• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Portal 202

Mandra

Nézelődő
Sziasztok!

Pár éve foglalkozok akvarisztikával, eddig kisebb, halas medencéim voltak viszonylag kevés, "elpusztíthatatlan" növénnyel. Most eljött az idő egy fokkal komolyabb, sok növénnyel telepített halas-növényes akvárium elkészítéséhez. Sokat olvasgatok, informálódok, de még mindig sok a hiányosság. E napló célja nem csak a történések dokumentálása, szívesen fogadok bármilyen tanácsot, észrevételt.

Technika, felszerelés:

Bútor: „asztalos” által készített Ada style bútor
Akvárium: 100x45x45(202l), 8mm üvegvastagság, merevítés nélkül, átlátszó ragasztás
Szűrés: Tetra EX 1200 plus, EX 800 plus (ez később kerül alá), Eheim Skim 350
Szűrőanyag: 5l Matrix Trop, 2l Siporax, 100ml Seachem Purigen, kerámiagyűrű, szivacs, perlon
Világítás: Odyssea Quad 4x39W, gyári felfüggesztő szett, Jolly krómcsöves rendszer
Aljzat: 30l JBL Manado
Dekoráció: akác gyökér, lávakő
Tápozás: TF planter, TF macro, EL Carbo

Növények:

Hygrophila corymbosa Siamensis
Nomaphila stricta
Vallisneria spiralis
Egeria densa
Ludwigia repens
Rotala rotundifolia
Cryptocoryne wendtii brown
Cryptocoryne wendtii green
Cryptocoryne beckettii
Hemianthus micranthemoides
Hydrocotyle tripartita
Sagittaria subulata
Taxiphyllum barbieri

Halak: meg akarom szüntetni a többi akváriumot, ezek lakói kerülnének bele. Egyik sem növényesbe való, lehet pártól célszerű lenne megválnom.

Pár info még: a Manado hónapokig ázott vödrökben gyakori vízcsere mellett, remélem már nem keményíti a vizet. A fának is hónapok kellettek mire hajlandó volt lent maradni. Úgy tűnik a vizet már nem színezi.
Az akvárium a benövényesítés előtt másfél hónapig ment üresen, majd berendezve. Nem tudom ez számít-e a bacik kialakulása szempontjából.
Az ültetés egy rémálom volt tapasztalat hiányában, nem is sikerült valami szépre, de nem volt türelmem tovább finomítgatni.
A halak beköltözésével együtt kerülne az aki alá a kisebbik Tetra szűrő.

Pár kérdés:
A lámpa 20 cm-re van a vízfelszíntől, napi 8 órát tervezek világítani. Ez így jó vagy változtassak valamin?
A két esőztető elhelyezése hogy lenne jobb: egy oldalra mindkettő vagy egymással szemben?
Az emers növények átalakulását hogy kell elképzelni? Mennyi idő múlva történik a levélváltás? Fokozatos változás ez vagy egyszerre ledobálja a leveleit és hozza az újakat?
A tápozást mikor kellene kezdenem és mennyit adagoljak a fent említett tápokból?
Később heti 30%-os vízcseréket tervezek, az elején gondolom gyakrabban illene. Milyen gyakran?
24385666_712f6beeb8b4d2ee6c07c49998905c23_xl.jpg
24385654_64018d831a83e238759c696b5cd05a75_xxl.jpg
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Üdv.: Viktor
 
Szia. Nem sokan aktívak most (én meg éppen ráérek) így az első "észosztást" tőlem kell elfogadnod :)
Látszik, hogy nem az első akváriumod (y), jó az összhatása, bár én a nagylevelű hortenzia(?) helyett keresnék valami finomabb levélzetű növényt - legalábbis a jobb oldalra biztos.
Én is ezt az akváriumméretet szerettem volna legyártatni az üvegesemmel, de nem vállalta 8 mm-es üvegből (merevítés nélkül), így lett végül csak 90-es a hossza. Nálad mennyit hasasodik ez így?

Az akvárium a benövényesítés előtt másfél hónapig ment üresen, majd berendezve. Nem tudom ez számít-e a bacik kialakulása szempontjából.
Hogyne számítana. A vízcseréket így már nem kell sűrűre venned, kezdheted a tervezett heti cserékkel. Mielőtt állatokat teszel bele, azért egy-két cserét szerintem mindenképp csinálj. A tápozás mehet egyből, ezt is főleg azért szokás elodázni, hogy ne "pazaroljuk" a sűrű cserékkel a tápot. Zselés növények főleg igénylik a folyamatos, azonnali tápozást. A levélváltás folyamata növényenként eltérő lehet.
Én is ezeket a tápokat használom, a gyártói adagolásnál kb. 1,5x többet a mikróból. Ha nagyobb testű halak költöznek be, a makróból jóval kevesebb is elég lesz majd, de ezt neked kell kitapasztalnod. A másik szűrőt próbáld meg mielőbb hadirendbe állítani, sokat segíthet a kezdeti algásodás elkerülésében. Sok a növényed, ez is segít.

Az ültetés egy rémálom volt tapasztalat hiányában
A manado miatt volt nehézkes az ültetés, meg gondolom mert víz alatt csináltad... nem csak a rutin hiányának kell betudnod. Manadoval szerencsére nekem nem volt dolgom, de sok jót nem hallottam róla :(. Sajnos neked is számítanod kell rá, hogy az áramlat idővel részben kimossa majd a lávakövek közül.
Hiányolom a táptalajt a felsorolásból. Ha nem csak onnan hagytad ki, lehet célszerű lenne az aljzatot utólag megkínálni némi táprúddal a növények szebb kondíciójához.

A lámpa 20 cm-re van a vízfelszíntől, napi 8 órát tervezek világítani. Ez így jó vagy változtassak valamin?
Szerintem ez jó így. Bár CO2 nélkül nem kevés ez a fény, talán inkább csak 7 órát világítanék. Lehet feljebb kell húznod a lámpát is, ez is kiderül majd gyorsan, de én jónak gondolom a 20 centit.
Egyébként minden adott a high tech akihoz, érdemes lenne elkezdened tervezni a CO2-t, már csak az hiányzik. A 2 cső lehet kevés lenne világítani, a 4 viszont már lehet hogy igényli azt...

A két esőztető elhelyezése hogy lenne jobb: egy oldalra mindkettő vagy egymással szemben?
Erre nincs tuti recept, de egyoldalra semmiképp nem tenném. Vagy szembe egymással, vagy mindkettőt a hátfalra. Legfontosabb, hogy ne kavarja fel az áramlat a talajt.
Az esőztetőknél szokás még felfúrni a lyukakat, hogy azok keresztmetszetének szummája akkora legyen, mint a csőé, így lehet hatékonyabbá tenni a szűrést. Nem igazán értek ehhez, csak gondoltam felvetem. A megfelelő helyen tudsz erről többet olvasni, vagy majd mások pontosítanak.

Még valami: nyáron fűtő??? :)
 
Utoljára módosított:
Kicsit kiegészítve/finomítva Gergő észrevételeit:
- szép indítás, ez jó, hogy nem kapkodsz, tartsd meg ezt a jó szokásodat:)
- a manado nem akkora mumus, mint amilyen a híre, én pl kifejezetten szeretek bele ültetni, de pár dolgot figyelembe kell venni: könnyű talaj, így a legjobb ültetni akkor, ha nincs teljesen feltöltve az akva, hanem csat tucsogós a talaj, illetve az olyan növény, amelyik felúszós, az nehezen fog benne maradni pont a könnyű volta miatt. Ha a növények megkapaszkodtak, akkor már nem lesz gond vele, szeretni fogják.
- nem keményít annyira, mint amennyire sokan félnek tőle
- indulásnak a lámpa szerintem is jó így, a világítási idővel és a magassággal majd finomítod, ha látod az algásodás mértékét
- a tápot kezd el adagolni a gyári utasításnak megfelelően, arra azonban figyelj, hogy ez a táp nem a heti 50%-os vízcserékhez van kifejlesztve, hanem a kisebb cserékhez, de a tapasztalatok majd segítenek beállítani a mennyiséget
- az emers leveleket nem egyszerre dobálják el, hanem minden növénynek más idő kell, illetve lesz olyan is, ami nem dobja el, hanem folyamatos levélcsere mellett átalakul
- ekkora akvával és ilyen alapos bejáratás mellett jó lehet indulásnak a heti 30%, később lehet, hogy lentebb mehetsz majd vele, de mindig a tapasztalat, a rendszer viselkedése szabja ezt meg.
- az esőztető furatait azért érdemes felfúrni, hogy kisebb nyomással jöjjön a víz, így az aljzatot nem fogja mozgatni
- a manado talán egy igazán rossz tulajdonsága, hogy síkra terül, ezt újabb kövek behelyezésével (mintegy gátat képezve) tudod megakadályozni
- ha nincs táptalaj, akkor ezt pótolni utólag pl a JBL tápgolyókkal, vagy sera florenette tablettákkal, no meg sokféle táprúddal tudod, ezeket akár az egyes növények igényeihez is tudod igazítani, a gyökerük közelébe lenyomod a talajba
 
Köszönöm a válaszaitokat, az „észosztás” pedig rám fér :)
jó az összhatása, bár én a nagylevelű hortenzia(?) helyett keresnék valami finomabb levélzetű növényt
Valószínűleg majd ritkítani fogok, lehet egyes növények teljesen likvidálva lesznek. Kicsit szerintem túlzsúfolt lett és kezdem én is egyre aránytalanabbnak látni ezeket a nagylevelűeket.

A tápozást elkezdtem: napi 3 ml planter, 6 ml macro, 4 ml carbo.
Én is ezt az akváriumméretet szerettem volna legyártatni az üvegesemmel, de nem vállalta 8 mm-es üvegből (merevítés nélkül), így lett végül csak 90-es a hossza. Nálad mennyit hasasodik ez így?
Oldalanként 2 mm-t hasasodik.
Hiányolom a táptalajt a felsorolásból.
Táptalaj tényleg nincs, vannak nagyobb halaim, amik miatt nem mertem betenni nehogy felkeverjék, széttúrják. Növényültetés közben esett le, hogy amúgy sem túl életképes elképzelés ebbe az akváriumba beletenni a meglévő halaimat, elég hamar átrendeznének mindent. Egy újraindításhoz most nem lenne türelmem/időm, úgyhogy marad a gyökértáp.
- ha nincs táptalaj, akkor ezt pótolni utólag pl a JBL tápgolyókkal, vagy sera florenette tablettákkal, no meg sokféle táprúddal tudod, ezeket akár az egyes növények igényeihez is tudod igazítani, a gyökerük közelébe lenyomod a talajba
Mindegyik nagyobb növény alá kellene raknom? Melyik tápgolyót ajánlanátok?
Egyébként minden adott a high tech akihoz, érdemes lenne elkezdened tervezni a CO2-t, már csak az hiányzik.
Később tervezek egy szinttel feljebb lépni (lágy víz, CO2), de először meg akarom tanulni az alapokat, legyen egy kis tapasztalat a hátam mögött.
Még valami: nyáron fűtő???
Nemrég volt itt 20-22 fok is, biztos, ami biztos alapon bent hagytam. Azóta eltettem hátra, hogy kevésbé látszódjon.
- szép indítás, ez jó, hogy nem kapkodsz, tartsd meg ezt a jó szokásodat
Bárcsak jó szokás lenne, de bevallom csak időhiány volt az oka.
- indulásnak a lámpa szerintem is jó így, a világítási idővel és a magassággal majd finomítod, ha látod az algásodás mértékét
Alga egyelőre kevés van: pontalga itt-ott az üvegen és némi barna alga.
- az esőztető furatait azért érdemes felfúrni, hogy kisebb nyomással jöjjön a víz, így az aljzatot nem fogja mozgatni
Az aljzat nem mozog, viszont az esőztetővel ellentétes oldalon eléggé hajlanak a növények. A felfúrással még megvárom a másik szűrőt (megpróbálom egymással szemben a két esőztetőt), meglátom, hogy alakul az áramlás.
 
Oldalanként 2 mm-t hasasodik.
Nálam (90) oldalanként 1,5-et. Vagyis kb erre számítottam, köszi :)

Később tervezek egy szinttel feljebb lépni (lágy víz, CO2), de először meg akarom tanulni az alapokat, legyen egy kis tapasztalat a hátam mögött.
Ja igen, a lágy víz kimaradt. Nélküle simán próbálkozhatsz.
CO2 nélkül is, ezt csupán azért írtam, mert elképzelhető hogy a lámpa "kényszeríteni" fog. Ez hamarosan kiderül és addigra már jó ha képben vagy, hogy mik a lehetőségeid. Esetleg ha valami íbéjes citromsavas cuccot választasz (D301 DÍY stb.), akkor érdemes előbb megrendelni is, ne kelljen rá várnod. Ha egyből a nagynyomásúval kezded majd, akkor meg csak a beszerzési forrás és árak miatt jó előre képben lenni (ettől még nem kell egyből beleugranod).

A tápozást elkezdtem: napi 3 ml planter, 6 ml macro, 4 ml carbo.
Én mikróból is és makróból is napi 5-6 ml-t tolok, kb hetente 5-6-szor (vagy ahogy sikerül :) ). Karbót csak alkalmanként használok, de nálam ugye van CO2. Az ecset néha megjelenik minimális mennyiségben, ilyenkor használom a karbót. Ez ritkán, kis mennyiségben fordul elő.
A tápozási mennyiséged így nekem jónak tűnik (CO2 nélkül), makróval majd nehogy besokallj, ha jönnek a halak...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére