• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás TaiwanWorld

giantd

HAC bajnok
Szervusztok!

Jó ideje nem jelentkeztem naplóval, pedig a jelenleg indulni készülő akváriumom mellett, van egy kis növényes is, aminek bizony lehetne nyitni egy naplót. Ez azonban sajnos (részben időhiány, részben lustaság miatt) elmaradt az akvárium indításakor, most pedig már nem látom sok értelmét visszanaplózni.
A legújabb agyszüleményem azonban mindenképpen igényli a naplózást, mert számomra egy teljesen új, tapasztalatok nélküli világba készülök belecsobbanni. Egy Taiwan garnélás akváriumot szeretnék.
Az indításhoz szükséges eszközök, hozzávalók már megvannak, hétvégén startolna a dolog. Megkérném azokat a kertész kollégákat, akik jártasak ebben a világban, hogy csekkolják az alábbi listát, működhet-e ez a szisztéma.
@Tibi
@Evereka
@mastodon
@szentgyo

Bútor: Lucfenyő ADA stílusú, egyedileg épített (még nincs kész)
Akvárium: 35x24x24 sima üveg 20literes (arányaiban a 45x30x30-at szerettem volna kisebben lekövetni)
Szűrés: Eheim Ecco Pro 2034 + gyári szivacs előszűrő + ADA Bio Rio + Perlon (ez már egy hete megy a növényes cserélt vizével)
Világítás: DIY LED (egyenlőre nem túl szép, de ezen majd valahogy alakítok még)
CO2: 0-24h, Tropica műanyag diffúzorral beoldva (állítólag kategóriákkal szebben porlaszt mint a kínai üvegek)
Oxigénellátás: Söchting Oxydator Mini
Talaj: ADA Amazonia (táptalaj és minden por nélkül, mert nem tervezek ültetni a talajba)
Víz és vízkezelők: Full RO + SaltyShrimp GH+, GlassGarten Bacter AE
Garnéla táp: Shirakura Ebi Dama van jelenleg, de tervben van a következők beszerzése: GlassGarten Shrimp Baby Food, GlassGarten Shrimp Dinner Gran
Dekor: Még nem tudom, ami van otthon, és nem befolyásolja a vízparamétereket. Nem lényeg, hogy hogyan néz ki, a lényeg, hogy láthatóak legyenek a garnélák. Ez most egy ilyen móka.
Növények: Weeping moha, Christmas moha, Anubias Petit, Bucephalandra (minden kőre kötözve)
Tápozás: No ez egy nagy kérdőjel! Green Aqua Macro/Micro + Carbot kombót használok jelenleg, ide is mehetnek ezek??? Hogyha nem, akkor mit javasoltok? Nem szeretnék ADA tápsort beújítani. A Dennerle Plant Elixiert néztem még.

A terveim szerint karácsony előtt történne a garnélák beszerzése, bízom benne, hogy addigra beáll a szisztéma.

Köszönöm, hogy benéztetek, és várom az észrevételeiteket, meglátásaitokat.

Dani
 
Szia,

Szerintem ez kicsit kicsi akvárium lesz. Bruttó 20 liter, így lesz benne 15-17 liter víz, nem lesz egyszerű stabilan tartani, de hát te tudod, biztos alaposan átgondoltad, én nem tennék ilyen garnikat ekkora akváriumba.

A másik megjegyzésem, hogy ha hétvégén rakod össze az akváriumot, akkor karácsony előtt még ne költöztess bele garnélákat, főleg Taiwan bee-ket.

Just my 2 cents...
 
Szia,

Szerintem ez kicsit kicsi akvárium lesz. Bruttó 20 liter, így lesz benne 15-17 liter víz, nem lesz egyszerű stabilan tartani, de hát te tudod, biztos alaposan átgondoltad, én nem tennék ilyen garnikat ekkora akváriumba.

A másik megjegyzésem, hogy ha hétvégén rakod össze az akváriumot, akkor karácsony előtt még ne költöztess bele garnélákat, főleg Taiwan bee-ket.

Just my 2 cents...

Illetve még egy megjegyzés. Azt írod, hogy "számomra egy teljesen új, tapasztalatok nélküli világba készülök belecsobbanni", ebben az esetben nem javaslom a Taiwan bee garnélák tartását. Akárhogy is már jóval stabilabb vonalak vannak, mint 5 évvel ezelőtt voltak, azért ez még mindig a nehezebben tartható garnélák közé tartoznak. Ha lágy és savas víz lesz az akváriumban, rengeteg sokkal könnyebben tartható garnéla közül tudsz választani, nem szerencsés rögtön Taiwan bee garnikkal kezdeni, tapasztalat nélkül.
 
Szerintem a CRS egy jó felvezetés lehet ehhez, mert a vízparaméterek egészen hasonlóak, ott elért sikerek után gondolom bátran lehet Taiwan felé tovább menni. Én pár hónapig (fél évig) lehet, hogy velük foglalkoznék, és utána akár az egész CRS brigádot továbbpasszolva váltanék a Taiwanokra. A magam helyében egyébként én így csinálom, két év CRS után fogok nemsokára Taiwanozni. Két év persze nem kell, csak némi tapasztalatszerzés után talán kisebb a kockázat.

update:

Amazonia helyett - ha még nem vetted meg - választhatsz olyat is, amiben nincs növénytáp, csak a kémiai stabilitást biztosítja, picit talán hamarabb lehetne betenni a garnélákat.

Amúgy én adok GA micmac-ot a CRS-es akváriumba, de nem olyan sokat, mint egy növényes akváriumban. Carbot nem adok, de nincs is miért. CO2 van a vízben, fény viszont nincs olyan rengeteg. Az elején volt algásodásom, de később beállt olyan normális garnélás stílusra.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm az észrevételeket!

Szia,

Szerintem ez kicsit kicsi akvárium lesz. Bruttó 20 liter, így lesz benne 15-17 liter víz, nem lesz egyszerű stabilan tartani, de hát te tudod, biztos alaposan átgondoltad, én nem tennék ilyen garnikat ekkora akváriumba.

A másik megjegyzésem, hogy ha hétvégén rakod össze az akváriumot, akkor karácsony előtt még ne költöztess bele garnélákat, főleg Taiwan bee-ket.

Just my 2 cents...

Abban bíztam, hogy mivel az CO2 beoldás állandó lesz, így a legfontosabb paramétert (ph) sikerülhet állandó értéken tartani. Ami még a víz paramétereit befolyásolhatja, az a visszafogott, gyenge tápozás, de ez nagyobb medencénél is jelentkezik.
Amúgy nyilván értem, hogy egy nagyobb víztömeget biztos egyszerűbb állandó szinten tartani.

Csak akkor jöhetnek a garnélák, amikor mérésekkel alátámasztható, hogy a vízparaméterek rendben vannak.

Illetve még egy megjegyzés. Azt írod, hogy "számomra egy teljesen új, tapasztalatok nélküli világba készülök belecsobbanni", ebben az esetben nem javaslom a Taiwan bee garnélák tartását. Akárhogy is már jóval stabilabb vonalak vannak, mint 5 évvel ezelőtt voltak, azért ez még mindig a nehezebben tartható garnélák közé tartoznak. Ha lágy és savas víz lesz az akváriumban, rengeteg sokkal könnyebben tartható garnéla közül tudsz választani, nem szerencsés rögtön Taiwan bee garnikkal kezdeni, tapasztalat nélkül.

Ezt magára a taiwanozásra értettem. Amilyen garnélákat növényes akvarizálás mellett lehet és érdemes tartani, azokkal már van valamelyest tapasztalatom, de az eddigi akváriumaimban sose az volt a fő szempont, hogy hogyan érzik magukat a garnélák. Sakurák szaporodtak mint a bolondgomba, tigrisek és alacsonyabb CRS osztályok stagnáltak...
Szeretnék kihívást, de ha ez ekkora akvárium mellet szerintetek tuti kudarc, akkor nyilván nem fogom erőltetni... :(
 
Szerintem a CRS egy jó felvezetés lehet ehhez, mert a vízparaméterek egészen hasonlóak, ott elért sikerek után gondolom bátran lehet Taiwan felé tovább menni. Én pár hónapig (fél évig) lehet, hogy velük foglalkoznék, és utána akár az egész CRS brigádot továbbpasszolva váltanék a Taiwanokra. A magam helyében egyébként én így csinálom, két év CRS után fogok nemsokára Taiwanozni. Két év persze nem kell, csak némi tapasztalatszerzés után talán kisebb a kockázat.

update:

Amazonia helyett - ha még nem vetted meg - választhatsz olyat is, amiben nincs növénytáp, csak a kémiai stabilitást biztosítja, picit talán hamarabb lehetne betenni a garnélákat.

Amúgy én adok GA micmac-ot a CRS-es akváriumba, de nem olyan sokat, mint egy növényes akváriumban. Carbot nem adok, de nincs is miért. CO2 van a vízben, fény viszont nincs olyan rengeteg. Az elején volt algásodásom, de később beállt olyan normális garnélás stílusra.


Igen, egy magasabb osztályú (SS - SSS) CRS vonal lenne a "menekülőút"...
Amazonia már megvan, az eddig olvasottak alapján vettem ezt, többeknek már volt ezzel a talajjal jó tapasztalata garnélatartás terén. De így utólag belegondolva, lehet hogy okosabb döntés lett volna pl. valamilyen JBL garnéla talaj.
Azért gondolkodnék más, lightosabb tápban, hogy a foszfátot, nitrátot elkerüljem... A Dennerle tápban ezek ha minden igaz nincsenek.
 
Szia Dani!
Köszi ,hogy megemlítettél ,de nem vagyok én még akkora garnélás ,hogy egy lapon legyek említve a többiekkel.Nekem @Tibi tanácsai nagyon sokat segítettek.Amit én tudok mondani ,hogy lehet jobban jártál volna tényleg egy JBL-es Shrimp Soil-al.Persze működhet Amazoniával is ,csak ott már más a tészta a tápanyag miatt.Én is ezért vettem Beige talajt.Az akvárium méretéhez nem tudok nagyon hozzászólni,@szentgyo tapasztaltabb ,lehet(sőt biztos)igaza van,én alapból az 54 literesbe terveztem őket.Amit az elején tanácsolni tudok ,mert így tanultam a "mentoromtól",az az hogy egyedül a KH amit figyelj.A Dennerlés porral megszívtam,többek között ezért hullott el a tigris állományom a nagy akváriumban,és ezért nem maradtak meg a kicsi taiwanok sem nálam,lásd:Garnélás - Taiwanland | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
Amint cseréltem a visszasózót Salty-ra máris megmaradtak a picik,és most már nagyon sok van belőlük.Ugyhogy a KH legyen alacsony ,szinte 0.;)
Tápból én Plantert adagolok.Az indítás nálam rövid idő alatt megtörtént ,a beszoktatás ami fontos náluk.
 
Szia Dani!
Köszi ,hogy megemlítettél ,de nem vagyok én még akkora garnélás ,hogy egy lapon legyek említve a többiekkel.Nekem @Tibi tanácsai nagyon sokat segítettek.Amit én tudok mondani ,hogy lehet jobban jártál volna tényleg egy JBL-es Shrimp Soil-al.Persze működhet Amazoniával is ,csak ott már más a tészta a tápanyag miatt.Én is ezért vettem Beige talajt.Az akvárium méretéhez nem tudok nagyon hozzászólni,@szentgyo tapasztaltabb ,lehet(sőt biztos)igaza van,én alapból az 54 literesbe terveztem őket.Amit az elején tanácsolni tudok ,mert így tanultam a "mentoromtól",az az hogy egyedül a KH amit figyelj.A Dennerlés porral megszívtam,többek között ezért hullott el a tigris állományom a nagy akváriumban,és ezért nem maradtak meg a kicsi taiwanok sem nálam,lásd:Garnélás - Taiwanland | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
Amint cseréltem a visszasózót Salty-ra máris megmaradtak a picik,és most már nagyon sok van belőlük.Ugyhogy a KH legyen alacsony ,szinte 0.;)
Tápból én Plantert adagolok.Az indítás nálam rövid idő alatt megtörtént ,a beszoktatás ami fontos náluk.

Lehet, hogy nem vagy még akkora guru mint a többiek, de most már talán elmondható (kopp-kopp), hogy Te is sikeresen tartod a Taiwanokat, és ez nem kis dolog.
Kösz a linket, igen, figyelemmel kísérem a munkásságod, tudtam már erről a problémáról is, jó hogy megoldódott.
 
Lehet, hogy nem vagy még akkora guru mint a többiek, de most már talán elmondható (kopp-kopp), hogy Te is sikeresen tartod a Taiwanokat, és ez nem kis dolog.
Kösz a linket, igen, figyelemmel kísérem a munkásságod, tudtam már erről a problémáról is, jó hogy megoldódott.
Na igen,mostanra elmondhatom ,hogy mindenhol kicsi taiwanok vannak az akváriumban.Vegyesen ,mind a négy fajtából.Talán a redbolt ami még nem mutatta magát olyan nagy számban ,de 2 anyuka is elengedte a kicsiket a napokban.De nem offolom a naplódat,sok sikert kívánok a tartásukhoz:),és figyelni fogom a naplódat
 
Utoljára módosított:
Na igen,mostanra elmondhatom ,hogy mindenhol kicsi taiwanok vannak az akváriumban.Vegyesen ,mind a négy fajtából.Talán a redbolt ami még nem mutatta magát olyan nagy számban ,de 2 anyuka is elengedte a kicsiket a napokban.De nem offolom a napolódat,sok sikert kívánok a tartásukhoz:),és figyelni fogom a naplódat

Köszi, én is a tiédet. ;)
 
A húsz liter tényleg elég kicsinek tűnik...
Nekem 30-40 literesekben vannak,environment talajjal.14 darabból pár hónap alatt lett 150.Amit észrevettem,a külsőszűrősben(40 liter) folyamatosan petésednek,a szivacsszűrősben(30 liter) megálltak 50-60 darabnál,de lehet csak eljött a pihenő időszak.
 
No, csak hogy lássátok, hogy hallgatok én rátok... ;)

Péntekre elkészült az üveg a helyi állatkereskedés jóvoltából, megyek be érte, de közben azért csak ott motoszkált a fejemben, hogy kicsi lesz a 20 liter. Hát, ott árválkodott a kereskedésben egy 60x30x30 -as (54literes) akva. Rögtön @Evereka jutott eszembe... Gyors agyalás -világítás, szűrés, talaj- és elhoztam.
Világítás lesz elég, a 3 literes Amazoniámat kicserélték a GA-ban, és ha már csere, akkor JBL ProScape Shrimp Soil lett helyette, 9 literes kiszerelésben.
Szűrő... hát szerintem necces. Mindenesetre elindul ezzel, és ha kevésnek bizonyul, megkapja a 40literes alól a 2071-et, de azt egyenlőre be kéne futtatni a HAC-ra, így nem akarom megbirizgálni szűrőügyileg. Aztán az is lehet, hogy elég lesz a kis Ecco. Végülis kevés fény, kevés CO2, kevés növény, kevés táp...

Ma-holnap indul az akva, dekornak végül red moort és andezit követ szeretnék használni (ezek elvileg nem befolyásolják a vízparamétereket).
 
Szuper lesz meglátod.;)
A szűrőn én is folyamatosan agyalok,mert kevésnek érzem a 800plus-t.Aztán nekem meg mindig @keszalvo Viktor jut eszembe ,mert nála meg elbírja a nagy dzsumbujos akváriumot(dzsumbujt jó értelemben írtam:whistle:;)).
 
Szép napot kedves naplóm!

Lassan három hete pöfög az akvárium, és az elmúlt héten elkezdtem méricskélni...
Az igazság az, hogy az elején előjött belőlem a 'aquascaper', és sikerült egy szerintem tök jó scapet összedobni redmoorból és andezitből, de feltöltés után rögtön 460 lett a TDS, így egy nap múltán minden dekort kiszedtem az akiból, most csak a talaj és a növények vannak (vékony kövekre kötözve). Így most elég snassz az aki kinézete, de a cél most amúgy se a brutál felépítmény, növényzet...
Az elmúlt három hétben, ment a visszafogott fény, a szűrő tele bio rio-val, és a 0-24 pöfögő CO2 a brutál szépen porlasztó Tropica akril difivel (nagyon pozitív csalódás volt a cucc!!!), kis adag Bacter AE, és feles adag GA Mic/Mac. Alga nincs, ennek ellenére két hét után kapott az aki két Otot, és még mindíg bandáznak, úgyhogy ammónia sincs.

A vízparaméterek:

T:22°C-ra fűtve, (fűtés nélkül 20°C lenne, a garnélák érkezésével valószínűleg kikerül a fűtő, most csak a baktériumok mielőbbi megindulása miatt fűtöm 22-re)
TDS:140 (hetes vízcserével 120-150)
GH: 3-4 (csak GH porral visszasózva)
KH: 0-1
PO4: 0,2-0,4 (GA Mic/Mac miatt ez nulla sose lesz)
PH: 5,3 (!!!) o_O

A legutolsó adat számomra igen meglepő. Eddig JBL 6,0-7,6 -el mértem, és mindig 6,0-ra szineződött, nyilván kevesebbet nem tudott mutatni. Tegnap megérkezett az Adwa PH mérőm, és kalibráció után azzal mértem ezt az értéket. Valószanűleg túl sok a jó... bio rio, CO2, garnis JBL talaj.
A CO2-t leállítottam, meglátjuk anélkül mennyi. Lehet, hogy anélkül lesz jó a PH, aztán ahogy öregszik a talaj, úgy kell majd szépen rányitogatni CO2-t ahhoz, hogy 6,0 körül lehessen tartani?

Vannak esetleg meglátásaitok? :)

Köszi!!!
 
Nem vagyok nagy szakértő,de ne parázd túl a dolgot.Én is árgus szemekkel figyelem őket,ennek ellenére nem szoktam nagyon méricskélni.Visszaporozás azt annyi,egyedül a hőmérsékletet szoktam nézni,de azt meg az ETH fűtő úgyis szabályozza.
Mindig eszembe jut @Tibi intelme ,és mondata.Egyszer azt írta a fórumon ,hogy volt valami gáz az akváriumával,és az amanok hamarabb megdöglöttek mint a taiwanok.Szóval strapássak ők is.Mikor teszed bele őket amugy????
 
No reggelre a CO2 nélkül 5,6 a PH. :) Sztem egyenlőre marad így, és a PH növekedés függvényében húzom majd a CO2-t.
Jövő héten szeretném bele tenni őket, de még egyeztetnem kell ez ügyben @Tibi -vel, hogy mikor mehetek a csapatért. :)
 
December 23.-án @Tibi -nek köszönhetően beköltözött egy 14 fős csapat. Alapvetően egy 10-es létszámot szerettem volna, Tibi azonban nagylelkűen osztotta a garnikat... ;)
8 Panda
3 Blue Bolt
2 Red Wine
1 Red Bolt (ez kérdéses, ilyen pirosas rózsaszínes...)

Azóta eltelt tíz nap, két vízcsere (ma volt a második), és úgy néz, ki hogy mindenki rendben van (elhullott egyedet nem láttam, és bár együtt sose, de külön-külön le tudom számolni őket). kopp...kopp...kopp. :)
Jelenleg CO2 nélkül megy az akva, mert a PH így is 6,0 alatt van. Aztán elképzelhető, hogy előbb-utóbb, amikor kimerül a talaj, akkor nyitni kell a tűszelepen, de jelenleg túl alacsony úgy a PH (5,6 körüli).
Esznek, szépek, elvileg minden ok.
Ma kapnak két amanot és 6db boraras brigittaet átmeneti társaságnak a másik medence bontása miatt. Remélem, hogy nem lesz semmi gond.
 
Back
Oldal tetejére