• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Uj akvarium.

Szinten

Kertész szaki
Üdv! Korabbrol van egy akvariumom amit szepen be is rendeztunk, szuro be halak be es bumm.... Sajnos elkovettuk azt a nagy hibat, hogy rogton beleraktuk a halakat a frissen elkeszitett akvariumba. Az allomany elpusztult (javareszt) 2 guppy lanyka viszont tulelte es most is vigan ebickel, viszont egy muanyag vodorben szures nelkul csak csobogtatva van a vizuk oxigen vegett. Visszamentuk a kereskedesbe ahol vettuk a halakat (elmondtuk az eladonak mi tortent aki annyit mondott, hogy nem tudta hogy elso akvarium -bar gondolhatta volna mikor rakerdeztem hogy mit esznek - na mindegy nem hibaztatom hiszen a mi hibank volt.) a holgy adott nekunk egybacto clean BIO nevu folyadekot melyek nagy koncentracioban tartalmazza a szuroben letelepedo bakteriumokat.
A kerdes: bele tehetem az akvariumba ezen korulmenyek kozott a maradek 2 kislanyt, vagy varjak vele meg?
Az akvárium 60l (kb 50l viz) 28 fokos viz stabil (tetoter) ph jo, no3 es 2 jo. A vizbol eltunt mar a klorgaz altal okozott oszes buborek (nagy valoszinuseggel ebbe halaloztak el a tobbiek)

Szerk.: az akvárium ugy 24 oraja uzemel a szer gyartoja szerint ezzel elkerulheto a tobb hetes uresjarat.
 
A halak pusztulását valószínűleg ammóniamérgezés okozhatta, persze a friss klóros csapvíz sem tesz jót. A szűrő még baktériumkultúrával sem fog egyik napról a másikra üzemelni, idő kell, amíg a baktériumok szaporodni kezdenek és létrehozzák a bioaktív telepeiket. Annak a két guppinak valószínűleg nem lesz nagyobb baja ezután a malőr után, ha pár napig maradnak még kicsit a vödörben. A friss víz megint egy újabb sokk. Etetni nem kellene őket, ha nincs szűrés. Ez a kezdők leggyakoribb hibája, hogy nem várják meg, míg az akváriumban kialakul a nitrogén körforgása. Márpedig ez az élővíz legfontosabb sajátossága.
 
Koszonom az informaciot. Meg egy kerdesem lenne:
a ph erteket beallitottuk minden megfelelo majd egyszercsak felkuszik ismet. Az akvariumban 3 noveny van (papiron a nevuk: -echinodorus -lobella cardinalis -eleocharis accicularis nemetben vasaroltuk) illetve muanyag diszek/buvohelyek.
 
Kezdő társas akváriumnál én feleslegesnek tartom a pH méregetést, állítgatást. A víz legyen közepesen kemény, az stabilizálja a pH ingadozásokat. A víz kismértékben savasodni szokott, ahogy "érik" az akvárium, de az időszakos vízcserékkel (megfelelő keménységű vízzel) ezeket ellensúlyozni lehet. Túl sok etetés is savasítja a vizet.
Ha túl magas a pH, akkor valószínűleg túl kemény a csapvíz. Guppiknak közepesen kemény vizet ajánlanak, semleges pH-val. De okozhat pH növekedést nem megfelelő aljzat(meszes kavics), vagy oldódó dekoráció is. A kerámiával nem szokott baj lenni.
 
Nos a ph ertekem 7.6 es 8 kozott van
a kh 10-15ez a deutsch (nemet mertekegysegben) a gh 6 es 10 koze esik bar kozelebb a 6 hoz, no3 14 korul az no2 0 (mg/l itobbi ketto.)
Nem tudom pontosan mik azok az ertekek amikre gondolsz.

Szerk.: kozben utananeztem wikipedia sokat segit na meg a jo oreg google. Ezek szerint a az ertekek most megfeleloek (a 2 guppinak)

Mennyi ido utan ajanlanad az akvariumba valo athelyezest?
 
Utoljára módosított:
Ha a teszt magasabb karbonátkeménységet mér nálad, mint az összkeménység, akkor valószínűleg szikes a vized. A szikes víz nem a legoptimálisabb akváriumi használatra.
A halakkal én még várnék pár napot(2-3 nap,ha láthatólag nincs különösebb bajuk), aztán mehetnek az akváriumba, de a vödörben, szűrés nélkül nem kell etetni. A levegőztetés(csobogás) mehet nekik.
 
Ertem. Kozben a halakat megvizsgaltam (kis tanulaskent) voros kopoltyu szaporabb legzes ahogy utananeztem a mergezes jele ami meg nem mult el rajtuk.

Nos de ez ide off volt. Kovetkezo kerdesem a szikes vizre iranyul. Lehet ezt korigalni valamilyen uton modon? Esoviz elerhetosegem van bar nem nagyon bizok a megoldasban (olvasgattam googlen).
 
A szikes víznél a nátriumtartalom okozhat bajokat, mert azt sem a növények, sem a halak nem szeretik. Hígítani lehet a vizet, amire akár az esővíz is megfelelő lehet. Vagy akvarisztikai célra szánt ioncserélt víz, vagy ozmó víz. Hígítással viszont csökken a víz hasznos keménysége is, amit esetleg vissza lehet sózni, mert egy társas akváriumnál a közepesen kemény víz az optimális. Visszasózásra lehet venni ilyen célra szánt termékeket, vagy szépiacsontot, ami pl. a valódi karbonátkeménységet növeli. Nálad az a baj, hogy nátrium-karbonátok vannak a vízben és helyette kalcium és magnézium karbonátok kellenének(meg vannak még a vízben a kalciumnak és a magnéziumnak szulfátjai és kloridjai, amik az állandó keménységet okozzák).
Vízkeménység mérésére nem tudom milyen teszted van, de ha ennyire szórja az értékeket, az nem túl jó. A csepegtetősek megfelelőek, ott a cseppek számából meg lehet kapni egy viszonylag pontos értéket.

Persze az is lehet, hogy semmi gond nem lesz és nem is kell ilyen dolgokkal vesződni. Majd úgyis kiderül ha baj van. Szívósabb halfajok elviselik a szikes vizet is. Csak mint egy lehetséges probléma forrását, ezt is meg kellett említeni.
Egyelőre működjön a szűrő és induljon be az ammónia és nitrit oxidációja. Ez az egyik legfontosabb egy akváriumban.
 
Utoljára módosított:
Értem. Akkor várunk. A teszt egy sera quick test ami ezen adatok mindegyikét méri, és nem volt méreg drága (nyilván ezért is olyan pontatlan).
Amint a 2 kicsi guppi visszakerül a helyére elkezdek foglalkozni a víz összetevőkkel is. Megmarad a kérdés, hogy mint ahogy a hirtelen hővesztésre/növekedésre érzékenyek a halak úgy a víz összetevőinek hirtelen változására is?
Nem szeretném most ezzel bántani őket. Illetve ha nem sikerül a vizet rendbehozni, akkor végsősoron milyen halak jöhetnek még szóba guppi mellé?

(közben a ph-m visszaesett 7,2-7,6 közé. Ez betudható a szűrő folyamatos járásának, és a víz érésének?)
 
Utoljára módosított:
Szerintem sem kell annyira foglalkozni annyira egy első akváriumban a pH-val. Legyen meg a rendszeres vízcsere, pihentetett vagy kezelt vízzel, a guppik úgysem kényesek szinte semmire. Én amikor elkezdtem szórakozni a víz pH tartalmával, és CO2 híján vegyszerrel való csökkentésével csak gondot csináltam magamnak, és volt hogy a hirtelen csökkenés áldozata lett pár hal. Előtte meg utána sem foglalkoztam vele, most sem teszem, halak garnélák (RC, Amano) pedig szépen elvannak.
 
Rendben akkor nem foglalkozok veluk egyenlore. Kerdesem van meg 1milio.
Pl a csigak szerepe van e jotekony hatasuk.

A garnelakrol olvastam hogy macerasak kerdes hogy egy aljazot takarito halfele hejettesiti e es ha igen akkor melyik?
 
Van jópár hal, amik egymással is összetehetők és elég ellenállók is. Ebben heves vita lehet az akvaristák között, mert sokan a neonhalat sem tartanák 100 liter alatt. Én annak idején 45 literben tartottam két vitorláshalat is, igaz nem vagyok ma már büszke rá, de évekig elvoltak a 45 literben levegős szűréssel, egyszer még ikráztak is. Ilyen halak kerülhetnek bele például: neonhal, vörös neonhal, fekete tetra, páncélosharcsák, endler guppi vagy sima guppi, gurámik, sziámi harcoshal, egyéb kisebb testű elevenszülők, kolibrihal, szumátrai díszmárna, zebradánió. Csak a teljesség igénye nélkül, meg azt is hozzá lehet tenni, hogy 60 literes akváriumot azért nem nagyon lehet túlzsúfolni halakkal, mert annak is csúnya vége lehet.
Az akvárium vizének fizikai és kémiai jellemzőire ügyelni kell, nem jó feleslegesen sokkolni a halakat a paraméterek hirtelen változtatásával. Egy több hete működő, beállt akvárium már elég stabil a változásokkal szemben. Szűrő tisztításánál ügyelni kell, hogy klóros vizet ne kapjon mosáskor a szűrőközeg, tehát lehetőleg akváriumvízben kell kimosni. Csigákkal szemben én megengedő vagyok, ha nem szaporodnak túl, nem okoznak semmi gondot az akváriumban. Salátacsapdával vegyszerek nélkül kordában lehet őket tartani. Sokaknál a szívósabb garnélák(red cherry, amano) is megvannak egy társas akváriumban, csak biztosítani kell nekik egy sűrűbb növényzetet, ahol tudnak bújkálni. Végül meg a pH ha ennyi körül van, amitt nem kell aggódni, ez már majdnem közelíti a semlegeset. Igazából nem tudom, hogy tényleg szikes a vized, vagy csak a teszt nem túl megbízható. Nem kell túlaggódni, az élőlények majd úgyis jelezni fogják, ha gond van.
Ha van még kérdésed, csak nyugodtan. Kezdőkkel mindig türelmesnek kell lenni, mert akár még kiváló növényes akvarista is válhat belőlük. :D
 
Nos ez igy rendben. Ha gond van a vizzel viszek mintat a haluzletbe ott bevizsgaljak ingyen laborkorulmenyek kozott. Azert jottem erre a forumra mert nemetul eleg nehezkes megertetni magad.

Nos ujabb kerdes. Kis aksiszurot nem kaptam igy most a nagyban (60l) 10w-os 700l/h szuro van amit egy muanyag lappal a szivoresznel lefojtottam hogy ne legyen tul eros a sodras am de nekem igy is gyorsnak tunik. Erre megoldas esetleg? Vagy zavarja ez egyaltalan a halakat stb. Eredetileg egy 370l/h volt benne a mai napig csak azt atraktam a 2 guppihoz mert szegenyeket rosz nezni h mindent bekapnak ami az utjukba kerul de ugye az nem kaja (persze kikopik).


Az egyik lanyka fejen viszont neha megjelenik egy fekete folt ami eltunik majd visszajon (en ugy vettem eszre hogy akkor jon elo neki ha barmilyen stressz eri) ez mi lehet? A kopoltyuk amugy szepen nyerik vissza a szinuket a mergezes utan.
 
A belső szűrőkkel általában az a baj, hogy nagy motorteljesítményekre van bennük egy miniatűr szivacs(kész röhej), így a biológiai szűrésük a nullához közelít, pedig az számít igazán. Ezeket fel lehet javítani egy kis barkácsolással, ráerősíteni a szivattyúra egy nagyobb szivacstömböt, még burkolat sem kell és akkor az ivadékhalak sincsenek veszélyben. Áramlást el lehet oszlatni esőztetővel, vagy terelőlapokkal. Az akváriumban hasznos az áramlás, de azért a nagyon erős áramlás sem a növényeknek, sem a halaknak nem jó. A motoros szűrők közül a külsők érnek igazán valamit, mert azokba nagy mennyiségű szűrőanyagokat bele lehet pakolni. Szivacsokat, perlont, spéci biológiai tölteteket. De egy 60 literes akváriumban még a levegős szűrés is működhet, vannak mindenféle elmés megoldások, talpas, vagy pipás szűrők, cseh emelők, matten filterek, talajszűrők. Ezek olcsók, megbízhatóak és egy kisebb teljesítményű légpumpa is elhajtja őket. Neten sok leírást lehet olvasni és barkácsolásra is rengeteg ötlet van, csak a képzelet szab határt. Érdemes tájékozódni előtte, mert a kisállatkereskedésekben elsősorban nem a vevő érdekeit nézik, rádsóznak mindenfélét, aztán utólag jössz rá, hogy máshogy is lehetett volna. Boltba már eleve úgy kell menni, hogy tudod mit akarsz. Ez az internet korában már nem olyan nehéz.
 
Ami azt illeti ebben van egy szivacsos szuro /kb 4x3cm/ + aktiv szenes szuro (gyarilag) azota kapott + 1 blokkot ma helyeztem bele (ugy hogy nem vettem ki a szurot a vizbol volt is vele macera) +egy blokkot ami teljesen zart es legfolul a szivacsos es a szenes szures utan biologiai szurest vegez (illetve elosegiti annak mukodeset) a neve pedig "sera siporax mini" igy azthiszem talan megteszi. Amennyiben nem meg mindig tudok ra tenni blokkokat bar ugy mar sregen kene fektetnem az egesz szurot ami nem mutatna valami jol. Arra is gondoltam, hogy a szenszuro helyere meg egy ugyanilyen siporaxot tenni hiszen ha jol tudom a szenes szuresnek betegsegek utan van jelentosege mikor a gyogyszerek utan fennmarado szennyet stb semlegesiteni kell. De persze javitsatok ki ha valamit rosszul irok/csinalok.

A szures sorrendjeben nem vagyok biztos :
Legalula a szivacs kozepen a szenes majd legfolul a siporax.

A tanacsod megfogadom lattam is ma nagy meretu szivacsot csak kell vagnom ra egy lyujat hogy ra birjam huzni a szuro aljara :) azt a 4-5 eurot megeri :)
 
Valóban, szenet nem szükséges használni normál körülménxek között, mert növények számára hasznos tápanyagokat is megköt. Először a szivacson kell áthaladni a szűrendő víznek, hogy a durvább üledék ne rakódjon le a biológiai szűrőanyagon és akadályozza az áramlást. A szén helyére is tehetsz siporaxot.
Most láttam a legóból összerakott ventillátorodat. Nem kell téged félteni, ami a barkácsolási képességeket illeti. :)
 
Raktam mar ossze projektort is :)

Na de ez m1.

A gondom meg mindig a vizukkel van sajnos mert most a 2 guppim felszinen pipal(?). Fent a viz tetejen ebickel (lenyegeben aktiv de viz felszin kozelebol nem negyon mennek) es mintha remegne a szaja idonkent /gyorsan mozgatja/ a vizuk gh-ja barna szinre utott ami a skalan nincs csak zold es fekete o_O nem tudom mire velni.
 
A pipálás lehet a nagy meleg miatt is, nem tudom ott nálatok Németországban milyen idő van, de itt borzasztó meleg, 30 fok fölött van már. Ilyenkor fokozni kell a szellőztetést, esőztetést, esetleg hűteni a vizet. Ha nagyon rosszul néz ki az a két halacska, talán át lehetne őket tenni az akváriumba, mégsem olyan jó egy halnak vödörben lenni. Gondolom a klór már kiment a vízből. Ammónia sokk után betegséget is kaphatnak a halak, pl. a darakór ilyenkor üti fel könnyen a fejét.
A gH nincs mitől ingadozzon egy vödörben, ahol csak két hal van. Inkább az ammónia dúsulhat fel, hiszen a halaknak van anyagcseréjük, szűrés meg nincs. Úgyhogy sokat ne maradjanak már ott. Jó lenne ezt a két túlélőt megmenteni. :)
 
Mar ma delelott ota van szuresuk. Ma reggel az volt az elso (ugyis kellett volna elobb vagy utobb vennem) nos akkor athelyezem oket a nagy aksiban meglatjuk mi lesz. A vizuk valoban meleg, viszont az akvárium vize joval hidegebb 24.4 mig a vodorben levo 29 (bar a vodorben hagyomanyos merovel merek mig az aksiban digitalis.

A kovetkezo kerdes. Miujsag ha mar pl betegek? Celszeru atrakni az aksiba akkor is?
A nagy gond, hogy pl nekem ugy tunik mintha egyikuknek elallna a kopoltyulya, viszont ketsegek azert ebben is vannak mert fogalmam sincs mikor all el (marmint hogy nez ki :/ )
De csinalok rola kepet (ha birok)
A kep: (kicsit homalyos de sehova nem enged nagyobb kepet sajna)
Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül


Ohh a bubik a szuron csak az oxigentol vannak miota kozvetlenul kapja a vizsugarat amit szetoszlattam 2 iranyba a fentebb emlitett tanacs alapjan ;)
 
Utoljára módosított:
Vegul nem raktam at oket. 5fok kulombseg, tuti sokkoltam volna oket, a viz is joval lagyabb az aksiban (bar nem ertem a hofok kulombseget az akváriumot nem hutom. Talan a vodorben a kevesebb viz konnyebben felveszi a szivattyu altal termelt hot?:bored:). A hutesuk 5 ora alatt zajlik le, igy maradtak. Reggel meglatjuk mi lesz veluk. Gondoltam arra is, hogy az aksibol szedek vizet (mivel az lagyabb es nyilvan sok mas mindenben is elter) es ezt szepen lassan lecserelem a jelenlegi vizukkel (teszem fel veszek ki 5l vizet es azt 3-4 ora alatt cserelem a regi vizukkel) igy csokkentve a valtozasok altal okozott stresszt. Na de ez a holnap tortenete :)
Azert ha a kepre raneznel azt megkoszonnem :rolleyes:
 
Back
Oldal tetejére