• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Új remény

Busiko

Tapasztalt kertész
Kezdetnek a motivációm, korábban halas akváriummal "játszottam", innen van a napló neve, mindig csodálattal néztem a szebbnél szebb növényes akváriumokat az interneten, ezek után -kicsit késve indul a napló, hisz az akvárium január eleji indítás- eldöntöttem belevágok és megértem, hogy miként működik a dolog, így egyszer én is hátha összehozhatok valami csodát.

Szóval a technika, melyet folyamatosan és apránként fejlesztek:

Medence: kb. 54 L-es akvárium (60x30x30) a korábbi halazásból maradt meg.

Világítás: egy Odyssea 4x24 wattos T5 lámpa, amelyben csak 2 cső világít az is 7 órát, az egyik Sylvania Grolux, a másik egy szimpla 6500k-es cső.

(A másik kettő cső 6500k-es, de azokat nem használom, félek az algáktól, nem high-tech, és végül de nem utolsó sorban tök amatőr vagyok.)

Szűrő: egy Tetratec EX 600 Plus, melyben alul a gyári TetraTec kerámia gyűrű van + szivacs, fölötte pedig Matrix kicsit kevesebb, mint 1 liter (teljes doboz tartalma nem fért bele, eltartotta a felette lévő kosarat, így negyed maréknyit kiszedtem), fölötte szivacs + perlonvatta de a szivacs és a perlonvatta közé bekerült pár gyári Bio Filter Ball is. Mindezek fölé 100ml-es kiszerelésű Seachem Purigen került.

Talaj: nos mivel a képek, amiket nézegettem szörnyen tetszettek, de a növényezés alapjáról szinte semmit sem tudtam, - mostanra már javult a helyzet a kezdetekhez képest, hála a rengeteg aktív fórumozónak, volt mint olvasni -
így JBL Aquabasis Plus került táptalajnak és Manado került rá borításnak. Később sokat olvastam az utóbbi talajról, hogy mégsem annyira meggyőző, bár még most is azt mondom tanulgatni jó vele.

A medencébe RO víz van téve és azzal is van a csere hetente kb. 45-50%.

Az első hónapban nem volt semmi féle co2, másodikban lett harangos megoldás, mostanra felváltotta a zselé és élesztős módszer.

Növények: Kapnak Profitot, Fosfot, Nitrot, amíg nem volt Co2 addig Easy Carboztam.

(Ezt a tápozást szeretném majd lecserélni, amint elfogynak a "kemikáliák", lehetőleg Green Aqua Micro Macro-ra.)

Növények: mint "kezdő/egyszerű" növények

Eleocharis parvula

Myriophyllum matogrossense

Limnophila sessiliflora

Cryptocoryne wendtii green

Cryptocoryne parva

+ valamilyen moha amit nem tudom de én lángnyelvnek gondolom a dekorációs fára van kötözve/ragasztva.

A parvulát sikerült mérhetetlenül sokszor kiszedni a talajból így azért is ilyen viharvert a talajjal együtt.

Állatok:

5 db Galaxy razbóra

7-8db Amano garnéla

3db Red Cherry típus 2 Sakura 1 sima Red Cherry

Kep1 by Busiko, on Flickr
 
Jaj azt nem is írtam, hogy Bárkinek bármiféle tanácsa, hozzászólása, kritikája van nagyon szívesen fogadom, és várom is.:)
 
Hosszú időre eltűntem jöttek a zárthelyik meg már javában vizsgák is vannak, viszont az akváriumot nem hanyagoltam. Az élesztős rendszert lecseréltem citromsavasra, valahogy nem sikerült belőni a megfelelő élesztő-cukros víz arányt, 3x sikerült kifuttatni az üvegből a "masszát". Nem esett jól ennyiszer végig mosni a falat és a bútort. Viszont most, hogy citromsavas lett a rendszer már egy minőségi porlasztóval is megleptem magam, egy üveg diffúzor formájában. Nagyon pofás darab és persze szépen porlaszt.
A minap kezembe akadt egy indításról készült fotó és mikor láttam az akváriumot a mostani állapotában, már tényleg szembetűnő a változás, a cryptocoryne tövei 2-3 levéllel lettek elültetve, mostmár szinte "dzsungel" nőtt az összes tőből. Viszont a fejlődő parvula nem szerette amikor egy igazán balul sikerült vízcsere után egy csomó manado talaj befedte, próbáltam menteni a helyzetet, de nem sikerült inkább kiszedtem, majd lehet helyettesítem mással ha úgy hozza az élet, valami igénytelenebb előtéri növénnyel, mostmár, hogy figyelek a co2 porlasztásra is.
 
A korábbi akvárium kicserélődött egy kisebbre, 30x30-as kockára, kövek kerültek bele (zöld pala), és némi montecarlo illetve tenellus, még augusztusban indítottam, a mai nap meg kerültek be garnélák, 10 darab crs s grade, illetve a nagyobból áttelepült 6 amano garnéla.
Nagyon tetszik a montecarlo szép zöld színe, és nagyon szép gyep is alakult belőle.
Megosztok pár képet is, hátha érdekel valakit, viszont azt megjegyezném, hogy telefonnal lettek készítve.
 
Utoljára módosított:
22270713332_016105764f_o.jpg
 
Laboratóriumi tisztaság, nagyon baba és a képminőség is jó! Nekem fényképezővel se megy ilyen minőség. A garniidnak is szép kontúros szine van. Esetleg egy kis "piszkálódás":
a vízszint lehetne magasabb illetve valamivel én megtörném a látványt, egy álló kővel vagy valami mohás gyökérrel vagy lagalább valami kisebb levelű bokros növénnyel.
 
Nagyon szépen köszönöm a dícséretet és a tanácsot is! :)
Teljesen jogos, a víz általában magasabban áll, látszódik is az az üvegoldalán. Nagy vágyam egy bucephalandra, bokros jellegű növénykének, illetve az ízléses fissidens moha.
 
Ahogy ma szemrevételeztem az akváriumot, és az eszembe ötlött, hogy esetleg szükség lehet olyan halra, ami direkt üvegre, dekorra tapad és a megjelenő algákat lepucolja, itt konkrétan az oto-ra gondolok de azt hiszem valami olyasmit olvastam, hogy társas hal több kéne belőle én kettőre gondoltam.
Abban kédezném meg azt, aki esetleg olvassa a naplóm, és szívesen adna tanácson, érdemes-e/megengedett-e beletenni, ugyanis a jelenlegi létszám:
  1. 6 amano,
  2. 10 CRS S,
  3. és 2 galaxy (ami majd valamikor átkerül egy halaknak szánt akváriumba).
Az akvárium egy 30x30x30-as akva, elvinné-e a szűrő, és a talaj az általuk pluszban keletkező anyagokat?

Másik nagy dilemma:
A növénytáp is kezdi a végét járni, már max 7 alkalomra elég, és fontosnak tartom, hogy milyet vegyek. Itt kettő választási lehetőség van, a Micro Macro tápok vagy az ADA termékcsalád. Szóval ki, mit javasolna?
Fő szempont valahol ebben a kis akváriumban a garneszok megfelelő közérzete, de a növényeket is sajnálom ha nem kapnak elég tápot.
Olvastam, a garnélás beszélgetések között, hogy van aki high techben neveli a taiwanokat ei-s tápozással, GA kiállítós akváriumairól is volt szó, hogy ott is jól el voltak a crs-ek bár nem egy fiatal topik volt.
Viszont azt szem előtt tartom, hogy ez mégsem egy high tech medence, inkább félúton van, a világítás 20W Zen lámpa 27 literhez, CO2 citromsaval üzemel, bőven elég ekkora szerintem, bár most nagyon haloványan megy, a garnélák szoktatása miatt. Szűrésre azt mondom, hogy az stabil a tetra tech ex 600plussal.
Ha bármi tanácsod van nagyon szívesen veszem ha megosztod!
Üdv!
 
Köszi szépen!
Ennek nagyon örülök, akkor 2 otot nagyon valószínű, hogy beszerzek!
Remélem még a fórumtársak a táp választásban is segítenek dűlőre jutni. :)
 
micro-macro-carbo. Ennyi vízhez elég 1-1,5ml/nap. Van ludwigiám és nem kell plusz vas neki, így is bordósodik.

Ejjha, köszönöm, akkor ez a micro macro felé hajlik!

Viszont, most, hogy feldobtad ezt a carbo dolgot, szükséges a carbot adagolni akkor is ha van co2 beporlasztás?
Vagy ez totál elrugaszkodott kérdés, és ilyet hülyeség is feltenni, mert sokak naplójában látom, hogy nyomkodnak be a co2 beporlasztás mellé, de így konkrétan még nem láttam megfogalmazva ezt a kérdést.
 
A carboval valamennyire tisztában vagyok, van itthon, a nagyobb akváriumba naponta került.
Tehát kiegészítés, és nélküle is jó, viszont, ha már van ebbe az medencebe is fogok adagolni.
 
Ha minden igaz, akkor azért is szokás CO2 mellett adagolni, mert algaölő hatása van -> algák ellen helyi kezelés a higított carbo ráfecskendezése a célterületre.
 
Ha minden igaz, akkor azért is szokás CO2 mellett adagolni, mert algaölő hatása van -> algák ellen helyi kezelés a higított carbo ráfecskendezése a célterületre.
Igen, ezt már tapasztaltam, kellett alkalmazni a nagyobban, viszont itt ahogy írtad inkább helyi kezelésben jön ki a szerepe, mert annak töménysége miatt nem volt képes az az alacsonyabb rendű élőlény feldolgozni, pongyola és nem teljesen szabatos megfogalmazásban, de nem vagyok otthon a biológiában ilyen mély szinteken, így ez csak az én fantáziám szüleménye.
 
Sikerült beszerezni az új tápokat. Holnap karbantartás lesz az üvegkalitkában, majd valami fotót is megosztanék, remélem sort tudok keríteni 1-2 fényképre is, eléggé elterjedt a tenellus, de ebből úgy érzem jól érzi magát. A montecarlo is nagyon szépen fejlődik, szép bubikat is ereget, aminek szintén igazán örülök.
 
A flickr oldalamon, több kép is fel lett téve, ami tényleg szebb azokat tettem fel ide. Ha több kép érdekelne bárkit
 
Back
Oldal tetejére