• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lesz ami lesz! (No-tech)

Csak hogy ne offoljak...



Vízcsere megvan a rendszeres heti 30%?
Van még olyan levél, ami nem algás? A nagyon reménytelen leveleket levágnám, ritkítanám az algát, ahogy lehet.
Korábban találkoztam olyan akvával, amit a zöld szőr lepett el, ott az anci felbolygatta a manado alól a táptalajt, 50es nitrát volt a vízben. Mérni vagy méretni tudsz esetleg? Ott Pistia-t raktunk be, ami csökkentett elég sokat a nitráton. Próbálj berakni pár úszónövényt. Ha ők nagyon gyorsan nőnének, abból lehetne tudni. Persze a végleges megoldás a talajcsere volt.

Heti vízcsere van, amennyi sikerül, de 30% mindig megvan. Néha kicsit több.

Táptalaj nincs.
Zöld szőrt legutóbb ugy sikerült visszaszorítani, hogy kevesebbet világítottam (de akkor még több táp ment, meg több carbo). Azóta nem nem változtattam a világításon.

Mióta kevesebb táp megy, talán a barna is jobvan jön. Már egészen szőrszerű loboncos is tud lenni. Már ha az az...

A crypto levelei tökre el vannak vékonyodva, ez folyamatos.

A microsorium egyik levele a kevesebb táp óta elkezdett barnulni...

Majd megpróbálok valahol vizet méretni. Én csak PH-t, KH-t tudok...
 
Menj be szerintem a Tf-hez, beszélj Gáborral. Ők labordíj ellenében mérni is tudnak, illetve tanácsokkal is ellátnak, hiszen a saját termékük a táp. (Fontos, hogy indulás előtt mérd ki a vizet. Fél liter kell kb.)
Nálam a barna akkor jött, mikor túl sok macro-t adtam, és kevés volt a világítás, illetve ha nem jó a szűrés.
De mérni kellene egyet a vizeden, mert amennyire összevissza volt most a tápozás, így tudni kellene a konkrét értékeket ahhoz, hogy gyors változást érhessünk el.
A másik félig-javaslatom, hogy tolj egy hétig többször is nagyobb vízcseréket (mondjuk 50%-ot, heti 3-4x), ezzel kb nullázod a felgyülemlett tápanyagot, majd ezután a korábban megbeszéltek szerint adagolni a tápot, heti 30% vízcserével.
A világítást 35lm/liter környékére, 6500K színhőmérsékletre kellene belőni, onnantól már könnyebb lenne építkezni a többi részlettel.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A6000 eszközömről
 
800lm-t ha elosztom 37literrel, az éppen hogy csak kicsit több 20lm/liternél. Ez nagyon kevés. Legalább másfélszerese kellene. Ez nagyon gyenge megvilágítás jelenleg, ezért nagyon sok a napi 0,8ml táp. Ez heti 5,6ml 37literre, 1,5ml/10liter/hét.
Nálam 2x1ml megy hetente 20literre, megfelelő világítással, ami a tiédnél jelentősen erősebb. Ez nálam 1ml/10liter/hét. Másfélszer annyit adagolsz, és sokkal gyengébb a fényed. Emiatt biztos lehetsz benne, hogy nagyon sok a napi 0,8ml.
Én max 3ml-t adnék hetente, tehát napi 0,4ml-t, és még lehet, hogy az is sok lenne a jelenlegi világításhoz.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A6000 eszközömről
 
Akkor már csak dimmelni kell, megtalálni a kedvező fényerőt. Valahol a felétől indulnék el, és onnan felfelé növelném 2hetente, vizsgálva a különbségeket.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A6000 eszközömről
 
Akkor már csak dimmelni kell, megtalálni a kedvező fényerőt. Valahol a felétől indulnék el, és onnan felfelé növelném 2hetente, vizsgálva a különbségeket.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A6000 eszközömről
Egyelőre magasabbra tettem, mint a másik volt. 45-ről 100 mm-re.
Éppen tudnám dimmelni is...
 
Van egy ventilátor vezérlőm, amivel lehet.
De lehet inkább meg magasabbra tenném.
Lehet így még eléri a levegőztető prickolása.
 
Elárulom, miért kínlódsz az akváriummal. Nincs benne elég CO2. Túl steril. Bár ez Low Tech, CO2 természetesen ez az egyik leglényegesebb tényező. Erről könnyű elfeledkezni, hiszen nincs mit tekergetni. Bár meglepő, de még is van befolyásunk. 'Indirekt' elég sok mindent el lehet "követni" ami a CO2 szintekre hatással van. Hiába tolod be a folyékony tápokat, ha fejre állsz, akkor sem fognak a növények C (szén) nélkül rendesen fejlődni. Tutira lesz egy algafaj, vagy több is, ami jobban bírja az ilyen keserves körülményeket, miközben a növények -szép lassan, de bizotsan - mennek a levesbe.

Persze be lehet dobni trükköket, fénymegvonást, carbo-t, algairtókat, algaevőket, vegyszereket (H2O2) stb, hogy meggyőzzük az algákat, hogy ez nem jó hely nekik még extrém alacsony CO2 szintek mellett is. Ráadásuk néhány növény elég nagy túlélő, bírni fogják a sanyargatást, talán jobban, mint elég sok alga.

Ennél sokkal jobb kiindulni abból, hogy mit tehetünk, hogy maximalizáljuk a CO2 szinteket. Megfordítva, mit ne kövessünk el az ellen, hogy a CO2 benn maradjon az akváriumban és minél több keletkezzen / jusson be.

Mindezt relatíve stabil állapotok mellet, hiszen halak és garnélák hosszú életének ez az egyik titka.
 
Utoljára módosított:
Az új villannyal, a régi "tartóval" nyírás előtt, a távoli és rossz telefonos kép minden előnyével. [emoji16] [emoji1] [emoji12]
d15eb74256bb992f3873d9ca58af1e0e.jpg
 
...
A másik félig-javaslatom, hogy tolj egy hétig többször is nagyobb vízcseréket (mondjuk 50%-ot, heti 3-4x), ezzel kb nullázod a felgyülemlett tápanyagot, majd ezután a korábban megbeszéltek szerint adagolni a tápot, heti 30% vízcserével.

Az új villannyal, a régi "tartóval" nyírás előtt, a távoli és rossz telefonos kép minden előnyével. [emoji16] [emoji1] [emoji12]

Látom, nem hiszel nekem. Elsődleges problémád, hogy nincs elég CO2 az akváriumban ekkora növénytömeg fenntartásához. Túl steril az akváriumod.

Ez a klasszikus példája annak, hogy hiába tolod a folyékony tápokat egy low-tech növényes akváriumba, az önmagában, ha fejre állsz, sem fog számottevő növekedést produkálni. Akkor sem, ha rengeteget világítasz. Az, hogy nincs egy Low-Tech körülményekre megfelelő aljzatod, még nehezíti a dolgod.

@Greg Filth által javasolt igen sűrű vízcsere egyébként lehet, hogy helyre vágja az akváriumot. Így nemcsak a tápokat tudod pontosabban beállítani, de a csapvíz nagyon sok oldott CO2-t (és O2-t) tartalmazhat. Ezt mutatják az üvegre kiváló buborékok is, amikor beöntöd. Heti többszöri masszív vízcsere szinte CO2 adagolt állapotokat teremthet. Sajnos ha leállsz majd a vízcserével, akkor lehetséges, hogy szép lassan, de minden kezdődik elölről. Ez így elég fáradságos, ennél már szvsz jobb, ha veszel egy nagynyomású CO2 szettet. B opcióként, ha low tech vonalon szeretnél maradni, akkor érdemes az Ecology of the Planted Aquarium (Walstad) c. könyvet elolvasni.
 
Utoljára módosított:
Elárulom, miért kínlódsz az akváriummal. Nincs benne elég CO2. Túl steril. Bár ez Low Tech, CO2 természetesen ez az egyik leglényegesebb tényező. Erről könnyű elfeledkezni, hiszen nincs mit tekergetni. Bár meglepő, de még is van befolyásunk. 'Indirekt' elég sok mindent el lehet "követni" ami a CO2 szintekre hatással van. Hiába tolod be a folyékony tápokat, ha fejre állsz, akkor sem fognak a növények C (szén) nélkül rendesen fejlődni. Tutira lesz egy algafaj, vagy több is, ami jobban bírja az ilyen keserves körülményeket, miközben a növények -szép lassan, de bizotsan - mennek a levesbe.

Persze be lehet dobni trükköket, fénymegvonást, carbo-t, algairtókat, algaevőket, vegyszereket (H2O2) stb, hogy meggyőzzük az algákat, hogy ez nem jó hely nekik még extrém alacsony CO2 szintek mellett is. Ráadásuk néhány növény elég nagy túlélő, bírni fogják a sanyargatást, talán jobban, mint elég sok alga.

Ennél sokkal jobb kiindulni abból, hogy mit tehetünk, hogy maximalizáljuk a CO2 szinteket. Megfordítva, mit ne kövessünk el az ellen, hogy a CO2 benn maradjon az akváriumban és minél több keletkezzen / jusson be.

Mindezt relatíve stabil állapotok mellet, hiszen halak és garnélák hosszú életének ez az egyik titka.

Ezt a hozzászólást eddig nem is láttam :)
Igen, ez Low tech.
De te akkor most a Low tech létjogosultságát, működőképességét kérdőjelezted meg? :)
Ha nem, akkor nem értem :)
Carbo megy bele, most gyári adagolás szerint (0,8 ml/nap), de úgy vettem észre akkor jobb volt (alga szempontjából), amikor több ment bele (1,2-1,5 ml/nap).
De garnélát is szeretnék majd, ezért próbálnék beállni alacsonyabb szintre.
Illetve a kevés fény miatt arra is gondoltam, hogy a sok carbot sem tudják hasznosítani rendesen a növények.

Levegőztetni a hártya miatt szoktam, szigorúan fény és Carbo adagolás előtt, hogy nehogy kihajtsa a vízből.
Az adagolás idejét lenne jó még időzíteni, mert kb 2-3 órával a lámpa felkapcsolás előtt tudnom megoldani... Akkor érek haza.
Készül az adagolóm, akkor a Carbo lesz az első, amit ráteszek, időzítve....
 
Látom, nem hiszel nekem. Elsődleges problémád, hogy nincs elég CO2 az akváriumban ekkora növénytömeg fenntartásához. Túl steril az akváriumod.

Ez a klasszikus példája annak, hogy hiába tolod a folyékony tápokat egy low-tech növényes akváriumba, az önmagában, ha fejre állsz, sem fog számottevő növekedést produkálni. Akkor sem, ha rengeteget világítasz. Az, hogy nincs egy Low-Tech körülményekre megfelelő aljzatod, még nehezíti a dolgod.

@Greg Filth által javasolt igen sűrű vízcsere egyébként lehet, hogy helyre vágja az akváriumot. Így nemcsak a tápokat tudod pontosabban beállítani, de a csapvíz nagyon sok oldott CO2-t (és O2-t) tartalmazhat. Ezt mutatják az üvegre kiváló buborékok is, amikor beöntöd. Heti többszöri masszív vízcsere szinte CO2 adagolt állapotokat teremthet. Sajnos ha leállsz majd a vízcserével, akkor lehetséges, hogy szép lassan, de minden kezdődik elölről. Ez így elég fáradságos, ennél már szvsz jobb, ha veszel egy nagynyomású CO2 szettet. B opcióként, ha low tech vonalon szeretnél maradni, akkor érdemes az Ecology of the Planted Aquarium (Walstad) c. könyvet elolvasni.
Az az igazság, hogy minden második hozzászólásodat látom [emoji15]

Amikor ezt a hozzászólást láttam PC-n, csak egy idézet volt benne...

Az az igazság, költeni már nem akarok rá.

A fényem nagyon kevés volt, most adtam neki egy esélyt, utoljára.
Tudom, ha erősebb fénnyel világítok, mint ami szükséges, még nagyobbak lesznek a növények igényei, amit low tech-ben nem tudok majd tovább vinni...

Őszintén szólva ezt az utolsó invesztíciót gondoltam még véghezvinni a 'siker' (kevésbé apokaliptikus látvány) érdekében.
Ha nem fog működni, nem okoz örömet, csak az időt a pénzt viszi, hagyom a francba az egészet. Nem vagyok feladós fajta, de ha így lesz, be kell látnom, se idővel, se pénzzel nem bírom ezt olyan szinten csinálni, ahogy szeretném.
Nagy céljaim azért nem voltak, de azt sem szeretném, hogy álljon benne két szál növény egy dekor és pár hal...

Értékelem a tanácsaitokat, amit módomban áll megtenni megfogadni, megteszek. De vannak gyerekeim, van munkám, lenne más hobbim is, aminek jelenleg a rovására megy. [emoji52]
 
Nálam a barna akkor jött, mikor túl sok macro-t adtam, és kevés volt a világítás, illetve ha nem jó a szűrés.

Azon gondolkoztam, hogy kell egyáltalán nekem marco?
8 illetve most 6 hal van benne, mert 2 el van különítve...

Most 50% vizet cseréltem legutóbb.

Pihentetni szoktam a vizet, abban is megmarad az oldott CO2?
 
Back
Oldal tetejére