi anyag visszapótló "berendezés" lehet pluszként rendelni! A különbség az így előállított víz és az ásványvíz ((egyesek csapvizet árulnak ásványvízként) ) között nézetem szerint nagyságrendekben mérhető. Érdemes csak megnézni az ásványvíz palackon található címkéket és utánanézni annak, hogy azok az ásványi anyagok miből állnak, ha ismerjük az ásványvíz "származását".
Megnéztem egy-két címkét. A fehérvári csapvíz több és többféle ásványi anyagot tartalmaz azokhoz képest. Viszont mindkettőre igaz, hogy ismert az összetétele, ha utóbbinál a vízmű kiadja az adatokat. Ellenben a visszasózók "black box" vizet készítenek (mindeddig nem találtam konkrét adatokat), ami tápoknál zavaró, bezzeg itt nem annyira. Továbbra is fenntartom, hogy ozmó (ioncserélt, desztillált) és csapvíz tetszőleges keverékével minden igény kielégíthető.
Mindenestre beültetek egy papot a mosogató alá, így majd állandóan szentelt víz folyik a csapból. Egyelőre Bendegúz hozza, de nem bízok benne.
 
Üdv Keszeg!

A testünk 60-70 %-a víz. Ez tény. Egy kis kvantumfizika úgy, hogy még Én is megértettem. http://www.indavideo.hu/video/Kvantumfizika
Mit csinálnak akkor a gondolataink a bennünk lévő vízzel. :?: ...ezért is gondolom, hogy fontosnak, hogy milyen vizet iszunk. Nem mindenki olyan szerencsés, hogy Fehérváron lakik. Hozzám még senki sem kopogtatott be vizet mérni. :D ...én sem szoktam.

"Gondol, gondol" (Mici mackó) :)
"...Csak ennyit akartam mondani" (Forest Gump) :)

Nem meggyőzni akartalak csak egy kicsit elgondolkodtatni.

Üdv:

Jó papp

...aki holtig tanul
 
Ma megtisztítottam a szűrőt is lágy vízben, és ezzel együtt teljességében kb. 90%-os vízcserét nyomtam. Néhány órával később már 2-es a GH, ami kb. 30-40-es TH-nak felel meg, így kezd jó lenni a dolog. Holnap újra megmérem, de úgy látom sokat már nem tud visszakeményedni a dolog. Tény, hogy a 10%-os eleve higított (3-4 GH-s) vízbe 0 GH-s RO-t nyomtam és így is 2 a GH, tehát a felkeményítés kvázi azonnal (pár óra alatt) megtörténik. Van még mit kimosni az ökoszisztémából... ;)
 
viktorlantos said:
atti76 said:
Tegnap végeztem az első ozmós vízcserét.
Előtte (Sera csepp) teszttel megnéztük a vizet: KH 15, GH 14 volt (csapvíz KH 12). 112 liter az akim, nettó 85-90 liter. A szűrökben (2071, 2073, 2080) lehet olyan 20-30 liter. 60 liter RO víz cseréjével a mai lámpaoltás (és CO2 lekapcsolása) után fél órával mérve a KH 9 volt...
Kavics aljzat van kb. 7-8 kg Seiryu kővel.
Azért elég érdekes, olyan 7-es KH-ra gondoltam.
Jövő hétfőn még 50 litert bevetek, hátha lemenne 5-re (vele együtt a GH is gondolom olyan 5-6-ra). :oops:

Majd azt nézd még meg, hogy a következő napokban mennyire keményedik vissza a vized. Nálam eléggé. Szóval ez nem egy pár cserés dolog. Hogy mennyi köze van a kőnek vagy másnak nem tudom. De én a harmadik cserémet nyomtam azóta a nanóba és még mindig keményedik 1-2 nap alatt.

A mai vízcsere előtt 11-es KH-t mértem, tehát egy hét alatt (lehet, hamarabb) 2-vel nő.
Tehát 15-ös KH-ról kb. 50-55% full ozmó csere után 1 héttel 4-et csökken.
 
Én a héten nem tudtam cserélni, mert rendszer felfejlesztés volt és 1-2 alkatrészt ma kapok meg, de folyt köv nálam is. ;)
 
atti76 said:
viktorlantos said:
atti76 said:
Tegnap végeztem az első ozmós vízcserét.
Előtte (Sera csepp) teszttel megnéztük a vizet: KH 15, GH 14 volt (csapvíz KH 12). 112 liter az akim, nettó 85-90 liter. A szűrökben (2071, 2073, 2080) lehet olyan 20-30 liter. 60 liter RO víz cseréjével a mai lámpaoltás (és CO2 lekapcsolása) után fél órával mérve a KH 9 volt...
Kavics aljzat van kb. 7-8 kg Seiryu kővel.
Azért elég érdekes, olyan 7-es KH-ra gondoltam.
Jövő hétfőn még 50 litert bevetek, hátha lemenne 5-re (vele együtt a GH is gondolom olyan 5-6-ra). :oops:

Majd azt nézd még meg, hogy a következő napokban mennyire keményedik vissza a vized. Nálam eléggé. Szóval ez nem egy pár cserés dolog. Hogy mennyi köze van a kőnek vagy másnak nem tudom. De én a harmadik cserémet nyomtam azóta a nanóba és még mindig keményedik 1-2 nap alatt.

A mai vízcsere előtt 11-es KH-t mértem, tehát egy hét alatt (lehet, hamarabb) 2-vel nő.
Tehát 15-ös KH-ról kb. 50-55% full ozmó csere után 1 héttel 4-et csökken.

Azóta múlt pénteken volt újabb 50-55% full ozmó csere.
A KH szerintetek ma mennyi?
Hát 11...
4800 pengőért sikerült levinni 15-ről 11-re. Szép eredmény :clap: :(
 
atti76 said:
4800 pengőért sikerült levinni 15-ről 11-re. Szép eredmény :clap: :(
Nálad valami gond van a növényekkel, algákkal?
Csak mert, ha minden ok, megkérdőjelezhető a létjogosultsága, főleg ennyiért :eh:
 
Hát Balázsnál/Key is 2 hónap volt heti 2 vízcserével az 5GH-s szint.
Én heti 1 cserével kb 5 hét után most vagyok GH8-on KH kb ennyi szintén. 60%-os cserék full RO-val. Szóval bejáratott akinál lekalapálni csak türelmesen megy, de az eredmény nem marad el.
 
Proci said:
atti76 said:
4800 pengőért sikerült levinni 15-ről 11-re. Szép eredmény :clap: :(
Nálad valami gond van a növényekkel, algákkal?
Csak mert, ha minden ok, megkérdőjelezhető a létjogosultsága, főleg ennyiért :eh:

A parvula nem akar megmaradni az istenért sem. Beültetés után szépen terjeszkedik, majd változatlan feltételek mellett 3-4 hét után haldoklik. Nyilván nem a keménység az oka, teszt jelleggel próbálnám. A világítást sem tudom kb. 60 w fölé vinni, mert a val. nana, illetve a pogost. helferi bealgásodik. Jelenleg 6-7 órát világítok, így kb. jó, de a pogost. nyurgul.
Csodát nem vártam a RO víztől, csak úgy gondoltam, leviszem 6-7-re a GH-t, hátha segít. Nyilván nem számoltam 500 liter Ro vízzel...
 
No, mivel elszállt a hozzászólásom ismét leírom grrr (Bill...).

Szóval a kérdés annyi, hogy háztartási célra vennénk víztisztító berendezést. Nem akarok duplázni, ezért felmerült, hogy mivel a háztartási gépről is azt írják a forgalmazók, hogy RO alapon működik annak a vízét tudom akvarisztikai célra használni? Azok a szűrők is hasonló hatásfokkal működnek, mint az akvarisztikai célra gyártottak? Ja és nem olyan masinát vennék, ami a végterméket "visszasózza" azaz ásványi anyagokkal látja el .

Köszi a választ!
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére