• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nano Csapás

skifekete

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Szeretnék indítani az új csodámnak egy naplót! Nem ez lesz az első próbálkozásom, (és valószínű nem is az utolsó), de elég amatőrnek érzem magam, úgyhogy ha nagy hülyeségeket csinálnék, nyugodtan ki lehet javítani :)

Kezdeném az adatokkal:
Az üveg egy Eheim Aquastyle 35L-es csoda.
CO2: nagynyomású
Lámpa: 24W Dennerle
Szűrés: Eheim Classic 250, gyári töltettel
Talaj: JBL Manado
Tápozás: Green Aqua Micro, Macro, Easy Carbo (2ml mindegyiből naponta)

Növények:
Echinodorus bleheri PCS
Dennerle Anubias barteri nana
Tropica Staurogyne Repens TC
Tropica Eleocharis acicularis mini TC
Tropica Microsorum Pteropus Windelov
Tropica Rotala rotundifolia MP
Dennerle Ranunculus inundatus
Christmas moha

Kortörténet:
Természetesen eleinte az üveghez adott szűrőt illetve lámpát használtam, ami nem kifejezetten volt hatékony, így irtózatos mennyiségű barna alga alakult ki. A külső szűrő 4 napja lett beüzemelve, ennyi idő alatt nem várok csodákat, csak attól tartok a növények szépen szét rohadnak az alga alatt, ha nem jutnak fényhez. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy ez az alga magától eltűnik idővel teljesen, vagy érdemes lenne ecsettel inzultálni? Illetve szerintetek a ki- és befolyó ágak jól vannak így elhelyezve, vagy létezik ennél jobb megoldás?

2eukdus.jpg

Ui: A fán a fehér foltok a moha ragasztó nyomai




 
Illetve szerintetek a ki- és befolyó ágak jól vannak így elhelyezve, vagy létezik ennél jobb megoldás?
Nem látom pontosan hogy van elhelyezve a kifolyóág. Általános ajánlás szerint érdemes a be- és kifolyóágat egy oldalra, akár egymás mellé elhelyezni és a kifolyót érdemes úgy beállítani, hogy enyhén fodrozza a vízfelszínt. Milyen kifolyót használsz?
 
Ha megnézed a képet a jobb oldalon a fa alatt látható az üveg kifolyó (ADA) a bal oldalt pedig a szívó ág, zöld :D
 
Ha megnézed a képet a jobb oldalon a fa alatt látható az üveg kifolyó (ADA) a bal oldalt pedig a szívó ág, zöld :D
Ha jobb hátul van a befolyó és a frontüveg felé néz, akkor a diffúzort tehetnéd jobb előre ugyanolyan alacsonyra mint ahogy most van.
Ez jobban elterítené a CO2-t az akváriumban. A befolyót pedig mindjárt a kifolyó mellé raknám.
 
Ha jobb hátul van a befolyó és a frontüveg felé néz, akkor a diffúzort tehetnéd jobb előre ugyanolyan alacsonyra mint ahogy most van.
Ez jobban elterítené a CO2-t az akváriumban. A befolyót pedig mindjárt a kifolyó mellé raknám.

Meg is van, köszi a tippet. Külső szűrő beállására mennyi idővel kell szábolni kb, ha nincs benne bacterball, vagy ilyesmi? Érdemes addig minden nap vizet cserélni amíg be nem áll?
 
Meg is van, köszi a tippet. Külső szűrő beállására mennyi idővel kell szábolni kb, ha nincs benne bacterball, vagy ilyesmi? Érdemes addig minden nap vizet cserélni amíg be nem áll?
Adagolj bacikultúrát, és mivel nem aktív a talajod, lehet, hogy elegendő ha 2-3 naponta cserélsz vizet az első 2 hétben, utána fokozatosan lehet növelni a vízcsere intervallumát. Minden vízcsere után baci adagolás. A szűrő míg teljesen beáll 2-3 hónap is lehet. Az induló akváriumoknál a barna alga gyakori vendég, ahogy elkezdenek dolgozni a szűrőbacik, úgy tűnik el a barna alga is. A Manado-t kimostad mielőtt beraktad? A fórumon többen is írták, hogy eléggé tud porolni enélkül, ill. a GA oldalán is azt írja, hogy át kell öblíteni.
 
A manado kimosás éppenséggel kimaradt.. akkor úgy tűnik meg is van a következő lépés, baci vétel :)
Köszönöm a tippet. Közeli képeket nem töltenék fel inkább, nem egy álom látvány sajnos.. ráadásul elég kopár is még, de mivel úgyis elleni az alga, így pillanatnyilag nem sok értelmét látom több növény betelepítésének. A 24W világítás elég lehet vagy kéne mellé még egyszer ennyi? Illetve terveztem kicserélni a gyári kerámia gyűrűt sub.pro-ra, szerinted érdeme?
 
A manado kimosás éppenséggel kimaradt.. akkor úgy tűnik meg is van a következő lépés, baci vétel :)
Köszönöm a tippet. Közeli képeket nem töltenék fel inkább, nem egy álom látvány sajnos.. ráadásul elég kopár is még, de mivel úgyis elleni az alga, így pillanatnyilag nem sok értelmét látom több növény betelepítésének. A 24W világítás elég lehet vagy kéne mellé még egyszer ennyi? Illetve terveztem kicserélni a gyári kerámia gyűrűt sub.pro-ra, szerinted érdeme?
A világítással kapcsolatban sajnos nem igazán tudok segíteni. Talán ha a CO2 és a tápozást hozzálövöd ehhez a fényhez akkor elég lehet. Általános szabályként elmondható, hogy 1W/litert javasolnak. A kerámiagyűrű csere substrat pro-ra vagy matrixra viszont jó ötlet.
 
No ennek örömére jelentem, a szűrőbe bekerült közel 1L substrat pro illetve locsoltam bacikat is a vízbe.. most jön a malmozás :rolleyes:
 
Közben gondolkodtam, és észre vettem, hogy a mohán ami középen a nagy fán van minden reggelre megjelenik újra az alga, míg a többi növényen amiről leszedem, nem. Lehetséges, hogy még mindig ereszti ki a fa magából a cuccost, és az rakódik le a mohára, nem is alga? Barnának mondjuk barna.. :cautious:
Továbbá mivel fás-erdős kialakítást terveztem, ezért összeszedtem még pár növényt amit beleraknék a cél elérése végett, mert jelen pillanatban főleg kopár-fás a látvány.

Íme a lista:
Tropica Hemianthus Micranthemoides
Green Aqua Sagittaria subulata - zselés
Dennerle Pogostemon helferi
Dennerle Cryptocoryne wendtii Green
Tropica növény - Alternanthera reineckii 'Mini' TC (zselés)
Tropica Anubias barteri var. barteri
Dennerle Microsorum pteropus 'Green Gnome'
Tropica Bolbitis Heudelotii

Illetve úgy döntöttem, hogy le váltom majd a jelenlegi diffúzort, egy akrilla, túl nagy bubikat porlaszt, nem esztétikus.
Ezekkel még várok, úgy jövő hónap 10-ig :D
 
Utoljára módosított moderátor által:
Közben eszembe jutott, hogy korábban nyomtam JBL tápgolyót az aljzatba, előfordulhat hogy amiatt van ennyi alga, mert túl sok a tápgolyó, és mivel túlnyomó részt lassan növények kerültek be, nincs ami felvegye a nagy tápanyag mennyiséget?
 
Közben eszembe jutott, hogy korábban nyomtam JBL tápgolyót az aljzatba, előfordulhat hogy amiatt van ennyi alga, mert túl sok a tápgolyó, és mivel túlnyomó részt lassan növények kerültek be, nincs ami felvegye a nagy tápanyag mennyiséget?
Azért algásodik az akvárium, mert még új. Az első 2-3 hónapban ilyenek elő fognak fordulni. Ilyenkor még felesleges találgatni hogy mi a baj.
 
No, ma fordulópont jött el az aki életében... megszűnt, legalábbis ebben a formában. Amíg arra vártam, hogy beálljon a szűrő, rengeteget olvasgattam naplókat,
és kénytelen voltam megállapítani, hogy valamit elcsesztem, de nagyon, ugyanis majdnem mindenkinek volt egy kevés barna alga. Egy kevés. Az enyémben nem volt olyan felület amin nem lett volna fél centi vastag takony réteg, illetve az előző hszban említett algák is megjelentek. Ezért aztán úgy döntöttem szétszedem..
Ám még mielőtt folytatnám, lenne pár felvetésem, hogy mi lehetett a hiba oka:
-1. túl sok tápogolyót dugtam az aljzatba, nem volt indokolt ez a mennyiség.
-2. Az akiban az aljaz alatt kb egy bowlingolyó méretű gyökér lakott, amiből csak a teteje látszott, lehet a kiengedett anyag berohasztotta a talajt.
-3. Túl kevés gyorsan növő növény volt benne, mivel főképpen anubias meg widelow volt jelen, az a pár szál rotala sokat nem számított.

Ezeket megerősíti az is, hogy miközben szedtem ki a talajt, egész elképesztő ordenáré szaga volt, minden lelki erőmet be kellett vetnem, hogy ne tálaljam ki a reggel elfogyasztottakat.
Tehát most a meglévő felszerelésből csináltam egy új scapet, növényekből sem lett több, majd csak jövőhónapban.
Egy új fát betettem még, ezért a régi meg az új színe különbözik, bízok benne hogy bebarnul ez is.

Rövidesen jelentkezem pár jó minőségű telefonos képpel, most még kissé opálos.
 
Nagy hiba! Az a alapja az egésznek,nélküle nem fogsz tudni semmit se életbe tartani.
Manadot meg alapba nem használnám ,mert nem fed jól,túl könnyű szerkezetű.
 
jbl tápgolyót dugdostam az aljzatba, nyilván nem 100%, de átmeneti megoldásnak jó amíg megjön a többi cucc
Ez pedig a jelenlegi állapot 20170523_151749.jpg
 
Back
Oldal tetejére