• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes totális amatőr egyből a "mély vízbe"...

psy1234

Főkertész
Sziasztok!

Tibi vagyok, egy kezdő aquakertész.

A cím mindent elmond rólam.

Egy akváriumot szerettünk volna itthonra, a feleségem mondta, hogy bemegy az első üzletbe és vesz valami olcsót, meg szép halat.

Mondom ok, haza is hozta, hal nélkül.
Egykét kérdés felmerült, így utánanéztem a neten és megláttam egykét akvakertész képét.

Elvesztem azonnal, mondom ezt adjuk el marhagyorsan, nekünk nem ilyen akvárium kell, inkább bízd rám.

Rá is találtam gyorsan a GA oldalára és onnantól nem volt megállás.

2hét fórum olvasás után egy Iwagumi style mellett döntöttem, mint kezdő. Azt nem tudom, hogy ez Iwagumi lett-e :)

Amiket beszereztem :

akvárium : opti white 60x30x36 64l

szűrő : eheim ecco pro 300 elvileg 750liter/óra

co2 : GA szett, 5kg-os palack, mágnesszelep, doaqua music diffuzor.

talaj : alulra valamilyen ada adalék, fölé amazonia 8liter, az fölé amazonia aprószemű 2liter, sajnos ez kicsit keveredett, vannak nagyobb szemek felül :(

fény : 4x24w , 2db 6500K t5, és 2 növényes.

növények : Ga parvula mini 6doboz, rotala indica 2doboz, micranthemum monte carlo 1doboz, Staurogyne repens 1doboz, echinodorus tellunus 1doboz ga és 1doboz tropica.

a legózás :

45gtoqbseyh34nh2i88c.jpg

3napos állapot :

isbuzxq6t496i1pj9je4.jpg

1hetes állapot, itt tartok most :

7firfbop2kxvjct1gkfd.jpg

igen, egy pár növényt kivettem és kicseréltem, mert meggondoltam magam, vagy pl egy dekorra rögzíthetőt elültettem :)

a fent leírt növények vannak most benne.

egykét kérdés, amiért ide jöttem :

a parvula miniből egykét csomóban vannak kisárgult, "száraznak" kinéző szálak, nem is egy.

egy teljes kiszáradt csomót is kivettem már.

itt egy kép róla :

z8tpgkzzcdzobfizv834.jpg

ez mitől lehet vajon?

úgy látom, hogy a co2 diffuzortól távolabbi helyeken van jobban ilyen jelenség.

A rotala indica nő mint a gomba, és szépen bubizik is néha, már volt amelyiket félbevágtam és a levágott rész elültettem máshova.

sxbf7gx108db8aixim7q.jpg

A Staurogyne repens fényben egy kicsit fehéres levelűnek tűnik, ezt nem láttam mások képén :

oddkg1nfqtgstb2mc72t.jpg

ezt sem tudom mitől lehet, de egyébként egészségesnek néz ki és bubizik is, 2napos ültetés.


ez pedig a micranthemum monte carlo mivel 2 napja ültettem ezt is, nem igazán mondható el róla sokminden, viszont egyáltalán nem bubizik még. kellene neki 2naposan?

05mzgdbot335o5qtuevd.jpg

mégegy kép csak úgy:

7j7n6jdkeb1vct4aamgh.jpg

a képekhez fűzve még: az a nagy kő ami az úttól balra van fent, az csak úgy ott van, még nem találtam ki a helyét :)

maguk a képek elég gáz minőségű telefonos fotók :(

na még egykét kérdés, tapasztalat, ami megoldásra vár:

másnapra olajos szerű hártya van a víz tetején, ahogy olvastam, ez a növényi proteinektől van, valami nem jó nekik gondolom... vagy lehet a még friss akitól is?

mindig másnap mindig letisztítom, egyelőre papírtörlővel, a héten még veszek egy eheim skimmert.

fény és co adagoláskor nincs a hártya, csak másnapra jelenik meg.

kicsi fonalszerű algákat már találtam, mindig az elhaltabb, kisárgultabb parvula-knál, azonnal leszedem mindig csipesszel, amennyire tudom. ez indításkor még normális, vagy ennek sem kellene lennie.

fény : az üzletben azt javasolták, hogy mehet most így az elején az 1-2bubi/sec co 1órával fény előtt indítva, és mehet mind a 4 fénycső 7órát naponta. aztán minden lezár.

kérdés : nem sok kicsit a 96W fény a 64literes aksihoz?

vagy kezdésnek kell ennyi?

azt olvastam, hogy a sok fény gyorsan előhozza az algát.

A tápozás a következő amit használok.(fogalmam sincs, hogy jól csinálom-e)

midnennap adok Green Aqua welness micro és macro tápot a tájékoztatója szerint, kb 2,5 ml-t mindkettőből. a sachem excel folyékony co-t is adagolom 4ml-t naponta, és van még ez a stability baktérium beindító, abból is adtam idáig 4ml/napot viszont azt írja hogy utána havi 5ml/200liter, úgyhogy mától visszaveszek belőle. akkor havonta mostantól 1,5ml kb elég?

a drop checkerem igazából 2napja működik, először megromlott indikátor anyagot kaptam, nem változott srágáról a színe soha, még az üvegben is sárga volt, a GA azonnal kicserélte nekem. mostmár egész jól belőttem a lime-zöldet, de azért a képen ellenőrizzetek légyszi.

idáig minden nap csináltam kb 20liter vízcserét.(30%)

mostmár ne cserélgessem ilyen buzgón?

még annyit mondanék, hogy az arányokat az egész akvárium tekintetében elszúrtam, szerintem túl vastag lett az út, de mostmár így marad.

előre is köszönök szépen minden tanító jellegű hozzászólást.

egy ocsmány minőségű video, majd rakok fel jobbat.


szép estét.











 
Utoljára módosított:
Szia
A leírtak - és látottak - alapján mindent a lehető legjobban csináltál és csinálsz illetve gondolsz. A szűrő ki/befolyók is jó helyen vannak. A DC színe a 3 naposon picit túl sárga, az utolsó képeken meg túl zöld :) Kettő között lenne optimális. Amúgy most még nem baj ha picit megszalad a CO2, amíg nincsenek állatok (de a sok CO2 is lehet oka algásodásnak). A fonal megjelenése vsz a sok fénynek köszönhető, jól sejtetted, picit sok a 96W. Ha kiismered az akváriumot és már le tudod reagálni az algákat, lehet ennyire pirítani, de kezdetben én nem tenném. Próbálj három vagy kettő csővel lassabban haladni (6500 K-esek maradjanak mindenképp), több időd lesz reagálni, mielőtt belepné az alga a teljes akváriumot. 2-3 hét után jöhetne néhány amano garnéla, ők is segítenek majd.
A parvula sorvadása normális, főleg ha zselés volt, éppen átalakul. Az mc-nél (monte carlo) is ez várható. Az intenzív bubizás az erős fénytől indul meg, főleg ha közel van a növényhez. De ha nem bubizik, az sem baj, nem kell sietni sehová. Az algásodás fő kiváltója a fény, de a növényeknek is az kell, ezért is kell mindent összehangolni.
A vízcseréket igen, már ritkíthatod, egyébként bajt azzal sosem csinálsz. Csupán a konstans tápkoncentrációt nehezebb belőni az össze-vissza cserélgetés mellett.
A bacikat vízcserekor adagold, bár később erre sem lesz már szükség (lesz elég a talajban és a szűrőben). Az excelt meg - ha már adagolsz - felesben hígítva fecskendővel az algás részekre (mohák nem szeretik, de úgy látom az nincs is). Igazából amúgy ez nem is kell a nagynyomású mellett (persze azért jól esik a flórának).
ITT egy tök hasonló akvárium, a gazdájától is sokat tanulhatsz. Ahogy látom gyorsan is fog ez menni, frankó lett az akvárium (y) és az út sem túl széles (jók az arányok).
Jó, hogy te vetted kézbe végül a dolgokat, bár halat te sem hoztál :D (és milyen jól tetted)
 
kezdő akváriumnak baromi jól néz ki, figyeltél, olvastál, sok kezdő hibát elkerültél ;)

Jopet írásához egy-két kiegészítés, meg amire ő nem reagált:
- Excel mehet nyugodtan, semmi köze a nagynyomású CO2-höz, folyékony szén, minden akváriumba toljuk CO2 mellett is, de elég napi 3ml. Green Aqua Micro-Macro is napi 3ml (1ml/20l/nap mindnek az agadolása).
- Stability innentől elég nagyobb vízcseréknél (60% fölötti) illetve szűrőtakarításkor, ezen kívül nem fog kelleni.
- Felszín hártyásodás teljesen normális indításkor, egyszerűen a friss akváriumban stresszelnek a növények, kell egy Eheim Skim 350 ahogy írtad és megoldódik minden.
- Vízcserékkel most ráállhatsz a kétnaponta 30-50%-ra a második héten, harmadik héten kétszer 50% és utána jöhet a heti 1x 50%.
- Végül a fény, trükkös kérdés. Tapasztalatból egy pici finomítást javasolnék, korábban nekem is ekkora akvárium volt ugyanilyen lámpával. A 7 órából csak 5 órán keresztül menjen mind a négy cső, az első és utolsó 1 órában csak kettő. Egész más lenne mondjuk ATI 4x24-el, ott egyet értenék Jopettel, hogy sok a 96W, de a Quad belső kialakítása nem túl profi, így jóval gyengébb a fénye, ami neked most pont jó lesz. Valóban fogsz algásodni az elején, de gyorsan beáll majd az akvárium, a fokozatos fénynöveléssel nekem sokkal rosszabb tapasztalataim vannak.

Persze egyikünk tanácsa sem szentírás, minden akvárium egyedi, az igényei is különböznek, izgalmas hónapok állnak előtted, hogy kitapasztald.

És ne csak akkor járj erre, ha kérdés vagy gond van, lássuk a folyamatos fejlődést képeken ;)
 
ITT egy tök hasonló akvárium, a gazdájától is sokat tanulhatsz.
Nagyon megtisztelő! Igazán köszönöm!
Átnyálaztam amit eddig írtatok, egyelőre nem tudok mit hozzátenni. Talán csak annyit, hogy szerintem jobb lett, mint amit én csináltam elsőre :)

Szerk. Na jó mégiscsak eszembe jutott valami: Az a kő ott a bal oldalon keresztben a többin, szerintem nem kell oda. Mintázatban és helyzetben sem illik a többihez.
A világítás azért is sok egyelőre, mert megfigyelésem szerint az aktív talaj a foszfátot "eszi meg" a legagresszívebben. Mindenképpen mérni kell a szintet és 1mg/l értékig visszahúzni. Akár naponta is. Ha ezt nem teszed akkor nem fogsz látni a zöld pont algától 1 hét múlva. Bubiszám egyelőre legyen 1 bubi/sec aztán látod a DC-n, hogy elég-e. A többit Jopet leírta.

Igencsak igéretes kezdés, sok sikert kivánok! :) Jó helyre jöttél itt mindenki a legjobb szándékkal van a másik iránt!
 
Ohh...

Nagyon köszönöm a sok hasznos, vicces, tanulságos tanácsot mindenkinek!

És persze a gratulációkat is!

Úgy érzem, tényleg jó fórumra jöttem :)

Próbálok betartani mindent amit mondtatok, holnaptól leveszem a fényt a javasolt intervallumokra és a tápozáson is módosítok.

360p pillanatnyilag a legjobb kamera itthon, azért csináltam még egyet.


Kicsit megkönnyíti majd a helyzetem ez a hamarosan érkező cucc :
puxogx9ls3vfmzbna0i2.jpg
ha nem ismernétek, itt egy link :

http://energenie.com/item.aspx?id=7678

akár internetről máshonnan, vagy telefonról is bekapcsolhatom az egyes aljzatokat, ezen kívül programozható dugónként természetesen napi loopban másodpercre akár.

Köszönök mindent!

Nyugodalmas éjszakát
 
EG-PMS2-WLAN:
Tök jó ez a cucc. Viszont az ára is jó borsos. Mire fogod tudni használni? Világítás + CO2 időzítése oké. Ezen kívül? Ja, látom, skimmer pl. Tervezel esetleg automata tápadagolást is hozzá? A másodperces programozhatóság mit jelent? Lehet 1 sec is a ki/bekapcsolás között? Nem kötekedek, tényleg érdekel, mert menő :) csak nem tudom hogy megéri-e (kihasználható-e).
Néztem a LAN változatot is, majdnem csak fele ennyibe kerül...
 
EG-PMS2-WLAN:
Tök jó ez a cucc. Viszont az ára is jó borsos. Mire fogod tudni használni? Világítás + CO2 időzítése oké. Ezen kívül? Ja, látom, skimmer pl. Tervezel esetleg automata tápadagolást is hozzá? A másodperces programozhatóság mit jelent? Lehet 1 sec is a ki/bekapcsolás között? Nem kötekedek, tényleg érdekel, mert menő :) csak nem tudom hogy megéri-e (kihasználható-e).
Néztem a LAN változatot is, majdnem csak fele ennyibe kerül...

Szia

A világításom 2 külön dugó, mert külön táp van a 2-2 fénycsőhöz. A co2 még egy dugó. A skimmert csak napi 10 percre akarom használni, mert csúnya állandóra az akiban szerintem.
Esetleg még beledugom az éjszakai ledeket, ha már programozható, hogy estére meg az menjen, és már tele is van a 4 aljzat.

A másodpercre állítást úgy értettem, hogy 17óra 58perc 28másodperckor bekapcsol, 22óra 33perc 15másodperckor meg lekapcsol.

De igazából ha már itt tartunk, akár bekapcsolás után 1 másodpercel ki is kapcsoltathatom, de nem sok értelme van bármilyen ezköznél is :)

Igen, a lanos olcsóbb, de nincs utp-m kihúzva a közelben, meg amúgy is szeretek a wlan-al babrálni minden más téren is...

Szép napot!
 
akár bekapcsolás után 1 másodpercel ki is kapcsoltathatom, de nem sok értelme van bármilyen ezköznél is
Dehogynem. Az automatikus tápadagolásnak ez az alapja, ezért kérdeztem :)
A WLAN-t én is bírom, de ha nincs kihasználva... Ne érts félre, már nem rólad beszélek, hanem magamról :D
Mennyi píz ez?
~30k. Keress rá a típusra, megtalálod.
 
Kicsit már barnulnak, zöldülnek a kövek a kezdeti állapothoz képest.

Fogkefével ha nekiesek és a helyükön lepucolom őket óvatosan, akkor azután egyből x % vízcsere?
A szűrőt kikapcsoljam, hogy ne menjen bele a letakarított cucc, vagy had menjen, az a dolga hogy összeszedje?
 
Nekem már nem érné meg befektetni egy ilyen vezérelt elosztóra (van lámpavezérlőm és időkapcsolóim), de ha az ember nulláról kezdi és esetleg DIY auto tápadagolót is készít, akkor már simán megérheti az árát.

A kövek sikálásával a legprecízebb akkor lennél, ha egyik kezeddel vakarnád a követ, a másikkal meg odatartanál egy vékony leszívó csövet, hogy az algával dúsított víz egyből távozzon az akváriumból (a harmadikkal megtámasztod a köveket, a negyedikkel meg fogod a cső másik végét :) ) Óóó, a kezdeti lelkesedés, be szép is volt :) én is így kezdtem, de ne nézd meg, manapság hogyan csinálom az ilyesmit (ha egyáltalán csinálom)...
Fogkefénél hatásosabb egy mini drótkefe, de addig örülj, amíg a fogkefe sem megterhelő.
 
Utoljára módosított:
Nagyon király ez a napló, és tényleg profin kezdtél!
Bár én lettem volna ilyen körültekintő az elején... :D :D
A wifis elosztó felfedezéséért meg külön respect, a tervezett nano alá tuti szerzek egy ilyet :D
Hajrá, csak így tovább, követni fogom! ;)
 
Jaj.

Kezdek megijedni .

Ma a fény bekapcsolásakor vettem észre, hogy tele vagyok fonalas (gondolom algával).

Az egyik növényem totál elbarnult, és mintha egy pók szőtte volna be. (1 nap alatt hogy barnul ennyit? ) Ezt ki is vettem a helyéről.

Ez egy másik ugyanolyan, szerintem holnapra ő is megadja magát.

oz4jw4fgllihkkodqbsx.jpg

A kiváló állapotú és növekedésű Rotala indica-n is vannak, ott nem olyan sűrűn, csak lebegnek a szálak.

A füveken ahol sárgásak a szálak, szintén pókháló.

Csipesszel amit tudtam leszedtem nagy pánikomban, képet elfelejtettem csinálni, meg közben vékony csővel kiszippantottam amit tudtam, de a lényeget a növényekről úgysem tudtam leszedni.

Így is megrángatom őket néha , nagyon könnyen kijönnek a helyükről, nincs még legyökerezve gondolom semmi rendesen.

Holnapra dupla ennyi lesz? :(

Nem kellene nekem beköltöztetnem valakit ide holnap aki eszi őket? Vagy 1hét 1napos akváriumba nem lehet még? (a hétvégén ha így halad, teljesen ellep mindent)

Esetleg vegyek ki minden növényt ami jobban sárgás, meg barnul és majd ültetek át levágott hajtásokat az egészségesekről?

Per pillanat nem is merek több fényt adni mint a 2 fehér cső, a 2 rózsaszín le van kapcsolva.

Előre is köszi a válaszokat.
 
Ezek nem zselés növények voltak? Nem lehet, h csak most térnek át víz alatti levelekre? :)

De, szinte minden zselés volt. A másik növény, amit kivettem, már szinte teljesen ilyen barna volt és benőtte a pókháló szerű alga.

Ami zöldell, azokon semmi nincs szinte, azért gondoltam hogy a bomlásnak indult növényt támadta meg az alga. (vagy pont azért indult bomlásnak, mert algás?)
 
Siettem haza a munkából, hogy lássam, mi történt tegnap óta.

Hálistennek a fonalasok egyáltalán nem gyarapodtak, ugyanannyi van mint tegnap este.

A növény, amit 2 hozzászólással ezelőtt linkeltem, tovább barnult és a mellette levő is elkezdett a szélein és az alsó levelein, ezenkívül máshol ugyanilyen növényen is ez tapasztalható.

Van valaki, aki zselés Staurogyne Repens-el foglalkozott már és látott ilyet? Mi lehet ez?

Az előző hozzászóló azt írta, hogy lehet hogy most térnek át a víz alatti leveleire(sosem láttam milyen egy ilyen folyamat, de nem hiszem, hogy így el kellene barnulnia)
 
Azt a súlyozó követ nem akarod kivenni? Már biztos nem úsznak fel a sziklák...:p

Az előző hozzászóló azt írta, hogy lehet hogy most térnek át a víz alatti leveleire(sosem láttam milyen egy ilyen folyamat, de nem hiszem, hogy így el kellene barnulnia)

A stau elég hisztis növény... sok idő kell neki, mire megszokja új helyét, ha egyáltalán megszokja...
 
bekerült 15 amano garnéla, bízom benne, hogy jó szolgálatot tesznek majd alga téren.

Feladat : keresd meg mind a 4-et a képen :)

qppbz1n0ugyjbxa7pbud.jpg

itt jobban látszanak azért :

efexfsbja6saaogd5f1q.jpg

Így nézünk ki most, egy távolabbi képen :

zcgkvhe45nhg1ccust09.jpg

egy kérdés :

Ha felfelé irányítom kicsit a befolyó ágat, és jobban fodroztatom a víz tetejét, nehezebben szöknek meg? nem szeretném, hogy reggelre mindenki kimásszon, mert állítólag ügyes szabadulóművészek.

Esetleg érdemes lefedni üveggel az akváriumot? de akkor hogy van a világítás? a fenti képen látható, hogy hogy van most megoldva, nemtudom hogy lefedve rendesen működik-e a lámpa.

egy már odaragadt a beszívó ághoz is, de ahogy hozzáértem azonnal elillant.
nemtudom, hogy nem tudott szabadulni, vagy csak ott lakmározott.

érdemes valami hálóval körbevenni amíg kicsik?

ja és elég sokat mászkálnak a vízfelszín közelében. nem lehet, hogy oxigén hiányuk van?
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére