• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The lonely path

Gáncs Péter

Nano HAC bajnok
Sziasztok!

Üdvözölni szeretnélek titeket az új naplómból. Előre is elnézést, ha nem olyan aktívan posztolok, mint mások, de én jobb szeretek olvasni, mint írogatni. De azért igyekszem frissen tartani ezt a naplót.
Ennek az új összeállításnak az elindítása, amiatt történt, mert ki szerettem volna próbálni egy fásabb elrendezést, valamint olyan köveket használni amik nem befolyásolják a víz paramétereit (gondolok itt a keménységre). Versenyterveim nincsenek, ha úgy alakul nevezek ha nem nem. Inkább egy szép itthoni kert a cél.
Természetesen volt inspiráció is :) A száraz adatokat későbbre hagyom, most jöjjön inkább pár kép.
34729459670_927a6ac7d7_z.jpgC3719BF5-7D5F-4772-8D4D-B242CB9D4672 by Péter Gáncs, on Flickr
33867931961_803d9fab06_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
33612229690_73a5fd8d95_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Mint ahogy látható is a képeken, kicsit jobbra húzva egy nálam köves úttal választom ketté a növényzetet. Nem terveztem bele semmi extrább járatot, flikk-flakkot. Ezt az egy utat szeretném inkább majd kanyargósra kialakítani.
Nah és akkor innét indult minden:
35075832046_97db122325_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
A jól bevált 64 literes akva. Az elrendezés kialakítása jobbára az erkélyen egy kartonlapon történt, ugyanis két hete pénteken bontottam az előző akvát és vasárnap már üzemkész volt a jelenlegi. Erre azért volt szükség, mivel a halakat még csak-csak el tudtam rakni egy külön akváriumba, de volt olyan gyökerező növény amit vissza szerettem volna ültetni és nem tett volna neki jót a talaj nélküli élet(pl HC Cuba).
Az alábbi kép nem olyan jó, mivel tükröződik egy papír az akva előtt, de kb ez volt a terv. Itt már az akvában ment a tesztelés. Próbáltam úgy elhelyezni az első két fát, hogy előtte lévő részen tudjak még matatni. Úgy gondoltam, hogy ez összejött, de később rájöttem, hogy mégsem, így jobb oldalon egy kicsivel szűkösebb lesz majd a fa és a fal előtti rész.
34271355494_8b63bb4177_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Mivel ez még csak a tervezés volt. Jöhetett a végeleges építés PowerSand és ADA aljazatadalékok segítségével. Ők ketten képviselik a tápozást talajszinten.
35075833616_1d45132c4f_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
34305508373_7720e843c8_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
A papírfecnik jelezték, hogy melyik követ hova kell majd visszaraknom amikor már a véglegeset készítem. Természetesen ezután lekerültek róluk :D Majd jöhetett egy kis Amazonia...
35075834286_f88b9684f1_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Az előteret leválasztottam egy kartonnal, mivel a front üvegnél Amazonia Powderrel szerettem volna feltölteni a talajt. Így előről nézve nem a nagy bumszli Amazonia darabok látszódnak hanem a powderé, így az arányok is finomabbak, jobbak lettek. Persze amúgy mindenhol kapott a talaj egy adaggal az apróbb szemű talajból.
Nah és akkor egy feltöltés utáni kép.
34984607951_e4f69ec099_c.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
A mohákat ragasztottam illetve kötöztem a kövekre. Utóbbit még az akváriumon kívül. A két nagyobb fát kivéve mindegyik időre elmerült. Két hetet áztak vízben. A két nagyobbat meg lávakőhöz kötöztem és úgy már nem volt gond a merüléssel.
Mint ahogy említettem is, a kövek lávakövek. Kifejezetten tetszenek ezek a típusúak. Nem növelik a víz keménységét, ami a seiryu kövek után nagy előny. Továbbá barnás-vöröses-feketés színük, passzol a fás összképhez.
Ugyebár ez egy növényes fórum ezért jöjjenek most a zöldségek :D Előteret friss üdezöld HC Cubával ültettem be. Remélem jól érzik majd magukat és szép gyepet alkotnak. A fákon, köveken sokféle moha található(Barbiere, Fissidens, Riccardia, Christmas, Spiky). Középső traktus igyekeztem feltölteni jópár növénnyel: Bolbitis, Trident, HM, Gratiola. Hátra pedig Myriophyllum Matogrossense került. Ami remélem szépen bebokrosodik. A hátsó ágak mögé tetem csak ilyet, hogy ne takarjon el mindent. Az itt található ágakra pedig Spiky moha került. Struktúrában szerintem egy kicsit hasonlít a Myrio-ra, elősegítve egy picit az átmenetet. Itt-ott megtalálható egy kis anubias. Pár fa szépen kikukucskál a vízből. Kettőre Tripartitat raktam próbaképp. Ezt nem akarom annyira belehozni az összképbe, inkább víz felett szeretném ha terjedne :)
Nah és akkor jöjjön az egy hetes kép
34950895122_8cb1c7fc57_b.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Hamarosan következik egy friss kép, illetve a technikai részletek... ;)
 
Jöjjenek az adatok ahogy ígéretem:
  • Akvárium: 60*30*35 - 64l
  • Szűrés: Tetra EX800, üveg ki- és befolyókkal
  • Világítás: Odyssea 4*24(3 csővel üzemben)
  • Co2: nagynyomású, 2 kg-os palack, DoAqua Music 20d
  • Aljzat: Amazoni, Power Sand M, Aqua Gravel
  • Dekoráció: láva kövek, red moor
  • Levegőztetés: Eheim 100, Aquario porlasztó
  • Eheim Skim 350
  • Chihiros Doctor
Az élőlényeket illetően többnyire visszakerültek a korábbiak. Amanda lazac, Oto, Panda harcsa, Sziámi algaevő, Amano és Red Cherry garnéla, Helena csiga. Amandából csak pár darab van, de tervben van egy cirka 20 főből álló Boraras Brigi csapat beszerzése. Itt vidéken ez egy kicsit problémásabb, de nem kapkodok. Majd összejön, vagy ha legközelebb Pesten járok, akkor hozok onnét. Korábban már említettem pár növényt, de a teljesség kedvéért itt a teljes lista:
myriophyllum matogrossense, gratiola viscidula, hydrocotyle tripartita, microsorum pteropus trident, bolbitis heudelotii, hemianthus micranthemoides, hemianthus callitrichoides cuba, anubias nana, fissidens fontanus, taxiphyllum spiky, riccardia chamedryfolia, taxiphyllum barbieri, vesicularia dubyana christmas

Mai napon kerültek helyükre az élőlények. Eddig a Co2 jól volt belőve. Remélem ugyanúgy ahogy a növények, úgy a halak és a garnélák is elbírják majd a Co2 szintet. Mindenesetre esténként mindig megy a levegőztetés. Jöjjön akkor egy teljes alakos a mai napról:
34984812671_435f589c1b_o.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Kezdésnél már bejáratott szűrővel indultam így a barnaalga elkerült és most sem panaszkodhatok ilyen jellegű problémára, igaz lehet a kis kínai Chihiros Doctor is besegített. Táp a szokásos Mic-Mac-Carbo. Szükség esetén megtámogatva egy kis foszfát porral. Vízcsere az első héten kétnaponta történt, majd a másodikon három naponta. Ezen a héten már csak két cserét tervezek, aztán rá is állok a heti egyre. Táp emelt szinten ment bele az elején. A vízcserék csökkenésével fokozatosan vettem vissza az adagból. A cseréknél RO vizet használok az új Green Aqua-s GH+-val visszasózva. Eddig jó cuccnak tűnik.
Részemről így indításnak ennyi. Ha bármit kihagytam kérlek jelezzétek, vagy ha bármi kérdés van, állok rendelkezésetekre ;)
 
Szia Péter!

Jó lesz az elrendezés!
A gyökerek lehetnének görbébbek, ennyire egyenes gyökere kevés fának van (talán a Mangrove).
Fekete lávakövet tudsz venni nálatok az Örökzöld kertészetben 4-8, 7-15mm-es méretben.

AmegA
 
Szia Péter!

Jó lesz az elrendezés!
A gyökerek lehetnének görbébbek, ennyire egyenes gyökere kevés fának van (talán a Mangrove).
Fekete lávakövet tudsz venni nálatok az Örökzöld kertészetben 4-8, 7-15mm-es méretben.

AmegA

Szia!

Köszönöm az észrevételt. Betervezek egy kis erdőjárást és megnézem mit találok ;) Vagy max boltban nézek kisebb red moor gyökereket és azok darabjaival próbálok meg sakkozni. Ezeket a lenti gyökereket direkt nem ragasztottam oda semmivel, igy idővel variálható ;)
Az előbb rosszul írtam, nem kavicsra költözök. Természetesen maradt az építéséből még bőven lávakő. Abból majd szemezgetek. Most megvárom, hogy kicsit nőjenek a mohák és majd a nyírásból tervezem a bővítést. Elsőre a fissi es a riccardia a kiszemelt. Talán azok kisebb növésűek és jobban mennek a mederbe, megpróbálva pár kanyart kialakítani. Idővel, ahogy a mohák nőnek a járat is tuti szűkülni fog...


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Naná hogy a napló indítását követően opálos lett a víz :):) Valahogy le mertem volna fogadni ha elkezdek naplózni akkor lesz is miről.
Hétvégén bekerültek a halak illetve a Seachem Purigen lett cserélve, más nem történt. Szűrőbaci zavarra gondolok ezért ma vettem is sera Nitrivec-et(per pill csak ez van), valamint cseréltem vizet igaz ez nem mára volt tervezve. Az élőlények rendben vannak, úgyhogy nagy gond talán nincs. Remelem helyreáll a rend mielőbb.
A difit is lejjebb tettem, minél több utat tegyenek meg a bubik a vízben, a jobb hatásfok elérése érdekében.
A Boraras Brigi csapat beszerzéséhez most már tuti hogy utaznom kell, ugyanis a helyi kereskedők nem tudnak ilyet hozatni nagykerből. De nem adom fel ;)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Az elmúlt pár nap sem telt esemény nélkül. Rákok, halak pusztultak el vagy az akváriumban vagy ugrást és száradást követően az akváriumon kívül :( Az okot sejtem, de biztos nem vagyok benne. Egy órával növeltem a Co2 beoldás hosszát, mert hiánytüneteket láttam a HC-HM duón. De ez az ok inkább csak a 2-es számú indok. Igaz azóta a HM-et kiszedtem mivel nagyon oszlásnak indult, HC-ben még reménykedem. Szerintem a HM bomlásának volt betudható az opálosság. Na de ez pár nap múlva kiderül.
A pusztulás egyes számú indokának a PH értéket tenném meg. Keményen 6 alatt van, mivel full sárga színt kaptam és a teszt(JBL) csak hatig mutat értéket. Még Co2 beoldás előtt mértem. Valószínű a plusz széndioxid is csökkenti, de a víz már alapjáraton alacsony PH-val rendelkezik. Ennek okozójának meg az Amazóniát teszem meg. Tudok a PH csökkentő hatásáról, de hogy ennyire.... Aki esetleg már többször dolgozott ezzel a talajjal, az hogy tapasztalta, mennyi ideig csökkenti a PH-t?
 
Az elmúlt pár nap sem telt esemény nélkül. Rákok, halak pusztultak el vagy az akváriumban vagy ugrást és száradást követően az akváriumon kívül :( Az okot sejtem, de biztos nem vagyok benne. Egy órával növeltem a Co2 beoldás hosszát, mert hiánytüneteket láttam a HC-HM duón. De ez az ok inkább csak a 2-es számú indok. Igaz azóta a HM-et kiszedtem mivel nagyon oszlásnak indult, HC-ben még reménykedem. Szerintem a HM bomlásának volt betudható az opálosság. Na de ez pár nap múlva kiderül.
A pusztulás egyes számú indokának a PH értéket tenném meg. Keményen 6 alatt van, mivel full sárga színt kaptam és a teszt(JBL) csak hatig mutat értéket. Még Co2 beoldás előtt mértem. Valószínű a plusz széndioxid is csökkenti, de a víz már alapjáraton alacsony PH-val rendelkezik. Ennek okozójának meg az Amazóniát teszem meg. Tudok a PH csökkentő hatásáról, de hogy ennyire.... Aki esetleg már többször dolgozott ezzel a talajjal, az hogy tapasztalta, mennyi ideig csökkenti a PH-t?
Nekem az elözö berendezesben volt sima Amazonia, emlekeim szerint vagy 3 honapig csökentette a pH-t, mert 7-7,5 körül volt az akvaban, de a csapviz pH-ja nalunk 8-as. Aztan szepen lasssan fel is kuszott a csapviz ertekere.
Szoval en 2-3 honapot mondanek, de ez nyilvan elterhet.
 
Nekem az elözö berendezesben volt sima Amazonia, emlekeim szerint vagy 3 honapig csökentette a pH-t, mert 7-7,5 körül volt az akvaban, de a csapviz pH-ja nalunk 8-as. Aztan szepen lasssan fel is kuszott a csapviz ertekere.
Szoval en 2-3 honapot mondanek, de ez nyilvan elterhet.

Uhhh az nem kevés idő :( Mindenesetre köszi az infót, akkor türelemmel várok. Gondolom nálad másnapra már le is vitte a PH-t a jelzett szintig? Szóval a cserevízzel nem nagyon lehetne megvariálni a dolgokat.

Emiatt átmenetileg letettem a Borarasok beszerzéséről, meg ugye a beszerzése is nehézkes. Erre pont most jött az üzenet, hogy GA-ban ismét elérhető [emoji31][emoji3]


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Uhhh az nem kevés idő :( Mindenesetre köszi az infót, akkor türelemmel várok. Gondolom nálad másnapra már le is vitte a PH-t a jelzett szintig? Szóval a cserevízzel nem nagyon lehetne megvariálni a dolgokat.

Emiatt átmenetileg letettem a Borarasok beszerzéséről, meg ugye a beszerzése is nehézkes. Erre pont most jött az üzenet, hogy GA-ban ismét elérhető [emoji31][emoji3]


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
Nincs baj, a boraras brigi-k szeretik a savas pH-t, 5-7 között jól érzik magukat;)
 
Uhhh az nem kevés idő :( Mindenesetre köszi az infót, akkor türelemmel várok. Gondolom nálad másnapra már le is vitte a PH-t a jelzett szintig? Szóval a cserevízzel nem nagyon lehetne megvariálni a dolgokat.

Emiatt átmenetileg letettem a Borarasok beszerzéséről, meg ugye a beszerzése is nehézkes. Erre pont most jött az üzenet, hogy GA-ban ismét elérhető [emoji31][emoji3]


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
Öszinten szolva nem emlekszem, hogy mar masnapra levitte a Ph-t vagy sem, de arra igen, hogy jo hosszu ideig alacsonyabb volt a pH es GH is az Amazonia talajnal.
 
Nincs baj, a boraras brigi-k szeretik a savas pH-t, 5-7 között jól érzik magukat;)
Ez egy nagyon jó hír, köszönöm szépen. Lehet próbaképp először majd csak 10et veszek aztán még tizet. Igaz ha jobban belegondolok, a már bent lévő amandák is szépen elvannak...
Öszinten szolva nem emlekszem, hogy mar masnapra levitte a Ph-t vagy sem, de arra igen, hogy jo hosszu ideig alacsonyabb volt a pH es GH is az Amazonia talajnal.
Nálam már kezd beállni szinte állandóra ez az érték. Vízcsere utáni napon is ennyi. Na de ez van, majd csak kikopik ez a hatás és normalizálódik a helyzet :) A GH inkább egy kicsit felfelé kúszik nálam(mondjuk jobbára csak TDS-t mérek, mert az gyorsabb és egyszerűbb:D), persze nem vészesen. De azzal talán nem lesz gond, mert úgyis GH+-val lövöm be a tervezett értéket.
 
Jelentem minden szépen fejlődik. Kivéve a pár szál HM-t kellett kukáznom. Cuba kicsit beteges volt a hét elején, de most kezd helyrejönni talán ;)
Egy dilemmám van a háttérnövény... Nagyon tetszik a Myrio Matagro(csak röviden [emoji3]), csak nagyon megtetszett a kicsit apróbb kistestvér, ami újjonan van a GA kínálatában, Myrio Guyana. Nem tudom, hogy cseréljek-e rá, mivel a mostani szépen kezd már bokrosodni. Egy hátránya van hogy visszafogja kicsit az áramlást. Masik ötlet egy kis vöröses szín bevitele. Szintén a Myrio csalad egyede, Tuberculatum. Egy dologtól tartanék vele kapcsolatban, hogy ha bepirosodik túlságosan is elterelné a figyelmet.
Van eddig bármi tapasztalatotok az új növénnyel kapcsolatban?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
A napokban megérkezett a várva várt Boraras Brigi csapat 20 egyed személyében :) Bekerült még pár piros sakura és oto is. A 20as csapatból jó ha egyidőben látok ötöt. Dús a növényzet, a halak meg picik szóval nem csoda ha eltűnnek. Remelem azért megvan mindegyik, mivel az első percekben a sziámi algaevok nagyon is érdeklődtek irántuk. Na de hamarosan hozok pár képet, persze inkább a növényzetről ;)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Nagyon szép az új akváriumod. Mennyi idős is az utolsó képeken, egy hónapos? Szinte kész is van.

Köszönöm a dícséretet ;)
Jol látod a helyzetet, mostanság jár egy hónapnál az összeállítás. Nagy előnye az egésznek, hogy a növénymassza a korábbi setupból adott volt, plusz pár kiegészítéssel. Igy könnyebb volt építkezni. Jol halad a dúsulással az biztos. Viszont van még mit rajta szépíteni. Pl a korábban már tárgyalt ösvény alakításán. Amire hamarosan sor kerül, csak nőjjön még a Riccardia hogy nyeshető legyen :)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Egy kis helyzetjelentés... a szitu nem túl rózsás :( Riccardia, Myrio, HC illetve pár masik moha is elkezdett bebarnulni. Szinte semmin sem változtattam csupán annyi történt, hogy megjöttek a melegek és feltettem egy PC ventit a hűtéshez(27celsius). Eddig egy időkapcsoló vezérelte, de nem lehetett igy belőni a tökéletes hőfokot, ezért beüzemeltem egy STC-1000est. Igy már felettébb stabil a hőmérséklet, holnap kap a rendszer még egy ventit hogy ezzel is növeljem a hatékonyságot. Remélem a barnulás is elmúlik. Igyekszem figyelni a Co2 beoldást is mivel elég sokat mozgatja a venti a víz felszínét és igy szerintem ki is hajtja egy részét.
Egyelőre ennyi, köszi hogy benéztél ;)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Az elmúlt hetekben történt pár dolog ezeket nyaralás illetve munka miatt sajnos nem tudtam megosztani, de ami késik... ;)
Korábban jelzett hűtés elég jol muzsikál. Megkapta a rendszer a második ventit is. Ennek felfogatása elég DIY lett [emoji3] Szóval még anno a kis nano kockámhoz volt egy Wave Zen(nem tudom a teljes nevét) lámpám, aminek letört a feje a használattól. Nem is törés volt, hanem inkább anyagfáradás, mert elég porózusan vált szét. Na de nem is ez a lényeg. Az akváriumra illeszthető tartórészére rászorítottam a ventiket és igy elég stabilan állnak. Valamint talaritaskor még mozgatni is tudom őket.
Üzem közben:
840f2bdf7638b511cafbdf56f4b3e6cf.jpg
2e3b3f66b34f2c49105559f7f58e7582.jpg
A vezérlő pedig kapott egy kis villanyszerelős dobozt, igy kábelek jo helyen vannak és az esetleges vízpermettől is védve van. Amúgy elég precíz kis cucc ;)
59f133c84acdc832197916b56688360e.jpg
24.4 és 25 Celsius között tartja a hőmérsékletet. Pill és írom a többi fejleményt is :)


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Back
Oldal tetejére