• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Újrakezdés 54 literben

Zsaninyusza

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

A történet nagyon régen kezdődött: '98 környékén megörököltem az öcsém akváriumát. Jobban mondva rám maradt (Akkor ő még csak 4 éves volt, nem is értem, mit gondoltak anyámék) Nulla tapasztalat, csak amit addig láttam apumtól, meg a Horn-Zsilinszky könyv. Elvoltam vele. Aztán kedves szüleim úgy vélték, hogy ez nekem már hobbi, kaptam hát egy 120 L körülit. Azzal is elvoltam. Aztán jött egy csomó költözés, albérletről albérletre és abba kellett hagynom. Most 1 éve "meggyökeresedni" látszom, hát rokontól gyorsan elkértem az üresen álló 54 literes szettjét. (előbb páromat és apóst is meg kell győznöm, hogy ez jó lesz nekünk, mielőtt nagyobbra váltanék :) )
Kb. 3 hónapja készülök a beüzemelésére, azóta olvasgatok, keresgélek a témában. És fogom a fejem....Visszagondolva, az összes hibát elkövettem kamaszként, totál más elképzelésem volt, mi jó a halaknak, csodálom, hogy életben maradtak! Közben el is bizonytalanodtam, hogy mennyi mindennek kell megfelelni, mennyit változott a technika, elvesztem a talajok és szűrők kínálatában, és a fórumot olvasva, találkoztam jó pár ellenkező tapasztalattal, véleménnyel is.
Ami végül lett:
54 l akvárium, a gyári világításával (ezen még később dolgozom, de ott most totál hozzánemértés van)
1 db 50 wattos fűtő (az aksihoz járt, tesztelés alatt)
akasztós külső szűrő: HBL-501, 400L/h, benne 2 réteg szivacs, meg egy filter, amiben szerintem szén van.
Talaj: Dennerle NutriBasis 6in1 + ADA Aqua Soil Africana
1 db vasfa
Növények:
Vallisneria americana
Anubias barteri nana
Elodea canadensis
ryptocoryne beckettii ’petchii’ (nem biztos)
meg még egy pár, amit nem sikerült beazonosítanom.
 
Így nézett ki az indításkor
https://drive.google.com/open?id=0B1b7xCM70LYVcTVROEJmZHktTVU
0B1b7xCM70LYVc2pKYmEwR2lDOVU
 
Utoljára módosított:
Üdv a fórumon! :)
Tetszik az akváriumod, tök jó az a nagy fa :D Esetleg az elejére rakhatnál köveket, h ne legyen ilyen üres.
Az akasztós szűrőt fel tudod tuningolni biológiai szűrőanyaggal, asszem a siporaxnak van mini verziója, és az aktívszenet én kicserélném purigenre (az aktívszén a növényeknek hasznos tápanyagokat is megköti). Én akasztóssal úgy csináltam, h harisnyába raktam, és úgy tettem a szűrő tetejére :)
Esetleg a gyári fény nem tudod, milyen erős?
Hajrá, algamenteset! ;)
 
Üdv a fórumon! :)
Tetszik az akváriumod, tök jó az a nagy fa :D Esetleg az elejére rakhatnál köveket, h ne legyen ilyen üres.
Az akasztós szűrőt fel tudod tuningolni biológiai szűrőanyaggal, asszem a siporaxnak van mini verziója, és az aktívszenet én kicserélném purigenre (az aktívszén a növényeknek hasznos tápanyagokat is megköti). Én akasztóssal úgy csináltam, h harisnyába raktam, és úgy tettem a szűrő tetejére :)
Esetleg a gyári fény nem tudod, milyen erős?
Hajrá, algamenteset! ;)

Uhh, na most kicsit ez kínai, de a google a barátom, holnap utána nézek, mi is az a "Seachem Purigen" :)
A fénycső, illetve a világítás témában még nem mélyedtem el, tudom, hogy cserélni kéne, mert ez legalább 6-7 éves már, de megriasztott a kínálat. Ajánlották az Osram Lumilux 6500K fénycsöveket, de tényleg nem tájékozódtam még.
Köszönöm a biztatást! :) Az előtér még a befejezetlenség okán üres. Túúúúl sok mindent láttam, túl sok az ötlet és sose csináltam még ilyen akváriumot. HC-t szerettem volna, de most már nem vagyok benne biztos (így hogy beültettem, amit eddig vásároltam), és még maradt egy tő Anubiasom, amit el kellene valahová tennem.
 
Seachem Purigen: ;)
http://www.greenaqua.hu/hu/seachem-purigen-kemiai-szuroanyag-250ml.html
https://akvakertesz.hu/threads/seachem-purigen.864/

HC sajnos CO2 és erős fény nélkül szerintem nem él meg :(
Én szép köveket (és növényeket :p ) raknék oda. Ha nem akarsz venni, nagyon szépeket lehet gyűjteni is (csak mielőtt berakod, csepegtesd le sósavval, ha pezseg, ne rakd akváriumba, mert keményíti a vizet)
Világításnak olvass utána, a legtöbben T5 fénycsöveket, vagy ledet használnak.
Olvasd sokat a fórumot, nálam sokkal profibbak írogatnak itt ;)

(Még egy jótanács, saját hibáimból okulva :D : Mindig tájékozódj, mielőtt csinálsz valamit, ne kapkodj, rengeteg bosszúságtól és felesleges költekezéstől lehet így megkímélni magad! Bár én is így csináltam volna... :D :D )
 
Eddig csak belső szűrőm volt, aminek van egyfajta jellegzetes szörcsögő hangja. Az új szűrő jelentősen halkabb lett, de azért nem nesztelen ( HBL-501, Kínából rendelve.)
Tegnap állítani kellett a fűtőszálon. Nem gondoltam, hogy az akasztós szűrő miatt két ember kell hozzá, mivel a tetőn lóg a technika. Szóltam páromnak, emelje meg az egészet, én meg tekerek egyet a fűtésen. Előtte persze kikapcsoltam a szűrőt, amiből természetesen kifutott az összes víz. Minden visszakerült a helyére, aztán végig se gondolva az egészet, bekapcsoltam. Hát elég ijesztő hangja volt, próbálta kiemelni a vizet az aksiból, de nem sikerült neki. Gyorsan szaladtam egy pohár vízzel és feltöltöttem. Aztán nagy csend... Kisebb szívrohamot kaptam, hogy a 4 napos szűrőm eddig tartott...De egy gyors pillantás a tető alá, és láttam ám, hogy szépen folyik a csobogóból a víz :) A szűrőnek egy hangja nincs azóta. Eszembe se jutott, hogy levegős lehet egy ilyen rendszer
 
Tegnap észrevettem, hogy penészedik a vasfára kötözött anubias :( megpróbáltam letörölni, de a növények levéltöve már el volt rohadva, így elég kopasz mindkettő. A víz 30 %-át lecseréltem, először az indítás óta. A maradék 1 tő Anubiast egy kőre kötöztem, de nem sikerült túl szépre. Beraktam hátra a fa mögé, majd még meg kell találnom a helyét. Megrendeltem az EasyCarbo-t, a diffúzort és egy kis zacsi Siporax minit, amivel a szént szeretném kiváltani.
 
Üdv ! A HM-et is megpróbálhatod gyep 'szerű' előtér létrehozásánál. (Hemianthus micranthemoides)
Nálam low techben a montecarlo nem ment semmire, a HM-et meg 2 hetente nyírni kell.
 
Üdv.
Ha fénycsövet akarsz cserélni akkor azt kell nézni hogy 865-ös 6500K legyen. Régi a cső,érdemes lecserélni-meg fogsz lepődni mennyire más lesz az új cső.
Általában a behelyezett fa szokott penészedni ezt le lehet törölni. Növényem még nem láttam-ha nem javul inkább szedd ki.
A víz habosodásának van külön topicja -https://akvakertesz.hu/threads/vekony-hartya-a-viz-felszinen-surface-scum.96/- szedegesd ki a bomló leveleket és csinálj vízcserét. Indításnál segít a baktérium kultúra adagolása. Élőlények behelyezése elött mérni kellene nitritet,nitrátot.
Az akasztós szűrővel én is úgy jártam,mint te.:LOL:

Ezek indításkor előfordulnak.
Sok sikert.
 
Utoljára módosított:
Üdv.
Ha fénycsövet akarsz cserélni akkor azt kell nézni hogy 865-ös 6500K legyen. Régi a cső,érdemes lecserélni-meg fogsz lepődni mennyire más lesz az új cső.
Általában a behelyezett fa szokott penészedni ezt le lehet törölni. Növényem még nem láttam-ha nem javul inkább szedd ki.
A víz habosodásának van külön topicja -https://akvakertesz.hu/threads/vekony-hartya-a-viz-felszinen-surface-scum.96/- szedegesd ki a bomló leveleket és csinálj vízcserét. Indításnál segít a baktérium kultúra adagolása. Élőlények behelyezése elött mérni kellene nitritet,nitrátot.
Az akasztós szűrővel én is úgy jártam,mint te.:LOL:

Ezek indításkor előfordulnak.
Sok sikert.
Köszönöm a tanácsokat! Az a helyzet, hogy amíg csak az Akvarista könyv volt, "egyszerű" volt a dolgom, ami abba le volt írva, az volt a tuti. Na most viszont...ember legyen a talpán, aki kiigazodik az információk áradatában. Nem tudtam, hogy a túl sok fény algásodáshoz vezet (nem a nap, a fénycső) Ez egy új csővel nem lesz fokozottabb? A növény, már leszedett penésszel:
https://drive.google.com/open?id=0B1b7xCM70LYVN1NNMThqbmlMY00
Egy másik tő is így járt. Kosaras növény volt, 4be tudtam szedni, annyira nagy volt (ahogy szedtem ki a gyapotból, így tört, bármennyire óvatos voltam, de mindenhez jutott elég gyökér)
 
Nem írtad hogy hány wattos csővel világítasz. Nekem működött a 112l-es 36 és most 48 wattal is. Ez nem számít soknak.
Penészes növénnyel még nem volt dolgom, a képet nem tudom megnézni, de ha továbbra is olyan,akkor szedd ki,mert csak koszolja a vizet.
 
Szia.
Üdv a fórumon. A képekről sajna lemaradtam de ez gondolom folyamatban van. Ha bármiben tudok segíteni Fóton van a munkahelyem központja sokat járok arra.
Követem a naplódat(y)
 
Üdv! :) A képek a linken nem elérhetőek?
De igen. Figyelmetlen voltam. Csak a tört kép logot láttam.
A fórum azért jobb mint a könyv mert a könyvet ha ki is olvasod csak töredéke marad meg benned. Ha kérdéseid vannak, bár még a kérdéseidet sem tudod mik lesznek még, nem válaszolja meg. Olvasni itt is lehet, kérdéseket is feltenni, és ami itt lapul a topikokban, és a kollégák fejében, azt egyik könyv sem tartalmazza. Még!
Az alapokat hamar elsajátítod. A többi szinte teszt és gyakorlaton alapul.
 
Annyi mindent lehetne az akváriumba önteni, hogy belezavarodtam. Inkább nem raktam bele semmit. Nem is volt a penészesedésig semmi probléma, sőt, a többi növény elég jól van. Az érkező garnélák miatt inkább öntöttem bele egy kis Easystartot, biztos, ami tuti alapon. Nincs semmilyen tesztem, így inkább nem kísérleteznék feleslegesen szegényekkel. A hét végén lesz 2 hetes a víz, addig már talán beáll annyira, hogy elbírjon 5 garnélát. Anyám szerint túlreagálom, (az egész akvárium dolgot a talajjal meg a mindennel) szerinte simán mehetnek bele a jószágok, ő is úgy csinálja (Kis vegyes akvárium pár garnival: takarítás után, zutty a tiszta csapvízbe vissza minden állat.) Tényleg nem halnak ki nála, de azért nem gondolom, hogy az jó nekik....
 
Annyi mindent lehetne az akváriumba önteni, hogy belezavarodtam. Inkább nem raktam bele semmit. Nem is volt a penészesedésig semmi probléma, sőt, a többi növény elég jól van. Az érkező garnélák miatt inkább öntöttem bele egy kis Easystartot, biztos, ami tuti alapon. Nincs semmilyen tesztem, így inkább nem kísérleteznék feleslegesen szegényekkel. A hét végén lesz 2 hetes a víz, addig már talán beáll annyira, hogy elbírjon 5 garnélát. Anyám szerint túlreagálom, (az egész akvárium dolgot a talajjal meg a mindennel) szerinte simán mehetnek bele a jószágok, ő is úgy csinálja (Kis vegyes akvárium pár garnival: takarítás után, zutty a tiszta csapvízbe vissza minden állat.) Tényleg nem halnak ki nála, de azért nem gondolom, hogy az jó nekik....
Én sem használok semmi mást egyelőre, mint vízkezelőt és Carbot. Ez a kettő megy bele az akváriumba. Pontosabban a vízkezelő megy a vödörben lévő vízbe vizcserekor, a Carbot pedig naponta adagolom az előírás szerint. Mondjuk ott csalok, mert 50%-kal többet csepegtetek be, de eddig nem volt gond. Így nálam szerencsére az algán kívül, meg a gyökér taknyosodásán kívül nincs semmi...

Ami meg az élőlényeket illeti, én is 2 hét után hoztam 4 Otot. Majd miután megbizonyosodtam, hogy életben maradtak, egyszerre érkezett mindenki más is.

Az EasyStartot pedig sztem minden egyes vízcserénél adagold, legalább is az első időben. Persze a cserélt víz mennyiségének megfelelően.

Egyébként pedig tetszik az akvád! :)
 
Én sem használok semmi mást egyelőre, mint vízkezelőt és Carbot. Ez a kettő megy bele az akváriumba. Pontosabban a vízkezelő megy a vödörben lévő vízbe vizcserekor, a Carbot pedig naponta adagolom az előírás szerint. Mondjuk ott csalok, mert 50%-kal többet csepegtetek be, de eddig nem volt gond. Így nálam szerencsére az algán kívül, meg a gyökér taknyosodásán kívül nincs semmi...

Ami meg az élőlényeket illeti, én is 2 hét után hoztam 4 Otot. Majd miután megbizonyosodtam, hogy életben maradtak, egyszerre érkezett mindenki más is.

Az EasyStartot pedig sztem minden egyes vízcserénél adagold, legalább is az első időben. Persze a cserélt víz mennyiségének megfelelően.

Egyébként pedig tetszik az akvád! :)

Köszönöm szépen!
 
Back
Oldal tetejére