• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Medicopter Land

4. hónap!

Négy hónapos korunkra fokozatosan elöntött minket a zöld fonal alga. Abból is a gyönyörűséges, 20-30centi hosszú változat. Bár a kedvem kicsit alább hagyott, ennek ellenére nem voltam hanyag és betartottam a szabályokat. A vízcserék is rendben voltak, igaz átálltam 2 hetes időpontra. A tápozást sem túloztam el, de nyilván a tápváltásnak nagyban köze van az eredményhez. Próbáltam apránként megszabadítani a növényeket ettől az átok algától, de bármennyire is vigyáztam a fogkefével, vagy a csipesszel, olyannyira belegabalyodott már a növényekbe, hogy mindig kihúztam őket a helyükről. Végül arra az elhatározásra jutottam, hogy minden növényt kiszedtem és külön-külön lealgáztam. Ez volt kb 1,5 hete. Az óriás HM bokrot, szálanként, egy teljes napon keresztül tisztítottam meg ezektől a szörnyektől. Rengeteg HM menthetetlen volt. Ami megmaradt belőle, azt feldaraboltam és a meglévő HM előteret megdupláztam vele. Így most nagyobb területet foglal el és dúsabb is lett jócskán. Patyolat tisztán került vissza minden növény, most mégis újra látom a hosszú fonalakat, amint kezdik átvenni ismét az uralmat. Semmilyen más algám nincsen, csak ez a szemét. Visszasírom bármely más korábbi algát. Ezt nagyon megutáltam. Ha már így alakult és újra kellett ültetnem a növényeket, gondoltam a fényigényesebb növényeket középre ültetem, hátha erőre kapnak, de ezidáig nem nagyon látszik rajtuk, hogy ezt túlélnék. Azt hiszem ebből látszik igazán, hogy tényleg kevés a jelenlegi fény az akváriumban. (0,38W/l) Nyilván vannak ezen fénnyel is vígan tartható növények, de én készakarva megpróbáltam több igényesebb fajt életben tartani, de be kell látnom, hogy lehetetlen. Valószínűnek tartom, hogy ez a napló hamarosan befejeződik és egy teljesen új kezdet fog következni, ahol minden technikai háttér adott lesz egy egészséges növényes akváriumnak. Bánom is meg nem is, hogy az elején nem vásároltam egy megfelelő lámpát. Bánom, mert végül is jól indult és szép volt az akvárium. Ellenben nem bánom, mert a nem standard akvárium méret miatt (80cm), mindenképp rövidebbek lettek volna a fénycsövek, egy normálisabb lámpával is (Ody 4x24). Szóval nagy valószínűséggel csak felesleges pénzkidobás lett volna, hiszen az oldalakra ezzel a lámpával sem jutott volna kellő mennyiségű fény. Hagyok még egy kis időt a növényeknek, a regenerálódásra. Míg ők az életükért küzdenek, én próbálom kitalálni, hogy hogyan és merre tovább. Valószínűleg akkor járnék a legjobban, ha egy nagyobb, standard akvárium mérettel és a hozzá passzoló világítással indulnék újra. Gondolkodó üzemmódba kapcsolok. Ami még fontos tudnivaló! A növényeken kívül mindenki jól van. A halak boldogok, a garnélák (Amano) kapirgálnak, a csigák rettegnek. Az egyetlen potyautas Helenám, amióta megmutatta magát, elfogyasztotta az apró pajzscsigák 90%-át. Legalábbis az üvegen már nem látok belőlük csak itt-ott, egy-egy darabot. Nos, ezek történtek. Reméljük, hogy talpra állunk, feltámadunk, vagy átváltozva újraindulunk. Ezt majd az idő eldönti. A viszontlátásra!

ui.: Szerzek egy képet hamarosan.

Hát, úgy néz ki, szeretsz az algával küzdeni, de nem semmi kitartásod van, én már rég bedobtam volna a törölközőt.

Gondolom már kezded belátni, hogy a sok honlapon szereplő "túl sok Macro-Micro nem vezet algásodáshoz" gondolatmenet egy low tech akváriumban egy jó nagy badarság. Az, hogy mi stimulálja az algákat körülményfüggő. Koncentrálj a CO2-re is, a növények legnagyobb része szén, nem N, K és P. Ha megtalálod a választ, hogy hogyan jut CO2 az akváriumodba, lehet, hogy segíteni fog. Egyébként lehet, hogy neked egy CO2 adagolt Estimative Index szerint adagolt akvárium jobban tetszene? Itt pörögnek a növények, bár némi matatást igényel a dolog. Egy CO2 szet nem is olyan drága, a többlet növények árából amit beletettél már, lehet, hogy egy használt rendszer kijönne. Karbantartás fronton nem hinném, hogy több időt töltenél el vele, mint jelenleg.
 
Utoljára módosított:
Hát, úgy néz ki, szeretsz az algával küzdeni, de nem semmi kitartásod van, én már rég bedobtam volna a törölközőt.

Gondolom már kezded belátni, hogy a sok honlapon szereplő "túl sok Macro-Micro nem vezet algásodáshoz" gondolatmenet egy low tech akváriumban egy jó nagy badarság. Az, hogy mi stimulálja az algákat körülményfüggő. Koncentrálj a CO2-re is, a növények legnagyobb része szén, nem N, K és P. Ha megtalálod a választ, hogy hogyan jut CO2 az akváriumodba, lehet, hogy segíteni fog. Egyébként lehet, hogy neked egy CO2 adagolt Estimative Index szerint adagolt akvárium jobban tetszene? Itt pörögnek a növények, bár némi matatást igényel a dolog. Egy CO2 szet nem is olyan drága, a többlet növények árából amit beletettél már, lehet, hogy egy használt rendszer kijönne. Karbantartás fronton nem hinném, hogy több időt töltenél el vele, mint jelenleg.
Szia!
Igen, nagyon úgy néz ki, hogy elválaszthatatlan barátokká váltunk az algákkal :ROFLMAO:
Próbálom menteni a menthetőt, de sajnos van az a pont, amikor már visszafordíthatatlan a történet. Sajnálom is a sok növényt, ami tönkrement miattam. Igazad van abban, hogy az áruk fedezte volna a jobb technikát. Hát.. Legalább túl vagyok a tanulópénzen. Innen már csak jó jöhet, azt szokták mondani. Most kiderül, hogy igaz-e?!
Mindenképp a low tech vonalat akarom folytatni egy nagyobb akváriummal, kicsit komolyabb szűréssel és jóval több fénnyel. Más low tech akváriumok tökéletesen működnek, olyan nincs, hogy nekem nem jön össze. Tetszene egyébként a CO2 / EI alapokon nyugvó akvárium is, nem számítana az, hogy esetleg több törődést igényel (a mostaninál aligha venne el több időt tőlem), ha látom, hogy csodaszépen, flottul üzemel, de egy kicsit tartok a CO2 palacktól. (meg nyilván az ára is közrejátszik)
 
Mindenképp a low tech vonalat akarom folytatni egy nagyobb akváriummal, kicsit komolyabb szűréssel és jóval több fénnyel. Más low tech akváriumok tökéletesen működnek, olyan nincs, hogy nekem nem jön össze.

Nem hinném, hogy a fényed vagy a szűrőd nem lenne megfelelő low tech növényes akváriumhoz. Túl sok táppal a vízben csak stimulálod az algákat. (Ne hidd el, hogy sok táp a vízben nem okoz algásodást low tech akváriumban. Alga elég trükkös dolog, érdemes az általános igazságnak beállított véleményeket fenntartással kezelni.)

Én csak egy utolsó tippet adok a siker érdekében:

https://www.link moderálva/Ecology-Planted-Aquarium-Diana-Walstad/dp/0967377366

Igen nehéz olvasmány, lehet, hogy nem tetszik. Az nem eredeti fordítások stb, erősen hiányosak. Akármelyik módszer mellett döntesz ( high vagy low tech), szinte biztos, hogy találsz benne hasznos információt. Már csak a mérgezésekről szóló információk hasznosak lehetnek, ha segítségével megúszol mondjuk egy tömeges garnéla vagy hal pusztulást.
 
Az erősebb fény biztos nem jó ötlet ilyenkor, de a szűrés update jöhet. Az soha nem árt.
Sőt! Megnézhetnéd, nem-e kell már takarítani a jelenlegi szűrődet, mert ha a baktériumok nem bírnak a szűrőben lévő szmötyivel, akkor az is okozhat masszív algásodást.
Vagy ha valamelyik növényed valamiért szenved. Ezt a kinézetén is látod.
Meg még ezer dolog... :(
De alapvetően nincs vesztett helyzet, csak az egyensúlyt kell megtalálni legyen az EI high tech, low tech, vagy akár (az egyébként általam még nem tesztelt) Walstad módszer.
Bizony az egyensúly nálam is borul ám néha, de éles szemmel, megfelelő háttéranyaggal, és sok türelemmel, azért végül te kerekedsz felül!
Az én növénytárolómban most pl. mindenből kevés van, sőt a szűrés is csak egy filléres szivacs, még sincs alga, szóval nem lehetetlen így se-úgy se. ;)
Ja! És (főként ilyenkor) a vízcseréket tessék betartani! :)
Sok sikert, és kitartást!
 
Szerintem azert ne add fel konnyen. Amikor mar soknak erzed akkor meg ugy is beled rug megegyet. Figyelj oda. Es nem baszogatas keppen hanem mert nem megy maskeppen. A vizcsere nem veletlen. A tapmegvonas nem veletlen, es a hataridok sem. Ha a tapot egy komoly vizcsere utan megvonod nullara, (tiszta akvarium, tiszta szuro) akkor annak a fonalnak vege. 2hetre! Egy noveny sem sinyli meg. Ha ugy megis bele bele cseppentesz egy kis tapot, az feler egy blackout kozbeni, adok egy csopp fenyt azert mert sok az 5 nap. Es letelt a hatarido. A hatas elmarad, ha folytatodik a kezeles mar csak kart okoz.
Szerintem ne dobd el a kuzdelmet mert co2 vel, kiszamolt tappal es jo fennyel is johet (jon) fonal. Csak 2 nap alatt. Kitartas. Nekem is elojott ket hete kb. Pontosan nem tudom a datumot mert mar el is ment. Igy nem hagyott mely nyomot.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Sziasztok!

Köszi szépen a biztatást srácok!

Igaz csak most tudtam elolvasni, mert nem sok szabadidőm volt az év elején, de nagyon jól esett ám. Pláne azért, mert közben nem adtam fel a küzdelmet, hanem megpróbáltam mindent helyrehozni és így a biztatás sem volt hiábavaló, annak ellenére, hogy nem is tudtam, hogy itt vár rám, a naplómban. A napokban megpróbálom bővebben leírni az eddig történteket, a veszteségeket, a változásokat, a legnagyobb hibámat, ami miatt nagy valószínűséggel bekövetkezett ez az alga invázió, természetesen a túltápozás mellett. Nem akarom elkiabálni, de úgy néz ki, hogy van élet a katasztrófa után is.

Csöppet megkésve, de Boldog új évet kívánok, minden kedves fórumlakónak, aki olvassa eme sorokat! :barefoot:
 
Élet a katasztrófa után!

1.) fejezet

Van az úgy, hogy az ember elkövet hibákat. Olykor teljesen véletlenül. Velem is ez történt korábban, ez alapozta meg a rendkívüli alga inváziót, a kedvenc „kis” akváriumomban. Minden azzal kezdődött, hogy a növények tápozását egy kicsit túl kalkuláltam. Látható volt a felszínen egy durva olajos réteg, amit csak sűrű vízcserékkel tudtam kezelni. Ráadásul, mint kiderült az elmúlt tesztek alapján, a Macro táp bizony hiányzott a vízből, abból valószínűleg keveset adtam, a Micro tápot viszont kissé eltúlozva lötyköltem a vízbe és ez idézte elő a brutális olajos réteget, a felszínen. Bevallom, hogy a Micro táp olykor tényleg meglódult a kezemben, hiszen az Easy L. Profito –ból kiindulva, azt hittem mehet a nagyobb dózis. Hát nem! Ez még talán nem is lett volna akkora probléma, hiszen sűrű vízcserékkel orvosolható, ha (és itt jött egy óriási baki) jobban oda figyeltem volna arra, hogy ezekkel a vízcserékkel mit teszek, vagy éppen mit nem teszek. Hogy érthetőbb legyek, az én esetemben a szikes víz miatt, a vízcseréknél nem elég felöntenem csapvízzel az akváriumot, sóznom is kell minden egyes adagot, hogy a GH-t megközelítőleg a KH szintjén tudjam tartani. (17GH/17KH)
Itt kezdődtek a gondok. Hanyag voltam, nem figyeltem eléggé a sózásra, durván kifelejtettem adagokat és a sűrű vízcserék miatt, a víz újra visszaállt az eredeti (csapvíz) állapotára. (6-7GH/17KH) Ez az állapot, a korábbi sok táppal együtt, totál felrobbantotta a vizet és kánaán lett az algáknak. A növények kb.zéró tápanyagot sem tudtak felvenni, hiszen ez a szikes közeg megakadályozta őket ebben, épp úgy, mint 6 hónappal ezelőtt, a kezdetek kezdetén, amikor kiderült, hogy ilyen a víz idehaza. Ennek az ügyeskedésemnek sajnos egyre több növényem látta kárát. Volt amelyik a tápanyaghiányba fulladt meg, annak ellenére, hogy tele volt az akvárium táppal. Volt amelyik a kevés fény miatt porladt el, mint pl. a Rotala vagy a Limnophila hippuridoides, és volt amelyiket az alga fojtotta meg. A jávai moha és a sok-sok HM mind egy szálig elbarnult és fonál algával ölelve kikerült az akváriumból. Összefoglalva, ügyesen tönkretettem a kicsiny kertemet. Viszont sokat tanultam belőle. A sózást azóta nem felejtem el, minden vízcserénél alkalmazom és utána tesztelem a GH-t, hogy megfelelő -e. Ha helyreáll a teljes rend és rutinná válik a sózás minden egyes vízcserénél, akkor az állandó tesztelést elhagyom majd, addig nem. Irigylem azokat, akinél megfelelő paraméterekkel rendelkező csapvíz folyik a háztartásban, és a vízcserénél nem kell szinte semmire sem figyelnie, hanem csak beleönti az akváriumba és kész. Zárva a fejezetet még annyit hozzátennék, hogy megmagyarázzam miért is bontottam kétfelé a mondandómat / írandómat, az időhiányon felül. Nos, azért, mert ez a fejezet, a hibák miatt a negatív póIus, a következő fejezet pedig, a bekövetkezett változások és pozitív élmények miatt, nehéz kitalálni, a pozitív pólus lesz.

folytatása következik... :writer:
 
Az erősebb fény biztos nem jó ötlet ilyenkor, de a szűrés update jöhet. Az soha nem árt.
Sőt! Megnézhetnéd, nem-e kell már takarítani a jelenlegi szűrődet, mert ha a baktériumok nem bírnak a szűrőben lévő szmötyivel, akkor az is okozhat masszív algásodást.
És (főként ilyenkor) a vízcseréket tessék betartani! :)
Sok sikert, és kitartást!
Szia!
Bár úgy tűnhet, hogy csak azért is erősebb fényt szerelek (mondjuk ez igaz is), de nem a szavaid ellenére, mert addigra már megvásároltam a hozzávalókat. A fényigényesebb növények miatt éreztem, hogy igenis kelleni fog, hiszen korábban minden ilyen növény csak hezitált és a végét várta. Talán ez majd jókedvre deríti a túlélőket. A szűrés update is halad, most egy + belső szűrő segít (Eheim 2012), amíg a második külső nem készül el teljesen. Ez a bizonyos második külső szűrő még mindig ereszt az egyik tömítésnél, de megoldom hamarosan. A sózott vízcserékre pedig nagyon figyelek.
Bár ott tartanék már, hogy újra jelentkezem friss, üde növényekért nálad. Most még csak gondolnom sem szabad hasonlókra. :bag:
 
Ha ugy megis bele bele cseppentesz egy kis tapot, az feler egy blackout kozbeni, adok egy csopp fenyt azert mert sok az 5 nap. Es letelt a hatarido. A hatas elmarad, ha folytatodik a kezeles mar csak kart okoz.
Nekem is elojott ket hete kb. Pontosan nem tudom a datumot mert mar el is ment. Igy nem hagyott mely nyomot.
Szia Henrik!
Macro tápot (keveset) most már muszáj adnom, mert az egy hete vásárolt teszt folyton nullát mutat. Valamelyik nap már csorgattam is egy keveset. Holnap írok erről is bővebben, most alvásidő van.
Csak még valami! Ez a fonálság csak úgy a semmiből előjött és ment is nálad? Érdekes egy jelenség. Amúgy azt vettem észre még ezzel kapcsolatban, bár lehetséges, hogy csak nálam játszódott le így, hogy néhány hete, miközben kínomban már az áramlás erősségével is játszottam (Lily / esőztető), a gyengébb áramlat (tehát Lily, ez van jelenleg is) a hosszabb, durva tapintású, szálas fonalakat keltette életre, míg az erősebb (esőztető által generált) áramlatnál ők stagnáltak és a nyálkás, néhány cm hosszúságú fonál kapott szárnyra, amely telepeket alkotva tapadt a növényekre. Érdekes volt számomra, hogy ilyen hangyányi módosítással az egyik alga úgymond legyőzi, felváltja a másikat. Egyébként ez a nyálkás fonal még szimpatikus is, mert vele legalább jól néz ki a növény, legalábbis jobban, mint a kesze-kusza hosszú madzagokkal, persze csak elfogadható mennyiségben. Meg az is feltűnt, hogy a nyálkás fonal kelendőbb az erre szakosodott fogyasztóknak. Erről is bővebben holnap, hogy kik is ők :)
 
Szia Henrik!
Macro tápot (keveset) most már muszáj adnom, mert az egy hete vásárolt teszt folyton nullát mutat. Valamelyik nap már csorgattam is egy keveset. Holnap írok erről is bővebben, most alvásidő van.
Csak még valami! Ez a fonálság csak úgy a semmiből előjött és ment is nálad? Érdekes egy jelenség. Amúgy azt vettem észre még ezzel kapcsolatban, bár lehetséges, hogy csak nálam játszódott le így, hogy néhány hete, miközben kínomban már az áramlás erősségével is játszottam (Lily / esőztető), a gyengébb áramlat (tehát Lily, ez van jelenleg is) a hosszabb, durva tapintású, szálas fonalakat keltette életre, míg az erősebb (esőztető által generált) áramlatnál ők stagnáltak és a nyálkás, néhány cm hosszúságú fonál kapott szárnyra, amely telepeket alkotva tapadt a növényekre. Érdekes volt számomra, hogy ilyen hangyányi módosítással az egyik alga úgymond legyőzi, felváltja a másikat. Egyébként ez a nyálkás fonal még szimpatikus is, mert vele legalább jól néz ki a növény, legalábbis jobban, mint a kesze-kusza hosszú madzagokkal, persze csak elfogadható mennyiségben. Meg az is feltűnt, hogy a nyálkás fonal kelendőbb az erre szakosodott fogyasztóknak. Erről is bővebben holnap, hogy kik is ők :)
Szia. Igen. Hamarabb ment mint jott.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Élet a katasztrófa után!

2.) fejezet

Azt kell, hogy mondjam, hogy sok időbe telt helyrehozni azt, amit néhány nap alatt sikerült elszúrnom. Rendesen a kedvemet szegte ez az állapot, de kezd visszafordulni.
A megmaradt növények lassan, de biztosan lábadoznak és a víz is újfent tiszta. Sajt úr ( @Trappista ) tanácsára, ami egyébként nagyon jó ötletnek bizonyult, kipucoltam a szűrőt. Durván koszos volt. Nem gondoltam volna. Jelzem, hogy sosem volt még ennyire koszos, ilyen rövid időn belül. (2-2,5 hónap) Még a rotor és a rotorház is tele volt szmötyővel, amit elég nehezen tudtam csak lekaparni róla. Ez gondolom az első fejezetben taglalt növényi sorvadás, oszlás miatt lehetett. Jelenleg egy homokszem sincs a gépezetben. Azért, hogy ne tudjon újra ilyen gyorsan elkoszolódni, hadrendbe állítottam egy belső szűrőt, remélve hogy ketten már megbirkóznak a feladattal és megfelezve a munkálatokat, patyolattisztán fogják tartani a vizet. A belső szűrőt hamarosan egy másik külső szűrő váltja fel, csak még adódott némi probléma körülötte. A biológiai közeg egyébként tökéletesen működik a jelenlegi külső szűrőben, mert a nitrit és nitrát érték is 0-t mutatott az utóbbi két teszten. Ezért is próbálom most újfent behatárolni a megfelelő Macro adagot, amit most ugyebár az új, plusz egy fénycső is nagyban megnehezít. Eleinte, nyilván fokozatosan, de egyre többet kell majd adagolnom, hiszen a plusz fény, nagyobb / gyorsabb növekedésre készteti reményeim szerint a növényeket. A növények közül van egy, aki a kezdetek óta velem van és legyen az bármilyen körülmény, ami körülveszi őt, ő csak nő, és nő, és terjeszkedik. Ez a növény nem más, mint a Sagittaria subulata. Most, hogy a HM mezőm megsemmisült, kellett valami helyette az előtérbe, ami fűszerűnek hat ismét. A Sagi-subulata tökéletes választásnak bizonyult, így a korábban két nagy csokorba ültetett telepet szétszedtem és az előteret besűrítettem velük, amennyire tudtam. Idővel szép, sűrű szőnyeggé fog válni. Amit rögtön észrevettem, hogy a Sagi-subu nem, de a korábbi HM mező, a kevés fény ellenére is mindig bubizott, noha nem akkora mértékkel, de mindig eregetett néhányat. ...na, nem úgy : )
Szóval jó volt nézni a felszálló bubikat, ezt most hiányolom. Habár lehetséges, hogy lesz itt még bubizás, hiszen már sugároz az új fényágyú is. Mivel nem szeretnék újabb alga bummot, így eleinte csak 2 órán keresztül engedem világítani, a harmadik fénycsövet. Fokozatosan, néhány naponként emelem majd az óraszámát a megfelelő időpontig. Beszerelésekor direkt figyeltem erre, hogy külön kapcsolható legyen, de erről bővebben majd a neki szánt bejegyzésben írok.
A legfontosabb közlendőmet céltudatosan utoljára hagytam. Bővült az akvárium állománya, úszó-csúszó élőlények terén.
Lássuk kik is ők!
Érkezett hozzánk, az alga tüneti kezelésére 2db SAE halacska. Nevezetesebben sziámi algázó. Abból is jól megvizsgálva, a közkedvelt békés fajta, amelynek a hosszanti, fekete csíkja, a farokúszó V alakjáig ér, és eme fekete csík felett nincsen plusz élénkebb színű sáv, továbbá átlátszó hátúszója van. Ez azért volt fontos, mert olvastam, hogy van egy morcosabb típus is fajon belül, aki meg-megeszegetné a kisebb-nagyobb garnélákat, ha egyszer eljutnak majd végre hozzám. A fonal alga miatt, közkedvelt halacska, csakúgy mint a Molly. Mivel biztosra akartam menni, érkezett 2db hím borostyán Molly is. Jelentem minden igaz eme két fajta halról. Egész álló nap kötnek valamit, sok fonalat felhasználva a készülő remekművükhöz, vagyis zabálják a fonalat. Szerintem azóta már kétszer is elcsapták a hasukat. Mollyt szívem szerint hoztam volna még, de tartok a későbbi káosztól. Valahol olvastam, hogy hiába választok hímeket, ők képesek átalakulni, majd pározni, utódokat nemzeni és megtölteni az akváriumot rengeteg Molly csemetével. Ezt az átalakulós dolgot nem tudom biztosan, de azt igen, hogy rengeteg utóddal képesek meglepni szeretett gazdájukat. Az első akváriumomban, amikor még a műnövényeket favorizáltam, az első halaim, hím és nőstény Black Molly volt és akkoriban én is így jártam. A Molllykról jut eszembe. Nem akarom rájuk kenni a dolgot, de szerintem megeszik a Sessiliflorámat és azért nagyon harapok. Figyelni fogom őket!
Szóval folytatnám a sort.
Az egy szem Helena csigától meg kellett válnom (új gazdi), mert díszvendégek érkeztek hozzám és rettegtek tőle. Könnyű kitalálni, hogy dísz csiguszokról van szó.
Igen, két gyönyörű és hadd ne mondjam milyen hasznos Neritina sp. –azaz hagymacsiga érkezett. Név szerint: Csiguszti és Csigadél. :ROFLMAO:
A felsorolás végére hagytam az új (és régi) lakók közül, a legédesebb, legérdekesebb, legszebb és talán legviccesebb élőlényeket, a kulipintyókat. : )
Hivatalos nevükön szólítva őket: Pangio kuhlii, avagy Kuli-kuli, magyarul pedig Párduccsík. Nekem kulipintyók maradnak.
Jelenleg hárman vannak és abszolút nem félősek. Tervezem még bővíteni a csapatot, de nem volt több ott, ahonnan érkeztek. Az olvasottak ellenére, egyikük az első perctől kezdve kint bogarászik, cseppet sem törődve azzal, hogy világos van odabent. A másik kettő, az első napot a fa alatt töltötte, épp csak a fejük volt kint, nagyokat szemlélődve, hogy hová is kerültek. Vicces kis tökfejek. Azóta már ők is kimerészkednek. Rájöttek, hogy itt aztán nincs mitől tartani, sőt, már barátokat is szereztek.
A gébekkel együtt bandáznak. Olyanok mint egy kicsi vízisikló. Sokkal hatékonyabban keresik, túrják a maradékot a fenéken egész nap, mint a páncélos harcsák. Az apró kavics miatt nem tudnak mélyre túrni, de egy könnyebb agyagos talajban nem biztos, hogy van helyük, mert minden 5-10cm távolság megtétele után, próbálják a fejüket düncizni a talajba. Nem győzöm hangsúlyozni mennyire viccesek a kinézetük, a természetük és az apró-cseprő dolgaik miatt. Ágaskodnak, mintha két lábra állnának és úgy nézelődnek jobbra-balra. Ide-oda tekeregnek, csúsznak a növények között és közben nagyokat bambuláznak, a bajuszos fejükkel. Nagyon örülök nekik.
Már csak a Yellow garnélusok hiányoznak és mondhatni mindenem megvan.

A viszontlátásra, jó hétvégét!
 
Élet a katasztrófa után!

2.) fejezet

Azt kell, hogy mondjam, hogy sok időbe telt helyrehozni azt, amit néhány nap alatt sikerült elszúrnom. Rendesen a kedvemet szegte ez az állapot, de kezd visszafordulni.
A megmaradt növények lassan, de biztosan lábadoznak és a víz is újfent tiszta. Sajt úr ( @Trappista ) tanácsára, ami egyébként nagyon jó ötletnek bizonyult, kipucoltam a szűrőt. Durván koszos volt. Nem gondoltam volna. Jelzem, hogy sosem volt még ennyire koszos, ilyen rövid időn belül. (2-2,5 hónap) Még a rotor és a rotorház is tele volt szmötyővel, amit elég nehezen tudtam csak lekaparni róla. Ez gondolom az első fejezetben taglalt növényi sorvadás, oszlás miatt lehetett. Jelenleg egy homokszem sincs a gépezetben. Azért, hogy ne tudjon újra ilyen gyorsan elkoszolódni, hadrendbe állítottam egy belső szűrőt, remélve hogy ketten már megbirkóznak a feladattal és megfelezve a munkálatokat, patyolattisztán fogják tartani a vizet. A belső szűrőt hamarosan egy másik külső szűrő váltja fel, csak még adódott némi probléma körülötte. A biológiai közeg egyébként tökéletesen működik a jelenlegi külső szűrőben, mert a nitrit és nitrát érték is 0-t mutatott az utóbbi két teszten. Ezért is próbálom most újfent behatárolni a megfelelő Macro adagot, amit most ugyebár az új, plusz egy fénycső is nagyban megnehezít. Eleinte, nyilván fokozatosan, de egyre többet kell majd adagolnom, hiszen a plusz fény, nagyobb / gyorsabb növekedésre készteti reményeim szerint a növényeket. A növények közül van egy, aki a kezdetek óta velem van és legyen az bármilyen körülmény, ami körülveszi őt, ő csak nő, és nő, és terjeszkedik. Ez a növény nem más, mint a Sagittaria subulata. Most, hogy a HM mezőm megsemmisült, kellett valami helyette az előtérbe, ami fűszerűnek hat ismét. A Sagi-subulata tökéletes választásnak bizonyult, így a korábban két nagy csokorba ültetett telepet szétszedtem és az előteret besűrítettem velük, amennyire tudtam. Idővel szép, sűrű szőnyeggé fog válni. Amit rögtön észrevettem, hogy a Sagi-subu nem, de a korábbi HM mező, a kevés fény ellenére is mindig bubizott, noha nem akkora mértékkel, de mindig eregetett néhányat. ...na, nem úgy : )
Szóval jó volt nézni a felszálló bubikat, ezt most hiányolom. Habár lehetséges, hogy lesz itt még bubizás, hiszen már sugároz az új fényágyú is. Mivel nem szeretnék újabb alga bummot, így eleinte csak 2 órán keresztül engedem világítani, a harmadik fénycsövet. Fokozatosan, néhány naponként emelem majd az óraszámát a megfelelő időpontig. Beszerelésekor direkt figyeltem erre, hogy külön kapcsolható legyen, de erről bővebben majd a neki szánt bejegyzésben írok.
A legfontosabb közlendőmet céltudatosan utoljára hagytam. Bővült az akvárium állománya, úszó-csúszó élőlények terén.
Lássuk kik is ők!
Érkezett hozzánk, az alga tüneti kezelésére 2db SAE halacska. Nevezetesebben sziámi algázó. Abból is jól megvizsgálva, a közkedvelt békés fajta, amelynek a hosszanti, fekete csíkja, a farokúszó V alakjáig ér, és eme fekete csík felett nincsen plusz élénkebb színű sáv, továbbá átlátszó hátúszója van. Ez azért volt fontos, mert olvastam, hogy van egy morcosabb típus is fajon belül, aki meg-megeszegetné a kisebb-nagyobb garnélákat, ha egyszer eljutnak majd végre hozzám. A fonal alga miatt, közkedvelt halacska, csakúgy mint a Molly. Mivel biztosra akartam menni, érkezett 2db hím borostyán Molly is. Jelentem minden igaz eme két fajta halról. Egész álló nap kötnek valamit, sok fonalat felhasználva a készülő remekművükhöz, vagyis zabálják a fonalat. Szerintem azóta már kétszer is elcsapták a hasukat. Mollyt szívem szerint hoztam volna még, de tartok a későbbi káosztól. Valahol olvastam, hogy hiába választok hímeket, ők képesek átalakulni, majd pározni, utódokat nemzeni és megtölteni az akváriumot rengeteg Molly csemetével. Ezt az átalakulós dolgot nem tudom biztosan, de azt igen, hogy rengeteg utóddal képesek meglepni szeretett gazdájukat. Az első akváriumomban, amikor még a műnövényeket favorizáltam, az első halaim, hím és nőstény Black Molly volt és akkoriban én is így jártam. A Molllykról jut eszembe. Nem akarom rájuk kenni a dolgot, de szerintem megeszik a Sessiliflorámat és azért nagyon harapok. Figyelni fogom őket!
Szóval folytatnám a sort.
Az egy szem Helena csigától meg kellett válnom (új gazdi), mert díszvendégek érkeztek hozzám és rettegtek tőle. Könnyű kitalálni, hogy dísz csiguszokról van szó.
Igen, két gyönyörű és hadd ne mondjam milyen hasznos Neritina sp. –azaz hagymacsiga érkezett. Név szerint: Csiguszti és Csigadél. [emoji23]
A felsorolás végére hagytam az új (és régi) lakók közül, a legédesebb, legérdekesebb, legszebb és talán legviccesebb élőlényeket, a kulipintyókat. : )
Hivatalos nevükön szólítva őket: Pangio kuhlii, avagy Kuli-kuli, magyarul pedig Párduccsík. Nekem kulipintyók maradnak.
Jelenleg hárman vannak és abszolút nem félősek. Tervezem még bővíteni a csapatot, de nem volt több ott, ahonnan érkeztek. Az olvasottak ellenére, egyikük az első perctől kezdve kint bogarászik, cseppet sem törődve azzal, hogy világos van odabent. A másik kettő, az első napot a fa alatt töltötte, épp csak a fejük volt kint, nagyokat szemlélődve, hogy hová is kerültek. Vicces kis tökfejek. Azóta már ők is kimerészkednek. Rájöttek, hogy itt aztán nincs mitől tartani, sőt, már barátokat is szereztek.
A gébekkel együtt bandáznak. Olyanok mint egy kicsi vízisikló. Sokkal hatékonyabban keresik, túrják a maradékot a fenéken egész nap, mint a páncélos harcsák. Az apró kavics miatt nem tudnak mélyre túrni, de egy könnyebb agyagos talajban nem biztos, hogy van helyük, mert minden 5-10cm távolság megtétele után, próbálják a fejüket düncizni a talajba. Nem győzöm hangsúlyozni mennyire viccesek a kinézetük, a természetük és az apró-cseprő dolgaik miatt. Ágaskodnak, mintha két lábra állnának és úgy nézelődnek jobbra-balra. Ide-oda tekeregnek, csúsznak a növények között és közben nagyokat bambuláznak, a bajuszos fejükkel. Nagyon örülök nekik.
Már csak a Yellow garnélusok hiányoznak és mondhatni mindenem megvan.

A viszontlátásra, jó hétvégét!
Eleg volt vegigolvasni es osszerakni.
[emoji3]

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Eleg volt vegigolvasni es osszerakni.
[emoji3]
Katyvasz lett belőle? :)
Kikívánkozott belőlem, nyomta már az oldalbordámat ennyi idő után.
Rövidebb bejegyzések következnek, amint látok vagy csinálok valami változást. Ja és persze a tető upgrade leírása, de ahhoz most nincs kedvem.
Viszont kérdeznék.
A mai teszt során maximum 5-ös értéket mutat a nitrát. A vízcsere (10 nap után) holnap lenne esedékes. Van így értelme vizet cserélnem, vagy inkább hagyjam ki és löttyintsek 1ml nitrátot? Igazán szép tiszta a víz és a fonalak nagyon kezdenek eltűnni. A GA GH Plus helyreállított odabent mindent. Bebizonyosodott, hogy számomra tényleg nincs élet nélküle, ha akvarizálni akarok. Hamarosan rendelnem is kell belőle, nehogy hoppon maradjak nélküle.
 
Élet a katasztrófa után!

2.) fejezet

Azt kell, hogy mondjam, hogy sok időbe telt helyrehozni azt, amit néhány nap alatt sikerült elszúrnom. Rendesen a kedvemet szegte ez az állapot, de kezd visszafordulni.
A megmaradt növények lassan, de biztosan lábadoznak és a víz is újfent tiszta. Sajt úr ( @Trappista ) tanácsára, ami egyébként nagyon jó ötletnek bizonyult, kipucoltam a szűrőt. Durván koszos volt. Nem gondoltam volna. Jelzem, hogy sosem volt még ennyire koszos, ilyen rövid időn belül. (2-2,5 hónap) Még a rotor és a rotorház is tele volt szmötyővel, amit elég nehezen tudtam csak lekaparni róla. Ez gondolom az első fejezetben taglalt növényi sorvadás, oszlás miatt lehetett. Jelenleg egy homokszem sincs a gépezetben. Azért, hogy ne tudjon újra ilyen gyorsan elkoszolódni, hadrendbe állítottam egy belső szűrőt, remélve hogy ketten már megbirkóznak a feladattal és megfelezve a munkálatokat, patyolattisztán fogják tartani a vizet. A belső szűrőt hamarosan egy másik külső szűrő váltja fel, csak még adódott némi probléma körülötte. A biológiai közeg egyébként tökéletesen működik a jelenlegi külső szűrőben, mert a nitrit és nitrát érték is 0-t mutatott az utóbbi két teszten. Ezért is próbálom most újfent behatárolni a megfelelő Macro adagot, amit most ugyebár az új, plusz egy fénycső is nagyban megnehezít. Eleinte, nyilván fokozatosan, de egyre többet kell majd adagolnom, hiszen a plusz fény, nagyobb / gyorsabb növekedésre készteti reményeim szerint a növényeket. A növények közül van egy, aki a kezdetek óta velem van és legyen az bármilyen körülmény, ami körülveszi őt, ő csak nő, és nő, és terjeszkedik. Ez a növény nem más, mint a Sagittaria subulata. Most, hogy a HM mezőm megsemmisült, kellett valami helyette az előtérbe, ami fűszerűnek hat ismét. A Sagi-subulata tökéletes választásnak bizonyult, így a korábban két nagy csokorba ültetett telepet szétszedtem és az előteret besűrítettem velük, amennyire tudtam. Idővel szép, sűrű szőnyeggé fog válni. Amit rögtön észrevettem, hogy a Sagi-subu nem, de a korábbi HM mező, a kevés fény ellenére is mindig bubizott, noha nem akkora mértékkel, de mindig eregetett néhányat. ...na, nem úgy : )
Szóval jó volt nézni a felszálló bubikat, ezt most hiányolom. Habár lehetséges, hogy lesz itt még bubizás, hiszen már sugároz az új fényágyú is. Mivel nem szeretnék újabb alga bummot, így eleinte csak 2 órán keresztül engedem világítani, a harmadik fénycsövet. Fokozatosan, néhány naponként emelem majd az óraszámát a megfelelő időpontig. Beszerelésekor direkt figyeltem erre, hogy külön kapcsolható legyen, de erről bővebben majd a neki szánt bejegyzésben írok.
A legfontosabb közlendőmet céltudatosan utoljára hagytam. Bővült az akvárium állománya, úszó-csúszó élőlények terén.
Lássuk kik is ők!
Érkezett hozzánk, az alga tüneti kezelésére 2db SAE halacska. Nevezetesebben sziámi algázó. Abból is jól megvizsgálva, a közkedvelt békés fajta, amelynek a hosszanti, fekete csíkja, a farokúszó V alakjáig ér, és eme fekete csík felett nincsen plusz élénkebb színű sáv, továbbá átlátszó hátúszója van. Ez azért volt fontos, mert olvastam, hogy van egy morcosabb típus is fajon belül, aki meg-megeszegetné a kisebb-nagyobb garnélákat, ha egyszer eljutnak majd végre hozzám. A fonal alga miatt, közkedvelt halacska, csakúgy mint a Molly. Mivel biztosra akartam menni, érkezett 2db hím borostyán Molly is. Jelentem minden igaz eme két fajta halról. Egész álló nap kötnek valamit, sok fonalat felhasználva a készülő remekművükhöz, vagyis zabálják a fonalat. Szerintem azóta már kétszer is elcsapták a hasukat. Mollyt szívem szerint hoztam volna még, de tartok a későbbi káosztól. Valahol olvastam, hogy hiába választok hímeket, ők képesek átalakulni, majd pározni, utódokat nemzeni és megtölteni az akváriumot rengeteg Molly csemetével. Ezt az átalakulós dolgot nem tudom biztosan, de azt igen, hogy rengeteg utóddal képesek meglepni szeretett gazdájukat. Az első akváriumomban, amikor még a műnövényeket favorizáltam, az első halaim, hím és nőstény Black Molly volt és akkoriban én is így jártam. A Molllykról jut eszembe. Nem akarom rájuk kenni a dolgot, de szerintem megeszik a Sessiliflorámat és azért nagyon harapok. Figyelni fogom őket!
Szóval folytatnám a sort.
Az egy szem Helena csigától meg kellett válnom (új gazdi), mert díszvendégek érkeztek hozzám és rettegtek tőle. Könnyű kitalálni, hogy dísz csiguszokról van szó.
Igen, két gyönyörű és hadd ne mondjam milyen hasznos Neritina sp. –azaz hagymacsiga érkezett. Név szerint: Csiguszti és Csigadél. :ROFLMAO:
A felsorolás végére hagytam az új (és régi) lakók közül, a legédesebb, legérdekesebb, legszebb és talán legviccesebb élőlényeket, a kulipintyókat. : )
Hivatalos nevükön szólítva őket: Pangio kuhlii, avagy Kuli-kuli, magyarul pedig Párduccsík. Nekem kulipintyók maradnak.
Jelenleg hárman vannak és abszolút nem félősek. Tervezem még bővíteni a csapatot, de nem volt több ott, ahonnan érkeztek. Az olvasottak ellenére, egyikük az első perctől kezdve kint bogarászik, cseppet sem törődve azzal, hogy világos van odabent. A másik kettő, az első napot a fa alatt töltötte, épp csak a fejük volt kint, nagyokat szemlélődve, hogy hová is kerültek. Vicces kis tökfejek. Azóta már ők is kimerészkednek. Rájöttek, hogy itt aztán nincs mitől tartani, sőt, már barátokat is szereztek.
A gébekkel együtt bandáznak. Olyanok mint egy kicsi vízisikló. Sokkal hatékonyabban keresik, túrják a maradékot a fenéken egész nap, mint a páncélos harcsák. Az apró kavics miatt nem tudnak mélyre túrni, de egy könnyebb agyagos talajban nem biztos, hogy van helyük, mert minden 5-10cm távolság megtétele után, próbálják a fejüket düncizni a talajba. Nem győzöm hangsúlyozni mennyire viccesek a kinézetük, a természetük és az apró-cseprő dolgaik miatt. Ágaskodnak, mintha két lábra állnának és úgy nézelődnek jobbra-balra. Ide-oda tekeregnek, csúsznak a növények között és közben nagyokat bambuláznak, a bajuszos fejükkel. Nagyon örülök nekik.
Már csak a Yellow garnélusok hiányoznak és mondhatni mindenem megvan.

A viszontlátásra, jó hétvégét!
Az a szerencséd, hogy nem papíralapú naplót (kis könyvecskét) vezetsz. Az már betelt volna... :)
Bár így sem biztos, hogy lesz elég helyed...
http://whistler.uw.hu/meri/lastpage.htm
 
Holnapig kérek szépen választ a vízcserére, mert összefirkálok itt mindent! :writer:
Az én elgondolásom az, hogy igen Led, cserélj vizet és adj a vízcsere után dupla adag nitrátot, azaz 2ml-t a köv.vízcseréig / tesztig és meglátod hogyan tovább.
Köszönöm szépen Led! ;)
Habár azt megjegyezném, hogy low tech naplókban többen, csak 2-3 hetente cserélnek 20-25% vizet. Én ehelyett eddig hetente, most pedig 10 naponta cserélek. Lehet, hogy feleslegesen. (most az algás időszakot nem számoltam bele, ott sűrűbb vízcserék voltak)
Ebééééd.. :LOL:
 
Katyvasz lett belőle? :)
Kikívánkozott belőlem, nyomta már az oldalbordámat ennyi idő után.
Rövidebb bejegyzések következnek, amint látok vagy csinálok valami változást. Ja és persze a tető upgrade leírása, de ahhoz most nincs kedvem.
Viszont kérdeznék.
A mai teszt során maximum 5-ös értéket mutat a nitrát. A vízcsere (10 nap után) holnap lenne esedékes. Van így értelme vizet cserélnem, vagy inkább hagyjam ki és löttyintsek 1ml nitrátot? Igazán szép tiszta a víz és a fonalak nagyon kezdenek eltűnni. A GA GH Plus helyreállított odabent mindent. Bebizonyosodott, hogy számomra tényleg nincs élet nélküle, ha akvarizálni akarok. Hamarosan rendelnem is kell belőle, nehogy hoppon maradjak nélküle.
Nem lett katyvasz. Csak az info mennyiseged nem gyenge. Felre ne erts egyaltalan nem zavar, csak erdekes szamomra.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
2 vödör víz a sarokban, a holnapi vízcseréhez. Kicsit tényleg tanácstalan vagyok amiatt, hogy ilyen kevés nitrát szint mellett van -e értelme a mostani cserének. Mindenesetre most már holnap kicserélem ezt a két vödörnyit és akkor újra indul a 10 napos ciklus. 10 nap telt el most is és a nitrát, mint azt már fentebb is írtam, 5-ös értéket mutat, ha hihető a teszt eredménye. (Sera papiros) 1-1 vödör egyébként 13l -es, eddig ennél többet és többször cseréltem, volt amikor 4-5 vödörrel is, az algák miatt.
 
Túl a vízcserén.. :barefoot:

Rég volt már ilyen egyszerű vízcserém. Se porszívózás a fenéken, se alga kapirgálás, se alga tépkedés (ez nem jelenti azt, hogy mind eltűnt), semmi extra molyolás, csakis a 2 vödör víz leengedése majd az állott vízzel való pótlása.
Jöhet a szundi :woot:
 
Back
Oldal tetejére