• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural LowTech 350L - Walstad alapelvekre

Corse

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Most csak röviden írok pár dolgot a dologról.

Régebbi akvarista vagyok, próbáltam már pár dolgot, és most a meglévő, a fekete bársony, azaz az ecsetalga világának is nevezhető nettó 303L-es akváriumunkat indítom újra, lehetőség szerint Diana Walstad alapelveit követve.
Remélem hasznára lesz másnak is, meg az én "akvarista törzsfejlődésem" (reményeim szerint) egyik meghatározó tapasztalata lesz.

1. Ma kezdem előkészíteni a 100L-es ideiglenes akváriumot a halak evakuálásához.
 
Ilyen méretben ez érdekesen hangzik!
Milyen technika ketyeg majd mögötte?
Növények, halak, scape elképzelések vannak? :)
 
Ilyen méretben ez érdekesen hangzik!
Milyen technika ketyeg majd mögötte?
Növények, halak, scape elképzelések vannak? :)
A technikát leépítem, azaz nem fogom üzemeltetni a Milwaukee CO2 rendszert (amit még 2008-ban hoztam az USA-ból), és gyakorlatilag csak egy EHEIM 2215-ös külső szűrő fog tovább menni, ami pontosan 2-szer fogja csak óránként megforgatni a vizet. A világítás T8 4x36W, ami 0,48 W/l-nek felel meg.
A növények még kiválasztás alatt vannak a Walstad módszernek megfelelő kisebb fényigényű fajokból (persze lesznek gyorsan növőek is).
A halakat illetően főleg dél-amerikai fajokat szeretnék, ami kicsit nehéz lesz, mert a mostani állomány nem igazán az, és ezt még egyeztetni kell a családdal (főleg két kislányommal...). Garnélák is lesznek valószínűleg. A scape nem igazán lesz "extra", szép sűrű növényzetet szeretnék, aztán vannak vas- és mangrove fáim, amelyekről még le kell előtte sütnöm a bársonyréteget alkotó fekete ecsetalgát, ahogy Victor is csinálta.
 
2. Az ideiglenes 100L-es átmeneti akvárium "berendezésre" került és halak egy része is már benne van.
3. A hétvégén rostált kb. 2-3 mm szemcsenagyságú sóder sósavazás alatt van. 48L (ami kb. 8 cm átlagos vastagságot jelent) kerül e sóderből majd a szerves táptalaj fölé.
 
szia,

nem szoktam mostanában az akvakertészen válaszolgatni, de ez a napló felkeltette a figyelmemet, mivel jómagam is kedvelem Diana Walstad módszereit. Össze is foglaltam a könyvét magyarul, a blogomon elérhető, ha még nem láttad eddig. :)
Meglepően jól kiszolgálta a táptalaj a növényeket az én akváriumomban, egészségesek voltak. Sok sikert kívánok neked is!
 
De kérdésem is lenne:
Mi lesz a táptalaj?
Szia!
Köszönöm, hogy érdeklődsz és a biztatást.
A Walstad módszerrel igazából itt és a blogodon találkoztam először, aztán fontolgattam a dolgot, nézelődtem e módszer után a neten, és végül az is hozzájárult a kipróbálásához, hogy a CO2 rendszerem pH szondája és mágnesszelepe meghibásodott, meg egyáltalán a dolog természetessége és az, hogy remélhetőleg nem kell majd tápozni az is nagyon érdekel.
A táptalaj Florimo vízinövény virágföld lesz, amiről szintén itt olvastam.
Írtad, hogy hosszú ideig kiszolgálta a növényeidet a táptalaj. Milyen táptalajt használtál, és már nem használod, most mivel megy az akváriumod?
Ahogy emlékszem a szén "fogy ki" először, ettől egy kicsit tartok, mert akkor vagy új táptalaj kell, azaz szét kell bontani az akváriumot, vagy el kell kezdeni pótolni valahogy, amit ugye épp nem akarok - erre van valami ötleted, tapasztalatod?
 
Szia!
Köszönöm, hogy érdeklődsz és a biztatást.
A Walstad módszerrel igazából itt és a blogodon találkoztam először, aztán fontolgattam a dolgot, nézelődtem e módszer után a neten, és végül az is hozzájárult a kipróbálásához, hogy a CO2 rendszerem pH szondája és mágnesszelepe meghibásodott, meg egyáltalán a dolog természetessége és az, hogy remélhetőleg nem kell majd tápozni az is nagyon érdekel.
A táptalaj Florimo vízinövény virágföld lesz, amiről szintén itt olvastam.
Írtad, hogy hosszú ideig kiszolgálta a növényeidet a táptalaj. Milyen táptalajt használtál, és már nem használod, most mivel megy az akváriumod?
Ahogy emlékszem a szén "fogy ki" először, ettől egy kicsit tartok, mert akkor vagy új táptalaj kell, azaz szét kell bontani az akváriumot, vagy el kell kezdeni pótolni valahogy, amit ugye épp nem akarok - erre van valami ötleted, tapasztalatod?

Szia!
Igaz nem nekem szólt a kérdés, de szerintem tápgolyóval lehet pótolni az elfogyott szenet, szerves anyagokból is lehet ilyen golyókat gyártani akár otthon is. @Pendulum blogján ha jól tudom van is egy ilyen módszer.
Ui: Hajrá az akváriummal ;) kíváncsian várom én is a fejleményeket
 
Szia!
Igaz nem nekem szólt a kérdés, de szerintem tápgolyóval lehet pótolni az elfogyott szenet, szerves anyagokból is lehet ilyen golyókat gyártani akár otthon is. @Pendulum blogján ha jól tudom van is egy ilyen módszer.
Ui: Hajrá az akváriummal ;) kíváncsian várom én is a fejleményeket
Szia!
Megnéztem Pendulum blogját újra, és megtaláltam a golyókat, amelyek megoldást jelenthetnek, csak a itt is a bolygatással kell nagyon vigyázni.
 
Szia!
Megnéztem Pendulum blogját újra, és megtaláltam a golyókat, amelyek megoldást jelenthetnek, csak a itt is a bolygatással kell nagyon vigyázni.

Szuper! :) Igen vigyázni kell, mert ha makro kerül a vízbe, akkor könnyen algásodás lehet a vége. Erre minden módszernél oda kell figyelni kivéve, ha teljesen újraindítod az akváriumot, annál meg szerintem kevesebb meló ügyelni golyó ledugásánál :)
 
Írtad, hogy hosszú ideig kiszolgálta a növényeidet a táptalaj. Milyen táptalajt használtál, és már nem használod, most mivel megy az akváriumod?

A márkájára sem emlékszem már, sima B típusú virágföld volt. Virágföld sok akváriumomban ment, megy, abban is, amelyikben tápozok. Nagyon jó táptalaj bármilyen növényeshez. Az az akvárium már nem megy, de nem a sikertelenség volt az oka, folyamatosan új dolgokat próbálok ki :) Igazából ki akartam próbálni, hogy tényleg működik-e az el natural elmélete és igen, működik. :)

Ahogy emlékszem a szén "fogy ki" először, ettől egy kicsit tartok, mert akkor vagy új táptalaj kell

Nem kell félned, igazából nem ad olyan látszatos eredményt a táptalaj co2-je, mint ha azt külön kívülről adagolnád. Épp enyhén növeli a növekedési sebességet érzésem szerint. Ha kimerül, semmi gond, megy az akvárium tovább. A gond a nitrogén kifogyásánál van, úgy 2-3 év után. Egy alapos tápgolyózással meg lehet újítani még úgy 1-2 évre. De ez fényerőtől is függ.
 
Sziasztok!
Most volt egy kis kényszerszünet, azonban ez a szenvedély (hobbi) nem alszik ki soha, így ma újra kezdem (folytatom) a naplót!
 
1. lépés - A táptalaj
A táptalaj az elképzeltek szerint Florimo vízinövény virágföld maradt/lett. A medence alapterületet 140x45 cm, így a 20l-es kiszerelésű föld pont a kívánt mennyiséget adja.
(A kényszerszünet miatt a virágföld 9 hónapot állt a garázsban, azonban ahogy látom az adatokat, még jónak kell lennie.)
 
Utoljára módosított:
2. lépés - A szúnyogháló-borítás
Ajánlottak szerint, a táptalaj és a fedőréteget adó 2-3 mm szemcsenagyságú sóder közé, szúnyoghálót applikálok.
Ezt ma fogom elkészíteni. A "fedősóder" már bevetésre kész, és számításaim szerint min. 5 cm vastagságú lesz.
 
2. lépés - A szúnyogháló-borítás
Ajánlottak szerint, a táptalaj és a fedőréteget adó 2-3 mm szemcsenagyságú sóder közé, szúnyoghálót applikálok.
Ezt ma fogom elkészíteni. A "fedősóder" már bevetésre kész, és számításaim szerint min. 5 cm vastagságú lesz.

Vigyázat, kis "észosztás":

Lehet, hogy már keső... A legtöbb NPT (Natural Planted Tank, El Natural, Walstad módszer) amit látok, lapos.... sehol sincs leírva, hogy ennek így kell lennie. Nyugodtan tudsz bele lejtőket csinálni, ha raksz a föld alá valamilyen kitöltő anyagot. Így be tudod tartani a földréteg / kavicsfedés méretére adott ajánlást. Szúnyoghálót én még sosem raktam. Ha a felszínre raksz nagyobb köveket, a nagyobb kövek alá én nem tennék földet. Indításnál érdemes rárakni pár vizen úszó növényt, bár ez a florimo nem néz ki durva cuccnak, de sosem lehet tudni. Biológiai szűrőt én nem használok, nálam régen legtöbb esetben többet ártott, mint használt. (víz elfolyás, halak kinyírása amikor megállt stb) Amire rájöttem, hogy érdemes a dizájnba egy kis energiát belerakni, mert az ilyen akváriumok elég hosszú távon is működhetnek.

Gondolom már láttad, ez is hasonló:

https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/

A könyvet szerintem érdemes elolvasni, ~200 oldal és nagyon tömör. Interneten levő információmorzsák meg sem közelítik.

(Florimot egyszer láttam, mintha nagyon kevés szervesanyag lenne benne. A túl sok nem jó, de valamennyi nem árt -> CO2).
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a hozzászólást és a tanácsokat, megfontolok mindent.
A könyvet már rég beszereztem, "csak még nem olvastam ki" :).
 
Back
Oldal tetejére