• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes totális amatőr egyből a "mély vízbe"...

Ha tudsz a porból olyan oldatot csinálni ami jó lesz neked akkor nincs semmi gond. Nem tudom mivel fogod kiszámolni, de hajrá. Addig is sikálni kell, mert magától sajnos nem fog eltünni, ha egyszer megjelent.

ma kipróbáltam, raktam bele x mennyiséget és fel is küldtem vele 1,3 mg/literre.

holnap újra mérem, reggel, és megpróbálok beállni 1-re.

mondjuk Nigro blogján olvastam egy ilyet "Nagy megkönnyebbülés tudni, hogy a “fölös” foszfát, nitrát és vas nem okoz algásodást".

de azért gondolom az állatoknak nem jó...
 
(...) Addig is sikálni kell, mert magától sajnos nem fog eltünni, ha egyszer megjelent.

reggel sikálás, este 8-ra ilyen :(

View attachment 22043

holnap átveszem a foszfát adagoláshoz ezt : http://www.greenaqua.hu/hu/kalium-foszfat-kh2po4-200g.html

vagy jobb lenne az easyfosfo?

a zöldülést szeretném visszafogni, mert mostmár tényleg naponta kell sikálni, viszont semmiképp nem akarom elhanyagolni, mert a végén túlnő rajtam.

meg ahogy olvastam, hiába próbálom amit tudok kiszívni, leszívni csővel, a nagyja ott marad, mivel a kövek be vannak ásva, nem tudom kivenni a 90%-át.

sika-mika, zöld por felszáll, és gondolom utána szépen visszatelepszik másnapra máshova.

tökéletes kúrával(na meg beállt szűrővel) el lehet pusztani/tüntetni úgy is, hogy nem sikálom, hanem magától eltünik?

Elég homályos a kép! Nem látom jól, de szvsz egy kis fogkefézés még nem árt!
 
Utoljára módosított:
Elég homályos a kép! De szvsz egy kis fogkefézés még nem árt!



ma bomlott levelek és fonalak eltávolítása volt a program, holnap jön a fogkefézés és foszfát szint 1-re beállítása, remélem idővel megszabadulok a zöldüléstől.
 
valaki tudja, hogy az átalakult és (elhalt?) sárga parvula szálakkal mi a teendő?

igazából benne vannak a csomóban, nem jönnek még ki. vagy nem is fognak? újra kizöldülnek majd?

7fj0ebihoheehr6n8r6p.png
 
Szia ,átolvastam így utólag a naplódat.:whistle:
Nagyon ügyesen kezdted az akvarisztikát.Sajnos a rossz hírem az ,hogy magával fog ragadni.Innen nincs megállás.;)
Az akváriumra visszakanyarodva,nekem nem tűnt fel ,hogy írtad volna a bevezetőben, mivel is tápozol.Gondolom GA.
A stau gondod ha még fennáll ,akkor az @outside_agency által említett ,kevert foszfát oldat jót fog tenni a staunak is.Elvileg a mic-mac tápban benne van minden, megfelelő arányban ,ennek ellenére előfordulnak kirívó esetek amikor po4-et kell adagolni pluszba.Nem kell félni ettől,nálam már a második akvárium fut ugy ,hogy adagolom az oldatot.A zöld por/pont alga ellen is jó ,és némely növény is szereti.Nálam is eldobálta a leveleit a stau ,majd amikor adtam plusz foszfátot frankón helyrejött.A szintet meg méréssel tudod majd ellenőrizni.A későbbiekben meg már mérés nélkül is megy majd,mert úgy is látni fogod a növényeiden mik az igényeik.A sárguló parvulát picit visszanyírhatod,de várni kell a növénnyel tudjon megerősödni.Ha kellő amanot teszel az akváriumba azok rendben tartják majd a terepet.Nálam csodát műveltek.Csak a létszám a lényeg.Azon gondolkozom ,hogy a 4 oldalt elolvasva ,akrtam e valamit még említeni...jah igen.Az MC nem egy nagy bubizós növény,ne várd tőle a bubiesőt.A Cuba ellenben igen szépen tud bubizni,de ha jól emlékszem azt nem ültettél.
Ohhh,még valami....ha zselés növényt ültettél ,akkor előfordulhat elhalás.A növényeket ,főleg a gyökerüket nagyon alaposan át kell mosni ,hogy ne maradjon rajta zselé,mert ha marad akkor nagy az esélye annak ,hogy elhal a növény.
No .....ha valakit ismételtem ,akkor elnézést érte:facepalm:
Szép munka ,csak így tovább.(y)
 
Szia ,átolvastam így utólag a naplódat.:whistle:
Nagyon ügyesen kezdted az akvarisztikát.Sajnos a rossz hírem az ,hogy magával fog ragadni.Innen nincs megállás.;)
Az akváriumra visszakanyarodva,nekem nem tűnt fel ,hogy írtad volna a bevezetőben, mivel is tápozol.Gondolom GA.
A stau gondod ha még fennáll ,akkor az @outside_agency által említett ,kevert foszfát oldat jót fog tenni a staunak is.Elvileg a mic-mac tápban benne van minden, megfelelő arányban ,ennek ellenére előfordulnak kirívó esetek amikor po4-et kell adagolni pluszba.Nem kell félni ettől,nálam már a második akvárium fut ugy ,hogy adagolom az oldatot.A zöld por/pont alga ellen is jó ,és némely növény is szereti.Nálam is eldobálta a leveleit a stau ,majd amikor adtam plusz foszfátot frankón helyrejött.A szintet meg méréssel tudod majd ellenőrizni.A későbbiekben meg már mérés nélkül is megy majd,mert úgy is látni fogod a növényeiden mik az igényeik.A sárguló parvulát picit visszanyírhatod,de várni kell a növénnyel tudjon megerősödni.Ha kellő amanot teszel az akváriumba azok rendben tartják majd a terepet.Nálam csodát műveltek.Csak a létszám a lényeg.Azon gondolkozom ,hogy a 4 oldalt elolvasva ,akrtam e valamit még említeni...jah igen.Az MC nem egy nagy bubizós növény,ne várd tőle a bubiesőt.A Cuba ellenben igen szépen tud bubizni,de ha jól emlékszem azt nem ültettél.
Ohhh,még valami....ha zselés növényt ültettél ,akkor előfordulhat elhalás.A növényeket ,főleg a gyökerüket nagyon alaposan át kell mosni ,hogy ne maradjon rajta zselé,mert ha marad rajta nagy az esélye annak ,hogy nem marad meg.
No .....ha valakit ismételtem ,akkor elnézést érte:facepalm:
Szép munka ,csak így tovább.(y)

szia

köszi az infokat.

1 napja áttértem a micmacról, ada step1 és brighty-k-ra , meg special light-ot szereztem még be, de azt egyelőre nem adagolom.
 
szia

köszi az infokat.

1 napja áttértem a micmacról, ada step1 és brighty-k-ra , meg special light-ot szereztem még be, de azt egyelőre nem adagolom.
Ok,akkor most várakozás jön.Nagyon jó a táp amire váltottál ,de idő kell mire a növények reagálnak a váltásra.Egy -két hét és látszik az eredmény.;)
 
sokat olvasgattam a növénytápozásról, de arra nem találtam választ, hogy igazából mikor érdemes tápozni?

co és fény indulás előtt, vagy inkább este ha leállt minden, vagy teljesen mindegy, csak rendszeresen?
 
Szerintem erre nincs nagyon elöirás.A lényeg inkább a rendszerességen van,hogy kb. ugyanabban az idöpontban legyen tápozva minden nap.Én pl. minden reggel adagolok mielött elmennék dolgozni.De ha kicsit el is csuszol az idövel akkor sem fog történni semmi.Mondjuk ezért találták is az automata adagolókat.

Tapatalkkal küldve az én LG-D855 eszközömről
 
fölemeltem a foszfátot, kb 1,2-1,3 körül tartom, viszont ugyanúgy zöldülök... :(

lehet hogy fentebb kéne helyeznem a lámpát.
 
Utoljára módosított:
Ha kellő amanot teszel az akváriumba azok rendben tartják majd a terepet.Nálam csodát műveltek.Csak a létszám a lényeg

volt benne 15, sajnos volt aki elpusztult vagy kimászott, most kb 10 van.... viszont....

látom, hogy mindig csinálnak valamit, viszont komolyabban még egyetlen egy helyet sem látok, hogy megtisztítottak volna.

sem a fonal, sem a zöld, vagy barna részeknél :(

kevés a 10? 64liter
 
fölemeltem a foszfátot, kb 1,2-1,3 körül tartom, viszont ugyanúgy zöldülök... :(

lehet hogy fentebb kéne helyeznem a lámpát.

És akkor itt jön az, hogy a számok önmagukban semmit sem érnek.
Az ADA tápokban alig van nitrát erre rátolsz egy nagy adag foszfátot biztos nem lesz siker.
Alapban a nulla foszfát mellett kampányolnak egyébként ebben a rendszerben.

Fontos, hogy bármilyen rendszert is követsz, ne használj elemeket más tápozásokból. A foszfát emelés a magas nitrát mellé működhet.
Extrém foszfát túladagolásnál ugyanúgy láttunk már leveleit elhullató staurogyne-t.


--- Más. az új GA tápokban több a foszfát is, figyeljetek rá. Mérés nélkül ne öntsünk foszfátot a vízbe.
 
És akkor itt jön az, hogy a számok önmagukban semmit sem érnek.
Az ADA tápokban alig van nitrát erre rátolsz egy nagy adag foszfátot biztos nem lesz siker.
Fontos, hogy bármilyen rendszert is követsz, ne használj elemeket más tápozásokból. A foszfát emelés a magas nitrát mellé működhet.
Extrém foszfát túladagolásnál ugyanúgy láttunk már leveleit elhullató staurogyne-t.
--- Más. az új GA tápokban több a foszfát is, figyeljetek rá. Mérés nélkül ne öntsünk foszfátot a vízbe.

szia, köszi az infokat.

mostanában naponta 2x mérem a foszfátot cseppteszttel, állandóan elnyeli a rendszer, 8-10 óra múlva 0.2-n áll, felnyomom mindig 1.2-re kb.

itt egy proscan lista hogy hogy állok nitráttal és egyéb mással, kb 2naponta mérem, néha sűrűbben.
hátha Ti ki tudtok olvasni belőle valamit, amit én nem veszek észre :)

köszi a segítségeket!

t93yv8tnd1va709u0uwe.jpg
 
Hát nekem ez mondjuk kínai, de érdemes lenne @viktorlantosra hallgatnod, mint írta ADA tápozás mellett a nulla foszfátra voksol, biztos tudja mit beszél így én abba hagynám a foszfát adagolását. Esetleg megpróbálhatnád a lámpát 2 csővel is maíg nem emeled feljebb. Vagy ne menjen mind a 4 cső az idő 100%-ban hanem mondjuk csak a világítási időtartam 60%-ban. Amíg nem reagál az alga manuális kellene eltávolítani amennyit csak tudsz, plusz szűrőbaci adagolása sem árthat. Ami nagyon fontos lenne, hogy ne kapkodj, pár éve megtettem én is csak bosszúság lett a dologból, ez a hobby pedig nem ezért van, úgyhogy türelem. A foszfátot meg hagyd el, szerintem :)
 
ez a zselés rotala növekedés normálisnak mondható? látszik, ahogy elveszítik a leveleiket, főleg alul, felül még egyik sem.

2 naponta készítettem a képeket, kb 10-12 nap változása ez.

közben az elhalt alsó lepotyogott leveleket kiszívtam slaggal.

viszont újakat(submers leveleket jól tudom?) egyelőre nem akar hozni.

esetleg érdemes felére nyírni lassan őket, vagy hagyjam békén?

q89qed8u4q4e9zmu4utg.gif
 
Utoljára módosított:
Hát nekem ez mondjuk kínai, de érdemes lenne @viktorlantosra hallgatnod, mint írta ADA tápozás mellett a nulla foszfátra voksol, biztos tudja mit beszél így én abba hagynám a foszfát adagolását. Esetleg megpróbálhatnád a lámpát 2 csővel is maíg nem emeled feljebb. Vagy ne menjen mind a 4 cső az idő 100%-ban hanem mondjuk csak a világítási időtartam 60%-ban. Amíg nem reagál az alga manuális kellene eltávolítani amennyit csak tudsz, plusz szűrőbaci adagolása sem árthat. Ami nagyon fontos lenne, hogy ne kapkodj, pár éve megtettem én is csak bosszúság lett a dologból, ez a hobby pedig nem ezért van, úgyhogy türelem. A foszfátot meg hagyd el, szerintem

igen, a 2 fehér csővel megyek 7órát , 4 órát megy mellé 1 növényes cső.

több helyen is olvastam már, hogy a lámpa megemelése segített a zöldülésnél is, mindenképpen keresek majd rá valami megoldást, szerintem bajt semmiképpen nem csinálhatok vele.

...és igen, megpróbálok türelmesebb lenni...
 
Ha időm engedi írok a naplómba erről a lámpa emelés dologról egy szösszenetet, ötletet tuti lehet meríteni belőle :)
 
mostanában naponta 2x mérem a foszfátot cseppteszttel, állandóan elnyeli a rendszer, 8-10 óra múlva 0.2-n áll, felnyomom mindig 1.2-re kb.

Elővettem a kedvenc könyvemet, az Ecology of the Planted Aquarium c. könyvet, és megnéztem mit ír a foszfátról.

Röviden:
  • a talaj (pl humusz + agyag + ...) meg tudja kötni a P-t, ennek a mechanizmusa részletezve van, de nem szeretnék senkit sem zsibbasztani ezzel
  • példaként mutat egy esetet, vízben 0.04 mg/liter a P, talajban a P 1 mg/l, ez 25000-szeres különbség
  • ha egy P oldatban talajmintát kevernek, a talaj "kiszedi" a P-t
Részletek a könyvben, de ez számomra megmagyarázza, hogy ADA rendszer esetén, ahol van talaj, miért teljesen más a P tápozás mint Estimative Index-nél, ahol (eredetileg?) nincs.

Szóval, ha továbbra is méred a P-t a vízben, lehet, hogy igen sokáig azt fogod látni, hogy eltűnik. De nem veszik el, ha van gyökér, akkor a növény megtalálhatja :). (Gondolom "gyárilag" is van bőven elég P a talajban?)

volt benne 15, sajnos volt aki elpusztult vagy kimászott, most kb 10 van.... viszont....

A fenti táblázatban látom NO2- is szerepel, ez miben van? Látok ott egy 10-es értéket. Információim szerint 10 mg/liter az nagyon sok, halakra veszélyes érték. (3.5 is) Garnéláknál nem tudom, mi a helyzet.
 
Utoljára módosított:
De nem veszik el, ha van gyökér, akkor a növény megtalálhatja
Meg fogja találni ez tuti, csak még nincs gyökere szegényeknek. :)

Más:
Egyszer írta Viktor, hogy amikor ADA tápozást kitalálták nem nagyon voltak zselés, nulla gyökérzetű növények. Véleményem szerint ez a tápváltás nem volt okos ötlet.
 
Back
Oldal tetejére