• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Nem biztos, hogy a teszttel van a gond. Többféle ioncseréltet is árulnak, és nem mindegyik ugyanolyan eljárással készül. Ami akváriumba jó, azon valami olyan felirat van, hogy "desztillált vízzel egyenértékű, laboratóriumi használatra alkalmas". Ezt a fajtát én is használtam egy ideig, a pH-ja enyhén savas, a TDS-e meg kellemesen alacsony. A régi típusú "vasalóvíz" esetében egyszerűen nátriumra cserélik a kalciumot és a magnéziumot, és ennek a fajtának lúgos a kémhatása. Pontosan milyen márkájú vizet vettél, és milyen infók vannak a flakonon?
Szia! Köszi a választ!
Old Boy nevezetű ioncserélt lágy víz! Alkalmas Fotó-kémia,Háztartás,Növényápolás,Akvarisztika,Akkumulátorhoz! Sajna csak ennyi infó van rajta!
Attila
 

MSZ EN ISO 3696:2000: Víz, analitikai laboratóriumi használatra.

Ennek pedig stimmelnie kéne. Próbáltál más pH tesztet is? Ha nincs raktáron, egy kis vörös káposzta akad minden zöldségesnél, ezzel is lehet pH-t mérni, még ha nem is túl pontosan.

Red Cabbage pH Indicator - How to Make Red Cabbage pH Indicator
szia!
Sajna másik teszt az nincs itthon! Viszont elrohantam venni káposztát!Mit kell vele csinálnom?
Köszi
Attila
 
Fogd a káposztát és szecskázz fel egy jó maréknyit. A gyanús vízből forralj fel egy bögrényit, és dobd bele a káposztát. Hagyd kihűlni, azután szűrd le a levét egy üvegedénybe. Fehér papír előtt nézd meg a színét: 7-es pH-n liláskék, ahogy növekszik a pH, egyre tisztább kék, majd zöld lesz, ahogy csökken, egyre vörösebb.

averillfwk-fig16_013.jpg
 
Fogd a káposztát és szecskázz fel egy jó maréknyit. A gyanús vízből forralj fel egy bögrényit, és dobd bele a káposztát. Hagyd kihűlni, azután szűrd le a levét egy üvegedénybe. Fehér papír előtt nézd meg a színét: 7-es pH-n liláskék, ahogy növekszik a pH, egyre tisztább kék, majd zöld lesz, ahogy csökken, egyre vörösebb.

averillfwk-fig16_013.jpg
Köszi! Már csinálom is!
 
Megcsináltam! Sajna sötét lila ! Kb fél órája szűrtem le azóta sem világosodott! Ezek szerinte az Ion cserélt vízzel van gond!
P4040009_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Ez a lötty olyan sűrű lett, hogy nem igazán látom a színét. De ha lilás inkább és nem kék, akkor tökéletes pH-ra utal. Mivel megforraltad a mintát, minden gáz távozott belőle, így pontosan 7-et kéne mutatnia, ami enyhén lilás tintakék. A magasabb pH-t ez az indikátor tiszta, minden lilaságtól mentes kékkel jelzi, ami a pH további növekedésével zöldülni kezd.
Ha megvan még a folyadék, akkor hígítsd fel alaposan az ioncserélttel, hogy átlátszó legyen, és úgy fotózd, hogy mögötte látszódjon egy fehér valami.
 
Ez a lötty olyan sűrű lett, hogy nem igazán látom a színét. De ha lilás inkább és nem kék, akkor tökéletes pH-ra utal. Mivel megforraltad a mintát, minden gáz távozott belőle, így pontosan 7-et kéne mutatnia, ami enyhén lilás tintakék. A magasabb pH-t ez az indikátor tiszta, minden lilaságtól mentes kékkel jelzi, ami a pH további növekedésével zöldülni kezd.
Ha megvan még a folyadék, akkor hígítsd fel alaposan az ioncserélttel, hogy átlátszó legyen, és úgy fotózd, hogy mögötte látszódjon egy fehér valami.
Szia!

A Ph-val kapcsolatosan azt szetnèm kèrdezni, hogy nekünk itthon van egy Zepter víztisztítónk amit mindenhez hasznàlok, a baj az vele, hogy egy nap csak 70 litert tud tisztítani, tehàt teljes akvàrium töltèshez èdes kevès. De utàntöltèsre cèlszerű ugye? Nagyjàból ugyanaz lehet mint az akvarisztikàban hasznàlatos vízlàgyítók? A teàval kapcsolatos pèldàt èn is tapasztaltam. A Zepter szerelő azt mondta, hogy ez a víz túlsàgosan tiszta egy akvàriumhoz, mert szinte teljesen kiszűri az àsvànyokat, adnak is mellè àsvànyi anyag pótlót. Akkor melyik lehet az igazsàg?
 
Szia!

A Ph-val kapcsolatosan azt szetnèm kèrdezni, hogy nekünk itthon van egy Zepter víztisztítónk amit mindenhez hasznàlok, a baj az vele, hogy egy nap csak 70 litert tud tisztítani, tehàt teljes akvàrium töltèshez èdes kevès. De utàntöltèsre cèlszerű ugye? Nagyjàból ugyanaz lehet mint az akvarisztikàban hasznàlatos vízlàgyítók? A teàval kapcsolatos pèldàt èn is tapasztaltam. A Zepter szerelő azt mondta, hogy ez a víz túlsàgosan tiszta egy akvàriumhoz, mert szinte teljesen kiszűri az àsvànyokat, adnak is mellè àsvànyi anyag pótlót. Akkor melyik lehet az igazsàg?
Ha az igazságot akarod, akkor mérd meg magadnak a tulajdonságait, mert a zepter nem az a cég, ami az őszinte termékinformációiról híres. GH, KH és pH teszt vagy 500 Ft-ból kijön. Nem ártana még a TDS-t is hozzátenni, de ez a mérő drága, érdemesebb elvinni egy mintát valakihez, akinek van mérője. Ha szerencséd van, akkor a kütyütök egy túlárazott RO szűrő, és akkor a tisztított víz csapvízzel keverve használható akváriumba.
 
Melyik tesztet ajànlod ami ennyibe kerül? Sajnos nincsen ismerós akinek lenne Tds-e. Megnèztem a gèpkönyvet, abban a köv. Szerepel: Neo-sense elószűrő, ford. ozm. (ro) szűrő, inno-sense utànszűrő ès egy antibakteriàlis szűrő. Anyósèk tettèk hozzànk, è szeretem szóval bajt nem csinàl igaz? Mi van akkor ha a vizcserekor csak ezt rakom bele az akiba? Aztàn ír mèg olyat (persze ha igaz) hogy 50mg/l CaO- csinàl ezèrt szüks. az utànpótlàs. Nekem a bizonyitèk, màr ha ez az lehet, hogy a teàt mikor ebből kèszítem akkor a mèz nem oldódik benne, illetve savanykàs íze lesz. Vèlemèny?
Köszi
 
A neptun tesztek kerülnek ennyibe, és általában ezt a márkát tartják a boltok. A sok fantázianév közül aminek egyértelmű jelentése van, az az RO szűrő, ez magában jónak hangzik. Az 50mg/liter CaO-ról ki kéne deríteni, hogy ez egy visszasózó akar-e lenni, vagy ennek megfelelő vízkeménységet eredendően otthagy-e a vízben. Mi a pontos típusa ennek a csodának?

A mézzel nincs összefüggésben a dolog, a tea íze viszont valóban más lesz lágy vízben. A tea színe is egy pH indikátor, lágy vízben pár csepp citromtól kivilágosodik, kemény vízben viszont locsolhatod bele rendesen, mire színt vált.
 
A típusa PWC-670...
Megnéztem a gyártó oldalát. Van néhány dolog, ami nagyon nem tetszik. Sehol nem írják, hogy keletkezik "szemét" víz is, ami a komolyabb RO készülékeknél megkerülhetetlen(bár lehet hogy csak a promó oldalra nem írták ki, mert nem hangzik jól). Nem találtam visszasózót,csak annyit írnak, hogy vehetsz erre a célra egy port. Ha marad vízkeménység a kifolyó vízben, akkor az egyszerűen átment a szűrőn. Van egy táblázat a honlapjukon, hogy hány%-ban szűr ki bizonyos vegyületeket. Ez klórnál ötvenvalahány, nitrátnál hetvenvalahány százalék. Egy rendes RO szűrő tudtommal kvázi mindent kiszűr. Ami még kevésbé tetszik, hogy a lenti képen az RO membrán után kell még kiszűrni a klórt meg az illékony szerves vegyületeket, sőt a bacikat is. Ennyi alapján ez a szűrő messze nem olyan alapos, mint egy akvarisztikai RO szűrő. De ha alapból jó minőségű a csapvizetek, és valóban csökkenti a keménységet, akkor nem hinném, hogy gondot okozna akváriumban.
99acfbba-a423-4487-8d8a-4de44585ea49.jpg
 

MSZ EN ISO 3696:2000: Víz, analitikai laboratóriumi használatra.

Ennek pedig stimmelnie kéne. Próbáltál más pH tesztet is? Ha nincs raktáron, egy kis vörös káposzta akad minden zöldségesnél, ezzel is lehet pH-t mérni, még ha nem is túl pontosan.

Red Cabbage pH Indicator - How to Make Red Cabbage pH Indicator
Ez a tescos ioncserélt víz , ugye ?
Ezt a vizet lehet nyugodt szivvel alkalmazni növényes akváriumnál vízcserére?
Ha igen kell vele tenni valami , vagy így ahogy van mehet az akiba ?
Bocs ha hülyeséget irtam , csak nem ismertem ez a vizet ?
 
Megint több lettem egy könnyen használható információval..köszönöm.
A "káposztás PH" mérést nem ismertem, de kipróbálom :)
 
Sziasztok

van valakinek tapasztalata a Seachem Discus Buffer-rel?

Ph-t és GH-t is csökkent,kalcium és magnézium kicsapással.
Alkalmas növényes aksiban történő felhasználásra?
 
Sziasztok !
Most egy érdekes dologra lettem figyelmes !!!
Megmértem az aki vízét Kh 18, Csapvíz 18, forraltam fel kb. 0,5 liter vízet, hogy megnézzem mennyit változik a víz kh értéke és nem hogy lejjebb ment volna lett belőle 24 !
Vagy csak forralással az összkeménységet lehet csökkenteni ?
 
Sziasztok!

Nézegetem már pár napja a fórumot de eddig még nem találtam meg a választ, talán tudtok segíteni. Igyekszem minden részletet leírni, hogy lássátok a teljes helyzetet.

Kevertágyas ioncserélő gyanta:
Halasbolti beszerzés, ahonnan itt a többségi is szerzi, ahogy olvastam. Visszavinni nekem macerás, mert nagy a táv, így csak lerendeltem a gyantát, és próbálom magam regenerálni.

A "Szag":
A gyantának volt egy jellegzetes műanyagos szaga kibontás után. Elkezdtem vele lágyítani a vizet, de 10 perc után már büdös lett tőle a víz. Nem a műanyagos szagra gondolok, ami a zacskóban fogadott, hanem lábszagos, enyhén beposhadt, száraz szagra. Ettől függetlenül a vizet lelágyította, de a szaga az egész lakásban érezhető volt. Pár litert a 80 literes akváriumba öntöttem, de még napok után is lehetett enyhén érezni ezt a szagot, így a többi víz is kukás lett. Házilag regeneráltam a gyantát, és amikor a NaOH-t megkapta az anioncserélő (világosabb apró szemcsés) ismét felütötte magát az a jellegzetes lábszag. Regenerálás utáni öblítéskor ez a szag eltűnt. Az általam regenerált gyantával lágyított víz szaga pedig "steril" tiszta volt. Nem az uszodás klórra gondolok, hanem olyan igazán tiszta, friss.
Munkahelyemen is van kevertágyas ioncserélő, de annál eddig még nem tapasztaltak efféle lábszag jellegű szagot.
Itt is volt róla említés, illetve másik fórumon olvastam, hogy a kevertágyas gyantás víznek állítólag van egy jellegzetes szaga, ami az élővilágra semmilyen hatással nincs, nyugodtan használható. Arra nem tértek ki, hogy az általam "steril"-nek nevezett szagra, vagy a büdös lábszagra gondoltak itt.
A kérdésem az lenne, hogy vajon mi az igazság? Melyik a normális szag? A lábszagos víz használható?
Mielőtt valaki vicceskedésből a harisnyára fogná, nem attól büdös, azt már leteszteltem.

Működési rendellenesség:
Többször sikerült sikeresen regenerálnom a gyantámat (5-7 alkalom). Tatabányai víz révén igen sok gyantát kell használnom, hisz GH23-as keménységi fokú a víz (továbbiakban is GH értékekben beszélek majd). A kimerült gyanta szét van választva anion és kationcserélőre, és víz alatt pihen a kiszáradástól óvva. Egy adag (hagyjuk, hány deci vagy gramm, ki van tesztelve) átlagosan 15 liter 0-1 keménységi fok közötti víz , továbbá ugyanezen gyanta a 15 liter legyártása után még további 10 liter 14-16-os víz gyártására képes, utána kimerül. Regeneráláskor 1 órát hagyom regenerálódni, utána kimosom. Volt hogy gyorsan mostam ki (1-3 perc), volt hogy lassan áztatva (5-10 perc). Csapvízben mosom ki a gyantát. Utána egyből harisnyázom, teszem a flakonomba, rá a szivattyút és indul az ioncserélés. A szivattyú van alul, és alulról árasztom el felfele és a flakon tetején csorog ki a víz, alacsony sebességen tartom a vízkörforgást és mindig figyelek arra, hogy a víz csak a gyantán át tudjon áramolni és egymás felett szorosan helyezem el a gyantát, hogy a víz mindenképp mindkét gyantán egymás után tudjon átfolyni. 1 óra alatt általában elkészíti az első adag vizet, utána még egy óra a második adag. Utána a gyantát a harisnyákból ismét a különválasztott kimerült gyanták közé rakom külön-külön, és a következő gyártásig ott pihen. Addig nem regenerálom le, amíg úgy sem kell.
Ez úgy festett, hogy nagyon jól működik, kiszámítható volt, de aztán jött a probléma. Emlékeim szerint mindent ugyan úgy csináltam ahogy előtte, de a gyanta az első adag vizet csak 4-5 keménységi fokra tudta levinni a 0-1 közötti helyett, a második adagot pedig 21-22 fokra (azaz szinte semennyire a 23-ból) pedig 14-16 között kellett volna lennie. Gondoltam rosszul regeneráltam, bár ugyan abból a regeneráló oldatokból használtam amiből előtte alkalommal sikeresen regeneráltam. Leregeneráltam a gyanta másik felét, hátha ez az adag "elromlott". Az eredmény hasonlóan szánalmas volt. Utána próbálkoztam új regeneráló oldatokkal, mert a régik elfogytak, próbáltam, hogy a gyantát desztvízben mostam ki regenerálás után, de az eredmény hasonlóan gyér volt mint csapvizes kimosás esetén. Az utolsó próbálkozáskor 15 liter helyett 5 literben kezdtem el használni a gyantát, de 5-ös keménységi foknál megállt, ekkor felkaptam a vizet és ott hagytam benne a gyantát ázni harisnyákban 2-3 napra. 2-3 nappal később elővettem a csomagot, hogy akkor kimosom, és újra megpróbálom regenerálni. Mivel a víznek erőteljesen "steril" szaga volt, így úgy gondoltam, rámérek. 0-1 közötti volt a keménysége. Megfogtam a harisnyákat, beletuszkoltam a flakonomba, rá a pumpa és 15 liter csapvíz. 0-1 közötti vizet legyártotta egy óra alatt,az a gyanta ami előtte 5 literrel nem boldogult. Utána a második adag vizet 16-os keménységre vitte le. Tehát hozta a szokásos formáját a sok sikertelenség után. A gyantát hagytam a harisnyákban ázni 2 napig csapvízben, majd ismét regeneráltam őket tegnap. Csapvízzel mostam ki, elkezdtem gyártani a vizet vele, de 3,4-es keménységi foknál megállt. Besokalltam, hagytam benne az egészet úgy ahogy volt (flakon, szivattyú kikapcsolva). Reggelre a víz 6,4-es lett. Próbálok rájönni, hogy mi a nyitja a dolognak, hogy látszólag egyszer miért működik, máskor pedig nem. Az elhasználódott, működésképtelen törtgyantákat minden regeneráláskor kimosom a gyantából, így nagyjából amíg nem nem fogy az egész, működnie kéne. Mivel a sok siker, majd sikertelenség, ismét siker, ismét sikertelenség után hiába keresem a választ, gondoltam megkérdelek titeket, hogy szerintetek mi lehet a gond? A csapvíz stabil 23 keménységi fokú, és kizárnám azt a lehetőséget hogy ennyire beleeresztettek volna valamit, hogy harmad annyit se bírjon tőle a gyanta.
Nem is a mérésekben hibázok. TDS vagy EC mérőm még nincs, folyamatban a beszerzése, így marad a saját beméregetés. A méréseimet átlagosan negyed-fél keménységi fok pontossággal tudom megadni (pl: GH 14,2543-14,6823 között), de tudok ennél pontosabban is mérni, de ilyenkor teljesen fölösleges időpazarlás (nem akvarisztikai tesztet használok, de ugyanaz az a titrálás -Ammónia puffer, Eriokróm-T indikátor, EDTA mérőoldat-).

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Üdv:
Sendy
 
Sziasztok !
Most egy érdekes dologra lettem figyelmes !!!
Megmértem az aki vízét Kh 18, Csapvíz 18, forraltam fel kb. 0,5 liter vízet, hogy megnézzem mennyit változik a víz kh értéke és nem hogy lejjebb ment volna lett belőle 24 !
Vagy csak forralással az összkeménységet lehet csökkenteni ?


Szia!
Elég érdekesen hangzik a dolog. Gondolom a forralás után a kicsapódott anyagot eltávolítottad, és úgy mértél rá a keménységre. Forralással főként a változó keménységet tudod csökkenteni, az állandó keménységet csak kis mértékben.

Üdv:Racoon
 
Back
Oldal tetejére