• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Relentless Chaos

Cheesee

Főkertész
Sziasztok.

Szeretném veletek megosztani újabb próbálkozásomat a vízi kertészet csodálatos világán belül. Az előző scape nagyon tanulságos volt számomra, sok tapasztalattal lettem gazdagabb és ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek aki akár csak egyetlen gondolattal, tanáccsal vagy egy jó szóval hozzájárult.
Az új scape indítása több okból fogalmazódott meg bennem. Többek közt azért, mert rövid idő elteltével már nem esett jól ránézni, másrészt, mert több kezdő hibát követtem el egyszerre.
Talaj cserét mindenképpen eszközölni akartam, mert a Jbl Manado mint kiderült nem volt jó választás. Így az új aki már Ada Amazoniával indult.
Kicsit elhúzódott a napló indulása részben lustaság, részben időhiány miatt, de igyekszem ezek után rendszeresen és rendesen bemutatni a változásokat.

Adatok:
Akvárium: 50x30x30 sima üveg
Szűrés: Tetra ex600 ( kerámia gyűrű, szivacs, bio rio, szivacs, perlon)
Világítás: DIY 2x18 W led panel 2560 lumen 6500 K
Tápozás: Green Aqua Micro, Macro, Seachem Flourish Excel
Co2: 5kg-os palack, GreenWorks mágnesszelepes reduktor, Tropica 3in1 difi
Dekor: Dragon kő, fehér homok
Talaj: Ada Power Sand S, Ada Amazonia

Rengeteg napló elolvasása után azt gondolom, hogy ezen technikai feltételek kellően erős alapot biztosítanak ahhoz, hogy sikeres legyen az akvárium. Úgy hiszem ha nem sikerülne akkor a kudarc okát nem ezekben a dolgokban kell keresni. (Egyenlőre elég szépen alakul szerencsére)

Szóval kipakoltam a régi scape-t, kimostam az akváriumot és nekiláttam. Megmentettem néhány dolgot és mielőtt nekiláttam volna ennek, kicsit felfrissítettem a másik akvát is, ahol a legelső halaim élik napjaikat fajtájuk sokszínűsége miatt.
A hat kiló dragon kő amit sikerült vennem adott pár lehetőséget, hogy merre indulhatnék, de egyik sem volt az igazi. Aztán úgy másfél óra és vagy fél doboz cigi után megtaláltam, hogy mit is szeretnék.
2016-08-14 15.40.47.jpg

A hardscape nekem nagyon tetszett, de nem volt egyszerű a hosszú követ így megállítani. (elsőre nem is sikerült és az indítás után egy héttel kb. kidőlt, de azóta orvosoltam a problémát. ) Jöhetett a táp- és általános talaj, valamint a dekorhomok betöltése.

2016-08-14 19.20.35.jpg

Így utólag úgy érzem kicsit kevés ültetni való terület került bele és sok a homok, erre majd még szeretnék megoldást találni.
Következett az ültetés. Első körben Eleocharis Parvula, Staurogyne Repens és egy Cryptochoryne faj került.
2016-08-15 16.27.17.jpg

Azóta a növények listája változott, leginkább bővült. A Crypto kikerült, jött helyette Pogostemon Erectus és Hottonia Palustris. A mai nap pedig kaptam egy fél vödörre való növényt @Selfedestroyer fórumtárstól, amit ezúton is köszönök. Hamarosan bekerülnek.

Az első heti napi vízcserék után, a második héten 2 naponta, harmadik héten heti 2x, azóta pedig heti 1x 50% vízcsere a program. :) A harmadik héten bekerültek a lakók is pontosan nem ismert számú RC és Sakura, 4db Oto és 8db ékfoltos razbóra személyében.

Az eltelt kicsit több, mint egy hónap alatt szemmel látható fejlődés ment végbe minden növényen. Friss képpel jelenleg nem tudok szolgálni, de amint bekerülnek az új jövevényeim készítek egy képet és megosztom veletek.

Minden véleményt és észrevételt szívesen fogadok. Köszi h elolvastad.
 
Szia!

Jól sikerült.
Az ültető terület tényleg nem lett sok :) de lehet hogy így lesz jó. Írtad hogy szeretnéd növelni a területet hogyan tervezés? Én is szeretnék még növelni, de nem tudom hogy mivel tudnám pontosan oda önteni a talajt ahol szükség van rá.
 
Üdv.
Jó lett a scape és jó növényeket sikerült összeválogatni.
A manadoval hasonlóan jártam, restartnál valszeg Ada talajom lesz,a nanonál bevált.
Lehet,hogy nagy lett a homokos terület, de legalább gyakrabban látod majd a garnikat.:)
 
Szia!

Jól sikerült.
Az ültető terület tényleg nem lett sok :) de lehet hogy így lesz jó. Írtad hogy szeretnéd növelni a területet hogyan tervezés? Én is szeretnék még növelni, de nem tudom hogy mivel tudnám pontosan oda önteni a talajt ahol szükség van rá.

Köszönöm. Hát úgy terveztem h beteszek még egy követ előre a nagy álló kő tövébe, hogy másként nézzen ki a lezárás. Akkor azt a plusz sarkot tudnám betölteni. A másik ötletem h a kövek közti rész végéhez teszek be egy lezárást, akkor a kő és a hátfal közötti terület lenne betölthető. Még tanakodom a megoldáson én is, mert az Amazonia miatt nem tudom, hogy kéne csinálni. A betöltést én mindenképpen a lehető legalacsonyabbra leszívott víz mellett fogom csinálni ha majd nekiugrok. :)
 
Üdv.
Jó lett a scape és jó növényeket sikerült összeválogatni.
A manadoval hasonlóan jártam, restartnál valszeg Ada talajom lesz,a nanonál bevált.
Lehet,hogy nagy lett a homokos terület, de legalább gyakrabban látod majd a garnikat.:)

Köszönöm! Azt már a tervezésnél is tudtam, h szeretnék majd homokot bele. Az akkor még nem volt egyértelmű, h mennyi is lesz belőle, de a páromnak így nagyon tetszett és ez lett a "vége". Igaz, h a garnélák szépen látszanak rajta, de az a baj, hogy nem csak ők hanem minden más is. Elég nehéz tisztán tartani, így részben ezért, részben, hogy a növényeknek több helye legyen kicsit le fog szűkülni.
 
Köszönöm. Hát úgy terveztem h beteszek még egy követ előre a nagy álló kő tövébe, hogy másként nézzen ki a lezárás. Akkor azt a plusz sarkot tudnám betölteni. A másik ötletem h a kövek közti rész végéhez teszek be egy lezárást, akkor a kő és a hátfal közötti terület lenne betölthető. Még tanakodom a megoldáson én is, mert az Amazonia miatt nem tudom, hogy kéne csinálni. A betöltést én mindenképpen a lehető legalacsonyabbra leszívott víz mellett fogom csinálni ha majd nekiugrok. :)
Én is hasonlón töprengtem, mikor nézegettem. Valahogy néhány kicsi kő még hiányzik innen-onnan.
 
Én is hasonlón töprengtem, mikor nézegettem. Valahogy néhány kicsi kő még hiányzik innen-onnan.

Nem igazán apró kövekben gondolkodom, hanem olyanokban amik összekötik pl a követ az üveggel, vagy a követ a kővel, hogy elválassza egymástól a homokot az Amazoniától. Bár lehet, hogy ez teljesen falsch irány és nem így kéne őket elszeparálni.
 
Köszönöm. Hát úgy terveztem h beteszek még egy követ előre a nagy álló kő tövébe, hogy másként nézzen ki a lezárás. Akkor azt a plusz sarkot tudnám betölteni. A másik ötletem h a kövek közti rész végéhez teszek be egy lezárást, akkor a kő és a hátfal közötti terület lenne betölthető. Még tanakodom a megoldáson én is, mert az Amazonia miatt nem tudom, hogy kéne csinálni. A betöltést én mindenképpen a lehető legalacsonyabbra leszívott víz mellett fogom csinálni ha majd nekiugrok. :)
Azon gondolgodtan, hogy tölcsér + 13mm cső és azon keresztül oda enged a talajt ahova szeretném ;) ma ki is próbálom. Szted az nem gond hogy nincs alatta táptalajt?
 
Azon gondolgodtan, hogy tölcsér + 13mm cső és azon keresztül oda enged a talajt ahova szeretném ;) ma ki is próbálom. Szted az nem gond hogy nincs alatta táptalajt?

Sztem akkor is szét fog szóródni teljes vízoszlopnál még ha ilyen óvatosan is engeded bele. Én legalább 1/3-ig leszívnám a vizet. Vagy időzítsd vizcsere idejére ha nem akarsz pluszban cserélni. A táptalaj hiánya nem feltétlenül gond de sokat segít. Viszont táprudakkal is pótolható. Engem az aggaszt, hogy az Amazonia magas ammónia tartalmát az első heti napi vízcserékkel kell kordában tartani és vagy előáztatok valahol akváriumon kívül, vagy akváriumon belül és ezek közül nem tudom melyik lenne a legésszerűbb megoldás. Ha esetleg valaki tapasztaltabb ember ide vetődik és olvassa kérem adjon valami tippet! :whistle::) Bármelyik nap megérkezhet hozzánk az ifjú trónörökös ezért nem tudom, hogy lesz-e időm minden nap vizet cserélni akin belül. Egy vödörben ez talán gyorsabban megy.
 
Nem igazán apró kövekben gondolkodom, hanem olyanokban amik összekötik pl a követ az üveggel, vagy a követ a kővel, hogy elválassza egymástól a homokot az Amazoniától. Bár lehet, hogy ez teljesen falsch irány és nem így kéne őket elszeparálni.
Csak azért írtam apró követ, hogy próbáljam tartani a jelenlegi koncepciót az akiba.:) Már ott tartok, hogy vékony ágacskákat/fakéreg darabkákat is be lehetne csempészni itt-ott. :D De tényleg csak nagyon finoman, mert alapvetően köves. Ha rám hallgatsz, a végén már nem lesz gondod halakra.. Mert már ott tartasz, hogy semmi nem fog beleférni addigra. :D
 
Csak azért írtam apró követ, hogy próbáljam tartani a jelenlegi koncepciót az akiba.:) Már ott tartok, hogy vékony ágacskákat/fakéreg darabkákat is be lehetne csempészni itt-ott. :D De tényleg csak nagyon finoman, mert alapvetően köves. Ha rám hallgatsz, a végén már nem lesz gondod halakra.. Mert már ott tartasz, hogy semmi nem fog beleférni addigra. :D

Kis változás van ezekhez a képekhez képest, mert mikor a nagy kő fejese után visszaállítottam, akkor a középső támasztó követ elfordítottam és így most már nem csak a sarka hanem az egész "háta" támasztja a követ. Így egyrészt talán biztonságosabb, kevesebb helyet vesz el középről, és ráadásként kaptam egy kis hasadékot a két kő között, amit a garnélák előszeretettel használnak. Az egyik megoldásom az lenne, hogy egy hosszabb kővel ennek a támasztónak a végétől elzárnám a teret a frontig. Így a homokos rész leszűkül egy kb 5-6 cm széles patakmederré, ami elképzelés szinten tetszik, de kérdés, hogy élesben is olyan lenne-e mint szeretném? :D Ha esetleg ez a megoldásvalósul meg, akkor a kis faágas ötlet jó, de csak ilyen vékony patakba dőlt, vékony fákat imitáló vékony gallyacskákkal.

Halak terén egyenlőre elégedett vagyok, igaz lehet, hogy majd bővítem a csapatot. Megszerettem ezeket a kis ékfoltosokat, de félek nagyra fognak nőni, ezért is indítottam csak 8 fővel. Azóta mondjuk csak 7 van, mert egyet elnyelt a Bermuda háromszög ugyanis nem találom sehol. Sem az akiban, sem körülötte, uh nem halottnak, de eltűntnek van nyilvántartva. :)
 
Nagyon rendes Tőled, hogy energiát fektetsz a szárnypróbálgatásomba! Viszont élőben szerintem nem olyan széles az a rész h 3 felé lehessen osztani. Ha esetleg mégis sikerülne akkor sem nyernék igazán sok ültethető területet. De tényleg köszi, hogy foglalkozol vele.
 
Nagyon rendes Tőled, hogy energiát fektetsz a szárnypróbálgatásomba! Viszont élőben szerintem nem olyan széles az a rész h 3 felé lehessen osztani. Ha esetleg mégis sikerülne akkor sem nyernék igazán sok ültethető területet. De tényleg köszi, hogy foglalkozol vele.
Okés, nem gond :) legalább kiéltem művészi hajlamom.
 
A legegszerűbb szerintem is az apróbb kővek lennének. A mostaniakba pedig dugdoshatsz fissit azzal is kicsit több lenne a zöld.
Esetleg még lehetne mohás köveket rakni pár helyre bár így hirtelen elképzelve nem magyon tetszik. Max a fentebb említett apró kövek plussz fissi kombóval. Így viszont már határozottan bejönne ;)
A homokról meg pici CO vagy levegő csővel tudod leszívni a mulmot ;)
 
A legegszerűbb szerintem is az apróbb kővek lennének. A mostaniakba pedig dugdoshatsz fissit azzal is kicsit több lenne a zöld.
Esetleg még lehetne mohás köveket rakni pár helyre bár így hirtelen elképzelve nem magyon tetszik. Max a fentebb említett apró kövek plussz fissi kombóval. Így viszont már határozottan bejönne ;)
A homokról meg pici CO vagy levegő csővel tudod leszívni a mulmot ;)

Ez a másik nagy probléma a homokkal, hogy 3 naponta szívom a cuccot a tetejéről, de másnapra megint ugyan úgy néz ki minden. Ezért is lenne jó a későbbiekben a homokos terület csökkentése mert esztétikailag is és karbantartás tekintetében is könnyebb dolgom lenne. Kövekből meg nem vagyok nagyon eleresztve sajnos uh a lehetőségeim korlátozottak, de amit leírtam megoldás az működhet. Az Amazonia előkészítéséről mi a véleményed? Akváriumban vagy vödörben?
 
Az Amazonia előkészítéséről mi a véleményed? Akváriumban vagy vödörben?
Üdv !
Az Amazoniát nagyon nem kell előkészíteni max hogy ne poroljon sima csap víz alatt lemosod miután kiszedted a csomagból,aztán mehet is az akváriumba.Erre egy jó megoldás a tölcsér használata ami biztosan van a konyhába.Ebbe beletöltöd a talajt befogod a végét belemeríted a vízbe aztán az ujjaddal szabályozod hova mennyi kell.
A másik amit javasolnék hogy ennyire ne állítsd a víz felszín felé az esőztetőt mert ami bemegy co2 azt egyúttal ki is hajtod a vízből.
Érdemes beszerezni egy DC-t is amivel tudod ellenőrizni a Co2 szintet.
Illetve Én a visszafolyásgátlót nem raknám a víz alá,mivel pont azt a célt látná el hogy a ne engedje át a vizet visszafelé a diffuzorból.
A csövezés elhelyezése sem szerencsés dolog és lehet hogy a későbbiekben alga gondokat fog okozni.
A csövezést általában mindig az egyik oldalon helyezzük el a Te esetedben ez a bal oldal lenne,úgy hogy a beszívó ág bal hátul legyen.
Ezt azért érdemes így kialakítani mert így körbejár a megforgatott víz.
Így hirtelen ennyi jutott eszembe ;)
 
az Amazonia magas ammónia tartalmát az első heti napi vízcserékkel kell kordában tartani és vagy előáztatok valahol akváriumon kívül, vagy akváriumon belül és ezek közül nem tudom melyik lenne a legésszerűbb megoldás
Egy pici igazítás: Ő az időhiány (gyerkőc) vs. keletkező ammónia miatt szükséges vízcsere egyszerűsítése miatt kérdezte. ;)
 
Back
Oldal tetejére