• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lesz ami lesz! (No-tech)

Közben már tervezgetem fejben az új akváriumot ennek a tapasztalatai alapján. Persze ebben a medencében [emoji12]

Apránként össze
vásárlgatom majd a hozzávalókat.
Fejben már megvan egy koncepció.
Táptalajnak aquabasis plust gondoltam, fölé manaballt mondjuk.

Lenne benne "üres" rész, oda szerintem a jelenlegi aljzatból fogok tenni. A szűrő alatt van egy terület oda nemigen érdemes tenni semmit, bár ez még lehet kialakul.
Táptalajt lehet csak oda teszek, szigetszerűen, ahol növények lesznek.

Nincs sok hely, be kell osztani, habár én a dzsungelt is bírom. [emoji16]
De a praktikum sem másodlagos...
Középen valami köves, növényes, fás sziget lenne.

A szűrővel szemben egy dzsungelsarokra gondoltam szintén fával esetleg egy kis jávai mohával.
A szigetet és a dzsungelt esetleg gyeppel, vagy valami leveles talajmenti növénnyel lehetne összekötni.
A szűrő felől pedig egy kavicsos partba futna, ide etetnék... [emoji12]

Mivel nano, maradnék a jelenlegi halaknál. A páncélos harcsákat nem biztos hogy erőltetném. Kifejezetten nincs velük baj. Néha zavarásszák a többieket, de úgy veszem észre, szeretik a nyílt vizet is. Most, hogy több a hely, aktívabbak. Viszont nem lesz ez így sokáig [emoji12]
Inkább még RC-ket gondoltam a Galaxy-k mellé.
Talán pár oto...
 
De még marad ez, egy ideig.
Ebbe jövő hónapban veszek még tápgolyókat, és kicsit felturbózom.
Még van mit kitapasztalni...
 
Alga az nincs, némi agancs talán nagyítóval nézve.
Némelyik levél viszont kezd elszíntelenedni.
Ludwigiánál vettem észre, de csak 1 szálon talán.
Mindenesetre ez egy áldottabb állapot így is, mint az alga harc [emoji56] [emoji16]
 
Na jó, az üvegen is van, de nem barna, hanem talán zöld por halványan...
De ilyen mértékben nem tud érdekelni :)
Majd tápgolyók mennek bele.
Ha a színtelenedés tendencia lesz, méretek vízparamétereket...
Vashiány ami eszembejuthat, az talán a Planter emelésével orvosolható, vagy plusz vassal.
 
Most hét közben nem volt vízcsere.
Alul az üvegen azért csak-csak visszatér már a barna, meg a fákon is mintha az lenne.
A növényeken nem látom.
Szombaton lesz vízcsere.
Most fentebb tekertem a fényt 75%-ra (9V, 1800 lumen).
 
Megállapítások:

Macro nélkül jobb az élet.

1 fél hétig nem is jött vissza semmi barna alga! Pedig korábban már vízcsere után majdhogynem másnap visszajött!

A hét közepétől fokozatosan kezdett visszajönni az üvegre, meg a crypto levelére is.
Persze közel sem olyan kezelhetetlen formában, mint korábban!

Egyre tudok még gondolni, hogy sokat vagy sokszor (?) etetek.
6 hal van bent most. 3 Galaxy, 2 páncélos harcsa, 1 oto.
Napi egyszer adok nekik egy késhegynyi lemezes tápot.
Mondják, úgy kell etetni, hogy pár percen belül elfogyasszák. Ezek pár percen belül észre se veszik, hogy etetés van... [emoji15]
A Galaxyk is sokszor az aljzatról eszik fel...
Etessek 2 naponta?
Egyébként relatíve soknak (elégnek) tűnik a mulm már 1 hét után. Összegyűlik...

Most volt vízcsere 50%.
Szerintem inkább 2x30%-ot fogok csinálni.
Úgy látom amíg 2 volt, kezelhetőbb volt a helyzet.
Persze mondom, a korábbihoz képest legalább 1 nagyságrenddel jobb a helyzet!
 
Szerintem etess nyugodtan minden nap, úgy, hogy relatíve gyorsan megegyék.

Az, hogy sok "táp" nem okoz algásodást, ilyen formában nem igaz, főleg Low Tech körülményekre.

Jelenleg mennyit világítasz? Barna alga hosszú távú jelenléte arra utal, hogy keveset világítasz. Ha már tudsz szép zöld algákat növeszteni az akvárium alján is, akkor biztos van elég fény ;).

Olvasd el a hozzászólásomat 2 oldallal korábban. Túl steril az akváriumod. Szerintem továbbra is emiatt küzdesz az akváriummal. Ha sikerül elérned reális CO2/HCO3- szinteket, akkor a növényeknek van esélyük nőni. Amíg ez nem sikerül, folyamatos küzdés lesz az egész algákkal, hanyatló növénnyel. Esetleg pár anubias és hasonlók tudnak túlélni, akár gyertya fénye mellett is.

Egy jól beállított növényes low-tech akváriumban nincs szükség ennyi vízcserére. Ez nagyon fáradságos, szerinted egy év múlva is ennyit fogsz vizet cserélni?
 
A növények igazából nőnek, azzal ilyenformán nincs gond.
Majd teszek bele tápgolyókat.

Jelenleg 5,5 órát világítok, 42 lumen/liter fénnyel.
Növelnem kéne?
 
Én is ennyivel világítok mindkét akvánál. A 112 literesnél 7 órát, míg a 30 literesnél 5,5 órát, ez utóbbi többet nem bír, mert ablak mellett van, ráadásul déli oldalon (igaz, hogy napfényt közvetlenül csak a téli hónapokban kap). Pont mostanában váltottam 2x3 órára a világítást, és megjelent a zöld szőr az üvegen. Ha nem ablak közelében van nálad, akkor szerintem növelheted.
 
Mondják, úgy kell etetni, hogy pár percen belül elfogyasszák. Ezek pár percen belül észre se veszik, hogy etetés van...
Mindig ugyanabban az időben etetsz?
Nálam a 112 literesben etetésidőben már kinyomják az üveget, ott tolonganak. És nem tudok nekik annyit adni, hogy pár percig kitartson... 2-3-szor szoktam szórni 1 perc különbséggel, de pillanatok alatt megeszik.
A 30 literesben félős banda van, oda szoktam állni az üveg elé, és várni, hogy kimerészkedjenek a sűrűből, aztán utána szórom, pár másodperc múlva azért előjönnek a kajáért.:)
Jah, és mindig bekapcsolt szűrővel etetek (a nagyban egy etetőgyűrűbe, de be szoktam keverni az ujjammal, hogy vigye az áramlat, így mindenkinek jut). Nálam a mozgó kaját mindenki jobban kedveli, még ha mű is az eleség.
 
Mindig ugyanabban az időben etetsz?
Nálam a 112 literesben etetésidőben már kinyomják az üveget, ott tolonganak. És nem tudok nekik annyit adni, hogy pár percig kitartson... 2-3-szor szoktam szórni 1 perc különbséggel, de pillanatok alatt megeszik.
A 30 literesben félős banda van, oda szoktam állni az üveg elé, és várni, hogy kimerészkedjenek a sűrűből, aztán utána szórom, pár másodperc múlva azért előjönnek a kajáért.:)
Jah, és mindig bekapcsolt szűrővel etetek (a nagyban egy etetőgyűrűbe, de be szoktam keverni az ujjammal, hogy vigye az áramlat, így mindenkinek jut). Nálam a mozgó kaját mindenki jobban kedveli, még ha mű is az eleség.
Mennyire mások a halak szokásai...: a csapat éhesebbik része, már gyűlik az etetőhelyre, amikor közelítek. Aztán megkocogtatom az üveget, és a legtávolabbi pontból is rohannak(?), hogy le ne maradjanak a kajáról. Éppen fordítva csinálom, mint te: etetéskor lekapcsolom azt a szivattyút, ami keveri a vizet, hogy ne ússzon szét az eleség, mert ha lesüllyed, nem biztos, hogy megtalálják (esetleg csak a garnélák). A száraz kaját először mindig kimosom, így:
- a por méretű darabok eleve nem kerülnek az akváriumba
- a neonok nem a felszínről akarják bekapni. (nem tudom másnak is van-e ilyen gondja, de amikor fentről kapják be, levegőt is nyelnek hozzá, és tele lesz a belük levegővel, ami által nem tudnak leúszni. Mint egy felfúvódott lufi, felvetődnek a felszínre.)
- a kukacokat szintén "falatonként" adom nekik, így elvétve süllyed a talajra 1-1 kisebb példány.
Az eleségből származó szennyezés, közel nulla.
 
Nálam mindenki beszari. :D
Én is etetőgyűrűbe szoktam etetni, de olyankor leveszem minimumra a szűrőt, mert különben hiába az etetőgyűrű elviszi a francba :)
Így éppen csak elmozdul a kaja vízszintes irányba, és oda hullik ahova kell. A lemezes táp szépen lassan ereszkedik.
A granulátum gyorsabban, azt is szeretik a razbórák, iszonyat darabokat ki tudnak harapni belőle.
A granulátumot azért nem szeretem, mert ha bentmarad, és nem veszik észre az hamar bepenészedik.
Lemezes tápból takarításkor csak pár szemet szoktam találni a fák alá szorulva berhohadva.

Én odaszórom a kaját, és magukra hagyom őket. Napi egyszer szoktam etetni max 2-3 óra eltéréssel, ahogy ráérek.
Nálunk 2 gyerek van, mindig van járkálás az akvárium előtt is, épp elég arra, hogy megijedjenek :)
De ami lehullik, később azt is feleszegetik a razbórák is, meg pont tegnap figyeltem, hogy a páncélosharcsák is kotorásznak...
Nekem felszínről senki nem eszik...
A razbórák, ha időben észreveszik, röptében esznek, ha lehullik, megeszik az aljzatról is.
A páncélosok értelemszerűen a hullóra mennek rá. Ők más kaját nem kapnak, azt eszik ami marad.
 
Majd fizetéskor veszek még pár galaxyt, hogy legyenek többen, mert most már 4-en vannak és ebből 1 még kérdéses.
6-7-re fel kéne őket hozni.
 
Lehet váratlanul hangzik, de tegnap úgy döntöttem, hogy bontom az akváriumot :(
Nem vagyok egy megfutamodós fajta (de tényleg), éppen ezért nehéz döntés volt, de meghoztam.
Nincs most annyi időm és energiám, hogy olyan szinten tudjam ezt művelni, csinálni ahogy azt szeretném.
Most vannak más dolgok, amire koncentrálnom kellene az életben...
Sajnos ez egy ilyen ad-hoc indítás volt, sok alapvető hibával, ami nyilván nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ez így alakuljon, de a kezdő mivoltunknak betudhatóan..
Talán majd később, nyugodtabb időkben, átgondoltabban újrakezedem, a már itt megszerzett értékes tapasztalatok alapján, jobban megtervezett alapokon.

Ez nyilván az én hibám is, hogy így alakult, túl maximalista vagyok, illetve elégge addiktív is egyben (rossz párosítás).

Köszönöm mindenkinek aki itt tanácsával és hozzászólásaival építő jelleggel próbált segíteni, több kevesebb sikerrel.
Nagyra értékelem!
Ez egy jó közösség, higyjétek el, kevés ilyen van a neten, ahol nem csak az egymással szembeni áskálódás megy!

Természetesen, amig halak vannak addig futni fog az akva, megpróbálkozom őket elajándékozni, aztán marad bontás.
Legközelebb talán kicsit nagyobb medencében próbálkozom, abban több a lehetőség, több szempontból is.
 
Lehet váratlanul hangzik, de tegnap úgy döntöttem, hogy bontom az akváriumot :(
Nem vagyok egy megfutamodós fajta (de tényleg), éppen ezért nehéz döntés volt, de meghoztam.
Nincs most annyi időm és energiám, hogy olyan szinten tudjam ezt művelni, csinálni ahogy azt szeretném.
Most vannak más dolgok, amire koncentrálnom kellene az életben...
Sajnos ez egy ilyen ad-hoc indítás volt, sok alapvető hibával, ami nyilván nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ez így alakuljon, de a kezdő mivoltunknak betudhatóan..
Talán majd később, nyugodtabb időkben, átgondoltabban újrakezedem, a már itt megszerzett értékes tapasztalatok alapján, jobban megtervezett alapokon.

Ez nyilván az én hibám is, hogy így alakult, túl maximalista vagyok, illetve elégge addiktív is egyben (rossz párosítás).

Köszönöm mindenkinek aki itt tanácsával és hozzászólásaival építő jelleggel próbált segíteni, több kevesebb sikerrel.
Nagyra értékelem!
Ez egy jó közösség, higyjétek el, kevés ilyen van a neten, ahol nem csak az egymással szembeni áskálódás megy!

Természetesen, amig halak vannak addig futni fog az akva, megpróbálkozom őket elajándékozni, aztán marad bontás.
Legközelebb talán kicsit nagyobb medencében próbálkozom, abban több a lehetőség, több szempontból is.
Hát sajnálom:( De mint a szavaidból is látszik, szüneteltetni lehet ezt a hobbit, de végleg abbahagyni nem.;) Várunk vissza, ha újra kezded!:)
 
Próbaképpen feltoltam a világítást 2000 lumenre.
Holnap kitakarítom a szűrő szivacsát is. Vattát nemrég cseréltem.
Meg lehet tolok egy kis vízcserét is.
 
Back
Oldal tetejére