• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Nehéz kezdés

kipser

Főkertész
Sziasztok!



Nem is tudom, hogy hol kezdjem mert egy (számomra) elég nagy project előtt állok.

Nem tudom, hogy láttátok-e vagy esetleg tudjátok, hogy eddig egy kis 30 literes növényes akváriumot ”Szeretgettem” , de úgy vettem észre, hogy igazából nem tudok kibontakozni benne.

Ekkor jött az ötlet, hogy nagyobb akvárium lesz. Először a 64 literes méretre gondoltam, de amikor megláttam azt a 30 cm-es mélységet, akkor kapcsoltam csak, hogy ez nem nagy lépés a mostanihoz képest.

Jó akkor nézegettem tovább a nagyobbakat. Ugye a következő lépés a 81 liter lehetett volna úgy hogy 60x45x30-as a mérete, de itt meg ha még belement volna az 5 cm talaj akkor csak 25 cm magasság lett volna ami valljuk meg alacsony.

Napokig gondolkodtam azon, hogy mi lenne a jó méret, végül megegyeztem magammal a 60*40*40-es akvárium méretben. Ez ugye durván 96 liter.



Ezt követően jött a világítás. Na most körülbelül itt volt a legnagyobb problémám. Sehogy nem tudtam eldönteni, hogy milyen világítás legyen. Mindent számba vettem az ADA led-es lámpáktól a HQI lámpákon át, de végül az ATI 4x24w dimmelhető lámpája mellett döntöttem a sok pozitiv visszajelzés miatt. Egy dolog még nem tiszta a lámpával kapcsolatban, hogy milyen fénycsövek legyenek benne, úgyhogy ebben kérném a segítségeteket.

Szűrés terén most ugye hydor szűrőt használtam, pontosabban hydor professional 150-et. Valami hihetetlen kis gép, nagyon nagyon halk, az összes eheim szűrőt lepipálta ebben a kategóriában, viszont a 96 literhez már kevés lesz. Valószínűleg egy hydor professional 350 lesz tele töltve matrixal illetve lesz benne 100 ml Seachem Purigen. Esetleg még az eheim 2075-ös szűrője jöhet szóba, de arról semmit nem tudok még egyelőre.

A talaj kiválasztása is sok gondot jelent. Valaki az ada táptalajra és ada általános talajra esküdött. Van aki tropica ada duo-ra. Van aki jbl sera keverék táptalajra és fölé ista általánosra . Itt nagyon nagyok még bennem a kérdések. El kellene döntenem, hogy mi és hogyan legyen talaj témában.

A tápozásnál számba jöhetnek az ADA tápok illetve GA-s tápok. Tropica tápjairól nem tudok semmit. Ha valakinek van tapasztalata benne akkor kérem ossza meg velem.

Az akvárium bútor még nagy kérdés. Nem szeretnék rá 40-50 ezer forintnál többet áldozni, de mindenképp szeretnék fényes bútort. ADA stílusban. Esetleg ha ismertek valakit aki csinál bútorokat jó áron azt megköszönném, ha megosztanátok velem.



Egyelőre ennyit. Kérlek titeket, hogy a hibáimat észrevételeimet javítsátok és kérnék sok-sok tanácsot J
 
ATI lámpa tényleg jó választás! Én 3 darab 6500K-s fénycső mellé betettem egy grolux-ot, nagyon szépen kiemeli a színeket, zöldet, pirosat, s nem utolsó sorban a furcata-k kék szeme szinte világít!
Több helyen is olvastam, hogy a növényeknek, halaknak szinte mindegy, van e grolux cső, vagy sincs, de a látvány számunkra bizony nagyon ott van.

A dimmelésnél is a grolux + 1 darab 6500K-s kapcsolódik fel először, illetve oltódik le utoljára, így a szimulált napfelkelte / naplemente is látványosabb, sejtelmesebb...
 
Back
Oldal tetejére