• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Próbálkozunk V1.

Az nem lényeg nekem, hogy milyen színűek, a vadas kiszelektáltakat is szívesen elnézegetem. A növendékeim fele se hasonlít már red cherry-re. Van valami bája a csíkjaiknak, nekem tetszenek. Azért lettek ők kiválasztva, mert 290 Ft volt darabja, és nem az 1000 Forintos tüneményekkel szerettem volna kísérletezni, hogy mennyire kompatibilisek a bettával. De köszönöm a felajánlást, ha megvan a lámpa, és beindul a többi növény is, akkor visszatérünk rá. :X3:
 
Ezt nem inkább a nők szokták mondani? :ROFLMAO:

Remélem most már jól lesznek a garnéláid. Milyen ragacsot használtál? És melyik volt az, ami bevált?
Az a baj, hogy én a második hónapban elejtettem egy olyan megjegyzést (miután ott hagytam 10k-t a Faunában), hogy most fél évig minimum nem kell semmit se venni az akváriumhoz. No, azóta lett véve két szűrő, lámpa, és elfogyott a növénytáp, és már puhatolóztam, hogy jó dolog ám a CO2. :D

Ami mondhatni bevált, az egy 100 forintos kínaiból vásárolt, folyós ragasztó. Az viszont néhol elengedte az anubiasokat, kb. fele maradt fent. A mohát szépen odafogta, de azt meg én vakartam le a fáról. A mostani Loctite volt, géles, fogalmam sincs melyik verziója. De nem is biztos, hogy a ragasztó volt, ahogy fentebb is olvasható. Fene se tudja, de inkább nem kísérletezek most egy darabig. Sokan használnak sima pillanatragasztót növények és dekorok rögzítéséhez, azt hiszem pont Henrik ajánlotta valamelyik ragasztót valamelyik topikban. Rákerestem még anno, hogy van-e valami konkrét ragacs, ami használható káros hatások nélkül, és nem is bukkantam olyanra, amit nem ajánlottak. Vagy kifogtam egy alkalmatlan ragacsot, vagy valami teljesen más dolog áll a pusztulás mögött.
 
Az a baj, hogy én a második hónapban elejtettem egy olyan megjegyzést (miután ott hagytam 10k-t a Faunában), hogy most fél évig minimum nem kell semmit se venni az akváriumhoz. No, azóta lett véve két szűrő, lámpa, és elfogyott a növénytáp, és már puhatolóztam, hogy jó dolog ám a CO2. :D

Ami mondhatni bevált, az egy 100 forintos kínaiból vásárolt, folyós ragasztó. Az viszont néhol elengedte az anubiasokat, kb. fele maradt fent. A mohát szépen odafogta, de azt meg én vakartam le a fáról. A mostani Loctite volt, géles, fogalmam sincs melyik verziója. De nem is biztos, hogy a ragasztó volt, ahogy fentebb is olvasható. Fene se tudja, de inkább nem kísérletezek most egy darabig. Sokan használnak sima pillanatragasztót növények és dekorok rögzítéséhez, azt hiszem pont Henrik ajánlotta valamelyik ragasztót valamelyik topikban. Rákerestem még anno, hogy van-e valami konkrét ragacs, ami használható káros hatások nélkül, és nem is bukkantam olyanra, amit nem ajánlottak. Vagy kifogtam egy alkalmatlan ragacsot, vagy valami teljesen más dolog áll a pusztulás mögött.
Nem tudom mennyire számít a vízben, de én cián tartalmú anyagot nem használnék semmi élőlényes dologhoz. A Loctite termékeinek többsége cián akrillát (különböző viszkozitással). Ez egy olyan anyag, ami az aranyat is szétmarja. Ugye köztudott, hogy az aranyat szinte semmi sem támadja meg. Na, a pillanatragasztó még azt is...
 
Na ezt nem tudtam. Annyit láttam rajta, hogy környezetbarát. Végül is azt nem írta, hogy fürödhetnek is benne a garnélák.
Nem írtál (vagy nem vettem észre) konkrét típust. Lehet, hogy pont olyat választottál, ami direkt garnélás akváriumba ajánlott. :)
A típus ismeretében, a gugli itt is segíthet.
Magam részéről háromféle ragasztót tudok elképzelni akvába:
- szilikongumit (bár ez nem környezetbarát, mert 1000 év alatt sem bomlik le)
- meleg ragasztót
- kétkomponensű műgyantát (akril) (nincs oldószere)
Ha butaságot írtam, kérem hogy javítson ki, aki olvassa!
 
Nem tudom mennyire számít a vízben, de én cián tartalmú anyagot nem használnék semmi élőlényes dologhoz. A Loctite termékeinek többsége cián akrillát (különböző viszkozitással). Ez egy olyan anyag, ami az aranyat is szétmarja. Ugye köztudott, hogy az aranyat szinte semmi sem támadja meg. Na, a pillanatragasztó még azt is...
Itt kicsit keverve van a népnyelv a tudománnyal. Nem art a félreértések elkerülése végett kicsit utána olvasni a dolgoknak. etil-2-cianoakrilát (ami a ragasztóban van) nem egyenlő és nem
Egyezik a hidrogén-cianiddal, ami brutal erős méreg. A cianoakrilat tartalmú pillanat ragasztó semmi mérgező anyagot nem tud vízbe juttatni ami doglest okozna. Mivel a vizes felület azonnali kötést eredményez így a víz alatt ragasztott felület szilárd. Megnyugtatásul a keretek közt naplómban a mohásítást gorilla glue ragasztóval csináltam a felvitt mennyiség kb 8 tubus pillanat ragasztó mennyisége volt. Egyetlen dogles sem volt.
A lényeg. Magas nitrat, sok co, tds, vízhómérséklet, 1000x nagyobb es gyorsabb elhullast okoz mint a cianoakrilat. És becsülettel használjuk azt is. Megfelelő figyelemmel.
Ne féljetek a ragasztástól itt rengetegen alkalmazzak, sose hallottam rola hogy baj lett volna.
Ha valakit ez nem nyugtat meg es tart tőle, azt is megértem, de nincs mitől felni.
 
Ne féljetek a ragasztástól itt rengetegen alkalmazzak, sose hallottam rola hogy baj lett volna.
Nem akarok én elhatárolódni a ragasztástól, kifejezetten egyszerűbbnek tartom, mint a kötözést. És szebben is sikerült a ragasztott fa, mint amikor kötöztem a mohát. Inkább attól határolódnék el, hogy még nem kipróbált anyagokat használjak mindenféle előzetes kutakodás és kérdezősködés nélkül. Mert természetesen nem néztem utána, hogy mi az, amit bele szabad rakni az akváriumba, és mi az, amit nem. (A rezet tudom, meg hogy egyéb fémekkel is csak óvatosan). Az összetételeket elkezdtem olvasni, de csak annyi ragadt meg az egészből, hogy "környezetbarát". Lehet, hogy ebben a ragasztóban volt valami, ami nem tetszett nekik, az is lehet, hogy nem. Sose tudjuk már meg.

Közben hazaértem, nincsenek hullák, reméljük ez így is marad. :) A nőstény bettámnak gyönyörű élénk színűek lettek az úszói, vajon nagylány lett? :oops:
 
Itt kicsit keverve van a népnyelv a tudománnyal. Nem art a félreértések elkerülése végett kicsit utána olvasni a dolgoknak. etil-2-cianoakrilát (ami a ragasztóban van) nem egyenlő és nem
Egyezik a hidrogén-cianiddal, ami brutal erős méreg. A cianoakrilat tartalmú pillanat ragasztó semmi mérgező anyagot nem tud vízbe juttatni ami doglest okozna. Mivel a vizes felület azonnali kötést eredményez így a víz alatt ragasztott felület szilárd. Megnyugtatásul a keretek közt naplómban a mohásítást gorilla glue ragasztóval csináltam a felvitt mennyiség kb 8 tubus pillanat ragasztó mennyisége volt. Egyetlen dogles sem volt.
A lényeg. Magas nitrat, sok co, tds, vízhómérséklet, 1000x nagyobb es gyorsabb elhullast okoz mint a cianoakrilat. És becsülettel használjuk azt is. Megfelelő figyelemmel.
Ne féljetek a ragasztástól itt rengetegen alkalmazzak, sose hallottam rola hogy baj lett volna.
Ha valakit ez nem nyugtat meg es tart tőle, azt is megértem, de nincs mitől felni.
Köszönöm a kiigazítást. Úgy tűnik, valóban túldimenzionáltam a problémát.
Kb. 40 évvel ez előtt, az egyik kollégám IS-el (a Loctite akkor egyetlen elérhető terméke volt) ragasztotta meg a műfogsorát. Bolondnak néztük, majd a temetését kezdtük szervezni. Túlélte. Tehát, valóban mi voltunk a tudatlanok, ő pedig messze előttünk járt... :)
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a kiigazítást. Úgy tűnik, valóban túldimenzionáltam a problémát.
Kb. 40 évvel ez előtt, az egyik kollégám IS-el (a Loctite akkor egyetlen elérhető terméke volt) ragasztotta meg a műfogsorát. Bolondnak néztük, majd a temetését kezdtük szervezni. Túlélte. Tehát, valóban mi voltunk a tudatlanok, ő pedig messze előttünk járt... :)
Ez azért egy kicsit vad. :D Mondjuk azt nem tudni, hogy mennyire volt hosszú távon mérgező, az amalgám tömésről is csak később derültek ki a turpisságok.

Ma megint mennem kell a Faunába, mázli, hogy nincs olyan növényük, amit nagyon szeretnék. :D Nagyon nehéz megállni, hogy ne vásárolgassak, hiába tudom, hogy amíg nem jön meg a lámpa, csak szenvednének.

Kicsit félek attól is, hogy lesz-e alga bumm a fényerő megnövekedésével. Ennek még utána kell járnom, hogy kell-e, és mennyire kéne ilyenkor növelni a tápot, és hogy kezdjek-e el carbo-t is adagolni nekik. :oops: Még jó, hogy sok időm van munkahelyen olvasgatni. :rolleyes:
 
Az alga bummtol ne felj. Az nem magatol jon hanem a feltetelek idezik elo. Ha fenyt emelsz nem kell egybol emelt mennyisegu tam csak lepesrol lepesre emelj. Minden emelesnel 1 het megfigyeles. Ha valami keves latod a novenyeken. Ha sok azt az algakon. A lenyeg 1-2 naponta ne valtoztatgass semmit mert ideje sem lesz a novenyeknek reagalni.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
Az alga bummtol ne felj. Az nem magatol jon hanem a feltetelek idezik elo. Ha fenyt emelsz nem kell egybol emelt mennyisegu tam csak lepesrol lepesre emelj. Minden emelesnel 1 het megfigyeles. Ha valami keves latod a novenyeken. Ha sok azt az algakon. A lenyeg 1-2 naponta ne valtoztatgass semmit mert ideje sem lesz a novenyeknek reagalni.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
Igen, azt tudom, hogy nem 2 perc alatt fognak sikítozni, hogy valami baj van. Olyanoktól félek inkább, hogy a több fény ellenére se lesz elég a növények tápanyagfelvételi kapacitása, amin ugye a carbo segíthet. Vagy hogy a sok fény előhoz valamit, ami eddig a kevés fény mellett rejtve volt. Ezeket kell letisztáznom magamban, mielőtt valamit elbarmolok. Szerencsére van időm még tanulni ezekről, Kínában nem sietnek a repülőindítással.
 
Igen, azt tudom, hogy nem 2 perc alatt fognak sikítozni, hogy valami baj van. Olyanoktól félek inkább, hogy a több fény ellenére se lesz elég a növények tápanyagfelvételi kapacitása, amin ugye a carbo segíthet. Vagy hogy a sok fény előhoz valamit, ami eddig a kevés fény mellett rejtve volt. Ezeket kell letisztáznom magamban, mielőtt valamit elbarmolok. Szerencsére van időm még tanulni ezekről, Kínában nem sietnek a repülőindítással.
Ne parázz előre mert a végén azon kapod magad, hogy már rettegsz és nem is történt még semmi. Szerintem túl világítani sem lehet egy akváriumot, nyilván normális keretek közt, csak erős fénynél már nagyon kell tudni a tápod tulajdonságait, és ismerni kell a növényeidet. Nekem van olyan 130 literes akváriumom amit 160 wattal világítok és se alga, se semmi ami megnehezítené a dolgomat vele kapcsolatban.
 
Kicsit azért félek a dologtól, minél több dolgot teszek bele, annál több a buktató. Tele van a fórum gyönyörűen indított akváriumokkal, amiknél meg van minden, fény, co2, táp, és mégis ellepte őket az alga. Én ehhez képest iszonyatosan csúnyán indítottam, rossz szűrés, kevés növény, gyenge fény, egy lakó, és mégis algamentes tudtam maradni. Ez máig rejtély. Úgyhogy a félelem mellett ott van az is, hogy ha eddig nem volt baj, most már egy beállt szűrővel (legalábbis amire lesz fény, beáll rendesen ez is), növényekkel, rendszeres vízcserékkel nem lehet gond. Lehet nem is félelem, csak egészséges izgalom. :D
 
Nem annyira relytely. Keves fennyel nehez az algaknak kedvezni.
A tobbek altal inditott mindent megkapo akvariumokban nyilvan valo az algak szaporodasa. Ez termeszetes. Itt a lenyeg az algaknak kedvezo dolgok kiszurese ami akvariumonkent mas mas dolgokra vezetheto vissza.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
De a cryptom meg közben nőtt, mint a bolondgomba. A nagykönyvben az van írva, hogy kevés fény és sok ammónia is jó az algának, utóbbi pedig a hal és a túletetés miatt valószínűleg akadt az első hetekben. De nem kutatom az okát, maradjon is így a dolog.
 
Ami a ragasztót illeti, én a GA-ból szoktam venni Seachem Flourish Glue-t, nekem bevált és sokáig elég szokott lenni a két kis tubus. Amióta rájöttem, hogyan ne magamat ragasszam hozzá mindenhez, egész hatékony is vagyok vele :D
 
A csomagom állapota a mai napon átváltott "Belföldi feldolgozásra továbbítva"-ra. Most mehet az izgulás, hogy hány hétig ülnek majd rajta. Remélem hamar túljut az itthoni procedúrán, mert már nagyon-nagyon szeretném az új növényeket megszerezni. Ha valami csoda folytán ma megjött volna, lemondhattam volna a holnapi állatkertet, és minden pénzemet elköltöttem volna a GA-ban...
A fám sajnos továbbra is penészedik, mintha a felerősödött áramlás még olaj is lenne a tűzre. Ha tippelnem kéne, most több tápanyag jut el hozzá. A sikálás nem lenne olyan nagy gond, de a felkötözött növények miatt kicsit nehézkes mindenhova hozzáférni, ráadásul csak az akváriumban látni rendesen, hogy hol is van a penészből. A tegnapi tisztogatás után a fele rajtamaradt, még olyan helyeken is, amit tuti, hogy végigtapiztam. :( Úgyhogy a GA-s kirándulás alkalmával veszek majd egy redmoor-t. Kicsit macera lesz olyat találni, ami már a meglévő, kissé gagyi scape-be beleillik, de nagy átalakításokat nem merek eszközölni, a legutóbbinak se lett jó vége. :cautious: A crypto és a bacopa is elég nehezen viselte a költözést, előbbi több levelét is elfonnyasztotta, szerencsére nem volt vészes a dolog. Bár az új növények miatt biztos, hogy megint meg kell majd őket bolygatnom, talán az új világítás majd segít nekik átvészelni.
Ami nagy öröm, hogy az az egy tő buce, amit kaptam, úgy néz ki megmarad. Kilyukadtak, kókadtak a levelei, az egész kis növénykének halott kinézete volt. Éppen ki akartam dobni már pár nappal ezelőtt, amikor észrevettem rajta egyetlen, halványzöld, kb fél centis új gyökerecskét. A régi leveleket lecsipkedtem, visszaraktam, és tegnap már a tetején megjelent egy kis zöld hajtás. Megy a drukk neki. (y)
És a postának is, hogy hamar sikerüljön feldolgozni a csomagomat.
 
Back
Oldal tetejére