• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Luca széke

ASz2105

Kertész szaki
Mint a címből látható, ez egy elég régóta elhúzódó projekt, visszanézve február 2-án kezdődött, de most már talán tart olyan szinten, hogy indíthatok neki egy naplót, mert már látszik az alagút vége.

Megy már kicsit több, mint 1.5 éve egy low-tech kocka, de valahogy nem jött be a formája, ezért úgy döntöttem, hogy csinálok egy normál arányokkal rendelkező akváriumot, de az már high-tech lesz. Méghozzá Arduino vezérelt.
Most kb. ott tartok, hogy megvan a bútor, üveg, lámpa, mikrokontroller (tesztüzemben) vezérel mindent, megvan a CO2 palack + reduktor.
Ami még hiányzik, az egy reaktor, meg az akril be- és kifolyókat kell megcsinálni. Ha ezek megvannak, elvileg már csak fantázia és a fórumközösség segítségének kérdése :D, hogy szép és jól működő akvárium legyen belőle.

Bevezetőnek ennyi, ha valakit érdekelnek a technikai adatok:
Üveg: Opti-white akvárium - 64l, 60x30x36 cm most csak 38 990,00 Ft - Green Aqua
Bútor: "ADA style", bútorlapból, cseresznye színben. Lehet savazni :), de minden bútor cseresznye a szobában
Lámpa: Quad 4x24 W T5 lámpa 6500K + 4x MoonLed (Odyssea) most csak 36 500,00 Ft - Green Aqua, függesztve, automata függesztővel. 4db. 6500K-s cső lesz benne, ezzel nagyon nem lőhetek mellé, aztán annyit kapcsolok, amennyi kell.
CO2:
Szűrés: Eheim Experience 350 - 2426 külső szűrő - töltettel most csak 38 890,00 Ft - Green Aqua
Vezérlés: Arduino - hűtés, fűtés, lámpa, CO2, szűrő (takarításnál), növénytáp pumpa

Kicsit bő lére eresztettem, nem akartam, de így sikerült. Végül egy kép az elképzelésről:
P1170446_20140719.jpg

Köszi, hogy benéztél. Ha valamit kihagytam, kérdezz :)
A napló képei itt lesznek: Sendy képtára - OptiWhite (iiiigen, a képtár Sendyé, de van egy fakkom benne, ahol az én cuccaim vannak :p)
 
Az az igazság, hogy amit lehet, és tudok, megcsinálom magamnak. Ennél az akváriumnál a bútor és a vezérlés ilyen, meg majd még a reaktor lesz.
Próbálkoztam már DIY lámpával is, de nincsenek meg hozzá se az eszközeim, se a tudásom, hogy szépet csináljak, rondám meg volt már :), és csináltam már kezdetleges külső szűrőt is, de rájöttem, hogy nem szeretek szívni vele, így inkább megveszem a jót.
A lámpát meg a külső szűrőt én akciósan vettem a helyi boltokban, de az igaz, hogy egy ilyen építkezésnél jobb, ha az ember nem számolja össze, mennyibe került :)
 
Kérdésem lenne felétek:
Ki hogy oldaná meg legesztétikusabban a növénytáp vízbe juttatását?
Először arra gondoltam, hogy bevezetem a reaktorba, de a tegnapi teszt után rájöttem, hogy ekkora nyomás visszanyomná a vizet az üvegbe a pumpán keresztül. Visszafolyásgátló nem játszik, még nem találtam olyat, ami ne adná meg magát.
Esetleg mehetne a szívóágba, de akkor meg először a szűrőbe jutna, és emellett lehet, hogy a szívóhatás miatt folyamatosan szívná a tápot.
Ha meg rálógatom az akvárium oldalára, akkor meg megint lesz +3 cső, amit nem szeretnék látni.
Hátulról is mehetne, de nem akarom lefóliázni az üveg hátulját, vagy ha igen, akkor is csak opálosra (így leírva asszem ez játszik leginkább).

Szóval nagy a dilemma, akinek van ötlete, ne tartsa magában :)
 
Nagy nehezen, de elkészült az akril csöves be- és kifolyóm. Sajnos 2 délutánom ráment, a lily a 3. buborékkal sikerült, szóval nem volt zökkenőmentes. Mindenesetre kész van, itt egy szarul sikerült kép róla:
P1170482.jpg

A következő az lesz, hogy a belső fűtőt és a hőmérőt belefaragom a reaktorba. Holnap csinálom, addig várom az ellenjavaslatokat :)
És még mindig várom a növénytápadagolós-csöves-elrendezésre az ötleteket.
 
Mivel nem érkezett ellenjavaslat, meglétem a faragást:
P1170559.jpg

A fűtő és a hőmérő kábele is egy tömszelencén keresztül jut a "reaktorházba". Mivel a tömszelence menetes része rövid volt, kénytelen voltam 2 komponensű ragasztóval beragasztani a furatba. Ha már ragasztgattam, beleragasztottam a co2 gyorscsatlakozót is a furatába. A hőmérő szenzort nem fogom ennyire belógatni.
A teszt még várat magára.
Címszavakban ennyi :)
A következő lépés a növénytáp pumpa tesztelése, mérése lesz.
 
Megvolt az első vizes teszt.
P1170562.jpg

Vegyes érzelmeim vannak ezzel kapcsolatban.
Pozitív, hogy a reaktor működik, bár fogok még finomítani rajta, teszek bele egy terelőt, hogy megpörgesse a vizet. Még a levegőt is beoldja, szóval a CO2-vel sem lesz gond. Kicsit eresztett, de csak helyre kellett tenni a dolgokat. Ezzel kb. véget is ért a pozitív lista.
Jöjjenek a szívások:
  • Első feltöltésnél kiderült, hogy a 16/22-es cső még bilinccsel is túl nagy a 12/16-os pipákra. Ezzel fel is avattam a bútort.
  • A CO2 visszafolyásgátló olyan, mint a sör. 1 visszafolyásgátló nem visszafolyásgátló. Szóval most lehúztam a másik végéről a csövet, hogy a víz ne jusson vissza a mágnesszelepig.
  • Ha már mágnesszelep: bekapcsolásnál akkorát ránt a hálózaton, hogy meghülyül tőle az arduino. Hol lefagy, hol csak a kijelző kezd kínaiul írni. Erre még ki kell találnom valamit. Ötleteket szívesen veszek.
  • Nem tudom légteleníteni a reaktort, a szűrő és a reaktor közötti kunkori cső miatt. Oda kell majd beiktatnom egy légtelenítőt.
  • Valami fura oknál fogva az arduino a tápszivattyúkat véletlenszerű időkben indítja el. Pedig ugyanazt a feltételt használja, mint a lámpa, ami viszont jól kapcsol. A vége az lesz, hogy újraírom a programot, úgyis eléggé össze-vissza.
Az látszik, hogy egyszerűbb lenne az életem reaktor és arduino nélkül, így kezdetben. Viszont nem szeretnék egy rakás cuccot az akváriumon belül látni, és jó lenne, ha nem kellene kismillió össze-vissza járó kapcsolóóra, szóval meg kell oldanom a felmerült problémákat, hogy augusztus végén el tudjam indítani.
 
Na, a mágnesszelep-arduino konfliktus megoldódni látszik.
Először is próbálkoztam azzal, hogy nem egyszerre kapcsolom a reléjét a többi cuccal. Eleve nem gondoltam,hogy ebből gond lehet. De hiába, nem segített, ráadásul ha simán dugdostam a 230-ba, nem ütötte ki az arduinot, pedig egy hálózaton vannak. Aztán már ott tartottunk, hogy a szűrő is kiütötte. Programozás kilőve, itt hardveresen van gond, egy szem fogyasztót nem tudok külön kapcsolni :)
Aztán bevillant valami: fordítsam már meg az egész betáp villásdugóját a fali dugaljban (ha már kipróbáltam a CO2-vel is a saját dugaljában). És láss csodát, eddig jó, pedig kapcsolgattam veszettül :)
Így most valószínűleg 0-t kapcsolgatnak a relék nem fázist, ez a tippem. És ez a hiba sosem került volna elő, ha fordítva kötöm be a villásdugóba a vezetékeket :)
Szóval most öröm van, legalább ez megoldódott (remélem :))
 
Megvolt a második vizes teszt. Lényegesen jobban sikerült, mint az első, igaz, gyári zöld csöveket használtam. Sajnos sehol nem találtam olyat, ami rendesen ráfeszülne a 12/16-os akril csőre.

Megcsináltam a légtelenítőt is.
P1170620.jpg

Nem túl szép az a viszonylag nagy golyós csap, ha találok kisebb megoldást, cserélem, de egyelőre ez van. Egy Y csövet iktattam be a csőbe, így frankón lehet légteleníteni a rendszert. Sőt, ezzel a csappal akár a vizet is le tudom ereszteni (vissza már nem megy :))

Be kellett iktatnom 2 duplacsapot is, mert beláttam, ezek nélkül nehezen karbantartható a rendszer vízmentesen.
P1170622.jpg

Ezekkel a be- és kifolyó csöveket tudom lecsatolni, a többit már ki tudom emelni a szekrényből.

Összeraktam a tápoldat pumpákat is:
P1170625.jpg

Lemérve a folyadékszállításukat: 2 db 12.5ml, 1 db 12ml és 1 db 11.5 ml 10 másodperc alatt. Arra még kíváncsi leszek, hogy visszafolyik-e a víz a csőben (valószínűleg vissza).

Ami kell még:
  • átlátszó gumicső
  • néhány CO2 visszafolyásgátló (kicsit para vagyok miatta, lesz legalább 3 belőle)
  • kell még dugvilla a fűtőre
  • akril ventilátor a hűtéshez
  • feliratok felragasztása a dugaljakra és egyéb helyekre :)
Azt hiszem ennyi, ha ezek megvannak, jöhet a tereprendezés :)
 
A várakozással ellentétben a perisztaltikus pumpák mégsem engedték vissza a folyadékot, ami eléggé meglepett, mert itt olvastam valakinél, hogy rászámolja a csövek feltöltését a napi táp benyomásnál. Mindegy, majd meglátjuk, később hogy teljesít.

Hódos barkácsban végre találtam opálos üvegtapétát. Sajnos csak egy maradék darab volt, lehet, hogy ennek tudható be, hogy kicsit foltos. Nem nagyon látszik, csak ha jól megnézem, de azért a tudat zavar, hogy nem hibátlan. Remélem a növények majd elterelik a figyelmem róla :) És a lényeg, hogy a tápcsöveket eltakarja.

Hétvégén akváriumépítés a GA-ban, akkor megveszem a maradék cuccot, meg némi növényt is.(y)
 
Tegnap beépítettük az akváriumot. A technika az előzetes teszteknek megfelelően jól működött, egyedül az új átlátszó cső szívatott meg. Látszólag ráfeszült a ki- és befolyóra, valójában azonban szivárgott, így délután 1/2 6-kor még volt egy gyors futásom az OBI-ba.

Mielőtt a mesébe belekezdenék: hálás köszönetem Sendynek, aki előkészítette nekem a növényeket, és segített tereprendezni is. Nélküle nem végzek ilyen hamar :)

De lássuk az elejétől.
9 körül ugrottam neki, hogy a technika maradékát befejezzem, utána berámoltuk az asztalt a szobába, rá minden, ami a növényezéshez kell, és elkezdtük feltölteni talajjal az akváriumot.
P1170647.jpg


Közben le kellett mosni még a gyökeret, ami kb. 2 hónapja ázott. Rengeteg mocsok jött le róla.
P1170655.jpg


Majd magasság állítgatás szemrevételezéssel...
P1170662.jpg


...és talajjal feltöltve is.
P1170679.jpg


Ezután jött a kemény menet, a növények előkészítése és elültetése. Erről sajnos nem sok kép készült, mert mindketten "dolgoztunk" inkább :)
P1170698.jpg


P1170707.jpg


A legdurvább rész a végére maradt, a parvula mini elültetése. Itt jöttem rá, hogy nekem nem kell nagyobb akvárium, és minden elismerésem azoknak, akik szálanként betelepítenek egy 200 literes iwagumit parvulával :)

Ez pedig a végeredmény a feltöltés utáni homállyal és buborékokkal együtt:
P1170713.jpg


Közben persze volt gyors ebéd, és megvetően néző Evetke is. Evetke féltékeny az akváriumokra, meg ha nem vele foglalkozunk, és ez ki is mutatja. Itt most csak a nézésével:
P1170649.jpg


Ez volt a tegnapi ültetős napunk, a képtárban innentől jobbra még van néhány kép, ha valakit érdekel.

Most megyek, és lövök egy képet a mai, jóval tisztább állapotról.
 
Szép munka. Legközelebb előre elég előre fele ennyi talaj hátrafelé emelni.
 
Köszi! :)
Mindenhol azt olvastam, minimum 5 centi, betartottam :)
Ez most már így marad, legközelebb majd kevesebbet teszek előre.
 
P1170717_1_nap.JPG


Fogalmam sincs, jól csinálom-e, de a CO2 már tegnap is ment, és mától nyomom a napi 3ml micro-macro-t.
Napi 6 óra világítás 48W-tal, napi vízcsere egy hétig.
Holnap még kicserélem a a tápok üvegeit, és belövöm az automata tápozást. Akkor talán carbo-t is tolok, abból baj nem lehet :)

A terv az, hogy napi 7 óra, 72W-tal világítva. Majd kialakul. Előbb legyek túl a kezdeti algákon :)
 
Back
Oldal tetejére