• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes SLAP-DASH

Rebal

VIP kertész
DSC_1900_1.JPG

Sziasztok!

Gondoltam indítok egy naplót a már 2 hónapja üzemelő akvámnak, hogy lássam mi-merre-hogyan változik, és látván elég aktív és segítőkész társaság vagytok, talán kapok néhány hasznos tanácsot.

A naplónak először "A nagy újrakezdés" nevet akartam adni, de se nem "nagy", se nem "újra" ez a kezdés. Azt hiszem ez a találó név az akvának, illetve a layoutnak, mivel átgondolatlanul, hirtelen indítottam. Most meg próbálom kihozni belőle a lehető legtöbbet.:banghead:

tbc.
 
Utoljára módosított:
Üdv a fórumon. Sokan kezdtük így átgondolatlanul de semmi gond mert tanulni jó lesz és a következő lalyout már menni fog. Kérdezz bátran itt minden segítséget meg kapsz.:)
 
Köszönöm a fogadtatást :)
Azt hiszem még türelmi időszakban vagyok, úgyhogy képet nem tudok feltölteni.:( De addig is...

A fontosabb paraméterek:

  • Akvárium: Aquael 80-as szett (80x35x40cm - 112l)
  • Aquael Fan2 Plus belső szűrő, majd csere TetraEx 800 Plus külső szűrőre (gyári kerámiagyűrű+szivacs, 1 liter siporax, aquaball+szivacs, 250ml Seachem Matrix+szivacs+perlon) DIY esőztetővel.
  • Aquael 100W fűtő
  • Aquael tető 2x18W T8 fénycsővel + DIY 2x0,5m 8520-as SMD szalag (3240 Lumen, 6500K, 24W) dimmelve
  • Talaj: 0,7-1,2mm kvarchomok + JBL tápgolyók
  • Dekor: gneisz „fatörzs” szikla, folyami kavicsok, Finger Wood gyökér
  • Növények
    • Első szett:
    • Majd folyamatos betelepítéssel:
      • Taxiphyllum barbieri
      • Cladophora Aegagrophila
      • Vallisneria gigantea
      • Hygrophila polysperma
      • Microsorium pteropus
      • Najas guadalupensis
      • Limnophila sessiliflora
  • Állatok:
    • 9 db neon
    • 4 db villásfarkú kalászhal
    • 6 db sakura garnéla
    • + néhány bevándorló (Hólyagcsiga)
  • Tápozás: HappyLife temrékek - HappyPlant (univerzális táp) napi 0,8 ml - HappyCarbo napi 1,5 ml + a hétvégén összerakom a citromsavas CO2-t próbaképp

Az indításról röviden (tanulságul más kezdőknek): gyári akva szett, kvarchomok, egy adag növénnyel...Így utólag soha többet kvarchomok! Visszagondolni is rossz, hogy hányszor mostam át… most meg szívok a takarítással, minden meglátszik rajta. Esténként mostam – 1 hétig tartott a feltöltés, kb. 10-12 kg került bele, igaz opálosodás nem volt.
Addig az (okosan) egyszerre megvásárolt növények 5 literben dunsztolódtak, szerencsémre csak a hínár sínylette meg. Majd a gyors ültetés és feltöltés vízzel. START. 2016.február 27.

Most jó lenne egy kép az indulásról...
 
További részletek:

A bútor bolti koppintás saját kezűleg összerakva.

A világítás 12-13 órakor kapcsol fel és 19-20 órakor le, a LED-ek kb. 50%-on mennek.

A Tetra gyári esőztetője a hátsó falra szerelve vadvizi úszást eredményezett a halaknál, ezért házilag készült esőztetőt kapott a rövid oldalra, így oké.

A sakurák eredetileg 10-en voltak, a gyengébbje egy héten belül elhullott, a kalászhalakból csak egy állt fejre.
Az élővilágot tovább gazdagítják: barna alga az indítás után, főleg a homokon, fonal alga a növényeken, ecsetalga visszaszorulóban az esőztető áthelyezésével, és mintha staghorn is lenne a mohán.

A víz teteje durván hártyásodik, csak az esőztető előtt kap "léket". Felszínelszívó beszerzésén gondolkodom... illetve a CO2 hatását még megvárom.

Főbb vízparaméterek:
  • pH 8,3
  • KH~15-20
  • GH~15-20
Heti 25%-os vízcsere, ha meg tudom oldani, akkor felesbe esővízzel, hogy lejjebb szorítsam a pH-t és a keménységet. De igyekeztem úgy megválogatni az élővilágot, hogy ilyen paraméterek se okozzanak nagy gondot.

Végül időrendben pár kép...

Bekerült a Vallisneria, a Hygrophylia, a Microsorium és egy szikla, valamint a Jávai moha fára "mászott", a Rotala fodrásznál volt, az Echinodorus indát növesztett...
DSC_5505_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Az új külső szűrő beüzemelve (belső még maradt párhuzamos üzemben), és bekerült a Limnophila. Szikla áthelyezve (utólag olvastam az aranymetszésről is :D), az eddig zöld Cryptok sötétbarna ráncos leveleket hoznak (emers-submers váltás?), jah és ajtó került a szekrényre...:)

DSC_5757_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Tegnap -1 sakura, lassan, de biztosan fogynak... valami nem tetszik nekik. A TDS-em 380 körül van, a csapvíz is 320 körül. Lehet ez tesz be nekik!? Pedig elvileg ők nem annyira érzékeny fajok...
 
Lehet:(, próbaképp kerültek bele. RO vizezni nem akarok, esővízzel keverek most, de az meg nyáron biztos nem lesz.
Mértem KH-t és GH-t, 17nk°, és 9nk°; pH 8,25. Ez elvileg durván szikes, és lúgos, nem túl ideális... Lehet megfontolandó lenne az az ozmo...
 
Ha így marad, az a halak szempontjából hátrányos? Garnélák jópofák, de csak miattuk nem szórakozok a vízzel.
 
Megteszem ami tőlem telik, bizonyos határok között. Egyébként a halaknak árt?

Más: A Lilaeopsis brasiliensis nem jött be, megpróbálkoznék a Hydrocotyle tripartita japannal ... valaki nem ritkított, vagy nem fog ritkítani mostanában? Egy kisebb adagra vevő lennék.
 
Megteszem ami tőlem telik, bizonyos határok között. Egyébként a halaknak árt?

Más: A Lilaeopsis brasiliensis nem jött be, megpróbálkoznék a Hydrocotyle tripartita japannal ... valaki nem ritkított, vagy nem fog ritkítani mostanában? Egy kisebb adagra vevő lennék.

Hm? Senki, aki ide látogat?
 
9. hét - helyzetjelentés:
Nagytakarítás, 25%-os vízcsere (50% esővíz Neptun Antiklórral előkezelve, 50% csapvíz ihentetve, Seachem Neutral Regulatoral előkezelve)
A fonalalga nagy mértékű volt a növényeken, köveken, leszedni lehetetlen. Gyanakszom, hogy kicsit túletettem, és az áramlat is mindent beterít a kajával. Valószínűleg beiktatok egy úszó etetőt, hogy lokalizáljam a kaja helyét. Pontalga is van egy kevés, valamint a talajon ecset (kezelhető). CO2-vel és tápozás mértékkének változtatásával próbálkozom. A Macro táp adagolással várok. Foszfát és Kálium szintem ismeretlen, valószínűleg 0-hoz közeli.
Echinodorus csemeték leválasztva, Vallisneria megnyiratkozott, ez egyébként két virágos hajtást is hozott, és már majdnem átért a 80 cm-en...
A nagy Echinodorus öreg levelei elsárgulnak, majd átlátszóvá válnak (fotón látszik). Azt nem tudom, hogy tápanyaghiány, vagy természete... heti 1-2 levél, de közben jönnek a fiatalok...

Vízparaméterek vízcsere előtt:
  • NO3 -
  • NO2 -
  • GH ~9 (Neptun)
  • KH ~17 (Neptun)
  • pH 8,25
  • Cl2 -
Vízparaméterek vízcsere után (JBL EasyTest 6 in 1 tesztcsíkkal és Neptun csepptesztekkel):
  • NO3 ~10 (JBL)
  • NO2 ~0 (JBL)
  • GH ~7-14 (JBL), 8 (Neptun)
  • KH ~15-20 (JBL), 14 (Neptun)
  • pH ~8,2 (JBL), >7,5 (Neptun) (holnap pH mérő készülékkel pontosabb mérés)
  • Cl2 ~0 (JBL)
A PO4 és K szintet még nem tudom csekkolni...

Létszám:
  • 9 neon
  • 4 villásfarkú
  • 7 sakura
CO2 tesztüzem beindult (DIY 201 citromsavas rendszerrel, Tropica 3in1 diffúzorral, +ADA visszafolyásgátló, + GA DC)
A tápozást növelem, felbátorodva azon, hogy sokan 2-3 ml/nap mennyiséget adagoltok, bár ez már a gyári ajánlást meghaladja 0,7 ml/napról emelem 1 ml/napra HL HappyPlant univerzálist, és marad a 1,5ml/nap HL Carbo, meglátjuk.
Világítás: 12:30-19:30 LED, 13:00-20:00 fénycső ~ 7 óra

Néhány fotó egyenlőre telóval:
A beteg levél a hátsó falon jól látszik...
lev_l_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Sakurák dolgoznak...
garnis_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Egy vadas sakura...vadas_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Oldalról...
oldalr_l_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

és egy teljes...
full_05.01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Következtetések: a halak szeretnek pózolni:D, a telefonom GERONIMO képeket csinál(n), az ablak tükröződik:mad:
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére