• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lesz ami lesz! (No-tech)

Az mire utal, ha a microsurium levágott szárából szép sorban jönnek a bubik felfelé?
Ugyanúgy volt egy sérült levele, aminek a szárából ugyanígy jöttek a buborékok...

Dimmeltem még a fényt 75-ről 67%-ra. Az kb 1600 lumen.

Gondolkodom még a Carbo növelésén. Több karbonál jobb volt az algahelyzet, leszámítva a barnát.
Illetve a macro csökkentése is eszembe jutott...
 
Levegőztetni a hártya miatt szoktam, szigorúan fény és Carbo adagolás előtt, hogy nehogy kihajtsa a vízből.
Így a természetesen beoldódott/termelődött nagyon kevés CO2-t is kihajtod a vízből!

Az az igazság, költeni már nem akarok rá.
Akkor épp a legjobbkor jött @Z1234 , és az általa említett
Ecology of the Planted Aquarium (Walstad) c. könyv

Én a helyedben kivágnék ebből az üvegből mindent, és Z1234 munkásságát követve kerti föld + a jelenlegi kavics (szerintem az jó), növények vissza + vízen úszó növények !!!, fényed (már) jó, más nem kell. Szűrőt, levegőztetőt felejtsd el, és indulhat a buli. Erre aztán nem kell áldozni semmit, és az igazat megvallva nem is vesztesz vele semmit.

Vagy

Veszel egy marék tápgolyót/rudat és (módjával) belenyomkodod a növények tövébe, aztán még kísérletezgetsz a folyékony táppal, ez esetben a szűrő maradjon, de a levegőztetőt kiveheted. Egy ilyen akasztós szűrő amúgy is elég O2-t visz be, szerintem. Hártya majd megszűnik, ha a már minden növény legalább "közepesen" érzi magát.
 
Az mire utal, ha a microsurium levágott szárából szép sorban jönnek a bubik felfelé?
Ugyanúgy volt egy sérült levele, aminek a szárából ugyanígy jöttek a buborékok...

Dimmeltem még a fényt 75-ről 67%-ra. Az kb 1600 lumen.

Gondolkodom még a Carbo növelésén. Több karbonál jobb volt az algahelyzet, leszámítva a barnát.
Illetve a macro csökkentése is eszembe jutott...
A fény így elég, többet ne adj neki. Carbo mehet a gyári adag, ha nincsenek garnélák akkor egy ideig emelheted is a dózist, de garnélák mellett ezt nem ajánlom.
A buborékok arra utalnak, hogy levágtad a microsorum szárát... semmi egyebet nem jelent.
 
Így a természetesen beoldódott/termelődött nagyon kevés CO2-t is kihajtod a vízből!


Akkor épp a legjobbkor jött @Z1234 , és az általa említett


Én a helyedben kivágnék ebből az üvegből mindent, és Z1234 munkásságát követve kerti föld + a jelenlegi kavics (szerintem az jó), növények vissza + vízen úszó növények !!!, fényed (már) jó, más nem kell. Szűrőt, levegőztetőt felejtsd el, és indulhat a buli. Erre aztán nem kell áldozni semmit, és az igazat megvallva nem is vesztesz vele semmit.

Vagy

Veszel egy marék tápgolyót/rudat és (módjával) belenyomkodod a növények tövébe, aztán még kísérletezgetsz a folyékony táppal, ez esetben a szűrő maradjon, de a levegőztetőt kiveheted. Egy ilyen akasztós szűrő amúgy is elég O2-t visz be, szerintem. Hártya majd megszűnik, ha a már minden növény legalább "közepesen" érzi magát.
Hogy érted hogy felejstem el a szűrést?

Csak a háryta miatt levegőztettem nem az oxigén beoldás miatt, de mostanában inkább lekapom papírtörlővel...
Előtte sose volt levegőztetés, a belső szűrő meg esőztetővel ment.

Egy egész csomag JBL tápgolyó van egyébként az aljzat alatt.
Az összesen 7 db.
Ezeket mikor érdemes pótolni?

Most még figyelem mi történik, a microsorum leveleinek a hátoldalán láttam bubikat, korábban ezt nem figyeltem meg.
De azt tervezem, hogy Carbo-ból visszaállok az emelt adagra (ami egyébként szintén gyári ajánlás erősen növényesített akváriumra).
Emellett csak barna algám volt...

Még kínlódok ezzel egy kicsit, nem szívesen kapnám szét egyelőre, nem érzem annyira reménytelennek (legalábbis most optimiska vagyok :D )
De ha aljzat, akkor mit ajánlanátok a későbbiekben low tech-re még mindig, sok növénnyel.
Manado+Aqua basis? (ár árték arányban nézve) Tudom, hogy egy alap cucc...
 
Hogy érted hogy felejstem el a szűrést?
NPT akváriumban nem használnak szűrőt, a növények végzik a szűrést. A víz mozgatását pedig kis akváriumokban, mint a tied is, a halak végzik. Esetleg egy gyenge áramlást létre lehet hozni...

Egy egész csomag JBL tápgolyó van egyébként az aljzat alatt.
Az összesen 7 db.
Ezeket mikor érdemes pótolni?
Kb. 4 hónap alatt kifogynak...

Még kínlódok ezzel egy kicsit, nem szívesen kapnám szét egyelőre, nem érzem annyira reménytelennek (legalábbis most optimiska vagyok :D )
De ha aljzat, akkor mit ajánlanátok a későbbiekben low tech-re még mindig, sok növénnyel.
Manado+Aqua basis? (ár árték arányban nézve) Tudom, hogy egy alap cucc...
Ez egy működő összeállítás lenne. A Manado elég könnyű, csak sík, és tényleg tök sík terepet érdemes (lehet) csinálni vele, főleg ha garnélák is lesznek, mert ők szépen elegyengetik...a kisebb növényeket - gyepféléket nehezebb ültetni bele, de egyébként jó. Engem még a színe sem zavar. Ha most vennék (hamarosan fogok) akkor mást vennék, de neked ez messze van, ha csak nem jársz a Pesten... Debrecenben nem tudom mit lehet kapni...
 
NPT akváriumban nem használnak szűrőt, a növények végzik a szűrést. A víz mozgatását pedig kis akváriumokban, mint a tied is, a halak végzik. Esetleg egy gyenge áramlást létre lehet hozni...


Kb. 4 hónap alatt kifogynak...


Ez egy működő összeállítás lenne. A Manado elég könnyű, csak sík, és tényleg tök sík terepet érdemes (lehet) csinálni vele, főleg ha garnélák is lesznek, mert ők szépen elegyengetik...a kisebb növényeket - gyepféléket nehezebb ültetni bele, de egyébként jó. Engem még a színe sem zavar. Ha most vennék (hamarosan fogok) akkor mást vennék, de neked ez messze van, ha csak nem jársz a Pesten... Debrecenben nem tudom mit lehet kapni...

NPT az WTF? :D

A 4 hónap, az pont most van kb...

Manado helyett hasonló árban?
Feketében jobban tetszene...
Elég sokmindent lehet azért itt is kapni, meg sokmindent nem :D
De egy talaj esetében akár még a pkg is belefér...
 
A microsorum több szép új levelet hozott, úgyhogy a régi csúnyákat levágtam. [emoji15]
Még látok kibúvóban friss hajtásokat. [emoji4]
A ludwigiákkal nem tudom mit kezdjek.
Alapvetően nőnek, de eléggé barna algás a régi levelek többsége.
Lehet meg kellene ritkítani.
Legutóbb csipkedtem már belőle.

Van még pár túlélő átokhínár, kíváncsi vagyok velük is mi lesz.
Életre kelni látszanak.

A cryptot úgy gondoltam tarra fogom vágni. Csak pár levelet hagytam rajtuk, de induljunk tiszta lappal.
 
Na, ma volt 30% vízcsere.

Van 2 tippem a barna algára.

1. szilikátok

Alátámasztja, hogy az algaevők nem eszik nálam a barnát, bezzeg mikor új akvárium volt, ették.
Állítólag ha kiválik az algában, nem nyúlnak hozzá...

2. Foszfát, nitrát többlet. Sok makro.
 
Ma (is) volt 50% vízcsere.
1 hét alatt összesen 130% [emoji6]

A szűrőnek már eléggé le volt fojtva, ezért gondoltam kicserélem a vattákat.
Nem gondoltam, hogy ez ilyen sokat jelent. Visszatért a flow.
A szivacshoz, és a szűrőanyaghoz nem nyúltam. Had gyűljön benne a cucc...

A ludwigiákat kiszedtem, megfürdettem, megvagdostam visszaültettem.
Átrendeztem kicsit.
Meg is bolygattam kicsit egy tápgolyót... [emoji15] [emoji52]

Ja, és mától leálltam a macroval... [emoji5]
 
Időközben a @Rebal kollégával folytatott diskurzus felnyitotta a szemem, miért is burjánzott korábban jobban az akvárium, a fénykorában!
Pedig akkor még nem volt csak belső szűrő, meg fény helyett kvázi sötétség (persze az alga ennek megfelelően ugyanúgy tönkrevágta a dzsungelt).

Mert akkor meg 'aktívak' voltak a tápgolyók! [emoji362]
 
Azoknál a növényeknél, amik a gyökerekkel veszik fel a tápanyagokat,pl. Cryptok,a tápgolyók elhelyezése nagyon hatásos(de ez a szobanövényekre is igaz).

Szépen beáll az akvárium és később csak a naplódból olvashatod vissza, hogy ilyen is volt. Próbálkozni kell.:)(Mint Én)
 
Back
Oldal tetejére